Knjiga Enohova

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Pa sad Šarić...po ovom prevodu je jasno da divova je bilo oduvek..nezavisno od tog "sastajanja" sinova Božijih i kćeri čovečijih...mada pogledaj i kod Šarića se može izvući isto...imamo "kada se sinovi Božiji sastajahu sa kćerima čovečijim", pa onda ide "i kasnije još"..dakle opet ovo "kasnije" ukazuje na neki nezavistan vremenski okvir od onog "sastajanja" sinova Božijih i kćeri čovečijih...ako vidiš to. Naravno, tvoje pravo da veruješ da je sve to isto ali postoje jasne odrednice u ovom vremenskom okviru koje dele "vreme sastajanja sinova Božijih i kćeri čovečijih"...i "kasniji period"...

Ok mogu pogledati ovaj snimak ali ne temelju Pisma ja ne vidim ovde ništa od onoga što uči "Enoh"..no pogledaćemo i koji još prevod..ali ni Šarić po meni ne govori o tome da su divovi proistekli iz ovog mešanja....

Mozes ti iz prevoda izvlaciti sta ti drago, ali generalno svi prevodi govore isto. Pa i ovaj Danicic govori isto samo je malo nejasan konstrukcijski.

Pogledaj ovaj prevod:

"U te dane, na zemlji bijaše divova a bijaše ih tu opet jer nađoše kćeri ljudske i imađahu od njih djece. To su nekadašnji glasoviti polubogovi." (Tomislav Dretar postanje 6:4)

Po ovom prevodu ispada, da divova nije ni bilo od od ranije, nego tek posto su se Sinovi Bozji sastajali sa kcerima ljudskim. A sastajali su se izgleda "dva puta".

Kazem ti brate, ne stoji ono sto pricas. Ali da te niko ne ubedjuje, proveri sam. I pogledaj onaj video na youtube, mislim da ce ti onda biti jasnije..
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
New International Version
The Nephilim were on the earth in those days--and also afterward--when the sons of God went to the daughters of humans and had children by them. They were the heroes of old, men of renown.

Ovde je jaso odvojeno vreme kada su na zemlji postojali divovi...od onog "posle" kada su takođe bili divovi od sastajanja sa kćerima čovečijim. Jasno odvojeni vremeski intervali pa samim tim i događaji.


English Standard Version
The Nephilim were on the earth in those days, and also afterward, when the sons of God came in to the daughters of man and they bore children to them. These were the mighty men who were of old, the men of renown.

Isto to.


King James Bible
There were giants in the earth in those days; and also after that, when the sons of God came in unto the daughters of men, and they bare children to them, the same became mighty men which were of old, men of renown.

Isto.

International Standard Version
The Nephilim were on the earth at that time (and also immediately afterward), when those divine beings were having sexual relations with those human women, who gave birth to children for them. These children became the heroes and legendary figures of ancient times.

Isto.


Pogledaj ovaj prevod:

"U te dane, na zemlji bijaše divova a bijaše ih tu opet jer nađoše kćeri ljudske i imađahu od njih djece. To su nekadašnji glasoviti polubogovi." (Tomislav Dretar postanje 6:4)

Uf..teško bih Dretara mogao uopšte smatrati realnim..izraz "polubogovi" za Biblijske termine su neobični. Evo vidi ove prevode koje ti navedoh...šta misliš?

No, u hebrejskom originalu postoji jasna vremenska odrednica:'achar (akh-ar') - a i posle..to "A i posle" vidim nema kod Dretara. Zašto je izbacio ne bih znao?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
New International Version
The Nephilim were on the earth in those days--and also afterward--when the sons of God went to the daughters of humans and had children by them. They were the heroes of old, men of renown.

Ovde je jaso odvojeno vreme kada su na zemlji postojali divovi...od onog "posle" kada su takođe bili divovi od sastajanja sa kćerima čovečijim. Jasno odvojeni vremeski intervali pa samim tim i događaji.


English Standard Version
The Nephilim were on the earth in those days, and also afterward, when the sons of God came in to the daughters of man and they bore children to them. These were the mighty men who were of old, the men of renown.

Isto to.


King James Bible
There were giants in the earth in those days; and also after that, when the sons of God came in unto the daughters of men, and they bare children to them, the same became mighty men which were of old, men of renown.

Isto.

International Standard Version
The Nephilim were on the earth at that time (and also immediately afterward), when those divine beings were having sexual relations with those human women, who gave birth to children for them. These children became the heroes and legendary figures of ancient times.

Isto.




Uf..teško bih Dretara mogao uopšte smatrati realnim..izraz "polubogovi" za Biblijske termine su neobični. Evo vidi ove prevode koje ti navedoh...šta misliš?

No, u hebrejskom originalu postoji jasna vremenska odrednica:'achar (akh-ar') - a i posle..to "A i posle" vidim nema kod Dretara. Zašto je izbacio ne bih znao?

Recimo da je ovaj prevod tacan, u sta sumnjam:

"U to vreme je bilo Divova na zemlji (pre potopa) , a bilo ih je i kasnije (posle potopa - sto biblija i svedoci) , kad su se Sinovi Bozji sastajali sa kcerima covecjim i one im radjale sinove."

