Ko je sastavio kanon Novog Zaveta?

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Mnogo starija? Ne, Crkva će 2034 imati tačno 2000 godina. Kanon NZ ne postoji u pisanom obliku sve do polovine I stoleća. Kanon SZ u potpunom pisanom obliku takođe ne postoji pre II i I stoleća stare ere. Dok je najstariji pisani dokument ili pismo SZ datira iz perioda nakon Vavilonskog ropstva, tj od 515 pne. Ovde se ne radi o celokupnom kanonnu, nego o zapisanom tekstu.
Ovo da ne bude zabune nije tvrdnja Crkve, nego Protestantskih biblističara.

Ja za razliku od tebe svoje stavove dokazujem Biblijom.

NIje crkva postojala samo 2000 godina. Ona je postojala od pada čovjeka u grijeh. A za instituaciju hrišćanske vidi šta proriče Sveto pismo, da će kao što je jevrejska crkva doživjela otpad kada su na Mojsijevu stolicu sjeli književnici i fariseji, da će isto tako i rana hrišćanska crkva doživjeti (ot)pad kada na njen presto bude sjeo (papa):

"Da vas niko ne prevari nikakvim načinom; jer neće doći (Hristos) dok ne dođe najpre otpad, i ne pokaže se čovek bezakonja, sin pogibli, koji se protivi i podiže više svega što se zove Bog ili se poštuje, tako da će on sesti u crkvi Božjoj kao Bog pokazujući sebe da je Bog." (2. Solunjanima 2,3-4)

"Jer ja ovo znam da će po odlasku mome ući među vas teški vuci koji neće štedeti stada; I između vas samih postaće ljudi koji će govoriti izvrnutu nauku da odvraćaju učenike za sobom." (Dela 20,29-31)

Da, sjeme čovječje je prorečeno da će iz njega izaći Mesija. Nigde se ne govori o Mariji u Starom zavetu, jer ona nije bitna, već se govori o Izrailju koji je tada predstavljao crkvu i zato su proročastva ovako ukazivala na Mesiju:

"U semenu tvom blagosloviće se svi narodi na zemlji," (1.Mojsijeva 26,4)

Tu se govori o pravoj crkvi (jer se crkva predstavlja ženom koja je iznedrila Hrista) jer je crkva bila progonjena u vrijeme srednjeg vijeka upravo od katoličanstva (dan za godinu je 1360 godina). A otpala crkva je isto žena, ali žena bludnica koja bludniči sa carevima zemaljskim (jer katolička crkva nema duhovnu moć, pa se oslanja na političku moć)

Jel ti to mene navodiš da skrenem teme da bi me izbacili?

Tako da vi niste mogli sastaviti kanon, crkva postoji ne 2000 godina, nego oko 6000 godina.


Vi postojite od 9. vijeka otprilike.

a u 11. vijeku ste zvanično nastali.


 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ja za razliku od tebe svoje stavove dokazujem Biblijom.

NIje crkva postojala samo 2000 godina. Ona je postojala od pada čovjeka u grijeh. A za instituaciju hrišćanske vidi šta proriče Sveto pismo, da će kao što je jevrejska crkva doživjela otpad kada su na Mojsijevu stolicu sjeli književnici i fariseji, da će isto tako i rana hrišćanska crkva doživjeti (ot)pad kada na njen presto bude sjeo (papa):

"Da vas niko ne prevari nikakvim načinom; jer neće doći (Hristos) dok ne dođe najpre otpad, i ne pokaže se čovek bezakonja, sin pogibli, koji se protivi i podiže više svega što se zove Bog ili se poštuje, tako da će on sesti u crkvi Božjoj kao Bog pokazujući sebe da je Bog." (2. Solunjanima 2,3-4)

"Jer ja ovo znam da će po odlasku mome ući među vas teški vuci koji neće štedeti stada; I između vas samih postaće ljudi koji će govoriti izvrnutu nauku da odvraćaju učenike za sobom." (Dela 20,29-31)

Da, sjeme čovječje je prorečeno da će iz njega izaći Mesija. Nigde se ne govori o Mariji u Starom zavetu, jer ona nije bitna, već se govori o Izrailju koji je tada predstavljao crkvu i zato su proročastva ovako ukazivala na Mesiju:

"U semenu tvom blagosloviće se svi narodi na zemlji," (1.Mojsijeva 26,4)

Tu se govori o pravoj crkvi (jer se crkva predstavlja ženom koja je iznedrila Hrista) jer je crkva bila progonjena u vrijeme srednjeg vijeka upravo od katoličanstva (dan za godinu je 1360 godina). A otpala crkva je isto žena, ali žena bludnica koja bludniči sa carevima zemaljskim (jer katolička crkva nema duhovnu moć, pa se oslanja na političku moć)

Jel ti to mene navodiš da skrenem teme da bi me izbacili?

Tako da vi niste mogli sastaviti kanon, crkva postoji ne 2000 godina, nego oko 6000 godina.


Vi postojite od 9. vijeka otprilike.

a u 11. vijeku ste zvanično nastali.



Gde u Bibliji tačno piše da Crkva postoji od pre 6000 godina? (i to nije tačno, opet bukvalizam, ali ne uzimam za grešku, jer to je zajedničko svim Sola Scriptura).

Ne, prijatelju, Crkva, tj mi, postojimo od Pentakosta 34 godine Hrišćanske ere. Začeti smo na Poslednjoj večeri, a rođeni SILASKOM DUHA SVETOGA.

Vi, sa druge strane ste začeti 1517, a rođeni polovinom 19 stoleća HRIŠĆANSKE ere, u vreme kada je Crkva postojala 19 vekova.
Dalje neću jer ovo nije tema.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Gde u Bibliji tačno piše da Crkva postoji od pre 6000 godina? (i to nije tačno, opet bukvalizam, ali ne uzimam za grešku, jer to je zajedničko svim Sola Scriptura).

Gdje u Biblji tačno piše da je Isus rekao "Ja sam Bog"? Doslovno ovako.

Dakle opet tvoj formalizam kao i miretov.

Ne, prijatelju, Crkva, tj mi, postojimo od Pentakosta 34 godine Hrišćanske ere. Začeti smo na Poslednjoj večeri, a rođeni SILASKOM DUHA SVETOGA.

Za tu instituciju crkve je prorečeno da će u nju sjesti bezakonik koji će sebe predstavljati Bogom.

Vi, sa druge strane ste začeti 1517, a rođeni polovinom 19 stoleća HRIŠĆANSKE ere, u vreme kada je Crkva postojala 19 vekova.

Ja koliko znam PC postoji od 9-10 vijeka. Zvanično od 11. 1054.

Pa i da ste nastali prije svakako da je crkva Božja starija od kanona i od vas tako da vi niste sastavili kanon NZ.

Vidiš da nisi mogao da osporiš moje navode sa stihovima Biblije koje sam dao.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Vidiš da nisi mogao da osporiš moje navode sa stihovima Biblije koje sam dao.

Bibilja, osim kada se radi o PSALMIMA nije pisama u sthovima, On nije kuran sotonista da bi bila u stihovima.

Što se tiče formalizma, nisam ja forimalista, nego većina Sola Scriptura, ostali pratioci tog nazovi pravca koriste formalizam po potrebi, tj kada im odgovara da potvrđuju njihovu doktrinu. Inače mire000 ima možda tu formalističku crtu, ali to mu je ostalo od vas, primio je to dok je bio u Sabatarijanizmu.

Da li je Isus doslovno rekao za sebe da je Bog, ovde nije tema, nego ko je sastavio kanon NZ. Sastavili su ga Apostoli i Crkveni Oci, nisu ga sastavljali Talmudisti, Farizeji i Sadukeji, niti Markionci (da je bilo po njihovom, ne bi ste imali čime da mašete jer je Markion bio za to da se SZ uopšte ne koristi), Arijanaci, Gnostici, Manihejci, Pavlikijanci, Katari, Albižani, Bogumili...
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ja nisam spamovao, vec napisao da pojedina ucenja postoje u apokrifnim spisima poput Makabejaca koja nije usla u kanon.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Šta će jadni ljudi, ponadali se da i od njih ima neki blagoslov za svijet.

A ono kanon već postojao, a oni osnovani u 10. ili 11. vijeku.
 
Natrag
Top