Lazno Jevandjelje (po Varnavi)

Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
pa zato sto su to muslimanske budalastine, znaci odmah u pocetku se vidi ko je pisao i zbog cega je pisano, ja ne znam ni sto se zove jevandjelje, napisano negde u 15 ili 16 veku, znaci odmah se vidi manipulacija i pokusaj muslimana da nametnu njihova verovanja
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
OK, znaci ti si taj?
zar nije taj isti Varnava upoznao tzv.sv. Pavla, progotiljeja Isusa, s Jevandjeljem?
Ako je pronadjeno u 15. ili 19. ili danas, to ne govori da je tada pisano! Pisao ga je Varnava.

Ali to si autoritet za sebe i ni za koga vise, ja sam pitao ko je tebi rekao da to Jevandjeljer nije ispravno?
Postoji li neki dokumnet, to sam pitao, a ne tvoje bezvrijedno(bez ikakvih argumenata) misljenje.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Pisano je krajem 16. veka. Zna se za dva primerka. Jedan je na italijanskom a drugi na spanskom. Italijanski sadrzi izraze koje je koristi Dante, autor Boznastvene komedije i generalno ima dosta izraza iz srednjg veka. Spanski manuskript vise ne postoji, imaju samo kopiju iz 18. veka i smatra se da je spanska verzija prevod italijanske a neki strucnjaci smatraju obrnuto. Uglavnom Hari, mnogo je daleko ovo od kanonskih jevandjelja.

The Gospel of Barnabas is a book depicting the life of Jesus, and claiming to be by Jesus' disciple Barnabas, who in this work is one of the twelve apostles. Two manuscripts are known to have existed, both dated to the late 16th century and written respectively in Italian and in Spanish—although the Spanish manuscript is now lost, its text surviving only in a partial 18th-century transcript. Barnabas is about the same length as the four Canonical gospels put together, with the bulk being devoted to an account of Jesus' ministry, much of it harmonized from accounts also found in the canonical gospels. In some key respects, it conforms to the Islamic interpretation of Christian origins and contradicts the New Testament teachings ofChristianity.

Gospel of Barnabas - Wikipedia, the free encyclopedia
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Hvala druze, nisam to znao.

Ako je pisano u 16.vijeku onda je to neki drugi Varnava.

ako on ne pise o tome od koga je cuo, ili ako on pise da je on licno pisao, onda u ovoj prici ima mnogo supljina.
Inace nisam siguran da je Wikipedia savrsena.

U cemu je greska Varnavinog Evandljelja, odnosno ko ga je proglasio nevazecim, ta ni ostala nisu pisana u vrijeme objavljivanja?

Po cemu su odbacena ostlih preko sedamdeset, koja su pisana znatno prije?

Ko je vrsio selekeciju pisaca?

Ovo pitam iz znatizelje, zaista.

Evandjelje je jedno i ono je Rijec od Boga data Izralecima, da se Bogu vrate izgubljene Izraleove ovce (koje se nisu vratile ako nisu prihvatile Isusa, zato kaze: ja sam vam put!).

To sto ljudi nazivaju evandjeljima su samo Isusovi zivitopisi puni legendi i alegorija te ostalih stilskih figura.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
U pravu si Wikipedia nije savrsena ali imas reference u na toj stranici pa mozes dalje sam da istrazis i da vidis koji se argumenti koriste za iznesene zakljucke.
Sto se tice kanonskih jevandjelja, Markovo je najstarije i pisano je u rasponu od 60-70 godine n.e. a Matej i Luka nesto kasanije i oba pozajmljuju od Marka i posto imaju dosta slicnosti, ova tri zovu sinpotickim jevandjeljima. Najmladje je Jovanovo pisano krajem prvog veka, ono je nesto drugacije od prva tri ali sva su napisana na grckom. Sto se tice odluka koja jevandjelja ce se citati na sluzbama, to su bile odluke ranih cekvenih otaca. Novi zavet u formi kakva je danas je kanonizovan nesto kasnije, tako da je u pocetku bilo dosta razlika medju svestenstvom. U antickom svetu je bio obicaj ako se nekome svidja neka prica da i sam napise nesto na tu temu (pod uslovom da je bio pismen) i da doda svoje vidjenje. U principu to su radili i Matej i Luka i Jovan ali su apokrifna jevandjelja pisana kasnije, neka cak dosta kasnije pa su verovatno na osnovu tog kriterijuma kao i na osnovu teoloskih razlika odbacena.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Prvu, da tako kažem, specifikaciju od 27 knjiga koje čine Novi zavjet (uključujući i četiri odabrana jevanđelja), objavio je Atanasije Aleksandrijski 367. godine, i to u uskršnjem pismu crkvama u Egiptu. On je u tome pismu preporučio da se baš te knige imaju smatrati svetim i nadahnutim Svetim duhom, a da se sve druge, uključujući i mnogobrojna jevanđelja, imaju odbaciti.
To je, koliko se zna, prva objava onoga što će kasnije biti prihvaćeno kao sadržaj Novog zavjeta.

