Krštenje

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Svi, manje-više, znamo šta predstavlja čin krštenja u hrišćanstvu. Po zvaničnoj teologiji, krštenjem postajemo pripadnici hrišćanske zajednice - postajemo djeca Božija, oslobađamo se svih grijehova, među kojima je najvažniji tkz. istočni grijeh.
Zanimljivo bi bilo u tom kontekstu popričati o činu krštenja Isusa Hrista, koga je, kao šte se zna, krstio Jovan Krstitelj u rijeci Jordan.
Kakvog se to grijeha trebao osloboditi Isus i zar je on mogo biti grešan, odnosno, zar i bez krštenja nije bio "dijete Božije"?
S druge strane, sva ta priča o Isusovom krštenju dosta je kontraverzna i izaziva nedoumicu, ne samo iz razloga koji sam pomenuo, nego i radi toga što se u ovom slučaju Bog ( Isus) obraća običnom smrtniku za pomoć, jer je Jovan Krstitelj to bio - obični smrtnik.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
odlično pitanje g.uredniče
naš Spasitelj se krstio na oprost grijeha radi toga jer je MORAO ispuniti sve obrede, zakone, koje nam je Bog ustanovio
da se nije krstio na oprost grijeha iako svi znamo da On na sebi nije imao ni nemara ni ogrešenja,
time bi pokazao da ne poštuje Božju volju
njegova dužnost je bila da pokaže svima da se Božji propisi mogu vršiti i u najgorim, najtežim uvjetima života
ovo se posebno odnosi na Božji Zakon 10.zapovijedi, a zatim i na druge uredbe

krštenje je Bog dao preko Ivana Krstitelja za sve ljude,
Isus je bio čovjek od žene rođen, tjelesan i ON je morao izvršiti i taj čin

Isus nije Bog, nego Sin Božji - tako nas uči Biblija, koji iako je ravan Bogu nije Bog
Krist ima božanstvo u sebi koje je primio od Oca ali Bog nije i neče biti nikada
krštenjem se Krist nije obratio Ivanu za pomoć, nego je ISPUNIO Božju uredbu

Nebeski Otac - Bog Jehova je pozvao Ivana i rukopoložio ga za krstitelja
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
odlično pitanje g.uredniče
naš Spasitelj se krstio na oprost grijeha radi toga jer je MORAO ispuniti sve obrede, zakone, koje nam je Bog ustanovio
da se nije krstio na oprost grijeha iako svi znamo da On na sebi nije imao ni nemara ni ogrešenja,
time bi pokazao da ne poštuje Božju volju
njegova dužnost je bila da pokaže svima da se Božji propisi mogu vršiti i u najgorim, najtežim uvjetima života
ovo se posebno odnosi na Božji Zakon 10.zapovijedi, a zatim i na druge uredbe

krštenje je Bog dao preko Ivana Krstitelja za sve ljude,
Isus je bio čovjek od žene rođen, tjelesan i ON je morao izvršiti i taj čin

Isus nije Bog, nego Sin Božji - tako nas uči Biblija, koji iako je ravan Bogu nije Bog
Krist ima božanstvo u sebi koje je primio od Oca ali Bog nije i neče biti nikada
krštenjem se Krist nije obratio Ivanu za pomoć, nego je ISPUNIO Božju uredbu

