Ko je odgovoran za poreklo zla?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Šta se može zaključiti iz ovih vaših priča? Prvo, ako Bog nije znao da će Eva "pasti na testu", onda on nije sveznajući. Drugo, ako je znao, zašto je to uradio? Da bi čovjek imao slobodnu volju? Ne, to nije odgovor. Zapravo, to je iznuđeni odgovor i jedini koji teisti mogu dati. Neko reče, da nije slobodne volje, ne bi bilo ni ljubavi!? To je na silu izvedena kauzalnost. Volja sa ljubavlju nema ništa. Ljubav je stvar ljudskih emocija, a ne volje. Volja je ljudska sposobnost da svjesno upravlja svojim aktivnostima, radi ostvarenja određenog cilja. Ljubav je osjećaj koji se javlja u čovjeku, a posledica je njegovih emocionalnih potreba. Prema tome, ne može se tražiti kauzalnost između volje i ljubavi. Nadalje, ako je Bog znao kojim putem će ljudi krenuti (a svi teisti danas tvrde da svijet ne ide Božijim putem), postavlja se pitanje da li ih je namjerno poslao u zlo i grijeh?
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
513
Jedan profesor je na fakultetu izazvao studente pitanjem:
"Da li je Bog stvorio sve sto postoji na zemlji…?"
jedan student je hrabro odgovorio:
"Da,stvorio je."
"Bog je sve stvorio…?" - pitao je ponovo profesor.
"Da profesore." - ponovo je odgovorio student.
Profesor je odgovorio:
"Ako je Bog stvorio baš sve na zemlji, onda je on stvorio takođe i zlo, jer zlo postoji, i sudeći prema pravilu - da nasa dela govore ko smo mi - Bog je zao."
Student je nakon tog odgovora zaćutao.
Profesor je bio zadovoljan samim sobom i hvalio se studentima kako je vrlo jednostavno dokazao da je hrišćanstvo samo jedan mit.

Jedan drugi student podigao je ruku i rekao:
"Mogu li vas ja nešto pitati profesore…?"
"Naravno" – rekao je profesor.
Student je ustao i rekao:
"Postoji li hladnoća, profesore…?"
Profesor je odgovorio: "Kakvo pitanje. Naravno da postoji. Tebi nikada nije bilo hladno…?"
Mladić je odgovorio: "Činjenica je da hladnoća ne postoji. Prema zakonu fizike, ono što mi smatramo hladnoćom - zapravo je nedostatak topline. Predmeti ili živa bića se mogu proučavati kad imaju ili kad prenose energiju, a toplina je ono što čini da telo ili materija prenose energiju .Apsolutna nula(-460 stepeni F) je potpuno odsustvo topline, materija postaje inertna i nesposobna za bilo kakvu reakciju na toj temperaturi. Hladnoća ne postoji, mi smo stvorili tu rec da opisemo kako se osećamo kad nemamo - topline."

Student je nastavio:
"Profesore, postoji li tama…?"
Profesor je odgovorio:"Naravno da postoji."
Student je odgovorio:
"Još jednom ste pogrešili. Tama je zapravo - nedostatak svetla. Svetlo možete proučavati, ali tamu ne. Tačnije, možemo koristiti Njutnovu prizmu da razbijemo belo svetlo i proučimo različite talasne dubine svake boje. Ne možemo izmeriti mrak. Zrak svetla može se probiti u svet tame i osvetliti ga. Kako možete znati koliko je odredjeni prostor taman…? Ono što možete izmeriti je količina svetla koje je prisutno. Nije li to tacno…? Tama je termin koji je čovek izmislio da bi pokazao šta se događa kada nije prisutno svetlo."

