Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
916
@mikinac2 je u pravu... doduše za juče, onda kada je on vozio! TomTom je vodio baš onako kako je on opisao. Proverio sam juče, vidi se po datumu i vremenu. Danas sam ponovo proverio i danas obe laternative, i put sa naplatom putarine (oko 2h), i put bez naplate, Carigradski, (oko 3h), do Niške Banje vode istim, kvalitetnijim, putem pored Lidla. Ako se ja računam u Nišliju, @david0vich, ja ne mogu da potvrdim. Nisam analizirao šta je uzrok, moguće da je juče TomTom uzeo u obzir saobraćajnu gužvu. Nažalost, i put preko petlje Malča se računa u saobraćajnicu...
@behemot78, meni nije trebalo da vozim do Slapova Sopotnice da bih doživeo avanturu. Ustvari, ovo što sam doživeo nije avantura nego noćna mora koju samo navigacija može da režira. Radi se o Ulici Drage Spasić, koja se nalazi u Žarkovu. Ubedljivo najgori sokak u Beogradu... Momak u džipu je imao obzira prema godinama, a i tu stanuje, i ipak je pristao da on ide u rikverc po mraku i kiši... Ja nastavio da "najkraćim" putem stignem kući jer me blokiralo vozilo Gradske Čistoće, u blizini DM Marketa. To je "ulica" od nekih 400m do Ulice Ace Joksimovića. Inače, ovako vodi iGO Nextgen Israel (Najkraća ruta) sa HERE mapom... Poslednje 3 slike uprilogu.
Ovo je snimak vožnje u "prestonici" :mad: . Najzanimljiviji je kraj, tj. ulaz u Ulicu Ace Joksimovića...

Žarkovo, Ulica Drage Spasić
 

Prilozi

  • Screenshot_20210518-164618.jpg
    Screenshot_20210518-164618.jpg
    41 KB · Pregleda: 26
  • Screenshot_20210518-164628.jpg
    Screenshot_20210518-164628.jpg
    49,8 KB · Pregleda: 22
  • Screenshot_20210518-164718.jpg
    Screenshot_20210518-164718.jpg
    40,1 KB · Pregleda: 22
  • Screenshot_20210518-164739.jpg
    Screenshot_20210518-164739.jpg
    49,8 KB · Pregleda: 18
  • Screenshot_20210518-164759.jpg
    Screenshot_20210518-164759.jpg
    41,3 KB · Pregleda: 19
  • Screenshot_20210519-184658.jpg
    Screenshot_20210519-184658.jpg
    41,1 KB · Pregleda: 21
  • Screenshot_20210519-184743.jpg
    Screenshot_20210519-184743.jpg
    44,7 KB · Pregleda: 24
  • Screenshot_20210519-212413.jpg
    Screenshot_20210519-212413.jpg
    57 KB · Pregleda: 24
  • Screenshot_20210519-212451.jpg
    Screenshot_20210519-212451.jpg
    47,7 KB · Pregleda: 22
  • Screenshot_20210519-212519.jpg
    Screenshot_20210519-212519.jpg
    54,5 KB · Pregleda: 23
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
916
@david0vich, ipak TomTom malo brlja do Niške Banje. Izgleda da mu je potrebno lečenje... Dakle, drugar @mikinac2 nije slučajno zabeležio rutu kojom ga je TomTom vodio
Sada, četvrtak 20. Maj, android aplikacije NDS, GO Mobile 1.18.1, sajt mydrive.tomtom.com... svi rutiraju preko petlje Malča.
Jedino Stand Alone Start 42 rutira pored Lidla.... Zamolio bih drugara @Bocky72, ako ima vremena, da pokuša da nam razjasni ovu situaciju

P.S. Kao što su i druge kolege predlagale, i ja bih zamolio da se dozvoli NEOGRANIČENI EDIT. Ipak se ovde ne ovjavljuju disertacije... Dodavanje nekoliko rečenica u novom postu, na istu temu, nema nikakvog opravdanja... Samo gomilamo broj postova

Nadam se da nisam preterao sa brojem objava. Ipak je ovo veoma važno za sve nas. Ne insistiram na korišćenju kamere u autu i snimanju vožnje, već sam je nabavio baš zbog ovakvih situacija. Procenite sami:

Po sunčanom danu, 18. maja sam vozio do Banovog Brda ulicom Blagoja Parovića. Umalo me nije udario TAXI automobil. On izlazi sa Poligona Auto-škola (kod bazena Košutnjak) i ne staje. Zatrubio sam i nekako uspeo da izbegnem. Na semaforu mi kaže "Uopšte te nisam video"!? Ovo je snimak:

Kako dokazati ko je kriv u saobraćaju

Toliko sam se bio oduzeo, da nisam ni ton povisio. Nisam se ni svađao... Uostalom, možda se na snimku primećuje da sam neznatno dao gas pri prolazu ali se lepo vidi da sam skoro stao do prelaza, besno mahnuo rukom i nastavio do semafora. On na uviđaju ne bi izjavio "nisam video".
Ko bi bio kriv? Nema svedoka. On bi na sudu, pretpostavljam, izjavio: Pogledao sam levo, nema nikoga. Pogledao desno, čak kod DIF-a sam video neki auto. Ali je on PREBRZO VOZIO, verovatno najmanje 80km/h i zakucao se u mene...
NEKA ON BUDE KRIV. Ja bih udario prednjim delom, pukli bi hladnjaci, farovi, maska, krila... Onda dolazi nerviranje, traženje delova... Bobinu za jedan cilindar sam jedva našao, tek u Pežo servisu. Ovo znam pouzdano: NEKADA SU TAKSISTI TAKO POPRAVLJALI AUTOMOBILE. Samo se zgodno "nameste"...
Zato više ni do susedne prodavnice, 500m, ne vozim bez uključene kamere.
 

Prilozi

  • IMG_20210520_092616.jpg
    IMG_20210520_092616.jpg
    46,5 KB · Pregleda: 18
  • IMG_20210520_092651.jpg
    IMG_20210520_092651.jpg
    44,2 KB · Pregleda: 16
  • IMG_20210520_092700.jpg
    IMG_20210520_092700.jpg
    50,9 KB · Pregleda: 18
  • IMG_20210520_094101.jpg
    IMG_20210520_094101.jpg
    84,8 KB · Pregleda: 14
  • IMG_20210520_094135.jpg
    IMG_20210520_094135.jpg
    76,9 KB · Pregleda: 24
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.620
Hehe, pre par dana zamalo da pokupim neki stari audi jaje koji je izleteo iz jednog prolaza/pasaža (srećom, bez lažne skromnosti imam odlične reflekse), a za njegovim volanom je bio pandur!

Elem, što se tiče puta preko malčanske petlje, mogu vam reći da ga i dalje kortistim. Onaj ko ne provodi više vremena u Nišu u poslednjem periodu, a vozio je nekada ranije - ne može da shvati. Lično mi se dešava da izađem iz dvorišta na trotoar i da ne mogu da se uključim u knjaževačku ulicu po nekoliko minuta. Gužve i zagušenja su u određenim periodima postali nepodnošljivi, sasvim u rangu beogradskih. Čak i gore, jer su većinom ulice uske ili ima mnogo uskoh grla.
Sa obzirom da sam u proteklih mesec dana nekoliko popodneva proveo u BG-u, mogu da tvrdim to što pričam.
Vezano za današnji dan - četvrtak, put pored lidla. Za neupućene, danas je tamo dan sveže robe i akcija. Onaj ko je nekada prolazio u to vreme - zna šta govorim.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
09.12.2010
Poruka
3
Vrlo moguce je da sam na pogresnom postu, al se nadam da ce mi neko moci pomoci ili uputit na odredjen post. Volio bi da mi neko kaze kako da ubacim nove karte u Becker samostalnu navigaciju , mislim na onu koja nije u mercedesu. pozzz
 
Član
Učlanjen(a)
19.03.2011
Poruka
84
@siki21 pogledaj ovde.☝️
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
916
Na Fejsbuku, u Grupi "Letovanje u Albaniji" sam zapazio pitanje "Kojim putem je najbolje ici od Beograda do Sarande (Albanija)? Koju navigaciju koristite", slika u prilogu. Mislim da komentari zaslužuju pažnju jer oni najbolje govore o tome kakvi smo mi vozači: sujetni, tvrdoglavi i najpametniji... Najbolje se razumemo u sve, pa i u navigacije... Bez ikakve zadnje namere, samo sam sa copy-paste naveo dobronamerne OZBILJNE predloge ozbiljnih ljudi, ljudi koji voze porodice:

1) Navigacija Via Michelin. Bez premca!
2) Mi smo iz Kraljeva isli preko Jarinja, koristili off line Google Maps.
3) Here WeGo mape
4) Maps.me je besplatan i koristimo ga gdje god da putujemo.
5) Možete koristiti Google mape bez problema. Pvo stavite putanju do Merdara pa posle kad predajete prelaz stavite od Podujeva do Sarande.
6) Kad udjes u Kosovo tad ukljuci bilo koju navigaciju
7) Na googl maps-u dosta toga na Kosovu i Albaniji nije obeleženo
8) Here We Go aplikacija za mobilni. Google iz nekog razloga uvek obilazi Kosovo.
9) Here We Go Sam koristio.bez greske ruma-saranda I obrnuto.
10) Putevi su tako dobro obelezeni i na KiM i u Albaniji, da vam navigacije NE TREBA, čak i smeta
1f60e.png
.
11) MAPS ME. Proverena i sugurna, pokazuje pumpe i restorane.
12) Koristi bilo koju sem here l go jer me zavukla u Aleksandrovac po nekim njivama sam lutao 45min a inace koristim google maps koji me je doveo pred vilu u Sarandi ... Start je bio u Valjevu.
13) Samo google, probao sve zive ali ni blizu guglove nisu.
14) Here we go navigacija meni bolja bila nego google
15) HERE WeGo
16) Koristi navigaciju Navigator, odvela me do adrese u Sarandi!
17) Here We go...odlična radi bez interneta.
18) Navigaciju koju sam koristio je TomTom GO. Skinuo sam je na AppStore-u i 30 dana je besplatna verzija. Preko Google Mape nećeš dobiti rutu preko KiM, već preko Makedonije i CG. TomTom navigacija se meni pokazala odlično.
19) Preporučujem da instalirate TomTom GO Navigation - Moj predlog . Jedini sam u prilogu postavio slike ruta ***
20) Kако је могуће да нисте поменули Waze - kritika meni
21) Navigacija nereaguje dok si u Srbiji cim pređes Merdare tad reaguje putanja preko kosova ovako nepokazuje nista.
22) Ukucaj navigaciju "sygic" of line, ne možeš da pogrešiš. Lično sam preko nje došao do svog apartmana.
23) Google Maps. Ukucajte Merdare, pređite, pa ukucajte Saranda i gotovo.
24) I nije loše skinuti offline mapu u Google Maps, za slučajeve ako ne radi internet.
25) Here we go.Skini mape Kosova i Albanije i nece biti problema.

Ovako, bez prebrojavanja, mislim da je ubedljivo pobedila navigacija HERE WeGo. Kao nekadašnjem fanu ove mape i navigacije, moram reći da mi je drago, ali je odavno ne koristim i ne znam da li je sasvim korektna . Jedino me buni onaj Valjevac koji je sa HERE I GO (ne znam koja je to) vozio njivama 45 min pored Aeksandrovca :)...
Zanimljivo je da "amateri" ne preferiraju iGO, Garmin. Možda zato jer se plaća... Jedan glas je dobila Sygic.

Autor pitanja je očigledno "sluđen" predlozima i nije se više oglašavao. Samo se na početku zahvalio prvim odgovorima... Zamišljam ga ovako :beee:

*** TomTom GO Navigation predlaže kao optimalnu putanju onu koja PROLAZI KROZ PRIŠTINU i PORED PRIZRENA. Mnogi učesnici u diskusiji, koji nisu koristili navigaciju, govorili su da su išli tim putem i da i oni smatraju da je to najbolji izbor...

NAPOMENA: Nije mi namera da pokrećem polemiku. Jednostavno informacija nama da čujemo kako običan svet reaguje a mi se "ubijamo" od detalja: prekršajne kamere, TTS glas, boja mapa, izbor provajdera mapa...
 

Prilozi

  • Ruta Bgd - Saranda.jpg
    Ruta Bgd - Saranda.jpg
    103,9 KB · Pregleda: 14
  • Screenshot_20210814_222419.jpg
    Screenshot_20210814_222419.jpg
    42,4 KB · Pregleda: 14
  • Screenshot_20210814_222555.jpg
    Screenshot_20210814_222555.jpg
    48,8 KB · Pregleda: 12
  • Screenshot_20210815_074733.jpg
    Screenshot_20210815_074733.jpg
    48,6 KB · Pregleda: 13
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.118
Ja samo znam da nema idealne navigacije. Cijelo ljeto kruzim po Bosni i Hercegovini. Isprobao sam Sygic, tom tom go, tom tom nds, google maps. Sve su me ove navigacije na pojedinim mjestima navodile pogresno. Nekada sam ih jednostavno ignorisao i pratio sam kolonu, nekada sam ih poslusao i skrenuo sa putanje, vozio se seoskim putevima da bih na kraju po uputstvu navigacije opet izasao na glavnu cestu i prikljucio se koloni. Jednom prilikom sam slijepo slusao sygic i krenuo starim putem da bi me covjek sa stadom koza zaustavio i rekao vrati se, ovaj se put ne koristi 20 godina, imas novi put koji je vec 2 godine u funkciji. Moj zakljucak je, uzdaj se u se, ne vjeruj slijepo navigaciji, ako nisi siguran ne stidi se stati i pitati kojim putem dalje.
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.620
Većina onih koja je glasala nema pojma o navigacijama, koristi ono štro im se nudi po netu. Mada su povratne informacije zanimljive.
Btw, čujem ozbiljne pritužbe na HereWego unazad poslednjih meseci

