Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Učlanjen(a)
16.02.2012
Poruka
10
Значи пратио сам инструкције:

How to turn on speed camera alerts on Google Maps
  1. Open the Google Maps application.
  2. Click on the menu icon at the top left.
  3. Go to “Settings”
  4. Click on “Browsing settings”
  5. Scroll down until you see “Driving Route Options”
  6. Activate speedometer: the button is displayed in blue when the speedometer is active.
Нигдје немам те опције на телефону

мапе.jpg
 
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.118
Значи пратио сам инструкције:

How to turn on speed camera alerts on Google Maps
  1. Open the Google Maps application.
  2. Click on the menu icon at the top left.
  3. Go to “Settings”
  4. Click on “Browsing settings”
  5. Scroll down until you see “Driving Route Options”
  6. Activate speedometer: the button is displayed in blue when the speedometer is active.
Нигдје немам те опције на телефону

Pogledajte prilog 158108
Pa i nema, ko je rekao da ima?
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
916
U Beogradu od 10. Februara 2023. ponovo počelo automatsko
snimanje i kažnjavanje Prolaza kroz Crveno svetlo na semaforu


Već se dosta dugo širi fama o saobraćajnim (prekršajnim) kamerama kojih trenutno u Beogradu ima montiranih oko 600. Misterija je završena prošlonedeljnim saopštenjem MUP Srbije u kojem se kaže: Od petka 10.2.2023. počinje automatsko snimanje i kažnjavanje najtežeg prekršaja: Prolaz kroz Crveno svetlo na semaforu.

Ukratko ću dati činjenice koje su za sada raspoložive. U ovoj PRVOJ fazi će se snimati samo na 5 lokacija u Beogradu. Spisak je u Prilogu. Te kamere su umrežene u najnoviji softverski sistem MUP-a...

Pijaca-Djeram.jpg


Što se mene tiče, pozdravljam automatsko snimanje i kažnjavanje vozača posle prolaska vozilom kroz crveno svetlo na semaforu. Šta više, zagovornik sam ideje da se ne otkrivaju lokacije gde se te kamere nalaze, da bi se pažljivo vozilo u čitavom gradu! Zato sam u više navrata i pisao da mene ne zanimaju navigacije ili aplikacije koje upozoravaju na prekršajne kamere. Potrebno je da svi vozimo svuda pažljivo, posebno zbog bezbednosti pešaka...

Evo i jedna opuštajuća Napomena: PROLAZ (ULAZ) na ŽUTO SVETLO se NEĆE TRETIRATI KAO PREKRŠAJ. To je značajna novina! To je meni, iskreno, uvek bila noćna mora. Zato sam i sačuvao svoj snimak pre prolaska preko Mostarske petlje:



Kompletnu proceduru snimanja i kažnjavanja je opisao pomoćnik načelnika Uprave za saobraćajnu policiju MUP Srbije, pukovnik Zlatko Belencan. Ovo je integralni snimak sa njegovog gostovanja u Beogradskoj Hronici na TV RTS 1. Morao sam da postavim srednji kvalitet jer je zahtevao previše prostora, skoro 2 GB.


Ukratko, ovo bi bile osnovne stvari koje moramo znati:

1) Prolaz kroz Crveno svetlo sa ulaskom KROZ ŽUTO SVETLO NEĆE BITI PREKRŠAJ
2) U I fazi se neće snimati korišćenje pojaseva, upotreba mobilnog telefona, pogrešno prestrojavanje...
3) U II fazi će se snimati I PREKORAČENJE BRZINE
4) Za sada nije automatizovano svih 600 kamera.


Na društvenim mrežama su se odmah pojavili dušebrižnici i "čuvari" svoga lika. Najviše ih je interesovalo prepoznavanje lica i "ugrožavanje"privatnosti... Mnogo manje su se bavili činjenicom da je u Srbiji za samo 1 mesec usmrćeno u saobraćajnim nesrećama četvoro dece, od toga dvoje na pešačkim prelazima, u različitim gradovima...

Nažalost, među navedenim lokacijama nema najvažnijih, onih pored Osnovnih škola, pored OŠ "Ljuba Nenadović" na Čukarici i OŠ "Banović Strahinja", takođe na Čukarici, iako su kamere odavno montirane... Ostaje opor utisak da se akcenat stavlja na popunjavanje budžeta (kažnjavanje) a ne na spasavanje dečjih života... Nažalost!
 

