Kojim jezikom su Isus i apostoli pričali i kojim jezikom je napisano jevanđelje

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ne nego Aramejskim.


Po čemu znaš to?

Inače, to su špekulacije iz 50-tih god XX veka. Negde već krajem 70-tih i tokom 80-tih sve više je istraživanja koja pokazuju da se radi o hebrejskom.

Evo recimo šta misliš kako to Jevreji pričali hebrejskim, pa ga zamenili Aramejskim, pa sada opet pričaju hebrejski? Nema baš logičnog odgovora.

Ali opet proveri.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Smatrao sam da je to svima poznato.
Aramejski je bio paralelni Jezik semitskog porekla kojim se govorilo u zraelu, Siriji, Iraku, Iranu, Mesopotamiji..
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Smatrao sam da je to svima poznato.
Aramejski je bio paralelni Jezik semitskog porekla kojim se govorilo u zraelu, Siriji, Iraku, Iranu, Mesopotamiji..

Znam za to..to sam i ja tako ranije razmišljao. Razumem i tebe..jednostavno je. Tako su nam rekli.

Ali malo sam istraživao i otkrio dosta novih stvari vezanih za ovo. To su ranije pretpostavke. Naravno, aramejski jeste bio u upotrebi..u nekoj meri. To je sličan hebrejskom. Ali su istraživanja pokazala da taj aramejski nije bio tako dominantan kako se mislilo..već da je bio u nekoj meri u upotrebi ali nije zamenio jezike na Bliskom Istoku. Hebreji govore svojim, ostali narodi govore svojim. To sa aramejskim je dosta neizvesno u odnosu kako se mislilo ranije.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Hmm.. evo ih opet. Da li je nekome od njih palo na pamet da bace pogled na Novi Zavet? Ili su im oči ostale zamaglene pred plodom njihovog "uma" za koji veruju da je poznavanje Hebrejskog...

Naravno da na Novi Zavet pogled ni bacili nisu, niti su ga sa razumevanjem ikada i čitali. Jer da jesu, primetili bi nešto što bi njihovu konstrukciju o jeziku na kome su Isus i Apostoli govorili, o konstrukciji o nekakvom Q (koji ne postoji, odgovorno tvrdim da nikada i nije postojao) na njima "cionističkim" fundamentalistima tako dragom Hebrejskom (koga da stvar bude još gora ovi judejstvom posednuti i ne poznaju) da i ne govorim,

Naime, ključ za odgovor na ovakve "teme" leži u Pilatu i njegovom ispitivanju Isusa. Ako neko možda zamišlja da je ponosni Rimljanin sebi dozvoljavao da uči aramejski ili hebrejski, grdno se vara, isto kao što se vara u svojim "cionističkim" maštarijama po kojima niko od stanovnika Judeje nije znao Koine Grčki, taj Lingua Franca istočnog Mediterana od IV stoleća pre Hrista.

Naravno, pojaviće se pojedinci koji će "argumentovano" tvrditi da je Pilat koristio usluge tumača, ali ih sve što znamo o Rimskim pravosudnim postupcima, načinu vladavine i sama Evanđelja koja tako nešto ne pominju, potpuno dekonstruišu.


Ps. "Would be jews", taj vama tako mrzak Koine Grčki je uspeo da zameni pismo jezika sa najdužim trajanjem (Egiptaskog), utiče na izmenu istog tog jezika, a neće uticati na njegovog najbližeg srodnika Hebrejski... Uostalom, koliko turcizama ima naš jezik? Koliko germanizama? Francizama? A, da su pri tome ovim prostorima samo Turci vladali 350 godina.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ali malo sam istraživao i otkrio dosta novih stvari vezanih za ovo.

Ti istraživao? :) A gdje si istraživao, u svom podrumu?

Ali su istraživanja pokazala da taj aramejski nije bio tako dominantan kako se mislilo..već da je bio u nekoj meri u upotrebi ali nije zamenio jezike na Bliskom Istoku. Hebreji govore svojim, ostali narodi govore svojim. To sa aramejskim je dosta neizvesno u odnosu kako se mislilo ranije.

Koji si ti "muljator bezveznjak", "samodopadnik", šarlatan i lažov, to je nevjerojatno. I iz dana u dan sam sebe nadmašuješ u svemu ovome.

Inače, Isus i apostoli međusobno su razgovarali aramejskim jezikom, a evanđelja su napisana na grčkom jeziku.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ti istraživao? :) A gdje si istraživao, u svom podrumu?

Ne, nego kod onog prevaranta Miroljuba Petrovića i njemu sličnih "cionista" (to što ga je glavni rabin za Srbiju glavačke izbacio iz kancelarije, to pomenuti "doktor" za muljanje ne sme ni da pomene)

Inače, Isus i apostoli međusobno su razgovarali aramejskih jezikom, a evanđelja su napisana na grčkom jeziku.

Da, razgovarali su na aramejskom, ali to ne znači da Koine Grčki nisu znali, niti da ga nisu koristili.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ti istraživao? :) A gdje si istraživao, u svom podrumu?

Da istraživao sam za razliku od tebe..koji svakog ko ne veruje kao ti nabediš da čine apostole lažovima :). Da jesam, istraživao. I šta sad?

Koji si ti "muljator bezveznjak", "samodopadnik", šarlatan i lažov, -hvala, hvala, hvala, hvala...(sve primeni na sebe) to je nevjerojatno.


Ma nemoj, a ti si svetac. Vidi kako se obraćaš sagovorniku..zar te nije sramota? Iskreno, ne zaslužuješ da čovek tebi posveti ič vremena u diskusiji. Dete, urazmi se....nije ovo igračka pa da kmeziš čim ti se ne udovlji.

Zaista ti ne zaslužujueš svojim ponašanjem da ti se posveti.

Inače, Isus i apostoli međusobno su razgovarali aramejskim jezikom, a evanđelja su napisana na grčkom jeziku.


Da, da. Ali nije tako.

No, ako neko drugi ovu temu bude istraživao i pitao dobiće odgovor. Ti..NE
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Da istraživao sam za razliku od tebe..koji svakog ko ne veruje kao ti nabediš da čine apostole lažovima :).

Prestani ih praviti lažovima.

Da jesam, istraživao. I šta sad?

Gdje si istraživao? Kod Miroljuba?

Ma nemoj, a ti si svetac. Vidi kako se obraćaš sagovorniku..zar te nije sramota? Iskreno, ne zaslužuješ da čovek tebi posveti ič vremena u diskusiji. Dete, urazmi se....nije ovo igračka pa da kmeziš čim ti se ne udovlji.

Kad se netko školuje na "Miroljubovom fakultetu" uz mentorstvo akademika Jovana Deretića upravo takve epitete i zaslužuje.

Da, da. Ali nije tako.

Rek'o Miroljub da je hebrejski?
 
Natrag
Top