Ljudi šta to činite?, poklonjenje moštima

Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
Bibilija kaže:

"Bogu se pokloni."Otkrivenje 22,9

Ali crkva uči:

Na osnovu poklonjenja svecima poštuju se i njihovi časni ostaci,svete mošti.Dogmatski,poštovanje moštiju zasniva se na veri u naročitu povezanost Svetoga Duha sa njegovim telesnim ostacima koja ne propada nj sa smrću.Smrt ograničava svoju moć u odnosu na svece koji dušom ne napuštaju sasvim svoje telo nego imaju naročito blagodatno prisustvo u ssvojim moštima,čak i u njihovim najmanjim delićima.Mošti su već telo pretproslavljeno pre sveopšteg vaskrsenja,mada ga još očekuju.

Komentar:

Biblija jasno kaže da "mrtvi ne znaju ništa" i da "više nemaju dela nigde ni u čemu što biva pod suncem"(Propovednik9,6).To važi za sve mrtve,pa i za one koje je crkva proglasila svetima.Zato i ne mogu da reaguju na poklonjenje.Ali dok su bili živi i svesni,i imali udela u onome što se zbiva pod suncem,znali su i da reaguju na one koji im se klanjaju.Setimo se samo apostola Pavla kada je u Listri u ime Isusa Hrista izlečio čoveka hromog od rodjenja.Oduševljeni narod je odmah Pavla i Varnavu proglasio bogovima.Čak je i Jupiterov sveštenik doneo vence i doveo junce da im prinese žrtvu.

"A kad čuše apostoli,Varnava i Pavle.razdeliše haljine svoje,i skočiše medju narod vičući i govoreći:Ljudi!šta to činite?I mi smo kao i vi smrtni ljudi,koji vam propovedamo jevandjelje da se od ovih lažnih stvari obratite k Bogu živome..."Dela apostolska 14,14.15

Setimo se i apostola Petra:

"A kad Petar šćaše da udje,srete ga Kornelije,i padnuvši na noge njegove pokloni se.I Petar ga podiže govoreć:ustani i ja sam čovek."Dela apostolska 10,25.26

Biblija je ne samo da uči da se ne treba klanjati čoveku,nego uči da se ne treba klanjati ni andjelima.Takvo iskustvo imao je apostol Jovan na Patmosu:

"I ja Jovan videh ovo i čuh;i kad čuh i videh,padoh da se poklonim na noge andjela koji mi ovo pokaza.I reče mi:gle,nemoj,ja sam sluga kao i ti i braća tvoja proroci i oni koji drže reči knjige ove.Bogu se pokloni."Otkrivenje 22,8.9

Šta zaključujemo?

Ne treba se klanjati apostolima.Ne treba se klanjati prorocima.Ne treba se klanjati ni andjelima.Svi su sluge.Isvi oni kažu:Bogu se pokloni.Bogu živome.

Šta o ovome kaže istorija?

"Kult moštiju svetaca i bogougodnika,koji se rodio na Istoku na početku srednjeg veka,stiče na Zapadu ogromnu popularnost.Iako su crkveni autori sa neodobravanjem gledali na klanjanje ostacima svetaca,smatrajući da je to idolopoklonstvo,u praksi crkva ga je podsticala:s jedne stane,ona nije imala snage da se suprotstavlja njegovom stihijskom širenju,s druge-koristila ga je u cilju vlastite ideološke i materijalne koristi."Aron Gurčevič:problemi narodne kulture u srednjem veku,Grafos,Beograd1987,p.79.

