Književne vrste u Bibliji

Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Mnogi ljudi imaju teškoće u čitanju i razumjevanju Biblije. No, znamo da bez pomoći Duha Svetoga ne možemo razumjeti ni živjeti Božju riječ. Važno je također imati određeno znanje o Bibliji.

Znanost tumačenje Biblije se zove Biblijska egzegeza koja ima svoja pravila i koja se kroz povijest mijenjala kao i čovjek.
Danas ima različitih metoda s kojima se pristupa biblijskim tekstovima: povijesno - kritička metoda, gramatička, literarna, kritika forme, kanonska metoda, tekstualna kritika itd.

Sveto Pismo je nastajalo preko tisuću godina. Pisali su ga mnogi Bogom nadahnuti ljudi različitih sposobnosti, u raznim vremenima i prilikama, ambijentima i okolnostima.

U Bibliji susrećemo razne književne vrste:
povijesne knjige, mudrosne, proročke, zakonodavne, psalme i pjesme, blagoslove, hvalospjeve, tužaljke, kletve, zagonetke, alegorije, basne i dr.


Prepoznavanje pojedine književne vrste je ključ poznavanje Sv. Pisma. Bibliju možemo razumjeti tek kad znamo i razumijemo njezine književne vrste. Biblija je knjiga Božje Objave čovjeku, ali ona je i književno djelo i valja je razumijevati i tumačiti kao književnost.


Ne možemo Bibliju procjenjivati našim zapadnjačkim mjerilima, nego nam valja nastojati da razumijemo mentalitet biblijskih pisaca.
Mi se služimo apstraktnim idejama i terminima, dok su biblijski pisci, i sam Isus Krist, upotrebljavali konkretne termine i slike.
Skloni smo Bibliju smatrati nekom vrstom udžbenika u kojem tražimo zaokruženu nauku i ponekad se osjećamo nelagodno jer njezino učenje nije navedeno po logičkom redu.

No, trebali bismo tražiti živu sliku Boga koji djeluje, koji ulazi u našu povijest i govori našem srcu.

Kao primjer može poslužiti knjiga o proroku Joni u kojoj se isprepliću književne vrste:
proroštvo - Jona prorokuje propast grada Ninive ukoliko se Ninivljani ne obrate
povijesna - opisuje vrijeme nakon izlaska Izraelaca iz babilonskog ropstva.
alegorija - Jona se sakrivapred Bogom ( jer ne prihvaća odgovornost) ljuti se i frustriran je kad se ne ispunja njegovo proroštvo o propasti Ninive.
Kit koji je progutao Jonu nema drugog značenja osim što simbolizira Kristov grob "tri dana i tri noći" . Utroba kita simbolizira stanje čovjeka koji bježi od Boga i "mjesto" njegovog obraćenja.

Ali, bit pripovjesti o Joni je da prenese poruku Božje skrbi i ljubavi prema svim ljudima.



 
Član
Učlanjen(a)
17.12.2009
Poruka
318
Postoji jedna maksima u teologiji koja kaže da je "Bog koračao korakom koji je čovek mogao da sledi". Ovde malo, onde malo, ali je svetlost bivala sve jača i jača, i konačno u ličnosti Isusa Hrista "deset hiljada vati" svetlosti je došlo. Hristos je potpuno otkrivenje Boga čoveku. Zato je dobro da imamo na umu, kada čitamo Bibliju, i ovo hermeneutičko pravilo: Bog se u Bibliji otkriva progresivno, to jest postepeno. Najveća svetlost je u ličnosti Isusa Hrista.

Fenomen Biblije, i čudo ove knjige koja je nadživela vreme i prostor, je u tome da postoji SKLAD MISLI. Ne postoje suprotnosti, ne postoje kontradiktornosti između različitih knjiga Biblije. Iako je pisana u tako dugom periodu, kada čitamo Bibliju sa iskrenim srcem, da bi u njoj otkrili vest Božju, imamo utisak da je autor samo jedan. Dakle, čudo Biblije je jedinstvo misli, a u stvari, autor Biblije je niko drugi do sam Bog koji je nadahnuo biblijske pisce.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
jao jao jao si ga onome koga če vatikan-rim poučavati Bibliji
jer kad sljepac sljepca vodi- oboje u jamu padaju, ginu

za ispravno tumačenje Biblije, Svetog Pisma vi nemate Duh Božji, nego đavolski
koji vješto podmeče, iskrivljuje citate, vodi ljudske duše u vječnu propast
Duh Božji nikada niste imali, niti čete ga ikada primiti
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
jao jao jao si ga onome koga če vatikan-rim poučavati Bibliji
jer kad sljepac sljepca vodi- oboje u jamu padaju, ginu

za ispravno tumačenje Biblije, Svetog Pisma vi nemate Duh Božji, nego đavolski
koji vješto podmeče, iskrivljuje citate, vodi ljudske duše u vječnu propast
Duh Božji nikada niste imali, niti čete ga ikada primiti


