Kako đavo obmanuje čoveka

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Dragi moji kakav je vama post takav vam i Bog, šta ja znam koji i kako ih nazivate a "rod vam izdaje nezdrav razum vašeg hrišćanstva"
Samo na urednika Jurivaku se ovo ne može odnositi, on seda na dve stolice onako između, skonto da se ne mora pridržavati nikakvih pravila kada je u pitanju oživljavanje foruma.
Pa, dragi, moj, kada bih se uvijek pridržavao pravila, i ovaj tvoj post bih trebao obrisati, jer je spam. Ovo je tema o đavolu i njegovom obmanjivanju čovjeka, a ti u ovome postu pišeš o svemu drugome osim o tome!
A ovaj PF je vrlo živahan, naročito kada neko malo poškaklji đavolka!
 
Učlanjen(a)
13.12.2010
Poruka
126
Starac KLEOPA


KAKO ĐAVO OBMANjUJE ČOVEKA

(iz knjige "Put neba")


Beše neki monah pustinjak, veliki podvižnik u pustinji u predelu Aleksandrije, imenom Ilarion, veliki isihasta. Imao je skoro sto godina.

Molio se Bogu nekoliko godina: "Pokaži mi, Gospode, koje je lukavstvo đavola kojim oni zadobijaju najveći broj duša za carstvo pakla! Koja im je majstorija i metod da odvrate ljude od dobroga puta, da bi ih učinili robovima greha i odveli u pakao. Kako oni zadobijaju više duša za pakao nego li anđeli čuvari za Carstvo nebesko?" Molio se otac godinu dana, dve, tri i
nije mu Bog odgovorio.


Jedne noći, kada je bio na molitvi, a beše duboko u noć, napolju beše mesečina kao dan, čuje neki glas: - Avo Ilarione!


- Molim, Gospode?


- Uzmi sveti krst u ruku, uzmi svoj štap, oseni se znakom svetog krsta, iziđi iz kelije i idi do obližnjega proplanka, i kada budeš stigao na proplanak, stani tamo pored kojeg drveta. Ali se ne boj onoga što ćeš videti! Stoj tamo i gledaj na sredinu proplanka, dok ne budem došao.


Kada je on čuo da ga je učio da se naoruža znakom svetog krsta, poznao je da je poziv od Boga. Otišao je starac, kazujući molitve u umu, i stigao je na proplanak. Beše velika tišina; ne duvaše vetar te noći. Video se samo mesec i zvezde. Otišao je stari monah pored nekog drveta i stojaše pazeći.


Odjednom, vide da se nasred proplanka pojavljuje presto, carski tron. Kao da beše od munja, kao plamen ognjeni. Najpre se pojavio presto, i začudi se. Zatim vide da dolazi satana i seda na presto. Ramena mu behu kao nakovanj. Koža mu beše kao mastilo, sa dlakom kao što je medveđa, sa snažnim kandžama. Imao je krunu sačinjenu svu od zmija i držao je u ruci štap u
vidu aždaje.


Kada ga je video, osenio se znakom Svetog krsta. Satana je seo na onaj presto i triput pljesnuo dlanom o dlan. Kada je pljesnuo, ispunio se vazduh đavolskim četama. Pukovi đavola, hiljade i milioni. Jedni, koji su izgledali da su od najvećih, velmože pakla, stojahu blizu njega. Drugi - nad šumom i drugi - po vazduhu; koliko pogled obuhvati - samo đavolske čete.

Kada je monah video tamo toliko likova pakla i toliko đavola, setio se reči iz kelije, koja mu beše rečena: "Ne boj se", naoružao se znakom Svetog krsta i stojao pažljivo.


Tada, nakon što su se sabrali kao pesak morski, na svim stranama su se videle samo čete đavola, ustao je satana na noge i rekao: - Sakupio sam vas ove noći, u ponoć, ovde, jer hoću s vama da obavim ispit. Treba da položite težak ispit. Znate li vi zbog čega sam vas pozvao?


I reče jedan: - Gospodaru, ne znamo!


- Evo zbog čega sam vas pozvao ovamo. Da izađe na raport svaki od vas koji zna najbolju majstoriju da obmanjuje ljude i da ih dovodi u moje carstvo. I da mi pokaže kako on obmanjuje svet i kako zaglupljuje čoveka i obmane ga, te ga dovede u večnu muku i u naše carstvo. Koji je metod, koja je vaša majstorija, jer u celom svetu to vam je posao: da obmanjujete ljudske duše. Da vas vidim koliko ste iskusni u obmanjivanju ljudskih duša! Koji
mi bude pogodio misao, ako mi bude kazao savet kako obmanjuje svet onako kako ja mislim, evo daću mu da upravlja paklom tri minuta, postaviću ga za cara umesto mene na tri minuta, i učiniću ga velikim generalom nad ostalima.


Tada je izašao jedan iz mnoštva i rekao: - Živ bio, tvoja mračnosti! Došao sam da podnesem raport kako ja obmanjujem ljude!


- No da vidimo!


- Ja - veli on - kažem čoveku ovako: "More čoveče, idi ti i u crkvu, i posti, i moli se, i čini čak i milostinju, i druga dobra dela. More, ali ni sa đavolom nemoj kvariti odnose! Idi i u restoran, idi i u krčmu, na igranke, na provode, na igre na sreću, da bi se i s ovim svetom proveselio!".


Tim metodom sam obmanuo vrlo mnoge. Ubacujem im pomisao, jer drugu silu nemam! Druga nam se sila nije dala iz pakla. Rajski anđeli imaju od boga silu samo da ubacuju čoveku misao da čini dobro. Mi imamo silu samo da ubacujemo čoveku pomisao da čini zlo. Ali da ga prisilimo ne možemo, jer čovek ima samovlasnost koju mu je bog dao. Ne možemo da ga prinudimo da zgreši; samo ako je glup i sluša misao koju mu ubacujemo.


I tako sam obmanuo vrlo mnoge. Kada izađu iz crkve, neki se zaustave u krčmi. Tamo se svaki sretne s rodbinom, s prijateljima. Uzme po rakiju, popije po čašu; poneki uzme i cigaru, dođe i koji svirač da mu svira. Iz tog razloga čovek se spotakao, nije mu više ništa koristilo što je ujutru bio u crkvi, jer se uveče vratio iz naše službe. I tako postupam sa svakim.


I upitao je satana: - Jesi li moge obmanuo?


- Živ bio, tvoja mračnosti, mnoge!


- Obmanuo si gluplje od sebe, ali nisi učinio ništa naročito.


- Zbog čega, tvoja mračnosti?


- Ti kažeš čoveku da ide i u crkvu, da ide i u krčmu, da ide i na zabave, da ide i na Sveta mesta, da i čita, da se i moli, zatim da ide na nedozvoljene provode, ali Hristos mu kaže u Jevanđelju: Niko ne može dva gospodara služiti! (up. Sa Mt 6, 24), to jest i meni i Njemu. Ti si ga podstakao, možda čovek nije bio duševno pripremljen i odlazi nekoliko puta, ali
nakon izvesnog vremena dolazi anđeo i ubacuje mu misao: "More čoveče, ne možeš hoditi dvema stazama; ili s đavolom ili s Bogom". I čovek, budući ukoren strahom Božijim, to napušta. "More, držim se jedne, jer nema spasenja u hodu po dvema tazama?" - Jesi li postradao tako? - Postradao sam i tako!