Konacno, mladi čovek je upitao:
"Profesore, postoji li zlo…?"
Sad već pomalo nesiguran, profesor je odgovorio:
"Naravno, kao što sam već rekao. Vidimo ga svaki dan - u primerima čovekovog nehumanog ponašanja. U masi kriminala i nasilja u svetu. To je čvrst dokaz postojanja zla."
Na to je student odgovorio:
"Zlo ne postoji, profesore. Ili barem ne postoji samo za sebe. Zlo je jednostavno - odsustvo Boga. To je kao tama i hladnoća - reč koju je čovek stvorio da bi opisao odsustvo Boga. Bog nije stvorio zlo. Zlo nije kao vera, ili kao ljubav koje postoje kao što postoje toplina i svetlost. Zlo je ono što nastaje kad čovek nema Božije ljubavi u svom srcu. To je kao hladnoća koja nastupa kada nema topline, ili tama koja nastaje kada nema svetla."
Profesor ga je ćutke posmatrao.


Mladićevo ime je bilo - Albert Einstein."
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Kad meni bude jasno, svima će biti jasno :)

evo da ponovim


Moja konstatacija je sledila, očito pogrešna da slobodne volje ne bi bilo da Eva svojom voljom nije počinila greh. Sada ide novi zaključak da bi čovek živeo u "svojoj kući..." i imao bi slobodnu volju

Sada imamo Adama i Evu, imamo slobodnu volju. Imamo seme, vodu. tice, životinje. Ne postoji zlo ali gde je onda Bog napravio grešku. Ako je već znao šta će se dogoditi, zašto je stvorio preduslove za to. Zar slobodna volja nije bila dovoljna da bi stvoreno dalje napredovalo.

Otuda potiče i onaj post gde pravim malo šale ali iskreno ništa iz zle namere.yes3
Bog nije nigde pogresio. Bezgresan je.Objasnjeno je zasto smo stvoreni sa njom.
Ako je Bog ultimativno,beskrajno i savrseno znanje,ljubav i dobro, iz toga proizilazi da je bilo koji vid odstupanja od toga nedobro ili ti zlo.
Ono sto ti smatras za "dovoljno" je relativna stvar.
Rekoh malo pre " pametan se uci na tudjim greskama a budala na svojim ( a ima i onih koji nikad ne nauce"
Eto odgovora na tvoje pitanje " zar sama sloboda nije dovoljan preduslov ..."

Šta se može zaključiti iz ovih vaših priča?
Svasta se moze zakljuciti :)
Prvo, ako Bog nije znao da će Eva "pasti na testu", onda on nije sveznajući.
Tako je :)

Drugo, ako je znao, zašto je to uradio? Da bi čovjek imao slobodnu volju? Ne, to nije odgovor. Zapravo, to je iznuđeni odgovor i jedini koji teisti mogu dati.
Znao je i i zna . Objasnjeno je zasto se desava to sto se desava.
Ne, da bi naucili da vole i da budu voljeni MORAJU imati slobodnu volju. Znaci svesno i svojevoljno apsolutno prihvatanje.
Za tebe mozda nije pravi. Tvoja stvar :)

Neko reče, da nije slobodne volje, ne bi bilo ni ljubavi!? To je na silu izvedena kauzalnost. Volja sa ljubavlju nema ništa. Ljubav je stvar ljudskih emocija, a ne volje. Volja je ljudska sposobnost da svjesno upravlja svojim aktivnostima, radi ostvarenja određenog cilja. Ljubav je osjećaj koji se javlja u čovjeku, a posledica je njegovih emocionalnih potreba. Prema tome, ne može se tražiti kauzalnost između volje i ljubavi.
Jurivaka, volja sa ljubavlju i te kako ima veze.
Slobodna volja je nesmetani tok kako misli,emocija tako i posledicnih postupaka usled tih nesputanih misli i emocija.
Covek nema samo emocionalnu potrebu vec kompletnu psihofizicku potrebu da voli i da bude voljen.

Da li nekom licu mozes da uskratis da voli neko drugo lice ?
Mozes, ako ga dovedes u zabludu i ubacis mu drugu sliku (prestavku) o tom nekom. Ili da mu ubijes volju na zivot tako da ne bude u stanju da taj neko nikad vise nikoga ne zavoli i kao takvog ga emotivno obogaljis.