Nebeski Otac - Bog Jehova je pozvao Ivana i rukopoložio ga za krstitelja
rimljanima 9.Reč kaže jasno za Isusa da je Bog!
što se tiče krštenja u jordanu to je tačno. on je zapravo time pokazao kakav promisao je doneo,da bude sluga da sebe dade za grehe sveta,da se unizi da se sagne oprati noge grešnicima,da svima bude sluga dakle,sem grehu jer greha u njemu nije bilo. tu se očituje njegova čovečnost. a kada umire na krstu takođe umire njegova ljudska priroda ,jer Bog ne može umreti. da nije bio Bog ,ma što da je bio,ne bi mogao primiti čast i proslavljanje ovde ni na nebesima.
ovo je problem samo u jednome ,da li smo mi dobro ili zlo drvo iz mateja 12. Isus kaže jasno: KO MENE VERUJE,NE VERUJE MENE(!) VEĆ ONOGA NEBESKOG OCA. DAKLE onaj ko spozna hristovo poslanje zapravo ne veruje njega već direktno samoga Boga u njemu koji se objavio. dokazati stoga da neko veruje Jashvea jednog Boga ,jesta da veruje u Hristovo poslanje da primi krštenje upravo u to jedino dato ime spašenja Isus. u Isusovom imenu je objavljen Jahve. ko to ne može videti dokazuje da nije seme obećanja.niti drvo dobra. vrlo lako prepoznati drvo dobra od drveta zla,kao što je nemoguće da čovek ma kako bio nezainteresovan ne ume razlikovati drveta i njihove rodove,jer nema zbrke unutar tog semenja,svakod rvo ama baš svako mora samo svoj rod dati. tako je jednostavno po rodovima spoznati ko je čiji danas na celoj zemaljskoj kugli. sve ostale priče i pričice padaju u vodu. jer drvo dobra kaže Isus ne može dati zao rod,a drvo zla opet ne može dati dobar rod. prema tome čim neko se preispita po tom ropdu biva mu jasno i da li je ostalo što priča doneto od dobrog roda tj. od Duha Božjega ili od crkvenog drveta koje daje pogrešan rod. čitajte pažljivo mateja 12. od 28 reda.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
rimljanima 9.Reč kaže jasno za Isusa da je Bog!

nije točno kolega
dokazano ti je nekoliko puta da Isus Krist nije Bog

čitaš prvu zapovijed
Ja sam Jehova Bog tvoj Jedan Jedini, nemoj imati drugih bogov kraj mene.

kako to još nisi shvatio?
Jehova je Bog Otac
Krist je Sin Božji
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
rimljanima 9.Reč kaže jasno za Isusa da je Bog!

nije točno kolega
dokazano ti je nekoliko puta da Isus Krist nije Bog

čitaš prvu zapovijed
Ja sam Jehova Bog tvoj Jedan Jedini, nemoj imati drugih bogov kraj mene.

kako to još nisi shvatio?
Jehova je Bog Otac
Krist je Sin Božji
ako bi pogledao u matej 12. video bi gde stojiš. kakav rod je drvo dobra,šta on rađa. ako bi to mogao uvideti onda bi znao ko je Bog a ko nije Bog. tu ti je sve rečeno gde stojiš.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Krstenje je jedna od najbitnijih biblijskih tema i zadire u samu sustinu vere i Duhovnog iskustva koje jedan covek treba da dozivi u svom licnom zivotu.
Krstenje treba da predstavlja prekretnicu u ljudskom zivotu, gde covek od tog trenutka donosi odluku da odbaci gresan nacin zivota i krene jednim novim putem od onoga kojim je do tada isao, putem vere i zajednice sa Bogom i Gospodom Isusom Hristom.
To ne bi trebalo da predstavlja jedan obican formalni cin kupanja u vodi, vec bi njega trebalo da prate odredjeni Duhovni cinioci, koji ce se u skladu sa covekovom odlukom pokazati u samom coveku i njegovom zivotu i odnosu sa okolinom koja ga okruzuje.

Biblija krstenje naziva Duhovnim novorodjenjem u vodi, koje prati nanovorodjenje Duhom Svetim.
Jednostavnim recima, sama covekova odluka da se u potpunosti preda Bogu i da od tog trenutka zivi jednim novim zivotom i bude pokrsten u vodi, dovodi do toga da Duh Sveti deluje na coveka i njegovo bice i cini unutrasnju promenu koju covek nikada ne bi mogao da ostvari sam za sebe, gde covek pod delovanjem Duha postaje jedno novo bice ispunjeno ljubavlju, radoscu i mirom, i svim drugim rodovima posvecenja.

Isus nije dopustio Jovanu da ga krsti zato sto je sam bio gresnik i sto bi mu bilo potrebno pokajanje i obracenje, vec zato sto je to bio pocetak njegovog javnog rada, ali i da bi nama ljudima dao primer kako treba ispuniti svaku pravdu.

