Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Član
Učlanjen(a)
27.12.2009
Poruka
172
Instalirao sam nekako IGo Luna, jedva proradila, ubacio Srbiju i Maltu, tesko je pronasla gps signal. Sad cu da je testiram, posle ciscenja kesa aplikacije i kesa telefona deluje da radi ok. Telefon je star 5-6 godina, azuriran 4 puta sistem i nikad radjen fabricki reset, za divno cudo radi super, bez stucanja, sem navigacije.
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.656
Jedna kap prepuni čašu.
A kada uradiš FR primetićeš koliko bolje radi to što misliš da radi dobro. Naravno, najpre bekap ...
 
Učlanjen(a)
14.07.2009
Poruka
20
Pozdrav dobri ljudi. Znam da ima tema sa igo, sygic navigacijama za androide koju sam prelistavao dugo ali mi je potrebna hitna pomoc. Igo next gen nisam uspeo da podesim da mi lepo radi u inostranstvu, gde god odem ona zabode, i nisam uspeo da je podesim - ranije je radila solidno dobro. Putujem za par dana na Maltu, potrebna mi je neka dobra navigacija za pesake koja radi lepo u offline modu - google maps takodje nece da mi radi u realnom vremenu kad skinem offline mapu za neko ostrvo ili grad. U pitanju je Samsung s9 na androidu 10 - kad je bio na devetki bilo je sve ok, od azuriranja na 10 krecu sve muke a ne mogu da ga vratim nazad. Ako nego ima neki predlog bio bih mu vecno zahvalan, Aplikacija za android 10 sa mapom Malte za pesake u offline rezimu. Imam losa iskustva sa roming internetom u inostranstvu preko mog operatera pa bih izbegao, jednom su me odrali.
Probaj osmAnd maps offline ili možda ti se svidi magic earth. Sve imaju za pešake i rade offline tj bez interneta. Osmand nije loša za planinarenje. Magic znam da koristim i za grčku. Imaju dosta opcija, kao head up, probaj
 
Član
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
67
BEOGRADE samo ti jos ovo nisam rekao...

Beograđani, odsad u realnom vremenu možete da pratite javni prevoz kroz Google Maps​

Više ne morate da se nervirate jer aplikacija BeogradPlus baguje – Beograđani, sada možete da pratite gradski prevoz u realnom vremenu i kroz Google Maps


 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Yandex je najpreciznija mapa u Beogradu
Novi Kružni tok na Novom Beogradu - Crowne Plaza


Drago mi je da se drugar @zx16, posle dužeg vremena, pojavio na Serbian Forumu. Razumem njegovo nezdovoljstvo političkom odlukom Sygic kompanije da se korisnicima Rusije i Belorusije uskrati legalna kupovina Sygic navigacije. Ukoliko se ne varam, kada sam se priključio našem forumu 2014, član @zx16 je bio označen kao pokretač teme Sygic navigacija.
Kolega je pomenuo i izuzetno kvalitetnu navigaciju Yandex. Odavno sam zaključio da je to najpreciznija mapa Beograda, koja je prevazišla u tačnosti mape Google, HERE i TomTom. Posebno bih pohvalio brzu reakciju administratora u vezi sa editovanjem Yandex mape i korektan odnos prema korisnicima...
Pošto ja i dalje koristim Google Maps kao primarnu, za vožnju nepoznatim ulicama obavezno uključim i Yandex.
Nedavno je na Novom Beogradu završena izgradnja novog Kružnog toka u Ulici Vladimira Popovića, kao i spajanje ovog kružnog toka sa Bulevarom Zorana Đinđića. Prošlo je više od mesec dana, samo Yandex ima ucrtan novi Kružni tok koji je odmah postao rutabilan... Nijedan drugi provajder, izuzev PlanPlus, nema označenu novu saobraćajnicu.

1711896058808.png

Pošto je Yandex GO Taxi mreža izuzetno kvalitetna u Beogradu, u interesu vozača taksija je da se sve uočene greške u mapi što efikasnije isprave. Ja sam do sada imao skroman doprinos u poboljšanju mape, ali sam zadovoljan i sa poslednje dve izmene. Jedna je ispravan smer u Ulici Milana Kuča na Banovom brdu, a druga je mnogo značajnija, smerovi delova Ulice Svetomira Nikolajevića, na Lionu, opština Zvezdara. Ova dva primera su sasvim doboljna da potvrde moje mišljenje u vezi sa prioritetom koji Yandex zauzima u Beogradu...

1711897228519.png

Nažalost, Sygic mapa koja je kombinacija TomTom i OSM, nema ispravno ucrtane pomenute saobraćajnice. HERE je već odavno ostao bez kancelarije u Beogradu, ali me čudi nezaintresovanost TomTom koji ima svoje predstvaništvo u Beogradu. Kružni tok kod hotela Crowne Plaza je svega 1km udaljen od TomTom kancelarije... skoro neverovatna neažurnost! Što se tiče Google Maps, ona ume prijatno da iznenadi brzim ucrtavanjem nove saobraćajnice ali i često sa neshvatljivim kašnjenjem...
Inače, izmene u Yandex mapi se jednostavno odrade i vrlo brzo bivaju prihvaćene od strane administratora.

