Kraj profesionalizacije vojske i ukidanje vojnog roka

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Hvala, hvala. Upravo sam stigao kuci na prvo odsustvo. Danas bila zakletva.

Tebe će ko pravnika garant zapast da budeš ćato. Ali ti ćeš bar moći nečega da se sjećaš jer si bio i prošao, a šta će ovi koji ne idu? Ipak je to dobra škola bez obzira na sve. Ne razumijem ove nove "trendove". Ja sam odgulio godinu i tri mjeseca svojevremeno u JNA i nije mi žao. Poslije sedam mjeseci sam prvi put otišao kući na otsustvo. Bude i prođe ali ostaje iskustvo više i interesantna škola. Dobro se provedi vojniče.
 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
Prvi puta sam se odvojio od ekipe s kojom sam odrastao. Bili smo kao prsti na ruci (dobro, na 4-5 ruku). Nerazdvojni.
U vojsci sam naučio, ne da sve nije tako sivo, već da je dosta toga nažalost crno.
I da među ljudima ima jako puno govana.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
U vojsci sam naučio, ne da sve nije tako sivo, već da je dosta toga nažalost crno.
I da među ljudima ima jako puno govana.
Životna škola! Kako bi inače upoznao gomilu likova, sa kojima si prinuđen da deliš prostor i vreme? "Napolju" sam biraš društvo, u vojsci si prinuđen da svašta gledaš i slušaš, i baš zbog toga tih nekoliko meseci predstavlja dobro iskustvo...
 
Master Of The Universe
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
911
Svaka ti čast :yea:

Nisi kao ovaj Rekontra koji tu nešto palamudi o redovnoj vojsci a prvi bi se prijavio u civilnu da je imala u njegovo vreme :blum3:

Jebi ga, covek bio u redovnoj vojsci pa palamudi o njoj.
Ti si to realiziovao "civilno", pa palamudis o toj verziji.
I tako...psi laju, a karavani prolaze...
 
Član
Učlanjen(a)
26.09.2010
Poruka
44
Imate li nekih pouzdanijih saznanja vezanih za ovu problematiku? Ja vise nemam pravo na odlaganje vojne obaveze pa me interesuje da li cu biti poslednja generacija koja ce sluziti vojsku ili prva koja to nece uraditi.

Nadam se da ces sluziti (vidim stavio si templara)! Mozes sve to: Da budes poslednja koja sluzi vojsku i prva koja potpise ugovor, po odsluzenju, pa nastavis da "sluzis" profesionalno.

Dodato posle 6 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

:( Kod mene je još gora situacija. Ne daj Bože da se zarati, prvo bi se tukli između sebe a kasnije bi (ako ih preostane) se "bacili" na neprijatelja.

Jel' to tvoje iskustvo iz nekog rata takvo?

Dodato posle 2 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Kad je to bilo , to su obične bajke , ja svakoga savetujem ako ima bilo kakva pametnija posla bolje je to raditi, nego da gubi vreme čisteći pušku i lišće.

A koja pametnija posla predlazes?

Dodato posle 5 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Pametnije je recimo naučiti jezike ili naučiti svirati neki instrument (gitaru) ili savladati neki zanat a ne tupaviti u vojsci i još pričati kako je to čast.

E to si u pravu! Tebe je, verovatno, 9 meseci u starckom domu ili Domu zdravlja, na 3 min udaljenosti od stana, omelo da sve to naucis. Inace! Uuu, gde bi tebi bio kraj!..

Dodato posle 6 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

hm....to stoji samo donekle....većina zemalja je i ukinula ili delimično ukinula odlazak u vojsku gradjana, a uvela profesionalne vojnike iz jednog jedinog itekako bitnog razloga -kada vojnik odsluži rok trajao on 6 meseci, 1god ili 5 godina, on je sa time završio i osim nekih povremenih vežbica vraća se svom privatnom životu. Znači ako bi došlo do rata mnogo je verovatnije da bi se većina ljudi sa odsluženim rokom u ratu osećala kao početnik jer se to što su 'naučili' i kako su naučili brzo zaboravlja. (ovo se i dešavalo 90-ih). Zato su i uvedeni profesionalci koji su zato plaćeni i oni moraju biti uvek u top formi. Kao da će sutra da se zarati....naravno ima i onog, neka ginu oni zato su i plaćeni.....yes3
Da....a što se tiče zrelijih i boljih....ne sećam se da sam iz vojske izašao mnogo zreliji ili bolji čovek (otac mi je bio vojno lice), već sam bio formiran kao ličnost, a i za druge - ko je bio razmažen, detinjast i aljkav to je i ostao.....ne možeš nekog ko se formirao 20 godina da preusmeriš za par meseci (toliko traje obuka....ostalo je čisto odsluživanje).

Ne, tek posle obuke pocinje vojska i mogucnost ucenja, odsluzivanja i shvatanja zivota u takvoj sredini. Nekima. Deca vojnih lica su toga bila postedjena, oni su hrlili u tatine stanove od 150 kvadrata. Meni je obuka trajala 5 meseci i 22 dana pa sam posle isao na granicu.

Vidim da neki ne citaju postove od pocetka. Ne zelim da tema ode u off topic, zelim samo da saznam cinjenicno stanje. Nisam rekao da ne zelim da idem u vojsku, nisam rekao da mi je tesko i nisam rekao da imam pametnijeg posla, hocu samo da saznam da li sam u obavezi ici ili ne! Ljudi, citajte postove pre nego sto se raspisete!

Deklarisao si se kao temlar. Sta se sad raspitujes?

Dodato posle 5 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Danas idem u Zajecar na odsluzenje vojnog roka. Hvala na savetu :)

Srecno, brate templaru! Nek' te zdrvlje i pamet sluze i da sto brze i sto lepse prodje!

Dodato posle 2 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Prvi puta sam se odvojio od ekipe s kojom sam odrastao. Bili smo kao prsti na ruci (dobro, na 4-5 ruku). Nerazdvojni.
U vojsci sam naučio, ne da sve nije tako sivo, već da je dosta toga nažalost crno.
I da među ljudima ima jako puno govana.

To moze da ti koristi u Velikom bratu i Farmi. Salim se ali dobro je i to nauciti. I to sto ranije!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Svaka ti čast :yea:

Nisi kao ovaj Rekontra koji tu nešto palamudi o redovnoj vojsci a prvi bi se prijavio u civilnu da je imala u njegovo vreme :blum3:
Sa kim bih ja koplja ukrstio da nije tebe... :D Bio sam na Kosovu, dobrovljno! A civilno... to nije alternativa. To je pitanje karaktera... ;)
 
Natrag
Top