Da li mozes da nateras nekog da te voli ?
Mozes, ako ga dovedes u zabludu i poturis mu laznu sliku o tome ko si i sta si, ili pak da ga usled brainstorma, ili raznoraznih vidova trauma, strahova dovedes u situaciju da imas zombija poslusnika koji ce biti zavistan od tebe kao narkoman od droge. Neki kazu i da narkomani "vole" drogu a istina je da su "samo" zavisni od nje :(
Slobodna volja, sloboda kriticke svesti ti kao takva daje mogucnost da sam sagledavas i ucis ( pa i kroz greske ).
Znas ono, pustis zenu da izlazi malo iz kuce, da izlazi sa drugaricama u grad ... druzi se sa raznoraznim momcima itd...Da bude nezavisna sa kesom itd...
Tek ces tada znati da li te iskreno voli i postuje. Ako je drzis "u zlatnom kavezu" nikad neces znati zasigurno da li te voli zbog tvojih kvaliteta ili samo iz razloga sto nije upoznala igrom slucaja nekog boljeg, lepseg, bogatijeg ...

Nadalje, ako je Bog znao kojim putem će ljudi krenuti (a svi teisti danas tvrde da svijet ne ide Božijim putem), postavlja se pitanje da li ih je namjerno poslao u zlo i grijeh?
Nasi ocevi su nam dali mogucnost skolovanja i govorase nam " sine, mi smo ti pruzili a tvoje je da li ces zavrsiti skolu i napraviti nesto od svog zivota ili ces sve to procerdati... na tebi je"
To je kao da si rekao Jurivaka :" tata, mama, vi ste me rodili u nameri da se patim i mucim u ovom svetu ?!"
Mislim da je poenta jasna:roll:
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Znao je i i zna . Objasnjeno je zasto se desava to sto se desava.
Ne, da bi naucili da vole i da budu voljeni MORAJU imati slobodnu volju. Znaci svesno i svojevoljno apsolutno prihvatanje.
Za tebe mozda nije pravi. Tvoja stvar :)
Čovjek ne mora imati ni slobodu ni slobodnu volju, da bi volio! Jedino što mora imati, to su emocije. Svjesno i apsolutno prihvatanje nečega je sasvim druga stvar. Robovi nekada nisu imali ni slobodu ni slobodnu volju, ali su imali ljubav. Voljeni su i bili sposobni da vole.

Jurivaka, volja sa ljubavlju i te kako ima veze.
Slobodna volja je nesmetani tok kako misli,emocija tako i posledicnih postupaka usled tih nesputanih misli i emocija.
Covek nema samo emocionalnu potrebu vec kompletnu psihofizicku potrebu da voli i da bude voljen.
Pa, ti misliš da ima veze. Ja mislim da nema. Slobodna volja nije nikakav uslov za nesmetan tok misli, kako kažeš. Misao nije stvar volje, nego je volja plod misli.
Da li nekom licu mozes da uskratis da voli neko drugo lice ?
Mozes, ako ga dovedes u zabludu i ubacis mu drugu sliku (prestavku) o tom nekom. Ili da mu ubijes volju na zivot tako da ne bude u stanju da taj neko nikad vise nikoga ne zavoli i kao takvog ga emotivno obogaljis.
Ovo je stvar manipulacija. Ovdje nije riječ o tome.

Da li mozes da nateras nekog da te voli ?
Mozes, ako ga dovedes u zabludu i poturis mu laznu sliku o tome ko si i sta si, ili pak da ga usled brainstorma, ili raznoraznih vidova trauma, strahova dovedes u situaciju da imas zombija poslusnika koji ce biti zavistan od tebe kao narkoman od droge. Neki kazu i da narkomani "vole" drogu a istina je da su "samo" zavisni od nje :(
Slobodna volja, sloboda kriticke svesti ti kao takva daje mogucnost da sam sagledavas i ucis ( pa i kroz greske ).
Znas ono, pustis zenu da izlazi malo iz kuce, da izlazi sa drugaricama u grad ... druzi se sa raznoraznim momcima itd...Da bude nezavisna sa kesom itd...
Tek ces tada znati da li te iskreno voli i postuje. Ako je drzis "u zlatnom kavezu" nikad neces znati zasigurno da li te voli zbog tvojih kvaliteta ili samo iz razloga sto nije upoznala igrom slucaja nekog boljeg, lepseg, bogatijeg ...
Sve ovo što si napisao je, manje-više, stvar manipulacija - prevara, podvala, kušnji..., a ovdje nije riječ o tome. Ovdje je riječ o čistom odnosu Boga i čovjeka.