- Vidiš! Rekao sam ti ja da si obmanuo gluplje od sebe. Dakle, znaj da nisi odgovorio dobro.


I pozvao je jednog komandant, od onih velikih, jednog kapetana, i rekao mu:


- Uzmi ga na leđa, odnesi ga u zbor i udari mu deset batina po leđima i pošlji ga na dno pakla, jer je glup!


Izbio ga je, umesto da mu zahvali! Nije mu se dopao njegov savet. Tražio je drugi bolji.


Izađe drugi na raport.


- Živ bio, tvoja mračnosti! Ako te ja ne zadovoljim, drugi te neće zadovoljiti.


- Da te vidim, junače! Kako se zoveš?


- Hromi se zovem.


- Kako ti obmanjuješ ljude?


- Evo kako, veličanstvo. Ja kažem čoveku ovako: More čoveče, nema Boga, nema đavola, nema anđela, nema pakla, nema raja, nema večne muke, nema večne slave, sve je ovde, na ovom svetu! Ako imaš šta da jedeš i šta da piješ i imaš žena i novca mnogo, ako imaš poštovanje od ljudi, kuću i mnoga bogatstva, ovde je raj. I ako nemaš, ovde je pakao. Dakle, toliko je, koliko je čovek na ovom svetu.


- I jesi li obmanuo mnoge?


- Mnoge sam obmanuo!


- I ti si obmanuo gluplje od sebe. Znam da si obmanuo, ali glupe, jer one koji poznaju Sveto Pismo ne možeš obmanuti. Jer Sveto Pismo kaže čoveku da ima Boga, da ima đavola, da ima anđela, ima pakla, ima raja, ima večne muke, ima večne slave, ima kazne za greh, ima na nebu nagrade za dobro delo. Sveto Pismo je puno takvih učenja, i koji ga čitaju ne veruju tebi. Čak i više od toga. Bog, kada je sazdao čoveka, stavio mu je u dušu i u telo osećanje Boga. Ma koliko bio kogod paganin, oseća da postoji nevidljiva sila u njegovoj duši, a to je savest. Savest ga grize kada čini zlo i raduje kada čini dobro. I glas savesti ne može biti odraz materije, nešto materijalno, jer je nevidljive prirode. Savest je glas boga u čoveku, i cim je zgrešio, grize ga: "Zašto si tako učinio?" Može niko da ga ne kori. Može da ga ne vidi niko
kada čini greh. Kad god zgreši, taj zakon, koji je Bog usadio Adamu prvo, nazvan i zakonom prirode ili savesti, odmah ga grize. Ponekad ga grize tako jako, ako je greh velik, da ga dovodi blizu očaja. Ispunjava se onda reč koja kaže u psalmima: Karanjima zbog bezakonja pokarao si čoveka, i istanjio si kao paučinu dušu njegovu (Ps 38, 14-15). To jest istanji se nada kao paučina i, od mnoge griže savesti, skoro da izgubi nadu.


Ako se savest uprlja sa mnogo grehova, ponekada tako jako grize čoveka, da mu ta griža (to prekorevanje, prim.izd.) savesti postaje muka nad mukama. Zbog savesti ne može ni da jede dobro, ne može više ni da spava, ni mira više nema, ni moliti se ne može. Savest grize, grize kao crv u drvetu. "Zašto se učinio i zašto se razgnevio Boga takvim gresima?"


Dakle, uzalud mu ti kazuješ da nema Boga, jer mu savest kazuje, i - posle savesti - kazuje mu i Sveto Pismo. Ti veliš da učiš čoveka da nema Boga, da nema đavola, da nema anđela, da nama pakla, na nema raja, ali mu savest kazuje da ima, i Sveto Pismo je puno svedočenja po kojima se
dokazuje da postoji Bog, da ima anđela, ima večne muke, ima večne slave. Dakle, i ti si - rekao je satana onome s raportom, koji se hvalisaše da ovim savetom obmanjuje mnogo sveta - glup i ne donosiš veliki doprinos carstvu pakla; ne donosiš veliku korist!


Tako je postradao i taj đavo koji je došao s drugim
raportom pred satanu, kao što je postradao i prvi, koji se hvalio da je učinio
nešto naročito. To jest, umesto da ga pohvali, da ga učini velikim nad mnogim
đavolskim četama, izbio ga je i pod sramotom poslao na dno pakla, što je glup i
ne ume da obmanjuje ljude.


Obmanjivao je, ali je obmanuo suviše malo i suviše je malo duša odveo u pakao! Postradao je i ovaj đavo kao i prvi koji je učio čoveka da ide i u crkvu i u krčmu i da čini i Božije i satanino. Dakle, i taj se zlo proveo.


I sada od đavolskih četa koje su bile prisutne pozvao je drugog na raport. I beše ćutanje među đavolskim pukovima, jer behu milioni demona oko šume i onoga proplanka, i ne izlazaše nijedan, jer se bojahu da će postradati kao što su postradali ostali, da će ih, umesto hvale, izbiti i poslati na dno pakla.


Satana je sedeo na prestolu i čekao da izađe još koji na raport, govoreći:


- Ako mi treći koji izađe pogodi misao, to jest izloži mi plan za zadobijanje duša za carstvo pakla, bolji nego one dvojice koji su mi pre podneli raport, onda ću ja toga učiniti generalom nad mnogim đavolskim vojskama i postaviću ga da sedi na mom carskom prestolu tri minuta.


Nakon što je satana tako rekao, iz onih nebrojenih đavolskih pukova nije neko više hteo da izađe, zato što se bojahu da ne postradaju kao što su postradala druga dvojica, koja su pre podnela raport i njemu se nije dopalo.


Ipak, posle nekog vremena izađe jedan grbavi, sa četiri reda rogova, jedna mu noga pačija, jedna beše konjska. Imao je znake pakla na svom čelu, rep beše dugačak, od ne znam koliko metara pozadi. I kada je izašao, otišao je pred stanu, kako on seđaše na prestolu tamo nasred proplanka, i rekao mu: - Živ bio, tvoja mračnosti!


Satana ga pita: - Kako se zoveš?


- Kusi se zovem!


- Ehe, vidim te starog i grbavog. Čini mi se da ti znaš razne majstorije da obmanjuješ duše, da ih dovodiš u moje carstvo.


Kusi je rekao: - Ni tvoja mračnost ne zna šta znam ja!


- Da te vidim! Čini mi se da si velik majstor da zadobijaš duše.


- Ni ti ne znaš šta znam ja! Imam majstoriju, jer sam omatorio u borbi sa ljudskim dušama toliko hiljada godina, i njom mnoge duše odvodim u pakao. Kao što u zimu padaju pahulje snega, tako ja spuštam u pakao duše svakoga dana.


- I kako si uspeo da dovedeš toliko duša u moje carstvo?


- Ja neću reći kao prvi đavo koji je izašao na raport. Čovek zna da ne može služiti dva gospodara i lako ga zadobije anđeo za svoju stranu. Ali neću reći čoveku ni kao onaj drugi glupan, da nema Boga, nema đavola, nema anđela, nama pakla, nema raja. Ne! Jer Sveto Pismo kaže da ima i Boga i đavola i anđela i pakla.


Ja toliko kažem čoveku: "More čoveče, ima Boga, ima đavola, ima anđela, ima večne muke za greh i večne slave za dobro delo, ali imaš još vremena! Zar si glup? Baš od danas da započinješ dobro delo?"