Prilozi

  • OS Ljuba Nenadovic.jpg
    OS Ljuba Nenadovic.jpg
    190,4 KB · Pregleda: 20
  • OS Banovic Strahinja.jpg
    OS Banovic Strahinja.jpg
    77 KB · Pregleda: 14
  • Spisak kamera.jpg
    Spisak kamera.jpg
    41,1 KB · Pregleda: 18
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
916
@navigas to je u Sarajevu odavno aktivirano. Sve kamere su postavljene prije semafora. "Hvataju" brzinu i prolaz kroz crveno.
EDIT: Kažeš da su sve postavljene pre semafora. Pretpostavljam da kamera pre semafora pokrene snimanje, a ona iza semafora snima zadnji deo vozila i registarsku tablicu. Koliko sam gledao, u Beogradu su na svakom semaforu u paru. Recimo, kao na slikama iz prethodnog posta, kod onih škola na mojoj opštini....

Mi smo u Beogradu imali još pre više od 20 godina. Radile su i poznanici su mi pokazivali kada bi dobili nalog da plate kaznu, zajedno sa slikama. Ja sam samo jednom, pre 12 godina, dobio prekršajnu prijavu ali me je sudija oslobodio jer je bilo očigledno da sam samo malo zakasnio da izađem iz žute trake. Sve oko mene je bilo prazno, verovatno sam bio potpuno zaboravio.... Dva bočna točka u zabranjenoj "žutoj" traci na Brankovom mostu, druga dva u traci koja je dozvoljena...
Međutim, do sada nisam znao da li su radile dve "čuvene" kamere "za Crveno", jedna kod Narodne skupštine, "Vlajkovićeva", druga kod Specijalnog suda. Kao i ostali, i ja sam posebno pazio na te dve. Jer ova druga, u Ustaničkoj, kod Specijalnog suda, nije bila na raskrsnici, već samo za pešački prelaz i to na taster, Svi su se plašili da se iznenada ne promeni svetlo... Sada, ako je verovati Policiji, navodno te dve nisu u sistemu za automatsko snimanje a siguran sam da su i na tim lokacijam postavljene moderne...

Nego, kakva je u Sarajevu situacija u vezi sa trigerovanjem, tj. početkom "pravljenja" prekršajnog dokumenta? Da li se kod vas žuto svetlo računa u prekršaj ili, kao i kod nas, tretira kao "zaštitno vreme"? Neko je govorio da pojedini sistemi počinju da snimaju tek nakon 1.5 sec od početka Crvenog svetla...
 

Prilozi

  • Zuta traka 2011.jpg
    Zuta traka 2011.jpg
    148,6 KB · Pregleda: 17
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.118
EDIT: Kažeš da su sve postavljene pre semafora. Pretpostavljam da kamera pre semafora pokrene snimanje, a ona iza semafora snima zadnji deo vozila i registarsku tablicu. Koliko sam gledao, u Beogradu su na svakom semaforu u paru. Recimo, kao na slikama iz prethodnog posta, kod onih škola na mojoj opštini....

Mi smo u Beogradu imali još pre više od 20 godina. Radile su i poznanici su mi pokazivali kada bi dobili nalog da plate kaznu, zajedno sa slikama. Ja sam samo jednom, pre 12 godina, dobio prekršajnu prijavu ali me je sudija oslobodio jer je bilo očigledno da sam samo malo zakasnio da izađem iz žute trake. Sve oko mene je bilo prazno, verovatno sam bio potpuno zaboravio.... Dva bočna točka u zabranjenoj "žutoj" traci na Brankovom mostu, druga dva u traci koja je dozvoljena...
Međutim, do sada nisam znao da li su radile dve "čuvene" kamere "za Crveno", jedna kod Narodne skupštine, "Vlajkovićeva", druga kod Specijalnog suda. Kao i ostali, i ja sam posebno pazio na te dve. Jer ova druga, u Ustaničkoj, kod Specijalnog suda, nije bila na raskrsnici, već samo za pešački prelaz i to na taster, Svi su se plašili da se iznenada ne promeni svetlo... Sada, ako je verovati Policiji, navodno te dve nisu u sistemu za automatsko snimanje a siguran sam da su i na tim lokacijam postavljene moderne...

