Lazno Jevandjelje (po Varnavi)

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Wikipediju ja cenim ali ni tamo bas nije sve OK.

Pozdrav.
Kako hoćeš, ali u Wikipediji su istorijska fakta, kada se radi o istorijskim ličnostima i istorijskim događajima. Ima, naravno, tu i tamo neznatnih razlika, ali takve razlike ćeš naći i u istorijskim udžbenicima i enciklopedijama.

Auuu, sada sam pogledao, pa ovaj Atanasije je bio kao Toni Soprano.
Vodiš li ti računa gdje će ti duša? On je svetac i možeš se naći pred njim kada otputuješ u Carstvo nebesko! Šta ćeš reći kada kaže: "Aha, ti si onaj koji me nazvao Tonijem Sopranom!" :D
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Vodiš li ti računa gdje će ti duša? On je svetac i možeš se naći pred njim kada otputuješ u Carstvo nebesko! Šta ćeš reći kada kaže: "Aha, ti si onaj koji me nazvao Tonijem Sopranom!" :D

Bas sam zabrinut.:D
Koliko li samo ima tih svetaca koji su po svim standardima i danas i nekada, siledzije, lopovi i ubice. A posto imaju i svoju ekipu, to je onda organizovani kriminal. A i njegovi naslednici par decenija kasnije nisu bili nista bolji. Imas to u filmu koji sam ti preporucio.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Bas sam zabrinut.:D
Koliko li samo ima tih svetaca koji su po svim standardima i danas i nekada, siledzije, lopovi i ubice. A posto imaju i svoju ekipu, to je onda organizovani kriminal. A i njegovi naslednici par decenija kasnije nisu bili nista bolji. Imas to u filmu koji sam ti preporucio.
Moram naći vremena da pogledam taj film.
Eh, i sa svecima ti je isto kao sa ratnim herojima. Neki su za jedne heroji, a za druge zločnci!?
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Moram naći vremena da pogledam taj film.
Eh, i sa svecima ti je isto kao sa ratnim herojima. Neki su za jedne heroji, a za druge zločnci!?

U ratu su lose stvari ocekivane. U slucju ovakvih likova, kao ne bi trebalo da budu ocekivane. Oni imaju "visi" standard. Ali kada procitas bibliju i kada vidis ko im postavlja standarde, jos su i dobri.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Eh, vi kritičari! :dtyste:
Ne možete iz 21 stoljeća suditi treće stoljeće u kojem su baš kršćani bili izloženi svakojakim trpljenjima.
Sv. Atanazije nas je sve zadužio po svojim spisima, ima doista vrijednih stvari. Evo, nešto za vas:

"Riječ je postala čovjek, da bi pridobila sebi jednake. Uzela si je tijelo slično našemu. Tako se sa svime što je u njoj ljudsko postavila kao temelj, na koji smo mi postavljeni kao neki dragocjeni kamenovi, da sačinjavamo hram u kojem prebiva Duh Sveti..."

.Bio je div u ispovjedanju i obrani vjere.
O njemu jedan katolički teolog kaže ovako:

"Atanazije je sam sebe stopio s Božjom stvari tako snažno da je sve žrtvovao, sve pretrpio. Kušnje su ga pročišćavale i poučavale da šuteći trpi. Atanazije je svoje ljudske nedostatke iskupio svojim životom, jer čitav njegov život bijaše ispovijedanje vjere"


Zanimljivo je da je Atanazije napisao život sv. Antuna pustinjaka, a upravo ta knjigu je utjecala na obraćenje sv. Augustina.
ps. A zašto ovo nije na temi crkvenih otaca?

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Isabeleta, u neku ruku imaš pravo. U Atanasijevo vrijeme je hrišćanstvo vodilo pravi rat za svoj opstanak i upravo to doba se može nazvati rat za hrišćanstvo.
starstuff, i to je bilo nemilosrdno vrijeme kao i vrijeme rata, pa su loše stavari bile imanentne tome vremenu, kao što su u ratu.
 
Natrag
Top