Linux i rad sa njim

Član
Učlanjen(a)
24.06.2010
Poruka
117
Zdravo i tebi. Stvarno se dugo nismo culi. Jes' da je Boki meni prebacio odgovornost za odrzavanje teme ali ja nemam pojma o cemu da pisem. Ovo sa izvlacenjem teksta sam onako napisao. Mislio sam da ce mozda nekom koristiti. Tih dana sam bas izvlacio tekst iz PDF-ova pa reko da podelim. O cemu jos da pisem? Sta vas interesuje? Mozda izvlacenje WEP lozinke WIFI mreze? :D

Na tom racunaru sto sam spomenuo koristim Slitaz linux. Slitaz postoji kao stable (koliko je stabilan to je pitanje :) ) i kao cooking (verzija koja se razvija). Ovo sto ja ima na tom racunaru je neki mutant. Cooking je starija verzija, mislim januar ili tako nesto. Sad je izasla novija verzija, kraj marta, ali je nisam azurirao na tom racunaru jer mi to nije potrebno.

Racunar je sa sledecim hardverom:
400MHz Pentium II procesor
192MB RAM-a
S3Trio graficka

Ostalo nije toliko bitno za rad linuxa ali ako ti je potrebno mogu i to da napisem. Imam ja jos 2 racunara sa P1 procesorima ali sam u manjku sa hard diskovima. Na njima se zezam sa distroima na flopi disketama ali sve manje imam vremena za takve egzibicije. Mogao bih da ih iskoristim kao rutere jer mi za to ne treba hard disk ali mi onda trebaju mrezne kartice a njih isto nemam. I tako u krug :D

Uzgred, Slitaz koristim i na jacem racunaru i stvarno sam odusevljen nekim njegovim resenjima. Npr. paket menadzer je mnogo brz, paketi su mnogo mali u odnosu na druge distroe ali to sad nije tema.

U sustini, na starijim racunarima moze bilo koja distribucija pravljenja za i386/486 tipove procesora i ostalo je samo pitanje za sta ce mu biti namena. Normalno, ima da se muci sa OpenOffice (sad LibreOffice) ali moze da pokrene Abiword, Gnumeric, da ide na internet, slusa muziku i tako.
 
Član
Učlanjen(a)
23.04.2010
Poruka
110
ma dovoljno je ovo od konfiguracije... nesto smo pricali i ja pomenuh da ''znam'' nekog ko koristi mint (valjda si mi jednom pomenuo da koristis mint) na P2 (400MHz), a on kaze da je mint zahtevniji i od ubuntu-a, da je to nemoguce, jedino ako ides na pice dok komp nesto odradi itd... pa ja 'ajde da te pitam oko konfiguracije i to... znaci ja sam se zeznuo, ja sam mislio da si na tom kompu imao mint...wacko2
a sto se tice pisanja - pa nemoj da se cimas dok se neko ne obrati...;) kad nekom zatreba pomoc - ti si tu i bas te briga... e, ja onda instalira' mint, ali sam se iznervirao sto nisam mogao da nadjem drajvere kako bih koristio compiz i izbrisem ga pa se vratim na ubuntu... ide sad lepo, us'o sam u foru, a sobzirom da mi je compiz izasao iz volje - mozda se za neko vreme prebacim na mint, da vidim malo sta nudi i tako...
poZz
 
Član
Učlanjen(a)
24.06.2010
Poruka
117
Onaj Mint meni, na koji su bas ponosni, mislim da trosi oko 20-30MB RAM-a. Nisu normalni, sta drugo da kazem. Dobra distribucija ali nije se mnogo dugo zadrzala na mom racunaru. Slitaz stable koristi 28MB RAM-a kad je u stanju miravanja pa mi je on bio logican izbor.

Sto se tice ubuntu-a, vidim da ovaj novi beta ili stavec dosta hvale. Mozda je to placeno hvaljenje a mozda je i istina. A sto se tice compiz-a, on je tu samo za pokazivanje kad ti dodju Win drugari :) Mislim da treba da se u compiz fajlu za konfigurasanje unese koji drajver hoces da koristis. Odavno sam pokusavao da odradim nesto po tom pitanju sa mojom grafickom iako su na njihovom sajtu rekli da ne moze to da se odradi :) Ovaj novi Ubuntu dolazi sa 3D efektima u svom novom X serveru na Unity desktopu. Mislim da novi Gnome 3 isto to moze da radi a KWin iz KDE-a u cetvorci isto dolazi sa njim. Svi izgleda prelaze na te efekte, ja idalje koristim openbox ili lxde
 
Član
Učlanjen(a)
23.04.2010
Poruka
110
ja sam na maverick-u (10.10) za 64bit... imam neku odbojnost prema beta izdanjima, ne znam sto... tako da se suzdrzavam dok ne dodje alfa... ovu jedanaesticu, stvarno, mnogi hvale, ali sam vidjao i negativne komentare (ljudi su se vracali na 10.10)... nemam pojma... a ovo za gnome 3 - nisam se, pravo da ti kazem, mnogo informisao o tome...:) polako ;)
poZz
 