Ako je dete, kažem mu: "More dete, ti od sada imaš da živiš! Dolazi mladost, treba da se oženiš, treba da se provodiš na svetu! Nemoj da izgubiš mladost tako uzaludno, jer život treba proživeti!"


A ako je mladić, kažem mu: "Nakon što se budeš oženio i zasnovao domaćinstvo, posle toga ćeš otpočeti dobro delo. Sada jedi, pij, provodi se, čini sva zla, ta mlad si. Oprostiće ti Bog, jer on poznaje čovekovu nemoć. Pokajanje ostavi za sutra, ostavi za preksutra, ostavi za dogodine, za kasnije".


Učim čoveka da odlaže pokajanje od danas za sutra, od sutra za preksutra! "Kakvu milostinju hoćeš sada da činiš? Ne žuri! Pokajaćeš se pred smrt! Sada hoćeš da postiš, da istrošiš zdravlje tela? Neka u starosti, jer post je za stare! Hoćeš da se moliš? Da izgubiš toliko sati moleći se Bogu? Pa sada imaš posla. Eto, imaš da gajiš decu, imaš da stičeš kuću i miraz
ćerkama, imaš da ženiš i udaješ. Imaš toliko!"


I zabunim ga sa životnim brigama i stalno mu kazujem: "Ostavi za drugi put". Kada dođe anđeo i kaže mu: "More čoveče, daj podušje za mrtve!", ja mu kažem: "Zar si glup? Sada imaš da odevaš decu, imaš da praviš svadbu, imaš da činiš to i to!" Anđeo dolazi i kaže mu: "More čoveče, hajde otpočni postiti postove, tokom godine, sredom i petkom!" Ja mu kažem:
"Nemoj postiti, jer ćeš izgubiti zdravlje! Ti treba da radiš, da skupiš imanja, imaš da gajiš decu!"


Ili dolazi anđeo i kaže mu: "More čoveče, ispovedaj se i ostavi greh, ostavi razvrat, ostavi pijanstvo, ostavi duvan, ostavi psovke!". "Eh, zar još od sada? Kasnije, pred smrt, ispovediću se svešteniku, razdrešiće me i gotovo. Pa knjiga kaže da te zatekne dobra končina, a dotle se
možeš provoditi ovako!"


S tim me svi slušaju - kaže đavo - i stalno odlažu dobro delo od danas do sutra.


Sveto Pismo kaže drukčije. Duh Sveti budi ljude, govoreći: Danas, ako glas Njegov čujete, nemojte da budu tvrdokorna srca vaša (Jev 3, 7-8). I kao što sam kazao, glas Božiji u čoveku je savest, koja ga grize zbog greha i kaže mu: "Čoveče, napusti greh! Ostavi se krađe, ostavi se bludničenja, ostavi se psovanja, ostavi se pijanstva, ostavi se pušenja, ostavi se zlih stvari, zavisti, zlobe, svađe". Bog mu zapoveda danas, a mi mu kažemo: "Ne danas, nego sutra, preksutra, u starosti!"


I kazujemo mu ovako: "Daj meni današnji dan i ti uzmi sutrašnji!" I tako je - veli - greh u čoveku, kao kad bi uzeo velik ekser i bradvom počeo da ga ukivaš u suvo hrastovo drvo. Ako ga udariš čekićem jedanput, dvaput, triput, lako možeš izvaditi ekser. Ako ga ukuješ do polovine, teže je, a ako ga sasvim ukuješ, treba da rascepiš drvo!


Takav je i greh! Ukiva se u prirodu navikom. I ako čovek ne ostavi danas greh, kada je svež, što više stari, tim ga se teže može odvići.


Jesi li video u bakru zelenu rđu? Da si bakar čistio svakodnevno, sjajio bi kao sunce! Ali ako je ostavljen godinama, uhvatio je zelenu rđu, ne možeš ga više ničim na svetu oprati, samo ako ga istopiš. Takva je duša kada ostari u grehu. Ako nije danas ostavila greh, neka ne misli
da će ga sutra ili preksutra ostaviti lakše. Jer po meri proticanja vremena, greh stari, ukiva se u prirodu, i uobičajavanje postaje druga priroda; navika postaje druga priroda, i čovek čini greh hteo-ne hteo, i s velikom se mukom čovek oslobađa greha, nakon što je ovaj ostareo u njemu!


Navika, po kanonskim zakonima Crkve, jeste deseti stepen greha, jer dalje sledi očaj, pretposlednji stepen. I kada sam video čoveka da se navikao na greh godinu dana, dve, deset, ne znam koliko, moj je zauvek! I tako ja uspevam da ih obmanem, jer hiljade i milioni ljudi odlažu pokajanje od danas do sutra, i svi postaju robovi grehu; jer koji greh nije ostavljen danas, sutra-prekosutra sve više hvata korene i sve je teži. A kada čovek hoće da ostavi greh, greh se diže na njega s velikom silom: "Zar si glup, more? Sa mnom si živeo! kako da se maneš mena? Šta još preostaje? Da živiš kako te ja učim i kako si navikao na mene!"


Tako sam, kao što sam ti pređe kazao, naučio i obmanuo toliko duša, da one padaju u pakao kao što padaju pahulje kada veje, s jednim jedinim savetom: "Dobri ljudi, ima još vremena za dobro delo; ne budite glupi da ga otpočnete baš od danas ili baš od ovoga časa!"


Dakle, kažem vam, vaša mračnosti, to je moj savet i moja majstorija, i imam u paklu četu od hiljade i stotine hiljada mojih učenika, koje sam tako naučio, i šaljem ih po celoj zemlji da šapću čoveku na uho: "Čoveče, za dobro delo ima još vremena. Sutra, preksutra, za godinu dana, za dve, u starosti". I uspeo sam i uspevam. Idi i vidi u paklu kolike sam gurnuo i
guram ovim savetom!


Tada je satana rekao: - Bravo! Najbolji savet - da učiš čoveka da odlaže pokajanje od danas do sutra: "Baš danas hoćeš da se ispovediš? Baš danas hoćeš da se pričestiš? Baš danas hoćeš da tvoriš milostinju? Zar ne vidiš da nemaš vremena? Ostavi za sutra!"


Sada pošto si mi pogodio misao, daću ti svoju krunu i štap da tri minuta vladaš paklom, i svi da naučite od njega to lukavstvo, da biste doveli što više duša u moje carstvo, da bi se sa nama mučile u vekove vekova.



Nakon što je video i čuo sve to, monah je video satanu da je pljesnuo triput dlanom o dlan i kao varnica se ugasio u vazduhu, i nije više video ništa i nije se više čulo ništa. I on je ostao začuđen onim što beše čuo, kako satana obučava svoje učenike i bezbrojne đavole iz pakla, da uče ljude da odlažu pokajanje.


Tada je došao anđeo Gospodnji i rekao mu: - Avo Ilarione!


- Molim, Gospode?


- Tri godine se moliš Bogu da ti pokaže kako đavoli obmanjuju ljude i kako ih odvode u carstvo pakla! Eto video si svojim očima i čuo svojim ušima kako!