Molim urednika da reagira na ove uvredljive riječi člana spedy koji bez razloga i argumenata ne prestaje vrijeđati Katoličku crkvu, to je očito kršenje pravilnika.
Otvorila sam ovu temu o kojoj se može pisati (ili ne mora) ali, ne da i ova tema bude mjesto spedy-jevog iživljavanja i omalovažavanja mene kao katolkinje.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Da, spedy, pretjeruješ sa uvredljivim izrazima. Možeš o katoličkoj crkvi misliti šta god hoćeš, možeš i te misli javno iznosti, ali na uljudan i civilizovan način. Ne možeš tako eksplicitno katoličanstvo poistovjećivati sa satanizmom, prije svega zbog toga što je to totalna besmislica, a s druge strane, time vrijeđaš osjećanja miliona katoličkih vjernika. Povrh svega toga, uvrede nisu nikakvi argumenti, one samo odslikavaju kulturu čovjeka koji se njima služi. Molim te, povedi računa o tome.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Upravo različitost književnih vrsta (bolji izraz: žanrovi) govori u prilog tezi da je Biblija delo više autora koji su pripovedanje prilagođavali kako svom izrazu tako i slušaocima. Primera radi, imate priču o prevari koju je otac izaelja izveo tako što je dao ovcama i kozama vodu začinjenu nekom biljkom, te su postale "šarene" i time njegove. Prevara koju je on načinio, sigurno je izazivala oduševljenje kod slušalaca-pastira, u pustinji. Sa stanovišta morala je problematična, sa stanovišta naracije i "umjetničkog dojma" odlična.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
ne razumijem, šta je ovdje uvredljivo
šta sam trebao, napisati
kada je istina to što sam napisao
zar da se ulagujem rimu ?
pa od kada RIMOkatolička crkva ima Duh Sveti, Duh Božji
ako crkvu ne vodi Duh Sveti, kojiom je onda duhom nadahnuta
jesam li trebao napisati duh nesveti
ako sam to trebao napisati onda ispravite gospodine uredniče
postoje dva duha , Sveti Duh Božji Duh Krista, nasuprot duhu antikrista

čijim duhom je RIMOkatoličlka crkva bila nadahnuta kada je uništila 80 000 000 pravih kršćana ??

gospodine uredniče ja vas sada ovdje javno pitam,
kakav je to duh bio u toj crkvi tada
Kristov ili antikristov, đavolski

hvala na razumijevanju

rekao sam odavno da ne vređam nikoga i da ni protiv koga nemam ništa,
a to što povijest RIMOKATOLIČKE crkve mnogima ne odgovoara,
neka mene radi toga ne optužuju da ja vređam

jer ne vređam nego pišem istinu, bez da se *ulizujem* vatikanu
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Spedy, da se ne nadmudrujemo. Ti imaš svoju "istinu", ali moraš shvatiti da i drugi ljudi imaju svoju. Ne možeš svojom "istinom" vrijeđati osjećanja drugih vjernika. Takvi odnosi među ljudima nisu prihvatljivi. Osim toga, pročitaj šta Pravilnik ovoga foruma kaže o tome. Kaže da to nije dozvoljeno.
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246

Kit koji je progutao Jonu nema drugog značenja osim što simbolizira Kristov grob "tri dana i tri noći" . Utroba kita simbolizira stanje čovjeka koji bježi od Boga i "mjesto" njegovog obraćenja.

Čini mi se da si pomalo nespretno i sakriveno rekla da ne veruješ u ovaj izveštaj, da je Jona doslovno bio u utrobi ribe. Isus je jasno rekao da će biti u utrobi zemlje tri dana koliko je i Jona bio u utrobi ribe. Ako je boravak Jone u utrobi ribe samo izmišljena priča to bi značilo da Isus nije rekao istinu. Zašto bi bio problem verovati u to ? Jonu su bacili u more, naišla je jedna velika riba i progutala ga. Nije dospeo u želudac ribe već se zadržao u komori pre želudca. Ako je Bog sve to kontrolisao imao je dostupan vazduh i nakon tri dana riba ga je povratila negde blizu kopna. Zašto je problem verovati u to kad je podpuno izvodljivo pogotovu ako je kontrolisano višim silama ?

<span style="font-family: tahoma"><font size="3">






 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
Jona je završio u utrobi ribe radi nevjere, zapostavljanja obaveze
dobio je zadatak da ode u Ninivu i propovijeda obraćenje, ali je pobjegao
nakon što je završio u ribljoj utrobi pokajao se radi grijeha, zatim izvršio zadaću
ode u Ninivu i navijesti propast, ljudi se obratili, i spasili
 
Natrag
Top