Šta bi rekao apostol Pavle,da može mrtav da progovori onima koji se klanjaju mrtvima?Možda ove reči:

"Ljudi!šta to činite?I mi smo kao i vi MRTVI ljudi."
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
zato sto kao sto si mogao da procitas u uvodnom text mosti NISU Bozje cudo,dovoljno je bilo samo da si procitao ovo:
"Kult moštiju svetaca i bogougodnika,koji se rodio na Istoku na početku srednjeg veka,stiče na Zapadu ogromnu popularnost.Iako su crkveni autori sa neodobravanjem gledali na klanjanje ostacima svetaca,smatrajući da je to idolopoklonstvo,u praksi crkva ga je podsticala:s jedne stane,ona nije imala snage da se suprotstavlja njegovom stihijskom širenju,s druge-koristila ga je u cilju vlastite ideološke i materijalne koristi."Aron Gurčevič:problemi narodne kulture u srednjem veku,Grafos,Beograd1987,p.79.
VIidis to kaze istorija,a njoj ne mozes reci da laze
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
08.02.2010
Poruka
196
ja reko ti se oslanjas na Boga a ne na istoriju i razna tumacenja iste...al dobro...kakva vera takvi i oslonci....mada,jel da da si ipak zabrinut sto od vasih "svetaca" ostaje samo trulez i smrad...."kiselo grozdje"...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
jeremijabg, ti covece bas znas da mrzis ... svaka ti cast.
Biblija je izmedju ostalog i istoriska knjiga. Ne podastavaj ni jednu nauku. Glupo je i neozbiljno.
Pisanije tipa "vasi sveci trule i smrde" i da se radja ljubomora kod drugih zbog netruleznosti pojedinih blazenopocivsih je veoma lose i zlo.
Preispitaj svoju veru prijatelju. Uspeli su da ti ubace kojestarije koje nisu od Boga! Dzaba ti deset tvojih ikona mirotocivih i na stotine mosti, postovi, idenja na raznorazna bogosuzenja, slavljenje svih slava ako nisi covek.
Ovo sto si sad napisao gore govori o tebi kao nekom ko je sve samo se covekom ne da nazvati.
ne vredjam te, ne ljutim se na tebe ali te molim da se edukujes teoloski, da se vratis na izvor, a to je sama Bozija rec, i videces da decko nista lose nije rekao. Naprotiv, dobronameran je.
Ja cu za sebe reci da sam Pravoslavac. Pravo slavim prijatelju. Slavim i klanjam se jednom i jedinome Ocu, Gospodu, Tvorcu i nikome vise!
 
Član
Učlanjen(a)
08.02.2010
Poruka
196
jeremijabg, ti covece bas znas da mrzis ... svaka ti cast.
Biblija je izmedju ostalog i istoriska knjiga. Ne podastavaj ni jednu nauku. Glupo je i neozbiljno.
Pisanije tipa "vasi sveci trule i smrde" i da se radja ljubomora kod drugih zbog netruleznosti pojedinih blazenopocivsih je veoma lose i zlo.
Preispitaj svoju veru prijatelju. Uspeli su da ti ubace kojestarije koje nisu od Boga! Dzaba ti deset tvojih ikona mirotocivih i na stotine mosti, postovi, idenja na raznorazna bogosuzenja, slavljenje svih slava ako nisi covek.
Ovo sto si sad napisao gore govori o tebi kao nekom ko je sve samo se covekom ne da nazvati.
ne vredjam te, ne ljutim se na tebe ali te molim da se edukujes teoloski, da se vratis na izvor, a to je sama Bozija rec, i videces da decko nista lose nije rekao. Naprotiv, dobronameran je.
Ja cu za sebe reci da sam Pravoslavac. Pravo slavim prijatelju. Slavim i klanjam se jednom i jedinome Ocu, Gospodu, Tvorcu i nikome vise!