Nasi ocevi su nam dali mogucnost skolovanja i govorase nam " sine, mi smo ti pruzili a tvoje je da li ces zavrsiti skolu i napraviti nesto od svog zivota ili ces sve to procerdati... na tebi je"
To je kao da si rekao Jurivaka :" tata, mama, vi ste me rodili u nameri da se patim i mucim u ovom svetu ?!"
Mislim da je poenta jasna:roll:
Ne, poenta nije jasna. Zašto odnose izmešu Boga i čovjeka, svodiš na odnose čovjeka i čovjeka? Ja nikada, a mislim i drugi, neću reći: tata, mama, vi ste me rodili s namjerom da se patim, jer znam da nije tako. Oni me nisu rodili sa tom namjerom. Ali, sa kakvom je namjerom Bog stvorio čovjeka? E, to se pitanje može postaviti i postavlja se.
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Čovjek ne mora imati ni slobodu ni slobodnu volju, da bi volio! Jedino što mora imati, to su emocije. Svjesno i apsolutno prihvatanje nečega je sasvim druga stvar. Robovi nekada nisu imali ni slobodu ni slobodnu volju, ali su imali ljubav. Voljeni su i bili sposobni da vole.
Ukljuci duga svetla na otvorenom putu smile3
Robovima je uskracena fizicka sloboda ali ne i duhovna. Duhovna se da suzbiti tako sto ces uliti nesigurnost,strah i osecaj bezizlaznosti, pri cemu ces dobiti pokornost toga roba i nista vise.
Strah radja pokornost a ljubav radja vernost.
Danasnja nauka moze da oduzme onu drugu slobodu, emocionalnu slobodu.
Sad govorim o next level-u. masovni vidovi hipnoze, halucinogene droge i bukvalno represivne metode u neurohirurgiji koje mogu mimo zelje subjekta uticati na njegovu svest i zelje.
Kolektivna svest,podsvest je isto vezana za ovo o cemu pisemo. Ima nebrojano primera kako pojedini uticu na slobodnu svest coveka. nebrojano knjiga je napisano na tu temu te iz tog razloga ne bi da te opterecujem primerima.
Duhovna sloboda nam je hteli mi to ili ne polako ali sigurno oduzimana ali ne od Boga vec od vladajuce manjine na ovoj planeti. Da se ogradim, ljudi "svesno" daju deo te slobode ,taj Bogom dat dar, i sami sebi oduzese jos ono malo mesta sto je preostalo za manevrisanje.
Dosli smo da i danas mozemo da biramo. Ok, ali sta ? Manje zlo!
Slobodna volja je data da bi se doslo do apsolutne ljubavi od strane Boga ali ta ista nosi rizik sam od sebe da se covek kao takav i udalji od te ljubavi.
rime je to odlicno opisao u svom postu.
Pa, ti misliš da ima veze. Ja mislim da nema. Slobodna volja nije nikakav uslov za nesmetan tok misli, kako kažeš. Misao nije stvar volje, nego je volja plod misli.
Volja je podsticaj, starter, zelja koja pokrece kako misao tako i dela.
Malo si puta u zivotu cuo recenicu " ubio mi je volju za zivotom, smehom, setnjom,hranom..." ?

Sve ovo što si napisao je, manje-više, stvar manipulacija - prevara, podvala, kušnji..., a ovdje nije riječ o tome. Ovdje je riječ o čistom odnosu Boga i čovjeka.
Pa ?
Kad sam odlucujes o sebi tu ima mesta za manipulacije, prevare, podvale, iskusenja.
A p cemu je rec ako ne o tome ?
Tema topic-a je " Ko je odgovoran za poreklo ZLA" pa shodno temi dajem i odgovore :yea:
Koji ti to cist odnos sa Bogom imas npr.? Ili ja...:vorred:
Stvar je jasna kao dan. Evo jos jednom iscitaj post gde sam opisivao uticaj Sotonin i kako njegove , tako i ljudske "zasluge" za ovo zlo koje nas okruzuje.
LINK -->http://serbianforum.org/religija/121633-religija-rasprave-o-nedoumicama-4.html#post390204