Inače, što se tiče Wikipedije, nemojte je potcjenjivati. Malo sam sarađivao sa Wikipedijom i znam veoma dobro kako se tamo vrši rigorozna kontrola i selekcija tekstova koji se objavljuju i kako tu selekciju vrše kompetentni ljudi sa odgovarajućim znanjem iz oblasti koje uređuju.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Prvu, da tako kažem, specifikaciju od 27 knjiga koje čine Novi zavjet (uključujući i četiri odabrana jevanđelja), objavio je Atanasije Aleksandrijski 367. godine, i to u uskršnjem pismu crkvama u Egiptu. On je u tome pismu preporučio da se baš te knige imaju smatrati svetim i nadahnutim Svetim duhom, a da se sve druge, uključujući i mnogobrojna jevanđelja, imaju odbaciti.
To je, koliko se zna, prva objava onoga što će kasnije biti prihvaćeno kao sadržaj Novog zavjeta.

Inače, što se tiče Wikipedije, nemojte je potcjenjivati. Malo sam sarađivao sa Wikipedijom i znam veoma dobro kako se tamo vrši rigorozna kontrola i selekcija tekstova koji se objavljuju i kako tu selekciju vrše kompetentni ljudi sa odgovarajućim znanjem iz oblasti koje uređuju.

Naravno da ces to da tvrdis kada si sa njima u talu.:D
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Prvu, da tako kažem, specifikaciju od 27 knjiga koje čine Novi zavjet (uključujući i četiri odabrana jevanđelja), objavio je Atanasije Aleksandrijski 367. godine, i to u uskršnjem pismu crkvama u Egiptu. On je u tome pismu preporučio da se baš te knige imaju smatrati svetim i nadahnutim Svetim duhom, a da se sve druge, uključujući i mnogobrojna jevanđelja, imaju odbaciti.
To je, koliko se zna, prva objava onoga što će kasnije biti prihvaćeno kao sadržaj Novog zavjeta.

Inače, što se tiče Wikipedije, nemojte je potcjenjivati. Malo sam sarađivao sa Wikipedijom i znam veoma dobro kako se tamo vrši rigorozna kontrola i selekcija tekstova koji se objavljuju i kako tu selekciju vrše kompetentni ljudi sa odgovarajućim znanjem iz oblasti koje uređuju.

Gle sad: ko je taj Aleksandar da on, a ne neko drugi nacini specifikaciju (Bibliju)?
I zasto je izabrao tako brljave tekstove (s mnogo kontradiktornih misli i netacnih) kojih bi se i djeca stidjela? Dakle nikakav Sveti duh!
Ko je njemu dao tu kompetenciju?
Razumijes, kao kada bi tebi dao sada neko kompletnu medicinsku literaturu i ti napravis od nje medicinsku enciklopediju, za koju ce se tvrditi da je tacna, pa makar bio doktor svih medicniskih nauka? Cak i da je sada tacna, pitanje je koliko ce bititacna sutra, zar ne?

Naravno da ces to da tvrdis kada si sa njima u talu.:D

:roll:
Entuzijazam, naročito ako je izražen kao želja za novim saznanjima, nema cijene, niti se on može valorizovati u izrazu €:dtyste:

Osjetim li to malo ljutnje ili malo pouke gdje joj nije mjesto, druze?:)
 
Natrag
Top