LEGEND
- Učlanjen(a)
- 06.08.2009
- Poruka
- 24.424
[TABLE="width: 100"]
[TR]
[TD="width: 30%"]
[/TD]
[TD="width: 70%"] Alpski brak-jazavičar FCI Standard br. 254 To je stara rasa koju koriste za lov u predjelima njemačkih i austrijskih Alpa, te u bavarskim šumama. Do 1976. godine mislilo se da potiče od jazavičara, što je pogrešno. Rasa je priznatai 1896. godine u Njemačkoj. Alpskog brak jazavičara koriste kao krvosljednika za lov na zečeve i lisice a u našim krajevima najviše u lovu na divlje svinje. Svojeglav je i agresivan u lovu, a inače je prijazan, srdačan i pitom.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Najčešće zarazne bolesti koje se javljaju kod pasa jesu bjesnilo, štenečak, žutica, tifus, i neke druge rjeđe bolesti. Kao najsigurniji vid zaštite preporučuje se redovno vakcinisanje pasa, koje je u slučaju vakcine protiv bjesnila i zakonska obaveza.
[TR]
[TD="width: 30%"]
[TD="width: 70%"] Alpski brak-jazavičar FCI Standard br. 254
KLASIFIKACIJA FCI:
Grupa 6………….......Goniči i krvosljednici.
Sekcija: 2. .............Krvosljednici
Podsekcija: 2. ........ Psi srednje veličine
Sa radnim ispitom.
Korištenje: Krvosljednici
ZEMLJA PORIJEKLA: Austrija
OPŠTI IZGLED: Vrlo je aktivan, srednje velik i snažan pas s jakim kostima i dobro razvijenim mišićima, kratkih nogu sa proporcijom visine u odnosu na dužinu 2:3. Djeluje elegantno (predugačko ili prekratko tijelo su eliminacijski faktori). Na glavi nema bora, gubica je jaka, uši su priležeće i na krajevima zaokružene. Nos uvijek crn. Mišićav vrat je u skladu s jako razvijenim tijelom, ne predugačak. Čeljust jaka sa makazastim zubima, podgriz dozvoljen. Oči tamno smeđe. Noge su mišićave i ravne, šape čvrste i skupljene. Rep je srednje dug s nešto kraćom dlakom. Dlaka je čvrsta, tvrda i debela iako ne glatka s dobrom poddlakom. Idealna je tamno crvena jelenja boja ili crna sa smeđim pjegama. Bijela boja nije dozvoljena, ali je dozvoljena manja bjelina na prsima. Visina 34-42, idealno 37-38 cm, ženke 36-37 cm.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[TABLE="width: 100"]
[TR]
[TD="width: 30%"]
[/TD]
[TD="width: 70%"] Njemački lovni terijer FCI Standard br. 103 Zemlja porijekla: Njemačka. OPŠTI IZGLED: Malen, crn i taman, kompaktan i proporcionalan lovački pas. Hrabar i istrajan, mišičav i vitalan, temperamentan, pouzdan pas koji niti je previše agresivan niti stidljiv i koji dobro odgovara na dresuru i trening. Dužina tijela nešto veća od visine; njuška nešto kraća od lubanje, obično crna ali ako je boja krzna smeđa, dozvoljava se i smeđa njuška. Veliki zubi sa normalnim, škarastim i potpunim zagrizom (42 zuba); sva odstupanja od ovog standarda su eliminirajući faktor. Uši ne premale; vrat ne smije biti predug, jak. Rep dobro učvršćen, ako je dozvoljeno, kupiran na 1/3 dužine. Noge jake, paralelne sa tvrdim i otpornim jastučićima šapa. Dlaka gusta i tvrda. Osnovne boje su crna, tamno-smeđa ili pepeljasto siva, sa jasnim crvenkastim dijelovima oko očiju, njušci, prsima, nogama i korijenu repa (manje bjeline na prsima se tolerišu). Visina za oba spola 33-40 cm, uz težinu za mužjake 9-10 a ženke 7,5-8,5 kg. Nakon I svjetskog rata, grupa aktivnih lovaca je izstupila iz Fox Terrier kluba u želji da stvore rasu koja će imati čiste lovačke performanse. Nakon kinoloških konsultacija ova grupa zaljubljenika je križanjem Fox terijera i starog engleskog i velškog terijera stvorila ovu rasu koja od tad poznata pod nazivom Njemački lovni terijer.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Psi postaju vrlo rano polno zreli, čak i prije potpunog uzrasta. Kuja počinje da traži partnera za parenje već u osmom mjesecu, ali u tom vrijeme nije preporučljivo dozvoliti parenje. Minimalna starost potrebna za parenje je za kuje između 15-18 mjeseci a kod mužjaka iza navršenih 18 mjeseci. Parenje u srodstvu kao i križanje rasa nije dozvoljeno. Znaci koji su tipični za ženku koja je spremna za parenje jesu uznemirenost, otok stidnice i krvarenje. Kad krvarenje prestane (obično između 9 i 11 dana), ženka pokazuje još veću uznemirenost što je i pravo vrijeme za privođenje odabraqnog mužjaka. Ženka nosi kot 60-63 dana. Čak i u vrijeme poodmaklog nošenja ženki su potrebne blage šetnje ali se nikako ne izvode u lov. [TR]
[TD="width: 30%"]
[TD="width: 70%"] Njemački lovni terijer FCI Standard br. 103
KLASIFIKACIJA FCI:
Grupa 3………….......Terijeri
Sekcija: 1. .............Veliki i srednji terijeri
Sa radnim ispitom.
Korištenje: Svestrani lovački pas, posebno podesan za lov divljači koja nastambe gradi pod zemljom.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Najčešće zarazne bolesti koje se javljaju kod pasa jesu bjesnilo, štenečak, žutica, tifus, i neke druge rjeđe bolesti. Kao najsigurniji vid zaštite preporučuje se redovno vakcinisanje pasa, koje je u slučaju vakcine protiv bjesnila i zakonska obaveza.