Ne znam o cemu pricas...u zivotu nisam nikoga mrzeo...ali ni laz nisam govorio...a laz je da je bilo sta osim Pravoslavne-Hristova Crkva...a ti ako ti se titra bilo kome u vezi tih stvari pod parolom "ljubavi"-samo nastavi..ali da znas da odstupas od Biblije -pravoslavche(coveka jeretika po prvom i drugom savetovanju-kloni se)...vi tvrdite da ne treba da nepostujemo one sto ih je sam Bog proslavio netruleznim mostima i cudima vezanih za njih?samo izvoli...usput,nazvao si me necovekom..da..i to etiketiranje je bas hriscansko (vidite trn u oku brata svog ali ne vidite balvan u svom oku)...ne znam samo kako se nazivas pravoslavcem i pricas ovakve price....te mosti nisu izmisljotina Pravoslavne Crkve vec cinjenica...nije Crkva izmislila netrulezna tela vec je Bog proslavio one koji su zaista verovali u Njegovog Sina..cinjenica da nigde vise ne projavljuje takve stvari govori nesto...onome ko ima um....pa i katolicka crkva cuva mosti nekih svetitelja koji su se ili proslavili pre otpadnistva RKC u jeres ili su njihove mosti "zarobljene" u nekim "krstaskim ratovima u ime Hrista" koje je RKC vodila...ali Bog vise ne proslavlja te mosti cudima vezanih za njih....tj,oni bi voleli da imaju takve stvari...zato je ovo "kiselo grozdje"...
 
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
Kljucno pitanje vezano za molitve svecima i sl. je, sta se desava sa covekom kada umre!
Mnogi danasnji ''pravoslavci'' veruju da kada covek umre, njegova dusa napusta telo i ide u raj ili pakao! dakle nema vaskrsavanja, vec cim covek umre, njegova ''dusa'' nastavlja da zivi....(da je sve to tako, onda bi neke jade imelo smisla sva ta paznja usmerena na mosti.). Medjutim, Biblija nas uci podpuno drugacije od verovanja....Biblija smrt opisuje kao san:
''Живи су свесни тога да ће умрети, а мртви нису свесни ничега, нити више имају плату, јер је спомен на њих заборављен. И љубави њихове и мржње њихове и љубоморе њихове нестало је, и више неће имати удела ни у чему што ће се чинити под сунцем....Све што ти дође под руку да
чиниш, чини то свом снагом својом, јер нема ни рада, ни размишљања, ни знања, ни мудрости у гробу у који идеш.'' (ПРОПОВЕДНИК 9;5,6,10)
''А многи од оних што спавају у праху земаљском пробудиће се, једни за вечни живот, а други за срамоту и вечни презир.'' (ДАНИЛО 12;2)
Kada je Lazar umro, Hristos je rekao: ''То је рекао, а затим додао: „Наш пријатељ Лазар је заспао, али идем да га пробудим.” На то су му ученици рекли: „Господе, ако спава, устаће.” Али Исус је говорио о његовој смрти, а они су мислили да говори о спавању, о сну. Тада им је Исус отворено рекао: „Лазар је умро.'' (ЈОВАН 11;11-14)

I mnogi drugi citati iz Biblije opisuju smrt kao san!
Covek koji ovo zna, na njega ne moze ni jedan demon uticati da promeni svoje misljenje, i time mu stvori pogresnu sliku o Bogu! ...na zalost, mnogi ljudi su naseli na razne zablude koje predvode sotona i njegovi podanici, demoni....na koje danas malo ljudi obraca paznju (sto im naravno ide u korist)...
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Ne znam o cemu pricas...u zivotu nisam nikoga mrzeo...ali ni laz nisam govorio...a laz je da je bilo sta osim Pravoslavne-Hristova Crkva...a ti ako ti se titra bilo kome u vezi tih stvari pod parolom "ljubavi"-samo nastavi..ali da znas da odstupas od Biblije -pravoslavche(coveka jeretika po prvom i drugom savetovanju-kloni se)...vi tvrdite da ne treba da nepostujemo one sto ih je sam Bog proslavio netruleznim mostima i cudima vezanih za njih?samo izvoli...usput,nazvao si me necovekom..da..i to etiketiranje je bas hriscansko (vidite trn u oku brata svog ali ne vidite balvan u svom oku)...ne znam samo kako se nazivas pravoslavcem i pricas ovakve price....te mosti nisu izmisljotina Pravoslavne Crkve vec cinjenica...nije Crkva izmislila netrulezna tela vec je Bog proslavio one koji su zaista verovali u Njegovog Sina..cinjenica da nigde vise ne projavljuje takve stvari govori nesto...onome ko ima um....pa i katolicka crkva cuva mosti nekih svetitelja koji su se ili proslavili pre otpadnistva RKC u jeres ili su njihove mosti "zarobljene" u nekim "krstaskim ratovima u ime Hrista" koje je RKC vodila...ali Bog vise ne proslavlja te mosti cudima vezanih za njih....tj,oni bi voleli da imaju takve stvari...zato je ovo "kiselo grozdje"...

