Mogu li crkve propovijedati išta osim Jevanđelja i onoga što je nauka Biblije?

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
stvarnoslap je napisao(la):

Od Boga dano Crkvi. Dakle, Pismo je od Boga i od Crkve.[/QUOTE]

E mj Slape, mnogo verujes sam sebi kao da si i ti nepogresiv.
Pavle kaze:
"Sve je Pismo od Boga danao", a ti tvrdis, nije tako, nego je od Boga i od crkve.
Zar ti ne vidis to svoje zastranjenje na pogresnom putu?
Da li si ikad procitao ovo: "Ako ko domentene ovome, Bog ce nametnuti na njega sva zla napisana u knjizi ovoj."
Otkrivenje 22,18.

Može jer je adventista, a taj kult se i ispilio u okruženju koje čitav autoritet pridaje knjizi bespravno otetoj od njenog pravog autora i čuvara.

Ma nije bas tako! Nikako ne mogu da te razumem. Zbog cega neprestano siris neistine o drugima. A zar sav autoritet Adventisti ne pridju Bogu? Znas ti sta je istina, nego takav si ti hriscanin i svestenika. Sramota! Kao da mi ne priznajemo Hrista koji je nas spasitelj!

Drugo, ko je pravi atuor i cuvar Pisma? Bog je cuvao svoje delo i onda kada Novozavetne crkve nije ni bilo. Prema toma
nijedna Crkva nije autor Biblioje, a da jeste kojim slucajem bila, mi je danas ne bismo ni imali. "Svo je pismo od Boga dano!" Bog je njen autor, a ne oni koji su je vekovima zabranjivali i spaljivali na lomaci one koji su je citali.

Ps. Danas sam na Svetoj Misi, koju ovi mrze iz dna svoje "nepostojeće" duše, čitao ovo:[/QUOTE]

Darth, jesi li ti pijan? Ko je taj koji mrzi Misu? Ja je nasigurno ne mrzim. Drugo, ko je rekao da dusa ne postoji? Samo lazi jedna za drugom i nista dobroga istinitoga i pravednoga. Zalosno!

Darth:
Dakle, sama činjenica postojanja 50.000 sekti je Hula na Svetog Duha. [/QUOTE]

Ma nije valjda. Sama CINJENICA da Darth izmislja 50,000 verskih zajednica je cista njegova LAZ i ako nastavi tako, moze postati i hula na Svetoga Duha, jer to jeste laz!.

Zasto nam ne kazes koliko sekti imate u katolicizmu?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Naravno da crkva moze propovedati i ono sto nije bibllija, jer i apostol Jovan svedoci da "nije sve zapisano".
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Niti jedan jedini apostol ne napisa recimo da su vrata zatvorena, ne napisa ništa o duhanu, kavi, "zdravstvenoj reformi" , ne napisa ništa o istražnom postupku... i možda najvažnije ni jednom od njih, ni jednom jedinom ne pade na pamet da u Pismu nađe da je Isus, koga svi oni nazivahu Adonai - Gospod, isto što i Mihael arkanđeo, ili da je Isus brat sotonin.

Ljudi, ovo je preslo sve norme normalnog razmisljanja i postenog ucesca u diskusiji. Darth, gde je napisano da hriscani od svog tela, koje je hram Svetog Duha naprave dimnjak, upotrebom duvana?
Zar neisi citao
da je "telo crkva Svetoga Duha i ko pokvari crkvu pokvarice njega Bog".

Neprekidno lupas gluposti i prosipas lazi. Daj NADJI NAM GDE PISE DA JE ISUS BRAT SOTONIN?
ZALOSNO JE TO I TO BI MOGLA I BITI HULA NA SVETOG DUHA.

Ovo je preslo sve hriscanske norme, besmislice koje samo mogu da postoje u Darthovoj glavi i nigde vise!

To vam je ono,
kada neko nema istinu, necastivi ga podstice da isnosi lazi!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Naravno da crkva moze propovedati i ono sto nije bibllija, jer i apostol Jovan svedoci da "nije sve zapisano".

