Kojim jezikom su Isus i apostoli pričali i kojim jezikom je napisano jevanđelje

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Da li su apostoli pisali na jeziku na kome su govorili i obratno?

Jevandjelja su pisana na Hebrejskom, osim jevandjelja po Luki koje je napisano na Grckom.

E sad, da li su govorili Hebrejski ili Arsmejski... licno smatram da su to sporedne ne tako bitne pojedinosti za nase spasenje.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Da li su apostoli pisali na jeziku na kome su govorili i obratno?

Jevandjelja su pisana na Hebrejskom, osim jevandjelja po Luki koje je napisano na Grckom.

E sad, da li su govorili Hebrejski ili Arsmejski... licno smatram da su to sporedne ne tako bitne pojedinosti za nase spasenje.

Naravno, nisu presudne za spasenje.

Govor u Palestini je bio hebrejski. Artefakti mnogi su na hebrejskom a ne na aramejskom. Jezik administracije je bio hebrejski a ne aramejski. U upotrebi su još i grčki i latinski ali to za grke i latine koji žive u Palestini.

Inače proveri i sam koji jezik se pominje pored grčkog i latinskog na krstu napisanog...šta kaže samo Pismo?
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
"A bijaše nad njim natpis napisan slovima Grkim i Latinskim, i Jevrejskim: ovo je car Judejski", Luka 23,38

Evo ovo sam mislio, Laodikeja.

Pazi to piše Luka. Luka je više nego precizan...najprecizniji od svih apostola. Zapaža neke detalje i prenosi ih, koje niko nije opisao. On tako precizan kaže "slovima Jevrejskim". No, to je samo polazna osnova..naravno. Ali značajan podatak.

U prilog tome evo i ovih tekstova..i opet od Luke:

"A kad mu dopusti, stade Pavle na basamacima i mahnu rukom na narod; i kad posta velika tišina progovori jevrejskim jezikom govoreći, Dela 21,40

"A kad čuše da im jevrejskim jezikom progovori, još veća tišina posta. I reče:", Dela 2,22

"A kad mi svi padosmo na zemlju, čuh glas gde govori meni i kazuje jevrejskim jezikom: Savle! Savle! Zašto me goniš? Teško ti je protivu bodila praćati se." Dela 26,14

Luka je precizan i nazvao bi ga aramejskim ili bi dao neko pobliže bjašnjenje o kojoj vrsti jezika se radi. On to ne čini i kaže Jevrejskim.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Aramejski pripada grupi strarosirskih jezika. A Jevreji itekako razlikuju sirski od hebrejskog. Recimo u vreme Jezdre:

"I za vremena Artakserksovog pisa Vislam, Mitredat, Taveilo i ostali drugovi njegovi Artakserksu caru persijskom; a knjiga beše pisana sirskim pismom i sirskim jezikom." Jezdra 4,7

Taj jezik su znali da razdvoje od svog jer kaže dalje:

"I dozvaše pisare careve u isto vreme, trećeg meseca, koji je mesec Sivan, dvadeset trećeg dana, i pisa se sve, kako zapovedi Mardohej, Judejcima i namesnicima i knezovima i upraviteljima po zemljama, od Indije do Etiopije, sto i dvadeset i sedam zemalja, u svaku zemlju njenim pismom i svakom narodu njegovim jezikom, i Judejcima njihovim pismom i njihovim jezikom." Jestira 8,9

Znači oni razdvajaju "sirski" od "jevrejskog" ili "judejskog".

Aramejski bi nazvali Sirski kao što i jesu kod Jezdre.

Eto malo... :)
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Rek'o Miroljub da je hebrejski?

No ko drugi. Neki rabin sigurno nije. Uozbiljimo se već jednom, (trebala bi hijerarhija da se uozbilji a ne da arogantno prelazi preko takvih pojava kao što je Miroljub i njemu slični) i dekonstruišimo ih na svakom mestu, na svakom koraku.

U pitanju su duše ljudi, naših bližnjih. Ljudi jednostavno, što zbog komunističkog ateizma, što zbog bilo kog drugog razloga, ne poznaju ili ne poznaju dovoljno svoju veru, što ih čini lakim žrtvama sinova sotone, sinagoge sotone u vidu "cionističkih fundamentalista" američkog porekla i njihovih kultova (Adventisti, Jehovci, Mormoni...) sa čijim akolitima se ovde mi vrtimo u krug....
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Nije Laodikeja to rekao iz loše namere. I on kao i većina(i ja do nedavno tako) sam to verovao. Zapravo nije ni bilo toliko važno jer se poruka jevanđelja može razumeti bez obzira na kom jeziku pisana. Međutim, kada se malo detaljnije ovo pitanje rasvetli dolaze stvari na svoje mesto. Samo treba iamti podsticaj i motiv.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Odakle ti takva ideja da je maternji jezik Jevreja ,aramejski jezik???
Znas li ti uopste kome je aramejski jezik ,maternji jezik????

Armencima nije, znaš li ti kome je? :)

Međutim, kada se malo detaljnije ovo pitanje rasvetli dolaze stvari na svoje mesto. Samo treba iamti podsticaj i motiv.

Daj ti konačno ta svoja "istraživanja iz podruma" o jeziku Novog zavjeta, pa da i drugi ljudi nešto nauče.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Armencima nije, znaš li ti kome je? :)



Daj ti konačno ta svoja "istraživanja iz podruma" o jeziku Novog zavjeta, pa da i drugi ljudi nešto nauče.
Pa ako je u Hrvata,maternji jezik Hrvatski,a ne srpski,kako to da je maternji jezik Jevreja sirijski ili aramejski a ne Jevrejski???
Objasni mi tu tvoju logiku?
Dal mozda i sada Jevreji pricaju svojim maternjim jezikom,ili necjim tudjim,ali kao drugim jezikom.
Ne mogu da verujem da imas tolko nepoznavanje osnovnih zivotnih pojmova.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Pa ako je u Hrvata,maternji jezik Hrvatski,a ne srpski,kako to da je maternji jezik Jevreja sirijski ili aramejski a ne Jevrejski???
Objasni mi tu tvoju logiku?
Dal mozda i sada Jevreji pricaju svojim maternjim jezikom,ili necjim tudjim,ali kao drugim jezikom.
Ne mogu da verujem da imas tolko nepoznavanje osnovnih zivotnih pojmova.

Guglaj, guglaj. :)
 
Natrag
Top