Marketing

Član
Učlanjen(a)
26.10.2010
Poruka
11
Izvinjavam se,mozda je malo van rasprave,ali me interesuje da li neko moze da mi pomogne ili da me uputi na pravo mesto.U okviru ispita Ponasanje potrosaca moramo da uradimo anketu na uzorku od oko 100 ljudi i ispitamo njihovo misljenje o odedjenom proizvodu ili usluzi.Ja sam se odlucio,recimo,za cokoladu,odnosno Milka proizvode.Interesuje me da li mozete da mi ukazete na neka osnovna pitanja ili smernice vezane za kvalitet,izbor ili ukuse Milka proizvoda?Inace,Ponasanje potrosaca je sastavni deo marketinga!Unapred hvala.

malo kasnim sa odgovorom, ali zar ne bi trebalo da imas neku struktuiranu anketu, a ne da nas pitas okvirno sta mislimo o ovome ili onome? :)

Sto se mene tice, mislim da je najbrze da uzmes neki besplatni domen (*.co.cc), imas mnogo gotovih a besplatnih resenja za ankete/kvizove, da postavis na net i da iscimas ljude preko fb-a, dok ne skupis 100 koliko ti treba

Druga varijanta je da napravis u wordu doc sa pitanjima, ostavis mesta za odgovore, ili das ponudjene odgovore, i posaljes ljudima koje znas, i zamolis ih da oni posalju onima koje znaju... da popune i vrate ti... ako je to par minuta posla, cenim da nece biti problem da skupis trazenu cifru...
 
Član
Učlanjen(a)
01.01.2012
Poruka
7
Добар вебсајт је само први корак у промоцији предузећа и производа. Често се дешава да многи плате грдне паре за вебсајт и мисле да ће вебсајт сам да доноси посете и послове. Маркетинг је заиста широк појам и свака ситуација је специфична. Ја лично волим да видим добре сајтове, али је и питање како се предузеће даље промовише. Друштвени медији су ок, али и њих треба умети користити..
 
Učlanjen(a)
20.11.2012
Poruka
1
Website jeste bitan za marketing jedne firme, ali neznaci da ce posecenost biti velika. Ako je posecenost velika, verovatnoca za bolji biznis je puno bolja. Pre par dana sam skinuo aplikaciju koja je resila taj problem. Posecenost je velika jer je aplikacija gratis, a i promovisana je bas na pravi nacin. Veoma je jednostavna, pregledna i meni bar korisna jer omogucava kompletan pregled firmi,lokala,klubova,prodavnica itd. Osim toga, puna je informacija o raznim akcijama i ponudama za same potrosace. To znaci da firma koja zeli marketing, automatski ima na hiljade potencijalnih musterija u samom startu i mogucnost da sve ljude koje poseduju aplikaciju informisu porukom o bilokakvim akcijama i ponudama kako bi poboljsali svoju zaradu. Veoma jednostavno i lako. Aplikacija je YU GO i potpuno je besplatna.
 
Član
Učlanjen(a)
17.02.2013
Poruka
5
Sajt je izuzetno bitan, ali ne moze svaki imati veliku posetu. Bitno je da cilja svoje musterije, i da im pruza vrednost, sve ostalo od dizajna, do broja posete je manje bitno. Vise vredi 100 kupaca, nego 10.000 posetilaca blejaca :)
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
3.414
Pozdrav svima :)
Ja imam odlicno iskustvo sa marketingom. Odskoro sam poceo da radim za jednu fantasticnu kompaniju koja je upravo pocela da osvaja trziste Evrope. Strucnjaci iz oblasti marketinga kazu da se se u drustvenom marketingu kao bransi sve vise kompanija okretati kao sistemu rada i poslovanja iz vise razloga. Takodja kad je preporuka strucnjaka ljudima koji hoce da se time bave kazu da trebaju da obrate paznju na 3 jako bitna segmenta: 1. da je kompanija starija od 18 mjeseci, 2. da ima proizvod koji se trosi na dnevnoj bazi i 3. da ima dobar kompenzacijski plan.
Ja sam mogu vam reci iz svog linog iskustva upravo pronasao jednu takvu kompaniju i licno sma prezadovoljan iz vise razloga i to su:
Kompanija je radeci samo na Americkom i jednom dijelu Azijskog trzista srusila mnoge rekorde, ostvarili su zaradu 1 milijardu dolara u godinu dana za samo 3,5 godine poslovanja. Koliko su mocni objasnicu i to... Microsoft-u je trebalo 11 godina, a Apple-u 7 godina da to napravi. Mozete li zamisliti koliko je mocna kompanija ako su samo za 3,5 godine postigli taj rezultat? Svi ti rezultati su takvi jer firma ima programe za prolaz na trzistu:
· Program za podizanje imuniteta
· Program za regulisanje tjelesne tezine
· Program za podizanje energije
I SVE JE POTPUNO PRIRODNO!!
I znate sta je jos najvaznije bilo za mene da se odlucim? To je da sa nasih podrucja firma ima plan za veliki dio srednje, juzne, istocne Evrope i Balkana. Kad sam to cuo bio sam odusevljan i krenuo prvi put sa marketingom.
 