Naravno, ali i da je sve zapisano to ne bi značilo da Crkva nema šta da propoveda. Crkva je Božija zajednica (ecclesia), skupština ovde na zemlji i njen primarni zadatak je da tumači, poučava, propoveda, živi radosnu vest Evanđelje. Njoj je Bog lično govorio. Nije rekao evo tu, taj redak, to da ponavljate, nego je lično objašnjavao na šta se koji redak odnosi, koje je pravo značenje.

A to je mogao da uradi jer je On i inspirisao tekst, u pojedinim slučajevima (proroci) diktirao tekst. Lepo se kaže u evanđelju, kod opisa susreta sa Uskrslim na putu za Emaus, "igralo im je srce dok im je tumačio Pisma i proroke", govorio im je, pojašnjavo šta je u stvari hteo da poruči u tim tekstovima.

Da pismo, kako ovi kokodaču tumači samo sebe, ne bi onda Isus morao da tumači Pisma i proroke, niti bi ona dvojica učenika bili razočarani i uplašeni. A bili su, svi, ženama nisu verovali, Petar je otrčao do praznog groba i bio zaprepašten. Pazi, Isus je bio sa njima, slušali su ga širom otvorenih očiju, pre toga su sva pisma slušali u sinagogama, pa opet nisu razumeli. Nisu razumeli ni oni, posebno oni koji su celog života čitali ta Pisma.

Naravno, sada će skriptulatori da ponavljaju mantru da je ljudska priroda pokvarena, da im je đavo zatvorio oči i ubacio neveru u pisma i tako dalje. A radi se o tome da bez Tumačenja od strane Izvora, pisma su samo tekst, ništa više.

Zato Bog i uspostavlja Crkvu, da Tumači, objašnjava, prenosi, i to ne samo pisanu reč, nego i ono što je usmeno prenešeno.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Pavle kaze: "Sve je Pismo od Boga danao",

I sva jela su od Boga dana, ali u pravu smo kad kažemo da roditelji svojoj djeci priskrbljuju i daju hranu. :) Zar ne? Roditelji primaju od Božjeg, i hrane svoju djecu.

a ti tvrdis, nije tako, nego je od Boga i od crkve.

Ne tvrdim ja, sveti Pavao tvrdi. :) Vidi:

1. Sol 2,13: Zato, eto, i mi bez prestanka zahvaljujemo Bogu što ste, kad od nas primiste riječ poruke Božje, primili ne riječ ljudsku, nego kakva uistinu jest, riječ Božju koja i djeluje u vama, vjernicima.

Dakle, vjernici (kršćani) od apostola (Crkve) primaju riječ koja je riječ poruke Božje. Ili ovo:

Lk 1,1-4: Kad već mnogi poduzeše sastaviti izvješće o događajima koji se ispuniše među nama - kako nam to predadoše oni koji od početka bijahu očevici i sluge Riječi - pošto sam sve, od početka, pomno ispitao, naumih i ja tebi, vrli Teofile, sve po redu napisati da se tako osvjedočiš o pouzdanosti svega u čemu si poučen.

Vidi. Luka kaže da su "mnogi (ljudi) sastavili izvješće", ne kaže da je Bog to zapisao. Zatim, Luka kaže da im to "predadoše oni koji od početka bijahu očevici i sluge Riječi". Dakle, od apostola, od Crkve, primiše svjedočanstva o događajima koji se dogodiše. I na kraju, Luka piše: "naumih i ja tebi, vrli Teofile, sve po redu napisati da se tako osvjedočiš". Ne kaže Luka Teofilu - Bog će ti sve ispričati, ili, Bog će ti Pismo poslati. :) Kao što vidimo, sve što je od Boga ljudima je posredovano preko Crkve. Negirati upravo ovu ulogu Crkve, znači omalovažavati i vrijeđati joj Glavu - Krista.