To bi bilo jedno objasnjenje sta je pisac mislio. Ja smatram da je u oba slucaja nastanak ovih bica uzrokovan intervencijom palih andjela.

Ajde postavi nam izvorni hebrejski da vidimo sta pise...
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Kao drugi problem, Mire, ako je Enohova knjiga tačna po ovom pitanju, da su divovi isključivo vezani za odnos sinova Božijih i kćeri čovečijih iz vremena pre Potopa, onda postojanje tih divova ne bi moglo da bude moguće posle Potopa jer su svi izginuli osim Noja i njegoih sinova. Ceo ljudski rod posle potopa nastao je od Noja i njegovoih sinova. Pošto vidimo da su sinovi Enakovi postojali u vreme Mojsija i da su nazvani divovima onda bi ispalo da je Noje i njegovi sinovi divovi tj. nastali tim putem. Međutim, Bog je upravo uništio Potopom sve ljude iskrivljenih nazora..pa je jasno da bi i ovakvi primerci morali biti istrebljeni ako je to u fokusu prikaza iskvarensoti. Onda Noje i njegovi sinovi bi morali biti uračunati u ove zlonamernike itd. Jasno je da to ne može biti po sredi jer Noje nije pripadao tom semenu zla a opet se od njega narodiše i ti divovi. Dakle, postojanje divova nije povezano isključivo za odnos sinova Božijih i kćeri čovečijih te da je to samo po sebi uračunato u neki greh jer se od Noja narodiše isto divovi...sinovi Enakovi.

Dakle, Enohova knjiga po ovom pitanju itekako maši poentu razumevanja Biblijskog stiha iz 1. Mojsijeve 6,4. Ovo je stvar ezoterije. Ne zaboravi koja verska zajednica naučava isto ovo...Zato mislim da to treba dobro razmotriti u svetlosti Pisma.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Kao drugi problem, Mire, ako je Enohova knjiga tačna po ovom pitanju, da su divovi isključivo vezani za odnos sinova Božijih i kćeri čovečijih iz vremena pre Potopa, onda postojanje tih divova ne bi moglo da bude moguće posle Potopa jer su svi izginuli osim Noja i njegoih sinova. Ceo ljudski rod posle potopa nastao je od Noja i njegovoih sinova. Pošto vidimo da su sinovi Enakovi postojali u vreme Mojsija i da su nazvani divovima onda bi ispalo da je Noje i njegovi sinovi divovi tj. nastali tim putem.

Nisi u pravu brate, divova moze biti i kasnije , jer su Nojevi potomci odnosno zene opet mogle imati neprirodne veze sa demonima i iz tih veza radjati sinove. Postojale su vestice i kasnije.

Dakle to sto Mojsije ovde pominje postojanje divova "pre i posle potopa" (mada on ne precizira vreme, mozda se to sve odnosi na predpotopno vreme) ne znaci da je to bilo nesto prirodno. Vec ukazuje na kontinuitet tih radnji svo vreme.. Rec je o vesticarenju, zene su se skidale gole i opstile su sa djavolima i imale decu..

Dakle, biblijski po meni ovo ipak stoji..

No, mi mozemo iz ovog izvlaciti sta hocemo. Mozda ako bi pogledali hebrejski bilo bi jasnije, ali mislim da ni to ne vredi..

Ono sto je zanimljivo je da se ovde pominju "glasoviti i siloviti ljudi" koji su ocigledno po mitologiji vise od obicnih smrtnika. A on ih naziva "ljudima koji su od starine bili na glasu" i aludira na istoriju koja je vec bila zapisana i poznata svima. A sta pise u toj istoriji? Pa pise da ovo nisu bila obicna ljudska bica!

I sta cemo sad???

I sto bi bas ovi ljudi iz ove veze paganki i Bozjih slugu bili "NAJJACI LJUDI NA SVETU" - "GOROSTASI I DIVOVI" a ostali ljudi ne bi???
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Nisi u pravu brate, divova moze biti i kasnije , jer su Nojevi potomci odnosno zene opet mogle imati neprirodne veze sa demonima i iz tih veza radjati sinove. Postojale su vestice i kasnije.

Da Mire moj., ali to Biblija nigde ne spominje više tj. spajanje "sinova Božijih" i kćeri čovečijh posle Potopa pa da je to vezano za njihov nastanak:). Kao drugo ni Enohova knjiga to ne goviri ako bi je uzeli u razmatranje. Jednostavno to se ne pominje više. To je samo pomenuto za vreme pre Potopa.



Dakle to sto Mojsije ovde pominje postojanje divova "pre i posle potopa" (mada on ne precizira vreme, moglo se to sve odnositi na predpotopno vreme) ne znaci da je to bilo nesto prirodno. Vec ukazuje na kontinuitet tih radnji svo vreme.. Rec je o vesticarenju, zene su se skidale gole i opstile su sa djavolima i imale decu..