Ne, poenta nije jasna. Zašto odnose izmešu Boga i čovjeka, svodiš na odnose čovjeka i čovjeka? Ja nikada, a mislim i drugi, neću reći: tata, mama, vi ste me rodili s namjerom da se patim, jer znam da nije tako. Oni me nisu rodili sa tom namjerom. Ali, sa kakvom je namjerom Bog stvorio čovjeka? E, to se pitanje može postaviti i postavlja se.
Meni je zelja da objasnim svoje vidjenje stvari. Zato i dajem primere koje su lako shvatlivi.
Svi mozemo podjednako da razumemo sta je to nesebicna iskrena ljubav i ziveti radi nekog ako se da primer porodica.
To pitanje je postavljeno i dato je.
Identican je odgovor kao da sam sebi odgovoris na samo 2 pitanja : Zasto su me roditelji rodili ? ili zasto sam ja roditelj ove dece? :)
 
Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
376
dodato

Po 1:26 I reče Bog: Načnimo čovjeka na svoju sliku, sebi slična, da
bude gospodar ribama morskim, pticama nebeskim i stoci - svoj zemlji
- i svim gmizavcima što puze po zemlji!

Ako kažemo da je Bog dobar, onda smo i mi dobri, onda je bio dobar i Lucifer pa odakle se onda pojavilo zlo. Ako postoji to samo može značiti da zlo postoji i u Bogu samom. Ali Bog je dobar jer je pobedio zlo u sebi. Tako borba dobra i zla odredjuje i samog čoveka. Ko može onda biti odgovoran, Bog ili svaki čovek nosi svoju sopstvenu odgovornost.

Nisi primetio ovaj deo posta koji sam dodao u 12.00\
...........................................................................
Evo da svoje nedoumice nastavim i danas

Na čemu je zasnovana vera u Boga. Da li je to bezuslovna vera u sve ono što je zapisano u Bibliji.
Zaista većina vernika veruje upravo na taj način. Postoji i drugi deo koji podvrgava kritičnoj misli svaku reč koja je zapisana. Postavlja se samo pitanje objektivnosti. Nije li to samo navodjene vode na svoju vodenicu. Naravno imamo i treći deo koji svojom slobodnom voljom, datoj od samog Boga jednostavno ne može prihvatiti sve ili pak deo zapisanog. Ako pak niste uvereni u sve i sumnjate bar u jedan deo ne možete ni biti istinski vernik.
Uzmimo kao primer vernika koji zaista veruje i koji je svu svoju ljubav pretpostavio Bogu. Da li je ta ljubav obostrana ako primera radi vernik ceo svoj život ne bude i nagradjivan za tu veru ili je sasvim dovoljno to što ga nagrada čeka kada okonča ovo-zemaljski život.

Kakva je bila svrha žrtve Isusa Hrista gotovo svi znamo. Da li je ta žrtva donela rezultat ili je bila uzaludna. Svet nikada nije bio bliži samouništenju nego što je to danas. Šta to Bog čeka, svemoguć je može ali neće. Ili je nešto drugo u pitanju. :(
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2009
Poruka
148
Citam ovo pa mi nesto nije jasno. Rime je stavio post u kome Ajnstajn kaze (ako je on to uopste i rekao) da je zlo odsustvo Boga. Ali zar nije Bog neogranicen, On je svuda i u svemu. Tama (zlo) je kako tamo pise nedostatak svetlosti. Ali kako to moze jer ako je Bog kao svetlo (dobro) neogranicen, onda ne bi trebalo da bude tame tj zla.
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Nisi primetio ovaj deo posta koji sam dodao u 12.00\
...........................................................................
Evo da svoje nedoumice nastavim i danas