Prema toma nijedna Crkva nije autor Biblioje,
  • Matejevo evanđelje
  • Markovo evanđelje
  • Lukino evanđelje
  • Ivanovo evanđelje
  • Pavlove poslanice
  • Petrove poslanice
  • Judine poslanice
Jesu li ovi - Matej, Marko, Luka, Ivan, Pavao, Petar i Juda - pripadali nekoj Crkvi ili nisu? Kako su se oni deklarirali i legitimirali? Kome se onda može pripisati autorstvo Biblije. I još važnije, kome se može pripisati čuvanje i prenošenje Biblije? :) Jedino Crkvi.

Sama CINJENICA da Darth izmislja 50,000 verskih zajednica je cista njegova LAZ i ako nastavi tako, moze postati i hula na Svetoga Duha, jer to jeste laz!.

Ipak postoji 50-tak tisuća protestantskih sekti. :)
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Jesu li ovi - Matej, Marko, Luka, Ivan, Pavao, Petar i Juda - pripadali nekoj Crkvi ili nisu? Kako su se oni deklarirali i legitimirali? Kome se onda može pripisati autorstvo Biblije. I još važnije, kome se može pripisati čuvanje i prenošenje Biblije? :)Jedino Crkvi.

Ipak postoji 50-tak tisuća protestantskih sekti. :)

A te sekte postoje jer su nastale pod verovanjem da je Pismo, isključivo pismo dovoljno, i da se ne treba pripadati Crkvi i slušati njenu nauku.

I svaki od Skriptualtora će to u beskraj ponavljati. Nije Katolička Crkva, Crkva Božija. Mi smo Crkva, sami sebi smo Crkva.

Da bi svoju umišljenost dokazali pred onima koji bi se eventualno pitali, izmisliće da iako su Apostoli bili Crkva, Crkva otpala od apostola u II stoleću. Svoju izmišljotinu će širiti dalje, dodajući tu i laž da je Crkvu, ovu koju napadaju, od koje su se i od čijeg su se učenja povedeni nekakvim "prorocima" i pismolatrima odvojili, osnovao Konstantin I. lažima će svoju laž braniti i učvršćivati. Tome smo i mi ovde na forumu svedoci.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Zašto izmišljaš?

30 juna 1960 godine papa Jovan XXII objavio je proklamaciju koja je stampana 2 jula u Vatikanskom casopisu "I OSERVATORE ROMANO" pod naslovom "POTPUNO SPASENJE TELA ISUSA HRISTA"
U toj proklamaciji on je naveo "da smrt Isusa Hrista nije od sustinske vaznosti za ljudsko spasenje, jer Hristos nije stvarno umro, vec je bio klinicki mrtav, i da se tri dana i noci kasnije probudio u hladnom grobu u steni"


Ovo gore nisam nista izmislio, vec je ovo istorijski podatak sa proverljivim informacijama.

Ne kazem da je to zvanicni stav crkve, ali su ono sto sam napisao tada prihvatali zvanicnici unutar RKC.

Iz toga se moze zakljuciti da je u RKC pa i u SPC prisutan veliki procenat subjektivizma i samozakljucivanja, koji su cesto u kontradiktornosti sa zvanicnim stavom crkve, a takvih primera jemnogo.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
30 juna 1960 godine papa Jovan XXII objavio je proklamaciju koja je stampana 2 jula u Vatikanskom casopisu "I OSERVATORE ROMANO" pod naslovom "POTPUNO SPASENJE TELA ISUSA HRISTA"
U toj proklamaciji on je naveo "da smrt Isusa Hrista nije od sustinske vaznosti za ljudsko spasenje, jer Hristos nije stvarno umro, vec je bio klinicki mrtav, i da se tri dana i noci kasnije probudio u hladnom grobu u steni"


vo gore nisam nista izmislio, vec je ovo istorijski podatak sa proverljivim informacijama.


Iznesi te provjerljive informacije. :) "Na sunce" s njima.

Iz toga se moze zakljuciti da je u RKC pa i u SPC prisutan veliki procenat subjektivizma i samozakljucivanja,

Pametan čovjek ne zaključuje na temelju izmišljotina. Dakle, dokaze "na sunce".
 
Natrag
Top