Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Član
Učlanjen(a)
01.12.2010
Poruka
446
Obe navigacije sam u Turskoj koristio offline, screenshot-ove sam napravio na mom racunaru da bih pokazao putanje, nisam slikao tada u voznji, ali putanje su iste. Ustvari, TomTom je imao i mnogo gore predloge za istu rutu, pazi sad ovaj predlog u online modu:

2021-08-18 12_34_31-TomTom MyDrive - Opera.png

Dakle, prvi predlog je svetlo plava linija a drugi predlog tamno plava :) Uopste ni ne pokusava da me provede tamo gde predlaze gmaps a lepo se vidi da je to siroka ulica (put) sa odvojenim smerovima i vise traka gde je na kraju semofor i na tom semoforu stoji znak na kome pise "Bursa" i pokazuje da treba skrenuti desno i ukljuciti se na autoput. Dakle, putanja koju prikazuje gmaps je bez dileme glavni pravac tu i treba ici, a ovo sto TomTom nudi su sve nekakve alternative i to ne bas najbolje. Tamno plavu necu ni da kometarisem.

Ja i dalje ostajem pri tome da je TomTom jedna od najboljih navigacija ali definitivno nije medju najboljima sto se tice Turske. Mislim da im ova zemlja nije na listi prioriteta i da je tu problem, koristim TomTom vec neko vreme i skoro uvek mi je nudio dobre putanje ali ne i u Turskoj. Vodio me kroz Bugarsku, Grcku, Hrvatsku, Rumuniju, Sloveniju, Italiju i retko kad se desilo da imam neku veliku zamerku ali sad sam bas bio neprijatno iznenadjen. Recimo da mi je na Kritu pravio probleme par puta, ali na isti nacin me tada zamajavao i Sygic i iGo pa sam mu tu oprostio. Tako da ostaje u kolima ali uz gmaps pa da vidimo. I lepo smo vec vise puta zakljucili, ne postoji savrsena navigacija i ne treba ni jednoj slepo verovati.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.654
Pa u stvari kada malo bolje proučim slike, naročito sad kad poredim obe, ne vidim ništa neobično
Nudi ti alternative koje postoje, ma koliko bile na prvi pogled čudne (izbor vrste rute takođe dosta utiče).
Ovakve situacije su lako česte u velegradima. naročito ako postoje sistematska zagušenja na određenim deonicama u određeno doba dana. To su ti one crvene deonice na gmaps-u, npr. Iako je put lep i prav i kratak, možeš da izgubiš par sati. Bio sam u Istanbulu nekoliko dana, video uživo na šta to liči i na šta da izađe. Naš vozač imao je tri različite samostalne navigacije i opet džabe.
Imao sam i gore situacije u BG-u npr... poslednju pre nekih (malo više od) mesec dana.

Naravno, moguće je i da je mapa koju TT ima loša, sa neadekvatnim podacima o težini i prioritetu. Najbolje mape za Tursku su i dalje Basar-ove.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Malo sam analizirao rutiranje od hotela u Istanbulu u kome je bio drugar @ivica122 , na putu prema Bursi i dalje ka Antaliji. Aplikacijom FAKE GPS sam se "prebacio" na lokaciju hotela da bi i TomTom prikazao saobraćaj. Moje mišljenje je da je Ivica sasvim u pravu kada kaže da je TomTom čudno rutirao. U pravu je isto kao u onom slučaju kada je dokazao da GMaps pogrešno vodi iz Pirota ka Sofiji. Smatram da drugar @Bocky72 greši kada opravdava ponuđenu TomTom rutu jer je to "jedna od alternativnih". Po mom shvatanju, svaka navigacija mora da ponudi glavnu rutu koja je OPTIMALNA prema postavljenjim parametrima. Navigacija TomTom, nažalost, ovde to ne radi. Lako se može ovo dokazati. Pogledajmo sliku.

1629309098728.png

Kao što se vidi, i jedna i druga navigacija nude iste rute od hotela Park Inn by Radisson u Istanbulu. OPTIMALNA ruta je prva ruta koju nudi Google Maps, 2.6km za 7 min, a nju TomTom nudi tek kao alternativu. Zašto je za TomTom bolji izbor duža ruta koju ćemo voziti isto vreme, do 16:26? Na stranu to što je, kako je kolega @ivica122 i objasnio, prva ruta u GMaps po širokom bulevaru. Dodao bih da ta putanja ima 3-4 desna skretanja, za razliku od dosta levih skretanja rute koja je za TomTom najbolja. Slike na kojima se vide ulice (Street View) su u prilogu. Mislim da je sve jasno!