Činjenice
- Za jug albanje možete ići preko Kosova ili Makedonije. Bukvalno imate samo dva puta na izboru
- navigacije nije ni potrebna, dovoljno je slediti saobraćajne znake i imati iole znanja o putu
Naročito nije potrebna kroz kosovo
- preko Kosova se nakon Podujeva ne prolazi niti kroz jedan grad. Samo autoput, obilaze se i Priština i sva ostala mesta. Optimalna (/najbrža/najkraća) rutra vodi tim putem i ista je i za TomTom, Sygic i iGO. Provereno. Uostalom, i nema drugog puta.
Možete negde skrenuti, negde omašiti, i opet da se vratite na nju.
- najgora deonica puta je od Kuršumlije do Merdara :d, mada i ona pre Prokuplja nije mnogo bolja

Jedino što je bitno, sipajte gorivo na kosovu jer je drastično jeftinije od našeg i dosta bolje, koliko sam primetio iz 4 točenja do sada.
Mala zvrčka je što poslednjhih 45km do Albanije nema ničega pored puta, pa ni pumpe.
Istina, možeze skrenuti sa autoputa i svratiti u neko mestašce uzput, svako ima pumpu blizu ulaza, ali...
Slobodno sipajte na šiptarskim pumpama, nema greške. One koje su u podujevu dobijaju gorivo iz Srbije (provereno), one oko Prištine iz raznih drugih izvora.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
01.12.2010
Poruka
444
Ne znam kako navigacije rade u Albaniji ali evo ja se vratio iz Turske i kao i obicno, kad sam krenuo koristio sam TomTom kao glavnu navigaciju (ovog puta NDS verziju) i ne znam da li zato sto je Turska u pitanju ali moram da priznam da me nekoliko puta iznenadila glupim rutiranjem. Krenuo sam sa TomTom i stigao do hotela u Istanbulu gde smo prespavali da bi sutradan nastavili do mora, i posto uvek unapred pripremim rutu tu sam prvi put primetio cudnu putanju koju mi je ponudio TomTom do ukljucenja na autoput ka Bursi. Onda otvorim gmaps i dobijem rutu koja je delovala dosta logicnije pa sam tako sutradan krenuo sa gmaps u offline rezimu i stvarno, gmaps putanja se ispostavlia kao dobra. Evo slika pa sami prosudite:

Ovako TomTom vodi:
Screenshot_20210817_181428.jpg



a evo i gmaps putanje:
2021-08-17 18_09_40-Park Inn by Radisson Istanbul Atasehir to Cihatlı, Gemlik_Bursa, Turkey - ...png

Dakle hotel je pocetna tacka rute i uopste mi nije jasno zasto TomTom vodi ispod autoputa pa se vraca na drugu stranu da bi se konacno ukljucio na autoput kad ima gomilu ulica kroz koje je mogao da me provede do te petlje koja se vidi desno na slici. Kad smo stigli u Antaliju tamo sam u lokalu odvozao skoro 500km skoro svaki put koristeci TomTom i gmaps u isto vreme i dosao do zakljucka da gmaps definitvno rutira smislenije. Pokusao sam i sa Sygic i Sygic truck ali mi je gmaps definitvno nudio najbolje putanje. Ove ostale navedene malo malo pa me odvedu u neki sokak a siroka ulica ide paralelno i ne vidim razlog zasto bi isao nekim tesnacima kad mogu normalnim ulicama. Kao sto rekoh, moguce da je problem sto je to Turska, nije neka bitna evropska zemlja pa se nisu ni trudili previse ovi sto prave mape. Definitvno mi TomTom nije davao ovakve bezveze putanje ranije, cak ni u Srbiji. U svakom slucaju, na gmpas gledam ozbiljnije ovih dana i koristicu je vise u buduce pa da vidimo kako ce to da ide.
 
Natrag
Top