1711897653528.png

Što se same navigacije tiče, smatram da je sasvim korektna, tehnički dobro odrađena. Ucrtani su semafori, postoji praćenje saobraćajne gužve kao i prikaz kamera u realnom vremenu. U prilogu sam dodao 3 skrinšota navigacije Yandex sa ciljem do hotela Kraun plaža. Ipak, najbolje je da svako proba sam i donese sud o upotrebljivosti ove navigacije... U prilogu su i slike sa snimka vožnje novim kružnim tokom...

Za sada postoje nagađanja u vezi sa produženjem Bulevara Zorana Điniđića i izgradmnjom novih kružnih tokova... Jedna od varijanti je da se na ovaj način želi da se preko NOVOG Savskog (Tramvajskog) mosta spoji Novi Beograd sa tunelom koji bi trebalo da poveže Karađorđevu ulicu u Beogradu na Vodi sa Bulevarom Despota Stefana i dalje sa Pančevačkim mostom.. Za sada, nisam našao potvrdu za ovu pretpostavku...

1711900988843.png
 

Prilozi

  • Screenshot_20240331_171239_ru.yandex.yandexnavi.jpg
    Screenshot_20240331_171239_ru.yandex.yandexnavi.jpg
    61,1 KB · Pregleda: 11
  • Screenshot_20240331_171347_ru.yandex.yandexnavi.jpg
    Screenshot_20240331_171347_ru.yandex.yandexnavi.jpg
    57,8 KB · Pregleda: 7
  • rsz_1sygic_snikolajevica.jpg
    rsz_1sygic_snikolajevica.jpg
    181,1 KB · Pregleda: 9
  • KT1.jpg
    KT1.jpg
    84,2 KB · Pregleda: 7
  • KT3.jpg
    KT3.jpg
    96,4 KB · Pregleda: 5
  • KT4.jpg
    KT4.jpg
    80,4 KB · Pregleda: 8
UREDNIK
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.554
Поздрав @navigas. Да, мање сам активан на овим темама јер се као покретач тема о навигацијама Sygic, Navitel и Navigon нисам сложио са каснијим развојем темa. Једноставно сам истиснут из њих и сав мој труд остао је маргиналан. Али да не испадне да кукам, да додам, и одселио сам се из Србије па ми је цела прича о тим навигацијама у Србији била секундарна јер нисам могао као ти да наводим прецизне пропусте, грешке.
И о навигацији Јандекс, први сам писао пре пар година али је остало незапажено. До душе, тада су покрили свега пар градова а ја сам напоменуо да ако крену у њен развој у Србији, биће без конкуренције.
Довољно је рећи, Навител, који је такође руски, потпуно је потиснут са тржишта јер је Јандекс бесплатан, детаљан и има подршку AI Алиса. С обзиром да је Јандекс такси лидер те услуге у Русији, таксисти својим јављањем учествују у редовном ажурирање. Убер Русија, такође користи Јандекс навигацију и на тај начин обесмислили су Навител.
Раније су се продавале навигације, готови утеђаји са подршком Навител али такве навигације више не виђам.
Одлично одрађена и бесплатна андроид навигација Јандекс учинила је своје.
Мада ми је Sygic лиценци, купио сам га 2014, трајна лиценца, нису ми дозволили преузимање мапа што је крајње некоректно, да не кажем џукачки. Убацио сам мапе и пробао и Sygic. Нема шансе да се мери да Јандексом. Нека наставе да се баве политиком, навигација им није јача страна.
Надам се да ће Јандекс покрити целу Србију и понудити и гласовну подршку и виду вештачке интелигенције. То је потпуно друга прича у односу на гласовну подршку на другим навигацијама.
Значи, возач нема потребе да руке помера да волана, да поглед скреће са пута. Довољно је да изговори Алиса и она ће одговорити, да, слушам. Остало је да јој кажете шта вам треба и она ће вам то потражити и одговорити. Рецимо, треба вам део за ауто и кажете јој да вам нађе део и продавницу, што ће она учинити и онда вас одвести до те продавнице. Нема потребе да бацате поглед на навигацију јер вас она гласом наводи као да крај себе имате сувозача који вам говори где треба да скренете.
Ја сам се на то толико навикао да ми је коришћење навигације без вештачке интелигенције тешко смарање.
Уз пут, док возите, можете јој задавати свакаква питања а она ће вам одговарати али и наводити на циљ.
Не знам да ли такву опцију има нека друга навигација?
За крај да додам, за руско тржиште, Алису су убацили у ТВ пријемнике, паметне усисиваче и други технику попут паметних прекидача . Сада то нуде и друге компаније али Алиса Јандекса је прва. Не памтим када сам узео у руке даљински од ТВ-а. Довољно ми је да кажем, Алиса, укључи ТВ и пребаци на други канал. Или, Алиса, појачај звук, нађи ми одређен филм... очисти стан, и усисивач се укључује. Исто тако, Алиса, укључи светло и пали се светло у просторији. Опција је пуно и понуда паметних уређаја је огромна.
У опште, AI у Русији је саставни део свакодневнице већ неколико година и све се више шири. До душе понекад је то и морбидно јер ако позовете било какву службу јавиће вам се AI, жив човек тешко.
Све има своју цену што ми се баш и не свиђа.
 
Učlanjen(a)
23.10.2015
Poruka
408
Da li te obavestava o prekrsajnim kameramma, kamerama za kontrolu saobracaja, kao kod Igo ?
Hvala.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.554
Већ сам написао, у питању је AI а не просто гласовна обавештења. Значи, обавештава о камерама и одговара на сва питања. Нуди прегршт информација, као што сам већ навео, као да разговарате са сувозачем.
 
Natrag
Top