Gornji primer je, po mom mišljenju, krunski dokaz da je NAVIGACIONI algoritam navigacije Google Maps daleko kvalitetniji od algoritma koji koristi TomTom. Slažem se da ne postoji idealna navigacija. Možda je mapa TomTom u nekim područjima bolja i preciznija od mape Google. Ipak, mapa se može popraviti, algoritam mnogo teže... za šta je Sygic najbolji dokaz.

Na kraju, prikazaću rutiranje navigacije HERE WeGo (Beta). Ne znam da li je prikazana u odgovarajućoj temi. Logo nove navigacije je na pretposlednjoj slici u prilogu. Navigacija HERE nudi identične rute kao i Google Maps...

1629310040538.png

Kao što se vidi, NOVA navigacija HERE WeGo prikazuje i saobraćaj u realnom vremenu što je veliki plus u odnosu na staru verziju istoimene navigacije. Izvesno vreme testiram ovu navigaciju i smatram je boljom od stare verzije, posebno zbog pikaza saobraćajne gužve. Nažalost, ako odstupimo od predložene putanje, saobraćaj se gubi. Da bi se ponovo pojavio, moramo zaustaviti i ponovo pokrenuti... U prilogu su slike iz realne vožnje, pored restorana M'C Donalds (Vidikovac). Da bih izbegao gužvu ispred mene, krenuo sam prečicom unutar M'C Donalds prostora. Saobraćaj se izgubio, slika pre slike sa logoom nove navigacije... Zaustavio sam aplikaciju, ponovo postavio destinaciju i saobraćaj se vratio...
 

Prilozi

  • Screenshot_20210818_163117_com.google.android.apps.maps.jpg
    Screenshot_20210818_163117_com.google.android.apps.maps.jpg
    65,1 KB · Pregleda: 13
  • Screenshot_20210818_163200_com.google.android.apps.maps.jpg
    Screenshot_20210818_163200_com.google.android.apps.maps.jpg
    67,6 KB · Pregleda: 10
  • Screenshot_20210818_163308_com.google.android.apps.maps.jpg
    Screenshot_20210818_163308_com.google.android.apps.maps.jpg
    65,8 KB · Pregleda: 9
  • Screenshot_20210818_163346_com.google.android.apps.maps.jpg
    Screenshot_20210818_163346_com.google.android.apps.maps.jpg
    60,1 KB · Pregleda: 9
  • Screenshot_20210818_192833_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    Screenshot_20210818_192833_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    44,7 KB · Pregleda: 9
  • Screenshot_20210818_192856_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    Screenshot_20210818_192856_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    42,9 KB · Pregleda: 11
  • Screenshot_20210818_192934_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    Screenshot_20210818_192934_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    19,7 KB · Pregleda: 10
  • Screenshot_20210818_192946_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    Screenshot_20210818_192946_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    45,5 KB · Pregleda: 11
Član
Učlanjen(a)
01.12.2010
Poruka
446
Ja sam se motao malo po tim ulicama oko doticnog hotela u Istanbulu i uverio se da predlozi koje daje TomTom jednostavno nisu dobri, obe rute koje se vide na mom screenshot-u TomTom navigaciji se krecu znacajno uzim ulicama a guzva uopste nije manja nego na tom bulevaru gde vodi gmaps. Ako je tomtom hteo da izbegne guzvu mogao je da me provede tim manjim ulicama izmedju autoputa i bulevara, stvarno ne vidim ni trunku logike da me mota ispod autoputa pa me vraca gore opet.
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.654
Ne opravdavam ja ništa.
Obojica niste obratili pažnju na jedan bitan deo u mom postu.
Naravno, moguće je i da je mapa koju TT ima loša, sa neadekvatnim podacima o težini i prioritetu. Najbolje mape za Tursku su i dalje Basar-ove.
Njihov algoritam rutiranja je odličan, daleko najbolji od svih navigacija prisutnih na tržištu. Ali, algoritam radi na osnovu podataka koji su njemu dostupni, on ne može da "vidi" put kako ga mi vidimo svojim očima.
Dovoljno je da samo jedan činilac bude loš na deonici koja ih ima petnaestak i da dobijete sasvim bezveznu putanju bar na prvi pogled. Bulevari mogu biti široki, ali raskrnice su uvek kritična tačka. I autoput je teoretski super, pa sam zaglavio preko sat vremena pre mesec ipo, a ne znam zašto je bio zastoj i to prilično spred BG-a.