Idi u svoju keliju, uzmi svesku, dohvati pero i napiši sve što si video, sve što si čuo svojim ušima, da ostane za naraštaje koji će doći, za poslednje, ova satanina majstorija. Jer ceo svet treba da zna, da najbolji savet đavola da bi zadobili duše za carstvo pakla, jeste da uče čoveka da odlaže dobro delo od danas do sutra, od sutra do preksutra, od mladosti do starosti, do smrtne postelje, i tako da ih sve odvedu u pakao!


Amin.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
"rod vam izdaje nezdrav razum vašeg hrišćanstva"

Ako smo mi svi nezdravog razuma hrišćanstva, što nas ti ne naučiš koji je to zdravorazumski vid hrišćanstva i još važnije, kako da nas Sotona ne obrlaćuje svakodnevno. Mislim da bi to svima bilo korisno, a eto i željni smo znanja.:)
 
Učlanjen(a)
13.12.2010
Poruka
126
Хришћанинова невидљива борба​
Свети Тихон Задонски​

Када једна држава напада другу, настаје рат. нешто слично се дешава и у духовном животу, зато што сви Хришћани имају невидљиве непријатеље, и који непрестано ратују против њих. У обичном рату људи устају на људе, а у духовном животу сатана и његови демони устају против Хришћана.
Људи, који устају на друге људе, видљиви су, а непријатељи наши – сатана и његови анђели су – невидљиви. Тешки су нам видљиви непријатељи, али гори од њих су невидљиви непријатељи – демони. У видљивом рату, што је непријатељ суровији и бржи, тим горе. Али нема горег и бржег непријатеља од сатане и демона његових и зато је борба са њима веома тешка. Рат између људи се обично завршава примирјем, али сатана и анђели његови никада не спавају, увек су будни, старају се да нас погубе – и тако до саме наше смрти.
Људи полазе у рат са оружјем у рукама и њиме један другог поражавају: тако је и у хришћанском рату, оружје – оружје духовно. Демони се боре са нама оружјем наших сопствених страсти, и толико је оружја код њих, колико је у нашем телу страсти.
Хришћанско оружје јесте реч Божија и молитва. Тим оружјем хришћани штите себе од демона, чинећи њихове стреле неефикасним. Хришћанин вез молитве и речи Божије је исто што и војник без оружја. Зато, будући Христов војник, он се мора наоружати мачом речи Божије и оружјем молитве.
Речено је „Молите се непрестано“ (1.Сол. 5:18). Војници морају да бдију и да буду опрезни у непријатељском окружењу, па тако и Хришћани у својој борби морају да поступају опрезно и да бдију, јер њихови непријатељи су свуда унаоколо:“Будите трезни и пазите, јер супарник ваш, ђаво, као лав ричући ходи и тражи кога да прождере. Браните се од њега тврђом у вери“ (1.Пет. 5:8-9).
Војници се заједно удружују за борбу са непријатељем: тако и Хришћани морају једнодушно да се подвизавају против свог непријатеља – ђавола. У рату војници помажу један другоме, тако и хришћани треба да помажу једни другима или саветом, или утехом, или молитвом.
Непријатељ, када ослаби, себи у помоћ призива друге савезнике; тако и непријатељ наш, ђаво, када сам не може да савлада Хришћанина, себи привлачи у помоћ зле људе и кроз њих води рат са Хришћанином.
Зато сваки човек који обмањује свог ближњег, који га гони, огорчава или наговара на грех, се оружа заједно са ђаволом против њега. У рату постоје заповедници и генерали, који уче војнике и храбре их против непријатеља, а тако и у Хришћанском рату постоје пастири и учитељи, који речју Божјом оружају Хришћане против њихових невидљивих непријатеља и уче их, како да против њих стоје и да се подвизавају.
Као и у обичном рату, ђаво се пре свега стара да погуби војсковође, т.ј. пастире Цркве, да би лакше покорили друге хришћане. Без доброг и разумног пастира људи су попут залуталих оваца. Зато непријатељ рода људског подиже на доброг пастира зле људе, да би га људи клеветали и да његове поуке не би примали. Због тога пастири и учитељи трпе много оптужби, клевета, гоњења па чак и прогона, о чему сведоче сви протекли векови.
Зато, чувај се Хришћанине, да не осудиш некога, а посебно – пастира, да клевећући га, не би се нашао заједно са сатаном. Запази, хришћанине, злобу, непријатељство и љутину твог невидљивог непријатеља и чувај га се. он се стара да ти одузме вечну и нетрулежну ризницу, твоје спасење. Чувај ту ризницу више од свог привременог живота.
Хришћанин, као сваки војник, што више стражи, тим постаје искуснији, што се више подвргава искушењима, тим се боље учи хришћанском животу. Зато Апостол и говори: „Сваку радост имајте, браћо моја, када падате у различне напасти. Знајући да кушање вере ваше гради трпљење, а трпљење дело довршује, да будете савршени и цели без икакве мане“ (Јаков. 1:2-4).
После рата, победници се са тријумфом и радошћу враћају у отаџбину и примају заслужене почасти: тако и Хришћани, који су добро окончали своју борбу у овом пролазном животу, иду радосно у Небеску Отаџбину и добијају венац правде од Небеског Цара, Исуса Христа.
Трку сврших, веру одржах. Даље, дакле, мени је приправљен венац правде, који ће ми дати Господ у Дан онај, Праведни Судија; али не само мени, него свима који се радују Његовом Доласку.“ (2. Тим. 4:7-8).

Бодрећи нас у тој борби са невидљивим непријатељима, Апостол пише:

А даље, браћо моја, јачајте у Господу и у сили јачине Његове. Обуците се у све оружје Божије, да бисте се могли одржати против лукавства ђаволског. Јер наш рат није са крвљу и са телом него са поглаварима и властима, и са управитељима таме овог света, са духовима пакости испод неба. Тога ради узмите све оружје Божије, да бисте се могли бранити у зли дан, и свршивши све одржати се. станите дакле опасавши бедра своја истином и обукавши се у оклоп правде, и обувши ноге у приправу Јеванђеља мира. А сврх свега узмите штит вере о који ћете моћи погасити све распаљене стреле нечастивог; и кацигу спасења узмите, и мач духовни који је реч Божија“ (Ефес. 6: 10-17).
И тако, видиш ли Хришћанине, да твој живот у овом свету није ништа друго, него непрестана борба – не против људи, већ против ђавола и демона. Твоји непријатељи су невидљиви, веома злобни и лукави. Немогуће је да дремамо, већ морамо да бдимо и да поступамо са опрезом.
Вечно спасење се овде или задобија или се губи, и у том подвигу и победи не можемо успети без помоћи Христове. Зато треба да се постојано молимо и да призивамо Христа – Подвигоположника, да би нам помогао и да би нас ојачао.
Његова помоћ нам је неопходна непрестано, јер се наши непријатељи ни на минут не смирују. Треба се молити и за наше пастире и духовне наставнике, на које се демони више од свега устремљују, да им Господ помогне.
Реч Божија и молитва – то је оружје хришћанско. Зато онај, који оставља реч Божију и молитву, тај поступа као војник, који будући у рату, одлаже своје оружје и предаје се у заробљеништво.
Тако, Хришћани који су ступили у подвиг, не падај, не очајавај, води борбу са љутим непријатељима твога спасења, и стој непоколебиво. Христос нас бодри: „Не бојте се, јер Ја надвладах свет“ (Јован 16:33). „Ако је Бог са нама, ко ће против нас?“ (Рим. 8:31). „Богом смо јаки; Он гази непријатеље наше.“ (Пс. 108:13).
Ако си пао, не лежи, већ устај, као војник Христов. Заиста у обичном рату, војници будући рањени и падајући, устају и продужавају да се боре. Тако и ти поступај, устани, охрабри се, и призвавши Господа сила, Исуса Христа у помоћ, подвизавај се против противника.
Христос је – Цар наш, Заступник наш, Помоћник наш, Христос је силан и моћан у борби. Он Сам нас зове на борбу и на подвиг против нашег непријатеља: „Буди веран до саме смрти и даћу ти венац живота“ (Откр. 2:10).