Na čemu je zasnovana vera u Boga. Da li je to bezuslovna vera u sve ono što je zapisano u Bibliji.
Zaista većina vernika veruje upravo na taj način. Postoji i drugi deo koji podvrgava kritičnoj misli svaku reč koja je zapisana. Postavlja se samo pitanje objektivnosti. Nije li to samo navodjene vode na svoju vodenicu. Naravno imamo i treći deo koji svojom slobodnom voljom, datoj od samog Boga jednostavno ne može prihvatiti sve ili pak deo zapisanog.
Imamo teme na forumu u kojima se daje misljenje i vodi debata na svako ponaosob pitanje.
LINK --> http://serbianforum.org/religija/121633-religija-rasprave-o-nedoumicama.html#post384400

Ako pak niste uvereni u sve i sumnjate bar u jedan deo ne možete ni biti istinski vernik.
Uzmimo kao primer vernika koji zaista veruje i koji je svu svoju ljubav pretpostavio Bogu. Da li je ta ljubav obostrana ako primera radi vernik ceo svoj život ne bude i nagradjivan za tu veru ili je sasvim dovoljno to što ga nagrada čeka kada okonča ovo-zemaljski život.
Napravimo razliku izmedju verovanja i znanja.
Biblija je tacna njiga! Ona je prosla svaki naucni test. Kreacionizam je dokaz. Otuda sledi dokazano znanje za 80% Tvorcevih reci. samo 20% nam je naucno nepristupacno.
Zasto ne uzeti tih 20% s'verom ?
Da li nas je prevario u necemu ? Nije . Zasto onda ne verovati Ocu za koga znas da je ceo zivot radio za tvoje dobro? Otuda vera. Nemojmo zaboraviti da je samo vera kao vera bez znanja,klimava vera. Da se lako poljuljati i saseci od strane onih koji zive od nastanka sveta smisljajuci kako da udalje coveka od svog Oca.

Sta vredi da volis svoga oca i da mu to svaki dan govoris ako mu zahvalnost ne pokazes svojim primernim zivotom. Tvojom teznjom i radom da se razvijes u boljeg coveka u svakom smislu. Pij, drogiraj se, kradi, otac i majka ce te i dalje voleti ali tim postupcima ces ubijati svoje najmilije kao i sebe.

Ljubav su dela a ne reci.
Iz ljubavi, starijem detetu poklonis svecano odelo za maturu, on kaze hvala i sledeceg dana ga vidis kako u njoj plevi bastu ili kreci stan.
Tako se das lako uveriti koliko mu je stalo do poklona.

Bog stvori coveka da mu se raduje (milion puta dat primer roditelja i dece). Dade nam telo i um a mi ? Mi se bahato ponasamo prema sebi samima.
Dalje sledi , otudjenje, odkopcavanje od izvora zivota,od najvece sile u Univerzumu. Sto si dalje od izvora zivota, sam zivot slabi i gasi se. Duhovna smo bica, neki su toga svesni - neki ne.
Ali ono sto je prirodno je upravo teznja da se re-ukopcamo, sjedinomo sa tom silom.

Zamisli da tvoje dete odbije da jede i pije vodu... Zamisli da svima govori " ja nemam Oca", zamisli da slusa "savete" prvog komsije koji te mrzi.
Sva ovozemaljska bol je mala naspram one koje mi svakog dana zadajemo nasem pravom i jedinom Ocu.