"Тада дође Исус из Галилеје на Јордан к Јовану да се крсти.
А Јован брањаше Му говорећи: Ти треба мене да крстиш, а Ти ли долазиш к мени?
А Исус одговори и рече му: Остави сад, јер тако нам треба испунити сваку правду. Тада Јован остави Га.
И крстивши се Исус изиђе одмах из воде; и гле, отворише Му се небеса, и виде Духа Божјег где силази као голуб и дође на Њега.
И гле, глас с неба који говори: Ово је Син мој љубазни који је по мојој вољи" ( jevandjelje po Mateju 3. 13 - 17 )


Sledeci tekst iz 3 poglavlja Jevandjelja po Jovanu najbolje objasnjava sustinu samog krstenja.
U kontekstu ovog teksta mozemo sagledati neke uslove koji moraju predhoditi samom ovom cinu, a to su "ODRICANJE OD GREHA, VERA U HRISTA I PRIHVATANJE NJEGOVE ZRTVE KAO OTKUP ZA LICNE GREHE, I POTPUNO PREDANJE BOGU I DOPUSTANJE DUHU SVETOME DA DELUJE NA NAS I DA NAS DUHOVNO IZGRADI ZA CARSTVO NEBESKO, I TIME OSLOBODI OSUDE PA TIME I VECNE SMRTI KAO POPSLEDICE GREHA.

"Беше пак човек међу фарисејима, по имену Никодим, кнез јеврејски.
Овај дође к Исусу ноћу и рече Му: Рави! Знамо да си ти учитељ од Бога дошао; јер нико не може чудеса ових чинити која ти чиниш ако није Бог с њим.

Одговори Исус и рече му: Заиста, заиста ти кажем: ако се ко наново не роди, не може видети царство Божије.
Рече Никодим Њему: Како се може човек родити кад је стар? Еда ли може по други пут ући у утробу матере своје и родити се?