Član
Učlanjen(a)
16.03.2010
Poruka
542
Ljudi treba mi pomoc ako ima koga :)
Imam jedan task sa matricnim igrama i treba mi neko ko bi mogao da mi resi ovaj zadatak ispod.
Platicu posteno :)

Rešiti matričnu igru zadatu sledećom matricom plaćanja, gde su po vrstama date strategije igrača P, a po kolonama strategije igrača Q.

showimage.php

Hvala unapred :)
 
Učlanjen(a)
10.02.2014
Poruka
228

Šta je funnel


Engleska reč koja se sve ređe prevodi na srpski, kao i mnoge druge strane reči. Nije baš jednostavno prevesti sa engleskog značenje reči funnel, najbliže našem jeziku je marketinški ili oglasni levak. Ukratko, radi se o seriji koraka koji vode do prodaje nekog proizvoda ili usluge. Ili, da ne ostanemo suvoparni, do maksimizacije konverzija.
I što je posebno važno, praćenje funnela može da se automatizuje i prati preko već odomaćenih servisa, poput Google Analytics.


Kako kreirati oglasni funnel?

Kod kreiranja marketinškog levka najvažnije je da imate ideju i da znate šta želite da potencijalni klijent uradi. Ukoliko to znate onda je puno lakše da ga naterate da baš to i uradi.

Postavljenje marketinškog levka je ekspertski posao za firme koje se bave Internet marketingom. Zahteva poznavanje mnogih Internet servisa na zavidnom nivou. Ali, potencijalni efekti od dobro postavljenog i vođenog marektinškog levka (funnela), vodi ka lakšoj i efikasnijoj prodaji, odnosno realizaciji ciljeva.
Da bi se najbolje razumeo ceo proces postavljanja funela možda je najbolje poslušati stari marketinški trik da kod postavljanja funela krenete od kraja. To znači da se fokusirate na stvar koja je na dnu levka – vaš krajni cilj.

Svetlo na kraju levka - cilj vašeg posla

Vi morate da znate odgovor na pitanje: “Šta želite da postignete preko oglašavanja?” Odgovor možda izgleda jasan - da prodate proizvod ili usluge, odnosno da motivišete posetioca da uradi ono što ste zamislili.
Pri ovom poslu morate da budete precizniji i fokusiraniji, što više širite vaše krajnje ciljeve, to su manje šanse da ih ispunite.Svaki biznis ima svoje specifične ciljeve. Na primer: ukoliko prodajete više vrsta proizvoda na većoj teritoriji, na početku imaćete probleme sa slabijom prodajom. Ali možete postaviti početni cilj tako da se fokusirate na prodaju samo jednog proizvoda koji ima najviše uspeha. Akumulacina kapitala, znanja i savaladavanje tehnike funnela.

Krajni cilj mora da bude merljiv

Kada ste odredili vaš krajni cilj potrebno je da učinite taj cilj merljivim – na primer broj novih klijenata, rast godišnjeg profita, srednje vreme provedeno na stranici. Merljivost ciljeva će vam pomoći u građenju celog marketinškog funela.

Jedno od bitnih pitanja je kako teče prodaja i koji je poslednji korak pre samog izvršenja iste?

Ovo je još jedno važno pitanje na koje prodavac mora da zna odgovor. Svaka prodaja je različita i specifična. Ukoliko se radi o on-line prodaji poslednji korak je checkout page (stranica na kojoj se prodaja završava), ukoliko se radi o prodaju nekretnina, to je potpisivanje ugovara itd.
Ali postoji nešto što je možda još važnije a to je: Šta klijenti vide pre toga?
U dobro postavljenim funelima to je nešto što ih poziva, vuče, privlači da obave kupovinu, urade nešto drugo što smo zamislili. Oglasni levak može da bude jednostavan ili složen.