Dodato posle 2 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

о ђаволу и демонима​
свети јован дамаскин​
(„тачно изложење православне вере“, књига ii, глава iv)
из тих ангелских сила, ангел, који је стајао на челу надземног чина, и коме је бог поверио чување земље, није био створен злим по природи, већ је био добар и створен за добро, и није добио у себе од саздатеља ни трунке зла.
али он није поднео светлост и част, које му је даровао творац, већ се по слободној жељи одвратио од онога, што је сагласно са природом, према ономе, што је противприродно и узгордио се против свог творца – бога, пожелевши да устане против њега и први је, одступивши од добра, упао у зло. јер зло није ништа друго, до лишавање добра, слично, као што је и тама лишавање светлости, јер је добро, духовна светлост; а исто тако је и зло духовна тама.
и тако, будући саздан од творца светлим и добрим, јер – „тада погледа бог све што је створио, и гле, добро беше веома“ (пост. 1:31) – он се по слободној вољи учинио тамом. њиме повучено, следовало му је и са њим било збачено, безбројно мноштво анђела, њему потчињених. на тај начин су они, имајући исту природу са анђелима, учинили себе злима, по својој жељи, својом вољом се уклонивши од добра ка злу.
зато они немају ни власти, ни силе против некога, ако не добију дозволу од бога у циљу домостроја, како се десило са јовом и како је написано у јеванђељу о свињама (гадаринским). при божијем попуштању, они су јаки, примају и мењају, како желе, облик, сагласно са својим намерама.
ни анђели божији, ни демони, не знају на тај начин будућност, али ипак могу да предсказују; анђели – када им бог открива и заповеда да предскажу; зато се и догађа оно, што они говоре. предсказују и демони – понекад прозревајући у удаљене догађаје, а понекад само нагађајући, зато они често и лажу. не треба да им се верује, иако они, како смо рекли, много пута говоре и истину. осим тога, они знају и писмо.
и тако, сви пороци су измишљени од њих, а такође и нечисте страсти; и иако им је дозвољено да искушавају човека, они не могу никога да принуде; тако од нас зависи – издржати или не издржати њихов напад; зато је ђаволу, његовим демонима и следбеницима припремљен неугасиви огањ и вечно мучење.
треба знати, да је пад за анђеле, исто што и смрт за људе. као што после пада за њих нема покајања, тако је и за људе немогуће покајање после смрти.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
AApocketz, zar ne misliš da bi sa moje strane bilo nehrišćanski, da se hvalim svojim eventualnim vrlinama i tako dobijem prolaz kod tebe, kao osoba kojoj je vrijedno ukazati pažnju? Skoro uvijek pišem kratke postove i pokušavam da iznosim svoje mišljenje, a ne hvalopjeve o sebi. To mi je malo degutantno. Kada nešto ne razumijem, ja pitam, zato sam ti i postavila pitanje, bez ikakvih loših namjera, jedino što volim da dam šaljiv ton u nekim situacijama, bez zlobe i pakosti. Ne vjerujem da Jurivaka briše postove na način kako si ti to iznio. Mnogo stvari koje sam pročitala na ovom dijelu foruma, mislim da mnogi ne razumiju. Ima masa copy-paste postova, bez sopstvenog mišljenja i stava.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
[WARNING]Tema je kako đavo iskušava čovjeka, a ne urednik. Molim da se piše o temi![/WARNING]
 
Član
Učlanjen(a)
22.01.2011
Poruka
3
Ako je neko skontao sta nam doticni gospodin
AApocketz

zeli reci neka mi javiwacko2ja sam se trudio svojski da skontam ali izgleda da nisam jos dostigao taj nivo inteligencije:)

Sector naletela sam na zakljucanu temu o novim dokumentima, pa nisam mogla tamo da ti se obratim. Kako nemam deset postova i nov sam korisnik ne mogu da ti pisem na pp, a htela sam da te pitam nesto u vezi te teme. Da li mogu da te zamolim da mi posaljes bilo kakvu poruku na pp, kako bih ja mogla da ti postavim pitanje na reply, u vezi te teme?
Postujem molbu bas na ovu temu jer je od poslednjih u nizu pa se nadam videces moju poruku, hvala od srca:)
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Evo i mog skromnog priloga u vidu jedne lepe pripovetke od manjeg Tolstoja od pre nekih par stotina godina da se vidi kako sotona zavodi ljude.
Naravno dopala mi se i ona glavna prica o "KUSOM" koji prolongira vreme.
ima nekih pravopisnih gresaka,ali razumecete...



ПРОПАСТ АДА И ЊЕГОВО ОБНАВЉАЊЕ ЛАВ Н: ТОЛСТОЈ


ПРОПАСТ АДА И ЊЕГОВО ОБНАВЉАЊЕ

Аегенда
Било је то у време кад је Христос открио људима своје учење.То учење било је веома јасно и могло се следити веома лако и тако је очигледно избављало људе од зла да се морало примити, и ништа није могло спречити његово ширење по целом свету.И Белзебуб, отац и господар свих ђавола, био је узнемирен. Јасно је видео да ће се његова власт над људима завршити за вечита времена, ако се само Христос не одрекне свог учења.
Био је узнемирен, али није клонуо духом и подстицао је фарисеје и књижевнике који су се њему покоравали да што је могуће више вређају и муче Христа, а Христове ученике наговарао да побегну и да га оставе самог. Надао се да ће осуда на срамну смрт, изругавање, напуштање одсвих његових ученика и, најзад, саме муке и извршење смртне казне учинити да се Христос упоследњем часу одрекне свог учења. А одрицање ће одузети сву моћ учењу.Пресудна борба водила се на крсту. И кад је Христос завапио: »Боже мој, Боже мој, зашто симе оставио«, Белзебуб поче ликовати. Дохвати окове који су били припремљени за Христа и,ставивши их себи на ноге, намешташе их тако да се не могу раскинути кад их ставе Христу.Али се наједном зачуше речи с крста: »Оче! опрости им; јер не знају шта чине«, и одмах затим Христос рече: »Сврши се!« и испусти душу.
Белзебуб схвати да је поражен. Хтеде да скине са својих ногу окове и да бежи, али се није могао помаћи с места. Окови су се стегли и приклештили му ноге. Хтеде да узлети, али Није могао да рашири крила. И Белзебуб виде како се Христос са сјајним ореолом заустави крај врата ада, виде како грешници од Адама до Јуде изиђоше из ада, виде како се разбежаше сви ђаволи, виде како се зидови ада нечујно распадоше на све четири стране. Није могао то вишеда подноси и, цик-нувши продорно, пропаде кроз проваљени под ада у пакао.