Одговори Исус: Заиста, заиста ти кажем: ако се ко не роди водом и Духом, не може ући у царство Божије.
Шта је рођено од тела, тело је; а шта је рођено од Духа, дух је.
Не чуди се што ти рекох; ваља вам се наново родити.
Дух ( orig: "vetar" ) дише где хоће, и глас његов чујеш, а не знаш откуда долази и куда иде; тако је сваки човек који је рођен од Духа.
Одговори Никодим и рече Му: Како може то бити.
Исус одговори и рече му: Ти си учитељ Израиљев, и то ли не знаш?
Заиста, заиста ти кажем да ми говоримо шта знамо, и сведочимо шта видесмо, и сведочанство наше не примате.
Кад вам казах земаљско па не верујете, како ћете веровати ако вам кажем небеско?
И нико се не попе на небо осим који сиђе с неба, Син човечији који је на небу.
И као што Мојсије подиже змију у пустињи, тако треба Син човечији да се подигне.
Да ниједан који Га верује не погине, него да има живот вечни:
Јер Богу тако омиле свет да је и Сина свог Јединородног дао, да ниједан који Га верује не погине, него да има живот вечни.
Јер Бог не посла Сина свог на свет да суди свету, него да се свет спасе кроза Њ.
Који Њега верује не суди му се, а који не верује већ је осуђен, јер не верова у име Јединородног Сина Божијег.
А суд је овај што видело дође на свет, и људима омиле већма тама неголи видело; јер њихова дела беху зла.
Јер сваки који зло чини мрзи на на видело и не иде к виделу да не покарају дела његова, јер су зла"
( Jevandjelje po Jovanu 3 poglavlje )
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
sve je na mestu citirano,ali šta je tu ključno u govopru nikodemu?
1. on je došao tajno,zar ne? zašto tajno? jer bi javno bio izbačen iz zbornice!
2. rekao je da ONI (SINEDRION) ZNAJU DA JE ON BOŽJI SIN-SEME OBEĆANO MESIJA!
3. Isus mu kaže valja mu se nanovo roditi!
4. nikodem kaže,kako ,zar kroz utrobu matere?! dakle nije znao.a jedan od sedamdesetorice.
5. Isus potvrđuje to,zar TI KOJI UČIŠ DRUGE TO LI NE ZNAŠ (ČUĐENJE!)
6. Isus mu kaže da ako se ne rodi nanovo NE MOŽE VIDETI CARSTVO BOŽJE. ne može videti.
7 ako pak ne bude ROĐEN VODOM I DUHOM NE MOŽE UĆI UI CARSTVO! ne može ući !
šta je rođenje vodom i Duhom? Isus kaže što je od Duha od Reči Duh je istina je i večni život! amen! a što je od tela od čoveka,to je prokletstvo i smrt. dakle što je rođeno od Duha? katolik će reći da je on rođen od Duha ,adventista jehovin svedok,pravoslavac,pentekostalac pa baptista,svaki će jedan reći sigurno. ko je sad tu doista rođen od Duha od Reči? adventista će reći pa mi,mi držimo zakon. baptista će reći,ne mi smo ti,mi smo prvi razumeli da je vodeno poronjenje jedino validno. katolik i pravoslavan će reći,ne mi smo prva crkva mi smo ti.js će reći mi znamo pravo ime Boga u Bibliji kako se on izvorno izgovara Jehova,itd.
sad ko je rođen tu od CDuha od istine ili od Reči sa neba ,jer sinovi dolazer rođenjem ne od volje muža i žene već od Reči sa neba,od Duha,zar ne?
jedan nevernik ,jedan jurivaka koji je ovde postavio temu kako će on znati ko je ovde rođen od Duha ? ako bi mi bili iskreni prema takom čoveku ,mi bi mu rekli upravo Isusov nauki i njegov princip. rekli bi mu da će on to moći poznati po rodovima. i opet matej 12. od 28 reda Isus ukazuje na rod jednina dobrog drveta i jednina rod zlog drveta. jurivaka jedino treba razumeti u ovoj mešajućoj zbrci radio stanica i povika mi smo ti pravi ,da je Isus pokazao na primeru drveta,smokve i pitao je li tu mora biti rod smokve,maslinovo masline rod a trnjine trnjine da rađa ili se to može zamenuti. to je jedini način da mi možemo znati ko je ko ovde,koje drvo. prvo da bi rekli pa mi dajemo taj rod,mi moramo sebe pokazati kako smo drvo usadili,zar nije Isus tako rekao. ako čovek usadi drvo dobra ono rađa dobar rod. onda ,moramo pokazati prvo na drvo da bi jurivaka otišao da vidi je li doista ako kažemo da smo smokva tamo se vidi rod smokve. kako ćeon razumeti zbrku glasova ovde islični.onda ovde laodikeja je iscitirao čitav tekst i šta sad sa tim tekstom? on će reći tu smo mi adventisti.ali ajde laodikeja idi pokaži onda ako ste to vi,(rođeni vodom i Duhom) POKAŽI DOKAŽI LAODIKEJA DA ROD NA DRVETU ADVENTISTA JE CITIRANKI TEKST ROĐENI VODOM I DUHOM,TI SPEDI TAKOĐE,ILI NEKO DRUGI OVDE?!
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
dragi moj kolega
mislim da smo već diskutirali o rođenju duhom i vodom
rođenje duhom je kada se čovjek osvjedoči silom odozgo da je grešan
i da mu treba spasitelj i pokajanje
to se može desiti tek kada grešnik koji je u tami sazna čistu svetu Biblijsku istinu
u onom trenutku kada grešnik koji je saznao istinu odluči da če prihvatiti Božji Zakon 10.zapovijedi i tako živjeti možemo reći da je rođen nanovo - duhom
nakon toga se može nanovo roditi od vode, činom krštenja
jer kada se rodi nanovo duhom, onda prihvaća obred krštenja
nemože se prvo roditi od vode, jer rođenje vodom ga ne osvjedočava da je grešan
rođenje vodom potvrđuje prihvatanje kršćanske vjere, koja traži držanje Božjeg Zakona svih 10.zapovijedi
prvo krštenje je Duhom Svetim, a onda je krštenje u vodi

dobrog roda kada već govorimo o rodovima imaju samo ona drva
koja poštuju Božji Zakon i drže subotu
bez Božjeg Zakona vjera nije kristova vjera nego FORMALIZAM
formalizam znači da vjere i nema ustvari, tek ponekad se netko sjeti pa spomene Boga ili Božji Zakon

najgori formalisti su oni koji znaju VOLJU OČEVU, imaju Zakon u svojim crkvama, ko fol ga i poštuju,
ali u srcima nemamu ništa od Zakona, jer su im srca kamena ili drvena
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
dragi moj kolega
mislim da smo već diskutirali o rođenju duhom i vodom
rođenje duhom je kada se čovjek osvjedoči silom odozgo da je grešan
i da mu treba spasitelj i pokajanje
to se može desiti tek kada grešnik koji je u tami sazna čistu svetu Biblijsku istinu
u onom trenutku kada grešnik koji je saznao istinu odluči da če prihvatiti Božji Zakon 10.zapovijedi i tako živjeti možemo reći da je rođen nanovo - duhom
nakon toga se može nanovo roditi od vode, činom krštenja
jer kada se rodi nanovo duhom, onda prihvaća obred krštenja
nemože se prvo roditi od vode, jer rođenje vodom ga ne osvjedočava da je grešan
rođenje vodom potvrđuje prihvatanje kršćanske vjere, koja traži držanje Božjeg Zakona svih 10.zapovijedi
prvo krštenje je Duhom Svetim, a onda je krštenje u vodi

