Ko je sastavio kanon Novog Zaveta?

Učlanjen(a)
05.01.2011
Poruka
214

Mogu li neki detalji? Ja znam samo ovo:

stzavetni.jpg
nvzavetni.jpg


Preskupo mi je. Zajedno su oko 8.000. Možda je Deretino izdanje jeftinije.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nije kanon sastavljen na osnovu predanja, vec na osnovu Bozje promisli.
Ako je Valama laznog proroka Bog pokrenuo da blagoslovi Izrailja, to ne znaci da je on bio Bozi prorok, jer biblija kaze da je bio lazni - mnogobozacki.

Bog u tom smislu moze sprovoditi svoju volju i kroz gresnike koji su njegovi neprijatelji, jer u bibliji jasno pise da Bog cini kroz svoje neprijatelje na ostvarenju svoje volje.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Preskupo mi je. Zajedno su oko 8.000. Možda je Deretino izdanje jeftinije.
Na to mislim i ja sam ga nasao u Knez Mijalovoj na snizenju za 2 800 din.

Nije kanon sastavljen na osnovu predanja, vec na osnovu Bozje promisli.
Ako je Valama laznog proroka Bog pokrenuo da blagoslovi Izrailja, to ne znaci da je on bio Bozi prorok, jer biblija kaze da je bio lazni - mnogobozacki.

Bog u tom smislu moze sprovoditi svoju volju i kroz gresnike koji su njegovi neprijatelji, jer u bibliji jasno pise da Bog cini kroz svoje neprijatelje na ostvarenju svoje volje.
Ne, oni su to ucinili na osnovu predanja, postoje odredjeni kriterijumi prijatelju, istorijski, teoloski i kriterijum rasprotranjenosti, na osnovu ucenja pravoslavne crkve sastavljen je kanon i to je cinjenica. Mnog protestanti osporavaju odredjene knjige jer ih je crkva sastavila, za 2 Pt se jos uvek 100% nezna dali ju je Petar izrekao ili napisao, napisao nije sigurno, isto je i sa poslanicom Jevrejima koju nije izrekao apostol pavle vec neko drugi od apostola ali se njemu pripisuje, na osnovu indikacija mi danas ne bismo imali javoljevu, Otkrivenje Jovanovo, Judinu, 2 i 3 Jovanovu, 2 Petrovu u kanonu uopste.Sami ucenici apostola su potvrdili sutenticnost ovih knjiga, ucenici apostola koji su ziveli pocetkom 2. veka a koje ti smatras izmisljenim.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Da je sastavljeno na osnovu Pravoslavnog predanja - danas bi 99 posto stanovnika planete zemlje bilo Pravoslavno.

Biblija i njeno ucenje je susta suprotnost predanju , i onaj ko tvrdi suprotno iznosi neistine.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Da je sastavljeno na osnovu Pravoslavnog predanja - danas bi 99 posto stanovnika planete zemlje bilo Pravoslavno.

Biblija i njeno ucenje je susta suprotnost predanju , i onaj ko tvrdi suprotno iznosi neistine.
Smesno je ovo sto pricas, ali ja te zalim, izneo sam kriterijume, Sv. Pismo je podobno Sv. Predanju inace bi kanon bio drugaciji.Kako bi to 99% bilo pravoslavno?

Ti ne razumes da je Sveto Pismo veoma komplikovana knjiga koja krije mnoge tajne, Sveto Pismo se tumaci ono nije bukvalno, a tumacenja su razlicita jer su i ljudi razliciti, samo jedno tumacenje je tacno, a to je tumacenje Crkve Hristove.

Sve tri bolje receno.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Biblija ne pripada nikome ponaosob da bi mogao uzeti monopol nad njom.
On je data svim ljudima kao rec Bozja u kojoj se nalazi spasonosna istina za sve ljude.

Rec Bozju tumaci Sveti Duh koji je dat crkvi I koji ucenje Bozje reci utemeljava u crkvi I vodi crkvu u misiji objave reci Bozje.

Biblija nije komplikovana knjiga, vec jednostavna da je mode razumeti I malo dete, samo treba otvoriti srce za Bozji uticaj I za mudrost u razumevanju Bozanskih istina.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Biblija ne pripada nikome ponaosob da bi mogao uzeti monopol nad njom.
On je data svim ljudima kao rec Bozja u kojoj se nalazi spasonosna istina za sve ljude.

Rec Bozju tumaci Sveti Duh koji je dat crkvi I koji ucenje Bozje reci utemeljava u crkvi I vodi crkvu u misiji objave reci Bozje.

Biblija nije komplikovana knjiga, vec jednostavna da je mode razumeti I malo dete, samo treba otvoriti srce za Bozji uticaj I za mudrost u razumevanju Bozanskih istina.
Biblija pripada crkvi koja je napisla njene knjige, a kasnije sastavila kanon.Rec Bozija jeste data svima, ali koje knjige objavljuju rec Boziju?
To je Pravoslavna crkva izabrala knjige za koje ona smatra da objavljuju rec Boziju.
 
Natrag
Top