Necovecnost se odnosi na ono " vasi " se raspadaju i smrde a nasi ljudi koji su bili na Bozijem putu nakon upokojenja ne trule i mirisu. I na kraju ono "kiselo grozdje" kao " ja to necu zato sto ne mogu da imam" :dntknw: Vasi i nasi... glupost! Svi smo braca i sestre!
Isus je rekao :" sad znate, idite i prenesite ostalima moje reci"
Kakav bi covek bio kad bi gledao sestru i brata kako krecu zivotnom stranputicom bez da razgovaram sa njima i pokusam da im objasnim da to nije pravi put za njih i gde ce ih odvesti taj put.

Molim te, reci mi da citas Bibliju.
Ako je citas pronadji mi gde se to spominju netrulezna tela, mirotocive ikone ,sta Gospod kaze za ikone i kipove, slavljenje svetaca, koji su to sveti i videces o cemu se radi i cija su to posla.

U Starom Zavetu treba razumeti sve bas onako kako pise. Znaci bukvalno.
Novi Zavet isto, osim pojedinih delova gde Bog Sin objasnjava pojedinim nevernicima sta i kako, izrazavajuci se pritom alegoricki, ne bi li im se "problizio" njihovom nacinu razmisljanja da bolje razumeju.

Dalje, citaj prorocanstva koja govore o danu kad ce Isus sici na Zemlju.Znamo da je svako prorocanstvo ispunjeno do sad te nemamo razloga da ne verujemo u ova zadnja :vorred:
Vidi sta ce predhoditi njegovom dolasku, sta kaze o naglom tehnoloskom napredku, o samozivosti, nesreci, bolesti, gladi, o neistinama koje ce verski poglavari prisvojiti,ne bi li imali svoju licnu korist, o laznom Bogu. Pise i da ce se mnogi povesti svim tim obmanama.

Zato nam je sve lepo u Bibliji dao.
Dao je odgovore na sva pitanja.

Ko je stvorio sve oko nas?
Ko smo mi ?
Kako smo nastali?
Koja je nasa uloga ?
Zasto umiremo?
Kako da resimo problem smrti?
Ko je Sotona i zasto je odbacen iz carstva nebeskog?

Dalje nas upozorava i daje nam uputstvo kako da se ponovo sjedinimo sa njim odgovorima na pitanja :
Kako da zivimo bez bolesti? ( fizickih i mentalnih )
Kako da stvorimo porodicu i zivimo u ljubavi i skladu sa zenom?
kako da vaspitavamo decu?
Kako da stvorimo DOBRE ljude ?
Kako da ne podlegnemo lazima Sotonskim ?
Cime se sve sluzi?

Sve nam je dato jeremijabg, samo retko ko to cita :vorred:
Objasnio je da ce Sotona ciniti cuda i da ce ljudi misliti " ovo je nas Tvorac, ovo je nas Bog".

Kako da znamo sta je od Boga stvarno a sta Sotonska podmetacina ?
Lako. Sve nam je takstativno Tvorac rekao. Sta je radio, kako je radio i sta ce uraditi!

Da se prepoznati.
Znas onu pricu o potopu i razlog zasto je nastao.
Tamo lepo kaze " NISU ZELELI da znaju " a pruzeno im je. Otuda nesreca i djavolja vladavina... sorry
 
Natrag
Top