Koja je crkva, crkva Hristova?

Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Ona koja uči samo Jevanđelje i ostale istine. A ne ona koja uči malo Jevanđelje, malo u rat itd.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
To daješ jer n možeš da dokažeš da ste crkva Hristova, a što je to naspram zločina i ratnohuškačkih govora iz jedine saborne "apostolske" crkve.

Jeste Tripo.
Evo i ja sam takodje cetnik, jel znas to?
I ja huskam na rat jel znas to?
I svi mi pravoslavci smo isti, mi mrzimo druge ljude i nacije, mi smo cetnici i djavolov porod iz crkve kurve.
Bravo za tebe, dokazao si da smo olos najgori.
I mi smo pokvareni a vi ste adventisti sveci!

Jesi sad zadovoljan?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mir medzu vama braco, a Bog ce uskoro sve sam pokazati sto se tice istine.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
S tobom Mire nema više razg.

I bolje da ne razgovaras vise samnom. Takva jedna neozbiljnost i pristup mi ne treba.
Ja cu pisati i navoditi dokaze iz biblije, a ti postavljaj primere iz zute stampe(svoje biblije) i nastavi blatiti druge. To je sve sto umes.
Ja pokvaren covek nisam, a ti pokazujes svoj pokv. karakter neozbiljnost, dvoličnost i licemerje.
"Jeste - nije; dokazao sam - nisi" i u krug tako, kakav je to razgovor bez i jednog dokaza?
Sramota!
 
Učlanjen(a)
16.09.2014
Poruka
16
Mislim da Crkva Hristova je drušstvo ljudi koji nosе u sebi Duh Hristov i tražu da biti najbliži k Hristu.
Da bi biti bliže k Hristu treba da zna što treba činiti za to.
Gde najbolije znau kao živeti po Hristu - tamo i veća šansa postati članom Crkvi Hristovoj i imati Duh njegov.

A ko zna najbolje?
Oni ko znau šta treba činiti samo te ko je primio to znanje od Hrista.
Dobili to znanje apostoli i dakle predali učenikama svojim.
Predavali to znanje i sve tainstva od apostolov samo u pravoslavnoj crkvi.
Rimo-katoliki kažu da oni takođe sačuvali sve, ali zapravo sve njihovo bogoslovlje od 1054. g. se promene, se pojavila meditacia i drugi čudni stvari.
Zaklućak: samo u pravoslavnoj crkve se sačuvalo sve šta je treba za spasenje i dobrog razumevanja svetih knjiga. I tamo postoje sve da čoveku postati delom tela Hristovog, članom Crkvi Njegovoj.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Pa sami pravoslavni duhovnici kažu da su pravili kompromise sa paganizmima.


Pravoslavni arhijerej Aleksandar Šmeman objašnjava kako je crkva, da bi pagane preobratila u hrišćanstvo, usvojila razne njihove običaje i verovanja, misleći da će da promeni bit paganstva ukoliko paganskim običajima prida hrišćanske nazive i objašnjenja:

“Crkva je, dakle, odjednom bila prinuđena da krene u masovnu propoved o Hristu kao Spasitelju da bi i tih preostalih devedeset procenata stanovnika Rimskoga carstva preobratila u Hrišćanstvo kao novu veru. ... Glavni metod kojim se Crkva služila da bi neznabošce preobratila u Hrišćanstvo bio je metod “sublimisanja i preobražavanja samih paganskih verovanja: Crkva je “prečišćavala” neke paganske običaje i ispunjavala ih hrišćanskim smislom i sadržajem. Pagani su u decembru praznovali rođenje sunca. I tog istog dana su Hrišćani počeli da praznuju rođenje Isusa Hrista kao istinskoga, duhovnoga Sunca, to jest kao dan ulaženja istinske, duhovne Svetlosti u ovaj svet. ... Kao što vidimo, Hrišćanstvo je prihvatilo ideju sunca kao izvora svetlosti i života: ono je tu ideju - koja je bila karakteristična za gotovo sve pagane i sve prehrišćanske kulture - preobrazila u otkrivenje svoje vere u Hrista.” (Aleksandar Šmeman, Tajne praznika)

Međutim, pagani su u hrišćanstvu našli samo novi izgovor za svoje staro idolopoklonstvo. Svi oni mehanizmi (ugušivanje nečiste savesti, pobuđivanje fanatizma, površni moralni zahtevi, odricanje od zdravog razuma) zbog kojih smo objasnili da su religiozni ljudi u proseku gori od ateista, sada su nastavili da funkcionišu pod formom hrišćanstva.

Dositej Obradović govori o tom duhovnom otpadništvu hrišćanske nauke sledećim rečima:

Zašto da ne poznadu da u svetkovanju tolikih svetaca ni jedna dlaka pravoslavlja ne stoji? Zašto da im se ne kaže da su ove stvari izmišljene šest i sedam stotina godina posle Spasitelja Hrista i apostola? ...

Kad su Grci i Latini od Hristovih apostola primili hrišćanski zakon, onda nije bilo ni časnoga drveta, ni ikona, ni svetih telesa, ni moštiju, ni kostiju, ni kanona, ni irmosa, ni tropara nikakva. Za sve to blaženi i sveti apostoli ni reči ni slova niti su znali niti mislili. ...

Ljudi smo razumni, umom i razumom od Boga obdareni, a pri tome imamo u rukama jevanđelje Hristovo i apostolske nauke: zašto je dakle potrebno da nas drugi vuku za nos? ... Evi ti politika! Istinu za atar čovečanski sakrivati i svetli razum gasiti na veliku i večnu štetu dobroga i bezlobivoga i za samu prostotu u neznanstvu svojeg sujevernoga naroda!

Šta misliš, zašto su drugo Hrista raspeli i ubili? Nizašto drugo. Nego zato što je hteo narodu oči otvoriti i pokazati šta je čisto pravoverje a šta je sujeverje.”
 
Natrag
Top