Kakva je bila svrha žrtve Isusa Hrista gotovo svi znamo. Da li je ta žrtva donela rezultat ili je bila uzaludna. Svet nikada nije bio bliži samouništenju nego što je to danas. Šta to Bog čeka, svemoguć je može ali neće. Ili je nešto drugo u pitanju. :(
Ako znamo koja je svrha Isusove golgote, onda znamo i za uspeh. Znamo da nije uzaludna.
Tim cinom je Bog dao ljudima sansu.
Sansu kao mogucnost da se covek sagleda,urazumi, pokaje i krene pravim putem
.
Deluje kao mala pomoc za spasenje ljudskog roda ? sorry
Zamislite vi to razocarenje u Boga...
Ako sagledate objektivno, nasmejacete se, poistovetivski ovo dole sa mislima pubertetlije.
Misli se covek u sebi :"Kazu da u Njemu nema prevare i izdajstva. Kazu da stiti i prigrljava sve ono dobro i cestito. U trenutcima kada sam ocekivao i smatrao (citaj verovao), ON je gledao rame uz rame samnom i nista nije ucinio. Zadnja moja snaga je upravo u njemu lezala. Osecanje bespomocnosti tada preplavi dusu. Kao tromesecno dete sam gledao a pomoci nigde. Izdan od strane Tvorca.
Smatrao sam da mi je duznik. Ako sam za Boga ziveo, zbog Njega radio shto sam radio i, ocigledno, ocekivao sam da mi se neshto od svih "investicija" i vrati."
Uce nas tako da smo poceli da verujemo da je zivot sa Bogom neka vrsta trgovine sa garantovanim dobitkom. Ako damo veliki dobrovoljni prilog, dobro seme posejemo, onda ce nam i veliki rod roditi.
Lose nas ucise.
Svacija smo ucenja prihvatali samo smo njegovo sklanjali u stranu.
Ko je taj koji je procitao Njegove reci, upucene svojoj deci odnosno nama, koji moze da negira da je svaka rec Gospodnja prozeta Ocinskom ljubavlju jacine za nas nepojmljive.
Krivica je u nama prijatelju. Otuda greh (greska)!
Mi smo odgovorni za poreklo zla na Zemlji.
Sotona je prica za sebe.
Da li neznanje lisava odgovornosti ? NE
Stoji lepo - "trazi i dace ti se". Neki to neznanje prezentuju kao ZNANJE. Mislim na evolucionizam.
Dodjosmo danas do toga da su nam nametnuli " ljubav je BOL" . Nije ljubav bol!
Ustalilo se " sve je za ljude". Taj idiot koji mi to kaze, dobije od mene molbu da pojede kamen ili mobilni telefon.
Nije bre sve za ljude! U Bibliji stoji lepo za svakog pismenog sta treba a sta ne treba da radis da bi bio zdrav i da bi ti telo-um funkcionisalo besprekorno.
Znas ono "tesko zabu u vodu naterati" ? E to ti je ljudska odgovornost.
Da poznaju i veruju Tvorcu ne bi nasedali na perfidne obmane Sotonine.
Citam ovo pa mi nesto nije jasno. Rime je stavio post u kome Ajnstajn kaze (ako je on to uopste i rekao) da je zlo odsustvo Boga. Ali zar nije Bog neogranicen, On je svuda i u svemu. Tama (zlo) je kako tamo pise nedostatak svetlosti. Ali kako to moze jer ako je Bog kao svetlo (dobro) neogranicen, onda ne bi trebalo da bude tame tj zla.
Sloboda izbora.
Dete se ne obuce dobro,izadje napolje i hladno mu je :)
Udaljavanjem od svetlosti sebe dovodimo do tame.
Da je Bog naredio " tu ste i mora da me slusate" tu ne bi bilo iskrene ljubavi. Otuda izbor.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.12.2009
Poruka
148
Da domicus ali Bog je neogranicen. Kazes "Udaljavanjem od svetlosti sebe dovodimo do tame.", ali od Boga, ako je neogranicen, se ne mozemo udaljiti, nema tame. Bog je apsolutno dobro, neogranicen je, svuda je i u svemu. Onda zlo ne bi trebalo da postoji jer ispada da nema mesta za zlo pored neogranicenog Boga.
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Sad opet vrtimo stvari u krug. Kao kad pas juri svoj rep. Imamo na ovom forumu mnogo dobrih odgovora.
Razumi da smo mi kao ljudi ograniceni. I da je kao takvima tesko objasniti Bozije "zato".
U pravu si kad kazes da je Bog neogranicen.
Iz toga proizilazi da je u pitanju njegova volja odnosno njegov plan za sve nas.
Ako poznajemo samo zakon gravitacije a ne poznajemo zakon levitacije, tebi i svima nama ostalima samo prkosenje zemljinoj gravitaciji ne bi trebala da postoji. Ako mi nesto ne razumemo, mi to stavimo u "folder" nemoguce :)
Poznat nam je sistem explozije ali ne i emplozije :)
Mali smo i znamo odnosno vidimo samo jednu stranu medalje ...
 
Natrag
Top