dobrog roda kada već govorimo o rodovima imaju samo ona drva
koja poštuju Božji Zakon i drže subotu
bez Božjeg Zakona vjera nije kristova vjera nego FORMALIZAM
formalizam znači da vjere i nema ustvari, tek ponekad se netko sjeti pa spomene Boga ili Božji Zakon

najgori formalisti su oni koji znaju VOLJU OČEVU, imaju Zakon u svojim crkvama, ko fol ga i poštuju,
ali u srcima nemamu ništa od Zakona, jer su im srca kamena ili drvena
vidiš to su čisto crkvene priče. zašto ne pogledaš kako Isus govori o krštenju vodom i Duhom? dela 2.
1.POKAJTE SE.
2. I DA SE SVAKI OD VAS KRSTI NA IME ISUSA HRISTA ZA OPROŠTENJE SVOJIH GREHA
3. I PRIMIĆETE DAR SVETOGA DUHA.
jer je obećanje za vas(onima kojima se petar obraća na pedesetnici,)za vašu decu(decu izraela) i za sve daljnje koje god pozove gospod Bog naš (do kraja vremena pozvani)
dakle,ako već insistiraš na redosledu u zapovedanju onda ide krštenje vodom pa Duhom. mada to nije Božje pravilo,vodom i Duhopm ide u jednom kompletu,jer ima slučajeva da su ljudi kao kornilije kršteni Duhom pre nego su potom kršteni vodom,dela 10.gl.
sada ako bi tvoja pričabila ispravna ti bi to morao pokazati u mateju 12,gl.jer tamo jasno Isus je rekao šta je to rod dobra a što rod zla. nema tu pričam ti crkvenu priču,pa onda svaki katolik ispriča svoje,pentekostalčac svoje js svoje adventista svoje itd. Isus je nakon govora o istom sinedrionu kao i nikodemu zaključio da su isti drvo zla. i te kako su oni držali zakon bolje nedgo li ti sto puta. bolje su poznavali jahvea nego ti spedy sto puta. ali to ih nije karakterisalo još uvek da li su drvo dobra ili drvo zla. ima jedna jasna stvar koja je Isusu bila mera da li su drvo dobra ili drvo zla. akcenat je jasan,. nakon je izgnao demona iz opsednitog fariseji su ustali na njuega da pomoću velzevula izgoni demone,i rekli huilu na svetoga Duha.ne spori se ovde da sveti Duh radi dnaas i na jednom jurivaki,mada on to ne prepoznaje,ali to nije ona stvar koja je Isusu jasno pala u nišan kad je predstavljao drvo dobra i drvo zla. ko je napokon jednog kornilija vodio ka Hristu nego sveti Duih ali to još uvek nije bio ključni čas za spašenje njegove duše,sve dok nije izaslao po ap.petra da mu kaže REČI VEČNOG ŽIVOTA,KRŠTENJE U IME ISUSA I KRŠTENJE SVETIM DUHOM. sada kada su fariseji rekli na sve to da je to od đavola,Isus ih je nazvao drvetom zla koje ne mođe rađati roda dobra,ne možereći amen na Božji temelj spašenja. to je ono što ovde jasno raskazuje koje si ti drvo i drugi.tako jurivaka kao jedan nevernik ne mora puno znati oko tih nauka i dogmi,on jednostavno ako oćevideti koje je drvo dobra a koje zla mora to jednostavno prepoznati takod a ode videti rod na tom drvetu. dobri rod je Isus jasno ukazao u mateju 12a kroz primer zlog roda(suprot od toga što je karakterisalo zli rod,je dobri rod logično) dakle zli rod je negirao i krštenje vodom i Duhom od strane fariseja. negirao je krštenje u ime Isusa kao i ti i drugi ovde a i krštenje svetim Duhom pričajuć neku zaobilaznnu priču .jasno i glasno pedesetnica je pokazala šta je rođenje vodom i Duhom ili krštenje vodom i Duhom. krštenje po poajanju u ime isusa za oprost greha i krštenje svetim Duhom,govorahu jezike i proricahu a fariseji su rekli da je to od pijanstva u slučaju Isusa da je od đavola! ili imaš to ili nemaš. to te identifikuje jasno koji si rod. ako nisi usađeno drvo dobrfa kako onda neko možeda ti veruje da imaš Reč spašenja za drugoga? kada je to Bog zidao kuću i nas učio da zidamo ođžak a temelj na kraju. prvo je rekao da ide temelj.a temelja drugoga niko ne može,postaviti osim onoga koji je već postavljen a koji je ISUS HRISTOS! prema tome,tvoj temelj je na pesku ,ne na steni na Hristu na otkrikvenju ko je Isus.
nema svrhe da se bakćemo oko priči i pričica matej 12, jasno ukazuje na dva drveta io njihove rodove. tu Isus nije se bavio zakonom,ili kako je ime Bogu već krštenjem vodom i Duhom,bez kojega nema neba kako je i nikodemu rekao. pavle u efezu nije pitao jovanove učenike je li znaju ime Boga ili je li drže zakon već da li su primili kršptenje Duhom od kad su poverovali! i onbd aih je krstio u ime Isusa.kornilije je čuo reči večnog života kao paganin o krštenju u ime isusa i svetim Duhom ne priču o suboti ,zakonu itd. ili jesi drvo dobra ili nisi. ako jesi onda ćeš dati rodprimićeš rođenje vodom i Duhom. ako nećeš onda si drvo zla i ostaje samo da iz svoje loše crkvene klijeti iznosiš zlu reč na svu tu temeljnu istinu. Isus je vrlo jasan i precizan.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107