Na primer: ukoliko prodajete elektronske knjige vi možete da postavite link gde će posetioci da kliknu i tako da izvrše narudžbinu. To je dovoljno za poznate pisce i dela o kojima se sve zna, ali ukoliko se radi o manje poznatom autoru ili delu, potrebno je postaviti još nešto. Potrebno je nekako privući ljude da pogledaju o čemu se radi.

Jedan od načina je ponuditi deo knjige, pasus, poglavlje, pa ukoliko to zainteresuje posetioce možda će se odlučiti na naruče i celu knjigu. Potrebno je napraviti pristupnu stranicu (landing page) sa koje će posetioci moći besplatno da preuzmu to poglavlje. Od posetioca se može zatražiti da ostave svoju e-mail adresu.
Može se ići još jedan korak nazad pa napisati blog o toj knjizi, sa postavljenim linkom prema toj pristupnoj stranici.
Ne mora se ni ovde stati. Kada se posetioci registruju na pristupnoj stranici preko svoje e-mail adrese, ta ista adresa se može iskoristiti za slanje informacija kako mogu najlakše da naruče knigu. Možete da im pošaljete seriju poruka sa podacima o vašem biznisu i drugim knjigama koje prodajte. Na ovaj način baza potencijalnih klijenata se dalje progresivno širi.

Odakle dolaze potencijalni kupci?

Potrebno je da znate odgovor na vrlo važno pitanje: ko su ljudi koji čitaju vaše blogove, gledaju vaše pristupne stranice i koji naručuju vaše proizvode. Odakle oni dolaze?

Oni dolaze sa vrha vašeg levka – oni su vaši izvori saobraćaja (traffic sources). Izvor saobraćaja je sve što privlači posetioce koji prethodno ne znaju čime se vi bavite i šta prodajete. Oni su stranci koje trebate da pretvorite u veše kupce.

Ovi izvori mogu da budu plaćeni oglasi na Internetu ili besplatni, online ili offline. Da nabrojimo neke:

  • Reklamiranje nazvano plaćenje-po-cliku: Facebook Ads, Google AdWords
  • Organsko pretraživanje interneta
  • Društvene mreže
  • Novinski članci

Za oglašivače je važno odakle dolazi saobraćaj na njihovom sajtu, zato što mogu da ga usmeravaju tamo gde je najefikasniji: prva strana na sajtu (home page) obično ne privlači posetioce da izvrše kupovinu, tako da je efikasnije da se posetioci usmeravaju prema nekoj fokusiranoj pristupnoj stranici, koja ga dalje vodi prema sledećem koraku, i tako dalje... sve do krajneg cilja na kraju oglasnog funela.
Jer nije lako od lead doći do lojalnog kupca. Pametno vođenje posetioca kroz kandign page dovodi do akcije i konverzije.

Kreiranje oglasnog levka

Kada ste ustanovili vaš krajni cilj, kao i kraj, sredinu i početak vašeg prodajnog levka, potrebno je da se detalji dorade i potrebno je da se prodajni levak napravi.
Najbolje je početi sa manjim brojem komponenata – na primer 3.

  1. Pristupna stranica (landing page): ma sa koje strane došli, sve posete završavaju ovde gde se uvode u sledeći fazu ili se već tu može izvršiti naručivanje
  2. Mesto za naručivanje: obično se radi o formama za naručivanje u dva koraka, gde se posetioci prvo registruju, pri što ostavljaju svoje podatke, a zatim mogu da naruče i kupe to što se nudi
  3. Stranica gde se zahvaljujete (Thank-you-page): ova stranica je važna u zadržavanju starih klijenata, kao i u kreiranju novih mogućnosti. Možete na ovu stranicu da stavite pored zahvalnice i link koji vodi do strane sa spiskom svih vaših proizvoda, ili da zatražite od kljenata da podele svoje iskustvo na socijalnim mrežama.


Ove forme za naručivanje koje vode u vaš prodajni levak mogu se postaviti na svakoj stranici, tako da ako posetilac dođe na vašu naslovnu ili bilo koju drugu stranu, ili ako je saznao za vas i vaš posao preko elektronske pošte, one ga direktno logično i efikasno usmeravaju na vaš marketinški levak koji ga vodi prema vašem cilju na kraju.
Koliko neka firma ili vlasnik vodi uspešno Internet marketing, moe da sazna jednostavno kada mu pogledatu funnel.
 
Natrag
Top