Pomenuh da sam nagrabusio pre mesec i nešto u BG-u, morao sam da zaobilazim ohoho. Tek kad sam prošao put shvatio sam da sam mogao drastično da ga skratim uz malo više poznavanja ulica. Oslonio sam se na drugara i GMaps na njegovom mobu jer je to bilo najbrže.
A da sam prekršio samo jedan propis kao što sam primetio da rade lokalci, uštedeo bih 45min.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Ne opravdavam ja ništa.
Obojica niste obratili pažnju na jedan bitan deo u mom postu.
Njihov algoritam rutiranja je odličan, daleko najbolji od svih navigacija prisutnih na tržištu. Ali, algoritam radi na osnovu podataka koji su njemu dostupni, on ne može da "vidi" put kako ga mi vidimo svojim očima.
Boki, ne bih da komplikujem a ni da produžavam polemiku, ali mi nekako zdrav razum ne dozvoljava da stanem tamo gde ti očigledno praviš logičku grešku. Analizirajmo samo ovu situaciju:

1629351097713.png

OPTIMALNA ruta od tačke A do B, koju nudi TomTom GO Navigation, je leva polovina slike. Pitam se šta bi to moglo da bude presudno da navigacioni algoritam kaže da je ovo bolja ruta od one (ALTERNATIVNE) na desnoj polovini slike. Start je u isto vreme, 16:18, dolazak takođe u isto vreme, 16,26. Predviđeno kašnjenje iznosi isto, 1 min. Ali, put OPTIMALNOM rutom je duži za 600m. Koji je to parametar, moramo da nagađamo, koji je presudio da ta duža ruta bude prva u ponudi. Zar ovo nije rezultat KVALITETA navigacionog algoritma. Možda ti imaš neki drugačiji pristup u cilju procene kvaliteta nekog algoritma. Ponoviću, na sigurno već starim Street View slikama se može videti da je alternativni put, bulevarom Turgut Özal, mnogo kvalitetnija saobraćajnica....

Pomenuh da sam nagrabusio pre mesec i nešto u BG-u, morao sam da zaobilazim ohoho. Tek kad sam prošao put shvatio sam da sam mogao drastično da ga skratim uz malo više poznavanja ulica. Oslonio sam se na drugara i GMaps na njegovom mobu jer je to bilo najbrže.
A da sam prekršio samo jedan propis kao što sam primetio da rade lokalci, uštedeo bih 45min.

Boki, siguran sam da ti, kao odličan inženjer, nikada ne bi diskutovao o radu nekog uređaja a da ti neko kaže da je neki parametar bio dosta čudan. Mora da se da materijalni dokaz a ne opisni. Ne branim Google Mape, ali ko kaže da taj tvoj drugar ume da koristi pomenutu navigaciju. Ko zna šta je on izabrao... Dakle, bez skrinšota, bez lokacije gde ti se ta neprijatna saobraćajna situacija desila, tvoja tvrdnja ostaje u domenu rekla-kazala.

Ja sam ponovo platio godišnju pretplatu za TomTom. Upravo zbog toga imam pravo i da im strožije zameram. "Pare se davale".
Google Mapa je besplatna navigacija, ali je to proizvod informatičkog giganta Google... valjda im bolja reklama nije potrebna.

Inače, u Istanbulu sam provodio zaista mnogo vremena i uživao. Dakle, zapamtio sam i njihove saobraćajne kolapse po širokim bulevarima sa po 3 , pa i 4 trake u jednom smeru. Sećam se da sam jednom razgledanje čuvenog parka Miniaturk (preporučujem svima) završio u vreme popodnevnog špica. Imao sam sam neke obaveze na aerodromu i morao prvo u hotel. Taksista se zaista trudio... Međutim, njegov automobil nije mogao da leti. I ovo moje je samo moja priča ali se ona može proveriti i danas oko 15 časova na Google Mapi. Start sam pomenuo, Miniaturk. Cilj je Hotel Grand Washington u starom delu grada, tamo gde su Aja Sofija i Plava džamija... Takođe, sećam se da sam ujutru sa prozora gledao neopisive gužve koje su izazivala dostavna vozila. Trubilo se kao u Guči...
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.654
Bre, gosn Srbo. Pročita li ti uopšte ceo moj post pre svog, ili samo selektivno :)
Naravno, moguće je i da je mapa koju TT ima loša, sa neadekvatnim podacima o težini i prioritetu.
Uzgred, član ivica nije koristio GO navigaciju nego NDS, što ide u prilog toj izjavi.
Ako budem imao slobodnog vremena narednih dana porediću basar mapu sa ostalim.... nažalost sve manje ga ima.

Nema svrhe objašnjavati kako algoritmi funkcionišu, nemoguće je jednostavno. To što je za nas optimalno, za softver je samo parametar/brojka.

Drugar redovno koristi GMaps i mnogo više je vozio od mene po BG-i (tu je već dve godine). GM je potegnut kada je došlo do incidenta, ni meni ni njemu ne pada na pamet da pravimo skrinšotove, najmanje kad paziš da te neko ne omanda ili ti nekoga.