II
Прошло је 100 година, 200, 300 година.Белзебуб није рачунао време. Лежао је непомично у мрклом мраку и мртвој тишини и настојао да не мисли о оном што се догодило, а ипак је мислио и беспомоћно мрзео виновника своје пропасти.Али изненада није схватао и није знао ко-лико је стотина година прошло отада чу изнад себе одјеке који су наличили на бат ногу, јечање, крике, шкргутање зуба.Белзебуб придиже главу и стаде ослушкивати.
Да се ад могао обновити после Христове победе, Белзебуб није могао да верује, а међутим бат, јечање, крици и шкргутање зуба постајали су све јаснији и јаснији.Белзебуб се придиже, подвуче пода се рутаве ноге са шиљатим копитима (окови, на његово чуђење, сами спадоше с њих) и, замахавши слободно раширеним крилима, звизну оним дозивним
звиждуком којим је негда позивао своје слуге и помоћнике.Није успео ни да се прибере, кад се изнад његове главе размаче отвор, блесну црвени пламени гомила ђавола, давећи један другог, сручи се кроз отвор у пакао и, падајући унаоколо као вране, поређаше се око Белзебуба.
Ђаволи су били велики и мали, и дебели и мршави, и с дугачким и кратким реповима, и са оштрим, правим и кривим роговима.Један ђаво, огрнут пелерином, потпуно го и блиставо-црн, округла лица без бркова и браде ивеликог обешеног трбуха, чучао је испред Бел-зебуба и, колутајући својим пламеним очима,није престајао да се осмехује и равномерно је, час на једну, час на другу страну, махаодугачким, тан-ким репом.

III
— Каква је то бука? — рече Белзебуб показујући горе. Шта је то тамо?— Оно исто што је увек и било — одговори блистави ђаво у пелерини.— Та зар има грешника? — упита Белзебуб.— Много — одговори блистави ђаво.— А шта је са учењем оног чије име не желим да поменем? — упита Белзебуб. Ђаво у пелерини се искези тако да се указаше његови оштри зуби и међу свим ђаволима зачу се притајени кикот.— То учење нам не смета. Они не верују у њега— рече ђаво у пелерини.— Па то учење их очигледно спасава од нас и он га је потврдио својом смрћу — рече Белзебуб.—
Ја сам га променио — рече ђаво у пелерини,живо лупкајући репом по поду.— Како си га променио?— Тако сам га променио да људи не верују у његово учење, већ у моје, које називају његовим именом.
Како си то постигао — упита Белзебуб.
— То је дошло само по себи. Ја сам само помагао.— Испричај укратко — рече Белзебуб.Ђаво у пелерини обори главу, поћута мало, као да прибира мисли, а затим, натенане, почепричати:— Кад се десио онај страшан догађај, и ад био разрушен, и отац и господар наш отишао од нас— рече он — ја сам кренуо тамо где се проповедало то учење које нам умало није дошло главе.Желео сам да видим како живе људи који га се придржавају. И видео сам да су људи који живе у духу тог учења потпуно срећни и нама туђи. Они се нису љутили један на другог, нису се препуштали женској лепоти и или се нису женили, или су, пошто би се оженили, имали једну жену, нису имали иметка, све су сматрали заједничком својином, нису се супротстављали нападачу и узвраћали су добрим за зло. Ињихов живот био је тако добар да су све више придобијали остале људе. Кад сам то видео,помислио сам да је све изгубљено и хтео сам већ да одем.
Међутим, ту се догодио један случај, сам по себи ништаван, али се мени учинило да заслужује пажњу и остао сам.
Догодило се да су међу тим људима једни сматрали да се сви морају обрезивати и да не треба јестионо што се приноси на жртву, а други су сматрали да то није потребно и да се не мора обрезивати и да се може све јести.
И ја сам почео сугерирати и једнима и другима да је то разилажење у мишљењу веома важно и да ни једна ни друга страна нипошто не треба дапопушта, јер се то тиче служења Богу. И они су ми поверовали и распре су постале жешће.
Почели су се љутити једни на друге, и тад сам почео сугерирати и јед-нима и другама да чудима могу доказати истинитост свога учења. Ма колико да је било очигледно да чуда не могу доказати истинитост њиховог учења, они су толико хтели да буду у праву да су ми поверовали, и ја сам им измислио чуда. То није било тешко измислити. Они су веровали у све што је ишло у прилог њихове жеље да је истина на њиховој страни.Једни су говорили да су на њих сишли пламени језици, други су говорили да су видели умрлог учитеља и штошта друго. Измишљали су оно што никад није било и лагали у име онога који је нас назвао лажовима, нимало горе од нас, ни сами то не примећујући. Једни су говорили другима: ваша чуда нису права — наша чуда су права, а ови су говорили о онима: не, ваша нису права, наша су права.
Све је ишло не може бити боље, али сам се плашио да они не увиде одвећ очиту превару, и тад сам измислио цркву. И кад су поверовали у цркву, умирио сам се: схватио сам да смо спасени и да је ад обновљен.

IV
—Шта је то црква? — строго упита Белзебуб,пошто није хтео веровати да су његове слуге биле разборитије од њега.— Па црква то је да, кад људи лажу и осећају ако им не верују, они увек, позивајући се на Бога, веле: тако ми Бога, истина је то што говорим.
То је, заиста, црква, али се само одликује тиме што људи, сматрајући себе за цркву, тврде да они више не могу згрешити, и зато, ма какву глупост рекли, не могу се ње више одрећи. Црква се ствара овако: људи уверавају себе и друге да је њихов учитељ, Бог, да би спречио да вера коју је открио људима буде лажно протумачена, изабрао наро-чите људе и једино они или ти које они овласте могу правилно тумачити његово учење. Тако да људи који називају себе црквом сматрају да говоре истину не зато што је то што проповедају истина, већ зато што сматрају себе јединим законитим следбеницима ученика ученикових ученика и, најзад, ученика самоучитеља-Бога. Мада се и у том поступку налазила она иста слаба страна као и у чудима,наиме, то што су људи истовремено могли да тврде, сваки за себе, да су чланови једине истините цркве (што је увек и било тако), али је корист тог поступка била та што, ма колико људи говорили о себи да су црква, и на том тврђењу заснивали своје учење, више се нису могли одрећи онога што су рекли, ма колико било бесмислено оно што су рекли и ма шта говорили други људи.—
Али зашто су цркве преобратиле учење у нашу корист? — рече Белзебуб.— Учиниле су оне то зато — настави ђаво у пелерини — што су, сматрајући себе јединим тумачима божјег закона и уверивши у то друге, ти људи постали најважнији доносиоци одлуке о људској судбини и зато су добили највишу власт над њима. Добивши ту власт, они су се, наравно,понели и махом предали разврату и тако изазвали пров себе негодовање и мржњу људи. За борбу против својих непријатеља они немају других средстава осим насиља, те су почели прогањати,осуђивати на смрт, спаљивати све оне који нису признавали њихову власт. Тако да су стицајем прилика били приморани да преиначе учење у том смислу како би оно оправдало и њихов лош живот оне свирепости које су примењивали према својим непријатељима. Тако су и учинили.