Spedy je u pravu.

Covek krsten vodom i Duhom uvek radja duhovne rodove koji se pokazuju u njegovom zivotu poslusnoscu Bozjem moralnom zakonu.

U vezi sa ovim, Isus je u propovedi na gori izrekao sledece reci:


"
Ви сте видјело свијету; не може се град сакрити кад на гори стоји.

Нити се ужиже свијећа и меће под суд него на свијећњак, те свијетли свима који су у кући.

Тако да се свијетли ваше видјело пред људима, да виде ваша добра дјела, и славе оца вашега који је на небесима.
Не мислите да сам ја дошао да покварим закон или пророке: нијесам дошао да покварим, него да испуним.
Јер вам заиста кажем: докле небо и земља стоји, неће нестати ни најмањега словца или једне титле из закона док се све не изврши.
Ако ко поквари једну од овијех најмањијех заповијести и научи тако људе, најмањи назваће се у царству небескоме; а ко изврши и научи, тај ће се велики назвати у царству небескоме" ( Mate 5. 14 - 20 )

Zapazimo pocetne reci ovog teksta gde Isus kaze "VI STE VIDELO SVETU" a kojima on zeli da ukaze na to da Hriscani treba da budu primer ovom svetu u moralnom i svakom drugom pogledu, i da time oni u stvari prikazuju pravi karakter Boga.
Dalje, vidimo da Isus nastavlja izlaganje govoreci da je to videlo koje Hriscani treba da ispolje u svom zivotu, u stvari pravedan moralan zivot proistekao iz poslusnosti Bozjim zapovestima.
Takodje, on naglasava da Hriscani ne samo da bi trebali da budu primer, vec da svojim licnim zalaganjem uce druge moralnim principima, kako bi je i oni koji ne poznaju Bozju volju upoznali.

Kako prepoznati istinski duhovno nanovorodjenog coveka?
Po Isusovim recima to je po Duhovnim rodovima koji se prepoznaju u samom kontaktu sa takvim covekom, gde postoji ocigledna duhovna sila kojom taj covek zraci, gde se i na njegovoj fizickoj pojavi, u samom ophodjenju sa ljudima, boji glasa, u drzanju, i recima koja izgovara, u poucavanju i zalaganju za spasenje drugih i ljubavi ispoljenoj u tom cilju, i u ponasanju prepoznaje Duh pravog posvecenja.

Ja sam upoznao malo ljudi sa ovim karakteristikama, uglavnom u mojoj duhovnoj braci sa kojima i danas saradjujem.
U drugim verskim zajednicama nisam imao prilike da upoznam istinski posvecenog coveka, velika je duhovna susa koja je svuda prisutna, i ljudi umiru u duhovnom formalizmu, bez da su stvarno primili ozivljujucu silu Svetoga Duha koja vodi ka istinskom posvecenju celog bica i ka duhovnom uzrastanju u Gospodu Isusu Hristu.





 
Poslednja izmena:
Natrag
Top