Član
Učlanjen(a)
20.10.2010
Poruka
23
Pozz svim ljudima dobre volje, ja imam mozda mali problem, doduse cak nije ni problem nego verovatno neko stelovanje. Evo o cemu se radi ja sam na Ubuntu 10.10 i svaki put kad restartujem racunar Ubuntu promeni rezoluciju monitora na 800 x 600. I tako u krug ja promenim rezoluciju na NVIDIA X server settings na 1024 x 768. I sve radi besprekorno do restarta. Pa sam mozda mislio ima li iko slican problem ili ideju kako da ovo resim (mora da napomenem da se ovo nije od uvek desavalo, nest sam mozda cackao samo neznam sta, :) po mojoj evidenciji to se pojavilo (a nemora da znaci da je to) kada sam prelazio na Guest Session).
 
Mlada nada
LEGEND
Učlanjen(a)
08.04.2010
Poruka
1.292
Jesi li probao da rezoluciju podesis u >system>preferences>Monitors ?
 
Član
Učlanjen(a)
23.04.2010
Poruka
110
Pozz svim ljudima dobre volje, ja imam mozda mali problem, doduse cak nije ni problem nego verovatno neko stelovanje. Evo o cemu se radi ja sam na Ubuntu 10.10 i svaki put kad restartujem racunar Ubuntu promeni rezoluciju monitora na 800 x 600. I tako u krug ja promenim rezoluciju na NVIDIA X server settings na 1024 x 768. I sve radi besprekorno do restarta. Pa sam mozda mislio ima li iko slican problem ili ideju kako da ovo resim (mora da napomenem da se ovo nije od uvek desavalo, nest sam mozda cackao samo neznam sta, :) po mojoj evidenciji to se pojavilo (a nemora da znaci da je to) kada sam prelazio na Guest Session).

da, probaj ovo sto kaze 2dulle... meni se desilo posle jednog restarta (i jos uvek mi tako stoji) da mi se turn off applet namesti na sredinu... poZz
10422923.png
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
20.10.2010
Poruka
23
Jesi li probao da rezoluciju podesis u >system>preferences>Monitors ?
E jesam i onda mi izbaci ovo (It appears that your graphics driver does not support the necessary extensions to use this tool. Do you want to use your graphics driver vendor's tool instead?) i onda kad clicnem YES on me baci na Nvidia X server settings gde mogu da promenim rezoluciju. Mozda je problem i u drajverima , a na >system>preferences>Monitors kaze da je monitor nepoznat :(
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.06.2010
Poruka
117
skale0710, 'ajde ako ti nije tesko ucini meni uslugu i pogledaj da li imas sledece stvari:

/etc/X11/xorg.conf (datoteka)
ili
/etc/X11/xorg.conf.d (direktorijum)

I jos jedno pitanje, koji drajver koristis za grafiku: vlasnicki ili opensource nVidia drajver?

A mogao bi odmah da probas da podesis rezoluciju i sve ostalo koristeci Envy. Program ces naci u repou, verovatno :)
 
Član
Učlanjen(a)
20.10.2010
Poruka
23
skale0710, 'ajde ako ti nije tesko ucini meni uslugu i pogledaj da li imas sledece stvari:

/etc/X11/xorg.conf (datoteka)
ili
/etc/X11/xorg.conf.d (direktorijum)

I jos jedno pitanje, koji drajver koristis za grafiku: vlasnicki ili opensource nVidia drajver?

A mogao bi odmah da probas da podesis rezoluciju i sve ostalo koristeci Envy. Program ces naci u repou, verovatno :)


Pogledao sam i postoji "/etc/X11/xorg.conf" a ovo bi bio njen sadrzaj:

# nvidia-settings: X configuration file generated by nvidia-settings
# nvidia-settings: version 260.19.06 (buildd@palmer) Mon Oct 4 16:01:38 UTC 2010

Section "ServerLayout"
Identifier "Layout0"
Screen 0 "Screen0" 0 0
InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard"
InputDevice "Mouse0" "CorePointer"
Option "Xinerama" "0"
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "InputDevice"
# generated from default
Identifier "Mouse0"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "auto"
Option "Device" "/dev/psaux"
Option "Emulate3Buttons" "no"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"
# generated from default
Identifier "Keyboard0"
Driver "kbd"
EndSection

Section "Monitor"
# HorizSync source: xconfig, VertRefresh source: xconfig
Identifier "Monitor0"
VendorName "Unknown"
ModelName "CRT-1"
HorizSync 28.0 - 55.0
VertRefresh 43.0 - 72.0
Option "DPMS"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Device0"
Driver "nvidia"
VendorName "NVIDIA Corporation"
BoardName "GeForce 8500 GT"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Device "Device0"
Monitor "Monitor0"
DefaultDepth 24
Option "TwinView" "0"
Option "metamodes" "1024x768 +0+0"
SubSection "Display"
Depth 24
EndSubSection
EndSection
"

A sto se tice direktorijuma on ne postoji. a za program Envy nisam siguran da sam razumeo gde mogu da ga nadjem. :)

Pozzz
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top