Imam i rođaka koji je taksistu u BG-u. više decenija. Koristi sve dostupne navije i ogromno iskustvo. Ima itekako pritužbi od njega i kolega na gmaps kao i na ostale navigacije. Naravno kada pijemo pivce baš me briga da pamtim sve detalje dogodovština koje priča iz saobraćaja (zanimljivije su one kada vozi poznate ličnosti ili papirne kese neodređenog sadržaja od jedne lokacije do druge ;) )

P.S.
Nema veze sa temom ali... aktivni su ti NFC i plavi filter. Više troše bateriju i nema svrhe u dnevnim časovima :)
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Bre, gosn Srbo. Pročita li ti uopšte ceo moj post pre svog, ili samo selektivno :)
Naravno, moguće je i da je mapa koju TT ima loša, sa neadekvatnim podacima o težini i prioritetu.
Uzgred, član ivica nije koristio GO navigaciju nego NDS, što ide u prilog toj izjavi.
Ako budem imao slobodnog vremena narednih dana porediću basar mapu sa ostalim.... nažalost sve manje ga ima.
Gosn Boki, pročitao sam ja ceo tvoj post. Da ti pomognem, da ne tražiš nepotrebno Basar mapu. Sinoć je TomTom GO Navigation promenio mišljenje. Sada je prva ponuđena ruta ona, za koju i Ivica i ja smatramo da je optimalna. Obe rute i dalje zahtevaju isto vreme vožnje, ali je sada optimalna ona koja je kraća.

1629404452226.png

Možda sam malo neozbiljan... ali samo malo. Moram da te ozbiljno pitam jer mi je sada i tvoj "algoritam razmišljanja" čudan. Ako bi ti bio u pravu "moguće je i da je mapa koju TT ima loša, sa neadekvatnim podacima o težini i prioritetu", kako se ti neadekvatni podaci ne odraze na vreme trajanja vožnje. Ako je jedan put "neadekvatan", lošiji od drugog, valjda bi navigacija predvidela da i vožnja tim lošim putem duže traje....Međutim, kao što vidiš, putevi (ulice) su dobre, nema rupa, nema ležećih... Ipak je to Istanbul.

Dakle, TomTom je promenio mišljenje, priznaj i ti da si pogrešno anaizirao :)

Inače, postoji jedan nedostatak u TomTom mapi tog dela Istanbula. Na prvoj slici u prilogu se vidi da se ne može direktno Ulicom Henden Cadesi da stigne do Bulevara jer nije ucrtano OZNAČENO parče ulice. To ipak ne smeta da se stigne paralelnom....


Koliko ovo postaje prelepa aplikacija svakim novim ažuriranjem. Vizuelno ni jedna mi nije ravna njoj.

Da ne bih pisao i u NDS temi, složiću se sa kolegom @blue82. Navigacija je zaista lepa. Pored ostalog, i zbog toga plaćam licencu. Rekao bih da ne postoji nijedna razlika između verzija GO Navigation 3.2.12 4140 (koju ja imam) i NDS 3.2.12-latam.4140 ali ću to videti tek kada ažuriram prethodnu NDS verziju. U prilogu su slike koje su iz aplikacija GO Navigation. Poslednje ažuriranje je i najavilo vidljiva poboljšanja... bar grafička.
Jedino je glas Predraga očajan i zato ja slušam engleski glas, Serenu.
 

Prilozi

  • Screenshot_20210819_105611.jpg
    Screenshot_20210819_105611.jpg
    58,6 KB · Pregleda: 10
  • Screenshot_20210819_110558_com.tomtom.gplay.navapp.jpg
    Screenshot_20210819_110558_com.tomtom.gplay.navapp.jpg
    49,1 KB · Pregleda: 10
  • Screenshot_20210819_110617_com.tomtom.gplay.navapp.jpg
    Screenshot_20210819_110617_com.tomtom.gplay.navapp.jpg
    38,9 KB · Pregleda: 11
  • Screenshot_20210819_110626_com.tomtom.gplay.navapp.jpg
    Screenshot_20210819_110626_com.tomtom.gplay.navapp.jpg
    39,1 KB · Pregleda: 11
  • Screenshot_20210819_110636_com.tomtom.gplay.navapp.jpg
    Screenshot_20210819_110636_com.tomtom.gplay.navapp.jpg
    36,7 KB · Pregleda: 11
  • Screenshot_20210819_111057_com.tomtom.gplay.navapp.jpg
    Screenshot_20210819_111057_com.tomtom.gplay.navapp.jpg
    45,2 KB · Pregleda: 11
  • Screenshot_20210819_111109_com.android.vending.jpg
    Screenshot_20210819_111109_com.android.vending.jpg
    29,2 KB · Pregleda: 9
Natrag
Top