V
То учење било је тако просто и јасно рече Белзебуб, још не верујући у то да су његове слуге урадиле оно што се он није сетио да уради— да није било могуће преиначити га. »Поступај према другом онако како желиш да поступају према теби.« Како то преиначити?
— А за то су они, по мом савету, употребљаали разне начине — рече ђаво у пелерини. —
Људи имају бајку како је добри чаробњак, спасаваЈући човека од злог, претворио овог у зрно проса, и како је зао чаробњак, претворивши се у петла, хтео већ да позобље то зрно, али добри чаробњак изручи на зрно мерицу зрневља. И зао чаробњак није могао појести све зрневље и није могао наћи оно које му је било потребно. И они су, по моме савету, учинили исто са учењем онога који је учио да божји закон налаже да се другом чини оно што желиш да други чине теби и прогласили су 49 књига за свето излагање божјег закона и свако слово у тим књигама признали су за дело Бога — светог духа. Они су изручили на просту, разумљиву истину такву хрпу тобожњих светих истина да је било немогуће и усвојитиих све и наЈш у ЊИмаону јелну кпја је једина л»у-дима била потребна^. То је њихов први начин.Други начин, који су с успехом уп^^тебљавали
више од хиљаду година, састоји се у томе даједно;ставно убијају, спаљују све који покуц}авајјг_1да"откриЈу истину. сад та; начин већ излази из упо-Чребе, али га они не одбацују, и мада вишеи не спаљују људе који покушавају да открију истину, тако их клевећу, тако им загорчавајуживот_да_се ретко ко усуђује да их разобличава. То је други Начин. Трећи начин Је тај да,смаТрајући себе црквом, гта, према томе, и непогрешнИМ, ОТворено уче, кад им је топотребно. супротно од онога што је речено у Светом писму, препуштајући својим ученицима дасе какп знацПјГ_умеЈу испетљавају из тих противречности. Тако је, на пример, речено уСветом писму: једино је Христос ваш учитељ, и не називајте оцем својим никог на земљи, јерје један отац ваш, онај који је на небесима и не на-зивајте се учитељима јер је једанучитељ ваш — Христос, а они веле: ми смо једини оци и једини учитељи људи. Или је речено:ако хоћеш да се молиш, онда се моли сам у себи, и Бог ће усли-шити молитве твоје, а они учеда сви скупа треба да се моле у храмовима, уз песму и музику. Или је речено у Светом писму:не заклињите се ником, а они уче да сви треба да се заклињу на непри-косновено покоравањевласти, па ма шта та власт захтевала. Или речено је: не убиј, а они уче да се може убијатии да треба убијати у рату и по суд-ској пресуди. Или је, пак, речено: моје учење је дух иживот, храните се њиме као хлебом. А они уче да ако се ставе комадићи хлеба у вино иизго-воре над тим комадићима одређене речи, тад се хлеб преобраћа у тело, а вино у крв, ида је је-дење тог хлеба и пијење тог вина веома корисно за спас душе. Л>уди верују у то иусрдно једу ту чорбу и затим се, кад доспеју к нама, веома чуде што им та чорба нијепомогла — заврши ђаво у пелерини, заколута очима и искези се до самих ушију.— То је веома добро — рече Белзебуб и осмехну се. И сви ђаволи праснуше у гласан

смех.
VI
— Зар код вас има као и некад блудника, пљачкаша, убица? — већ весело упита Белзебуб.
Баволи се исто тако разгалише, заграјаше сви у исти мах, желећи да се покажу предБелзебубом.— Не као некад, већ више него некад — по-вика један.— Блудници не могу да се сместе у ранијимодељењима — зацича други.— Садашњи пљачкаши су гори од ранијих —довикну трећи.— Не можемо стићи да спремимо горива заубице — рикну четврти.— Немојте говорити сви у исти мах. Нека од-говара онај кога будем питао. Ко руководи блу-дом, нека изађе и исприча како сад наводи на тоученике онога који је забранио да се мењају женеи рекао да не треба с похотом гледати на жену. Коруководи блудом? Ја — одговори пузећи на стражњици премаБелзебубу, мрки ђаво женског лика с подбулимлицем и балавим устима која су непрестано жва-кала. Тај ђаво испуза испред свих осталих, чучну, пови главу у страну и, протуривши реп с кићан-ком између ногу, поче, машући њиме, говорити певајућим гласом овако:—Наводимо их и по старом методу који си
употребљавао још у рају ти, оче и господару наш,који си нам предао цео људски род да господа- римо њиме, и на нови црквени начин. На нови црквени начин ми их наводимо овако: уверавамо људе да се прави брак не састоји у томе у чему се стварно састоји, у сједињавању мушкарца и жене, већ у томе да се обуку у што лепше хаљине, оду
у велику, направљену у ту сврху зграду и да тамо, ставивши на главу нарочите, зато направљене капе, и уз звуке разноврсних песама, обиђу три пута око стола. Ми сугерирамо људима да је је- дино то прави брак. И људи, уверивши се у то, наравно, сматрају да је свако сједињавање му- шкарца и жене под другим околностима обично задовољство које ни на шта не обавезује или задовољење хигијенских потреоа и зато се, не устру-чавајући се, препуштају том задовољству. Баво женског лика приклони подбулу главу на Аругу страну и ћуташе који часак, као да оче-кује да види како ће његове речи деловати на Белзебуба.Белзебуб климну главом у знак одобраваља и ђаво женског лика настави овако:
— Тим начином, не напуштајући при том ни ранији, који је употребљаван у рају, начин

за-брањеног плода и радозналости — настави он очи-гледно желећи да подиђе Белзебубу

постижемо највеће успехе. Замишљајући да могу ступити у часни црквени брак и после

сједињавања с многим женама, људи мењају стотине жена и при том се тако навикавају на

разврат да то чине и после црквеног брака. Ако им се учини да их спутавају неке обавезе

настале из црквеног брака, тад по други пут обилазе око стола, прво обилажење сма-трају

неважећим.Баво женског лика заћута и, обрисавши крајем репа бале које су му потекле из уста, пови главу на другу страну и ћутке упре очи у Белзебуба.
VII
—Једноставно и добро — рече Белзебуб. —Одобравам. Ко руководи пљачкашима?
—Ја — одговори иступајући кршни ђаво, с великим кривим роговима, с брковима повијеним навише и огромним криво насађеним ногама. Тај ђаво, испузавши као и претходни и вој-нички фитиљећи бркове обема рукама, очекивао је питање.— Онај који је разрушио ад — рече Белзебуб— учио је људе да живе као птице небеске и на-
лагао да се удели ономе који проси а ономе који хоће да узме кошуљу да се да и капут, и

рекао је да онај који жели да се спасе треба да раздели иметак. Како ви наводите на пљачкуљуде који су то чули?— Ми то чинимо — рече ђаво с брковима, до-стојанствено забацујући главу — онако како је точинио отац и господар наш приликом избора Саула за цара. Исто онако као што су сугериралионда сугерирамо и ми људима да место да пре-стану пљачкати један другог, боље је да сепре-пусте једном човеку да их пљачка и да му се пот-пуно потчине. Ново је у нашем начинусамо то што тог човека, да бисмо му потврдили право да пљачка, водимо у храм, стављамо мунарочиту капу, посађујемо га у високу наслоњачу, дајемо му у руке штапић и лоптицу, мажемога уљем од конопље и у име Бога и његовог Сина прогла-шавамо то миропомазано лице за светогчовека. Тако да се пљачка коју врши такво лице сматра светом и ничим јој се не може статина пут. И све-штена лица и њихови помоћници, и помоћници помоћника, сви, непрекидно, мирнои без икакве бојазни пљачкају народ. При том доносе обично такве законе и заводе поретке у