Veruj mi Mire brate moj dragi, nepostoji takav vid rođenja dece. To naučava "Nevesta Hristova" jedna ezoterična zajednica iz XX veka koju je osnovao Vilijam Braham da postoji "seme zmijino" tobože opštenje Eve i zmije pa nastanak Kaina itd. Dakle, ne postoji mogućnost rađanja dece mešanjem semena đavolskog i ljudskog...oni su druga dimenzija postojanja i u Pismu to nikada nije objavljeno. Naravno, poštovaću tvoj stav ako misliš da može ali evo ja nemam takvu potvrdu Pisma a i sasvim je logično da Bog stvara sve "po vrstama svojim" samo ovde u širem kontekstu..anđeli su za sebe priča i nemaju dodirnih tačaka sa ljudima. Sad tvoja je odluka ako veruješ da to može.

No, mi mozemo iz ovog izvlaciti sta hocemo. Mozda ako bi pogledali hebrejski bilo bi jasnije, ali mislim da ni to ne vredi..


Upravo ovo što ti navedoh jeste hebrejski izraz...on postoji i jasna je odrednica vremnenska koja razdvaja dva vremenska perida u kojima žive divovi a samo u ovom drugom se pominje i "sastajanje sinova Božijih i kćeri čovečijih" kao uzročnika njihovog postojanja. Ali kao što možemo videti postoje i nevezano za taj događaj u ovom kasnijem periodu.

Ono sto je zanimljivo je da se ovde pominju "glasoviti i siloviti ljudi" koji su ocigledno po mitologiji vise od obicnih smrtnika. A on ih naziva "ljudima koji su od starine bili na glasu" i aludira na istoriju koja je vec bila zapisana i poznata svima. A sta pise u toj istoriji? Pa pise da ovo nisu bila obicna ljudska bica!

I sta cemo sad???

Koa što možeš uočiti to su "ljudi":)..ne polubogovi ili nedbića već ljudi. Znaš kada Bog kaže "hoću da istrebim sve ljude na zemlji"...znači da su i ovi samo ljudi. Ne postoje nikava druga razumna bića osim ljudi. E sad pisac hoće da istakne sledeće. Kada pominje da su "glasoviti i silni" želi da ukaže da si oni moćni i jaki i da nisu izgubili ništa na tom polju inteligencije, snage, umešnosti iako su zaglibili u velike grehove. To što su grešili i što su bili nemoralni (pogldaj i sam to je glavni moto Božijih sudova prema pretpotopnom svetu to što su optuženi za nemoral i "zle misli") nije im umanjilo mnogo ove potencijale samo što su oni onda to iskoristili za množenje zla. Zato su oni "čuveni i viđeni" ali su morali stradati zbog grešnih misli i zlih puteva.

Ali oni su samo ljudi brate Mire. Ništa više. Bog kaže:"neće se moj duh preti s ljudima"....samo ljudi. Nema ezoterizma u Biblijskom izveštaju...neke stvari je apostol Pavle osudio kod Kološana ako se sećaš kada govori o ezoterizmu kod njih i priče o "anđelima" itd..Kološanima 2..no samo ovako usput to pomenuh. Verovatno su i oni tada došavši u dodir sa kakvim jevrejskim apokrifima ili ezoteričnim knjigama i učiteljima pomešali što šta sa hrišćankom verom.

Eto ovo je neko moje shvatanje pa svakako razmotri i sugeriši mi ako ima nešto što nisam najbolje razumeo.

Svako dobro.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Mire, Biblija tvrdi da su se sinovi Boziji sastajali sa sinovima coveciji.
Odkle si ti doznao da su se sastajale sa demonima?


Drugo, ti divovi bili su unisteni Potopom. Cini mise da si ranije rekao da su bili visoki 300 metara.
Da li je to tvoj graficka greska, promasaj moga pamcenja ilii stvarno si negde naso te podatke?
Koliko ja znam, da su prvi ljudi bili
visoki oko 3,5 metra.
Sta je od svega toga istinsa?


Posto nisam bio siguran da je Mire rekao bas 300 metara, evo nasao sam njegov komentar koji otkriva upravo ono sto je napisa:

Mire je izjavio na 5. stranici ove teme:
Slazem se sa Antonijom, ovim svetom su nekada hodali "dzinovi". Nisu bili 4-5 metara visoki kao sto se misli, bili su bukvalno visoki po 3000 i vise mertara. Ako vas ne mrzi, potrazite na youtube - "Mudfossil" , postoje brojni dokazi, a ne samo slike sto je Antonija postavila, vec i DNK testovi kamenja , gotovo svo kamenje i planine su fosili "dzinova", a vecina tih planina su u obliku ljudi ili ogromnih zivotinja, i taj oblik nije slucajan.

Meni se cini da su to samo necije predpostasvke.
Da je to tacno, fosili bi to morali otkriti. Kosturi od 3000 metara morali bi se naci! A toga nema.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Da je on pisao svakako bi bila u skladu sa SZ koji je merilo svim knjigama. Jedino je NZ u skladu sa SZ. Kao osnovne objave.
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
974
Uh mire000, divovi visoki 3000 i vise metara...kakav je to bio div od 3 km....pa ti bi pojeli zemlju za par dana...
 
Natrag
Top