Nego, kakva je u Sarajevu situacija u vezi sa trigerovanjem, tj. početkom "pravljenja" prekršajnog dokumenta? Da li se kod vas žuto svetlo računa u prekršaj ili, kao i kod nas, tretira kao "zaštitno vreme"? Neko je govorio da pojedini sistemi počinju da snimaju tek nakon 1.5 sec od početka Crvenog svetla...
Kamere su postavljene 40 met ispred semafora. U samoj raskrsnici, ispod semafora su postavljeni senzori koji se aktiviraju kada se upali crveno, ne žuto. Tada kamera blicne i slika ti zadnji dio auta da si prosao kroz crveno. Na svakoj od 5 traka, cetvrta i peta su za skretanje lijevo i desno, senzori postavljeni u paru, znaci nailazis prvo na prvi a zatim na drugi senzor koji su cca 150cm jedan od drugog. Eh, sada, valjda se izmjeri kojom si brzinom prosao preko tih senzora i odrede brzinu kojom si vozio.
Kamere na "sporednim" ulicama, sa jednom ili dvije trake isto funkcionisu. Fora je sto skoro na svim vaznijim raskrsnicama postoje kutije sa kamerama ali nemaju dovoljno kamera pa ih premijestaju tako da nikada ne znas na kojoj raskrsnici radi a na kojoj ne radi kamera.

Ovakve su u postavljene. Takoreci u kutiju postavljaju dvije, jedna za crveno a druga za prekoracenje brzine. Ponegdje su postavljene i ove gornje, one iscitavaju sve podatke o autu, da li je registrovano, ukradeno itd.

1.JPG


počinju da snimaju tek nakon 1.5 sec od početka Crvenog svetla
Ovako je i kod nas.
Samo budala moze proci kroz crveno jer prije zutog pet puta trepta zeleno.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.12.2015
Poruka
1.258
Samo budala moze proci kroz crveno jer prije zutog pet puta trepta zeleno.
Tacno... Ali samo delimicno...
Sto posto si u pravu ako vozis auto.
Ali sta mislis ako vozis na primer sleper ili autobus?
To zna samo onaj ko je to osetio, kako izgleda kada sa 50km/h pokusavas da zaustavis kamion od 40t ili autobus pun putnika od 15t.
50km/h je poprilicno sporo kad ovako dugackim vozilom pokusavas da prodjes kroz raskrsnicu, to traje a ti prilazis raskrsnici u punoj brzini i na nekoj da kazemo kriticnoj udaljenosti od semafora, semafor (kriticnoj u smislu premalo vremena i za bezbedno zaustavljanje i za bezbedan prolazak) pocne da treperi zeleno, ako kocis kamionom rastovarices teret ili ces autobusom da izmesas putnike (posle ne moze da nedes gde koji bio), a ako nastavis nema sanse da celo vozilo prodje, jos ako je na putu nesto sto usporava saobracaj.
Opet kazem to znaju samo oni koji su to iskusili. Evo jedan prost primer.
Igrom slucaja sam skoro svakog dana na Aerodromu u Nisu gde se nalazi i Carina tamo dolaze mnogo slepera. Tu postoji obezbedjen prelaz preko pruge koji se mora preci da se dode do carine. Svakoga dana ali bukvalno svakoga dana neko polomi po neku rampu kamionom jer dolazimo do prethodno opisanog problema. Prelazis preko dva koloseka sleperom ili kamionom sa dve prikolice i na primer namesti se situacija da u trenutku kada ti se kabina poravna sa rampom pocne zvucni signal, nazad nema iza tebe je neko a napred ne mozes punim gasom imas 40t i dok ti polako prodjes tamo negde pred kraj rampa ti se spusti preko prikolice ti je povuces i polomis, ovo sam uzivo gledao u zadnjih 3 godine barem jedno 10 puta.
Naravno ovi od zeleznice dodju zamene onaj drveni deo i to je to ali ce nekome nekad da padne na pamet i da na preimer tu postavi kameru.
Nije sve tako crno-belo, ima i drugih nijansi...
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.118
RADAR DETEKTOR

Interesuje me ima li neko iskustva sa ovim uredjajem. Koliko vidim ovih dana su aktuelne reklame ovih uredjaja pa me je zaintrigiralo da se raspitam. Misljenja sam samo onaj koji je ovo koristio ili koristi jos uvijek moze dati pravi odgovor. Sve sto sam cuo uglavnom su to misljenja iz druge ruke. Svira na radare koji su u drugim ulicama, dakle ne samo gdje se trenutno vozi. Svira na telecom repetitore. Ali sve ovo pricaju oni koji nisu nikada imali niti imaju ovaj uredjaj.

3644b6e6-da94-439b-b67f-819d6895e7ad.jpg


Kod:
https://olx.ba/pretraga?q=RADAR%20DETEKTOR

Koliko vidim u Bosni cijena varira od 25 eura do 300 eura.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top