којима, чак и без миропомазања, докона мањина увек може некаж-њиво пљачкати већину онихкоји раде. Тако да се у последње време пљачка врши и тамо где нема иропомазаних, као итамо где их има. Као што види отац и господар наш, у суштини, начин који ми употребљавамоје стари начин. Ново је у њему само то што смо ми допринели да се тај начин прошири,постане скривенији, распрострањенији у односу на простор и време и сигурнији. По-стигли смода се прошири тако што су се људи раније својевољно потчињавали оном кога су иза-брали, ами смо постигли да се сад потпуно неза-висно од своје воље потчињавају не оном когаизаберу, већ било коме. Да тај начин постане скри-венији, постигли смо тако што сад ти којепл>ач-кају, захваљујући завођењу нарочитих дажбина, посредних, не виде своје пљачкаше. Датај начин постане распрострањенији у односу на простор, постигли смо тако што такозванихришћански на-роди, не задовољавајући се пљачком својих су-народника, пљачкају под разним,најнеобичнијим изговорима, првенствено под изговором ширења хришћанства и све оне туђинске

народе од којих се има шта опљачкати. У односу на време тај нови начин је распрострањенијинего раније, захваљу-јући завођењу зајмова, друштвених и државних: пљачкају се сад не саможиви већ и будућа поко-лења. Да тај начин постане сигурнији, постигли смо тако што највећепљачкаше сматрају светим личностима, и л>уди се не усуђују да им се супрот-стављају.Највећи пљачкаш треба само да успе да се миропомаже и тад може мирно пљачкати кога хоће иколико хоће. Тако сам ја једно време у Русији, опита ради, доводио на престо једну задругом најгнусније жене, глупе, неписмене и раз-вратне које по постојећим законима нису

имале никаквог права на то. Последња је била не само развратница, већ и злочинац, убила јемужа и законитог наследника. И л>уди јој само зато што је била миропомазана нису чупалиноздрве и нису је шибали како су то чинили са свима мужеуби-цама, већ су јој се тридесетгодина ропски поко-равали, омогућујући и њој и њеним безбројним љубавницима да узурпирајуне само њихов иметак већ и људску слободу. Тако да у наше време јавне пљачке, наиме,насилно отимање новчаника, коња, одеће, представљају једва један милионити део свихзаконитих пљачки што их непрестано врше људи који имају могућности да то чине. У наше времепљачке се не кажњавају, прикривене су, и међу људима се уогапте уврежила таква спремност запљачку да је најважнији цил> живота готово свих људи пљачка која се смањује само онда кадсе пљачкаши боре између себе.
VIII
— Па то је добро — рече Белзебуб. — Алиубиства? Ко руководи убиствима?
— Ја — одговори, иступивши из гомиле, ђавоцрвен као крв, с очњацима који су штрчали из
уста, оштрим роговима и увис подигнутим дебе-лим, непомичним репом.— Како ти нагониш да постану убице ученикеонога који је рекао: не узвраћај злом за зло,
љуби непријатеље своје? Како наводиш те људеда постану убице?— Наводимо их на стари начин — одговорицрвени ђаво заглушујућим, громким гласом —подстичемо у људима грамзивост, напраситост,мржњу, освету, надменост. И, исто тако, на стари
начин сугерирамо учитељима људи да је најбољесредство да се људи одуче од убиства да учитељијавно убијају оне који су извршили убиство. Тајначин даје нам исто толико убица колико их иприправља за нас. Већи број давало нам је и дајеново учење о непогрешивости цркве, о хришћан-ском браку и о хришћанској једнакости. Учење
о непогрешивости цркве давало нам је некада нај-већи број убица. Л>уди који су убрајали себе међучланове непогрешиве цркве, сматрали су да језлочин дозволити лажним тумачима учења даразвраћају људе и да је зато убиство таквихљуди богоугодно дело. И убијали су целанасеља и осуђивали на смрт, спаљивали сто-тине хиљада људи. При том је смешно то штосу они који су осуђивали на смрт и спаљивали људе,оне који су почели схватати право учење, те за нас најопасније људе, сматрали нашим слугама, то јест слугама ђавола. Ти који су осуђивали на смрт и спаљивали на ломачама и који су одиста били наше покорне слуге, сматрали су себе светим извршиоцима божје воље. Тако је то било у старо време. У наше време веома велики број убица даје нам учење о хришћанском браку и о једна-кости. Учење о браку даје нам, прво, убиства међу супрузима и децоубиства мајки. Мужеви и жене убијају једни друге кад им се учини да их спута-вају неки законски прописи и обичаји црквеног брака. Мајке убијају децу најчешће онда кад од-носе из којих су настала деца не признају за брак. Таква убиства врше се непрестано и равномерно. Убиства која су настала услед хришћанског учења о једнакости врше се повремено, али се зато, кад се врше, врше у веома великом броју. По том учењу, људима се сугерира да су сви равноправни пред законом. Опљачкани људи осећају да то није истина. Виде да се та једнакост пред законом са-стоји само у томе да омогућује пљачкашима да несметано и даље пљачкају, а њих то погађа и они се буне и нападају своје пљачкаше. И тад настају узајамна убиства која нам покаткад дају одједном десетине хиљада убкца.

IX

— Али убиства у рату? Како наводите на њих ученике онога који је сматрао све људе синовима једног оца и налагао да се воле непријатељи? Црвени ђаво искези зубе, пусти из уста млаз ватре и дима и радосно се дебелим репом удари по леђима.

— То овако радимо: сугерирамо сваком на- роду да је он тај народ који је најбољи од свих на свету, БеШбсШапс! иђег аИез/ Француска, Енгле-ска, Русија иђег аИез, и да тај народ (име је ре-као) треба да господари свим другим народима. А пошто смо свим народима сугерирали исто, они стално осећају да им прети опасност од суседа, вечито се спремају за одбрану и озлојеђени су једни на друге. А уколико се једна земља више спрема за одбрану и распирује мржњу према сво-јим суседима, утолико се више спремају за од-брану све остале и распирују мржњу једне према другима. Тако да се сад сви људи, који су примили учење онога који је нас називао убицама, сви упорно и првенствено баве припремама за убиство и самим убиствима.

X

— Па то је оштроумно — рече Белзебуб после краћег ћутања. — Али како то да учени људи, не- спутани заблудама, нису увидели да је црква изо- пачила учење и да га нису обновили? — Та они не могу то учинити — самоувереним гласом рече, испузавши напред, угаситоцрни ђаво у тоги, с пљоснатим косим челом, удовима на ко- јима није било мишића и клемпавим великим ушима. — Зашто? — строго упита Белзебуб, незадово љан самоувереним гласом ђавола у тоги.

Баво у тоги кога не помете Белзебубов повик, лежерно, прибрано седе, али не чучнувши, као остали, већ источњачки, прекрстивши ноге на ко-јима није било мишића и поче говорити течно, тихим, одмереним гласом: — Они не могу то учинити зато што им сталноодвраћам пажњу од оног што могу и што треба да

знају и скрећем је на оно што не треба да знају и што никад неће сазнати.

— Како си то постигао?— Постигао сам и постижем то на различите
начине у разна времена — одговори ђаво у тоги. — У старо време сугерирао сам људима да је за њих најважније да подробно знају о међусобном
односу лица свете Тројице, о пореклу Христа, о његовој природи, о својству Бога итд. И они су много и дуго размишљали, доказивали, препирали
се и љутили. И толико су се предали тим размиш- љањима да уопште нису мислили како треба жи- вети. А пошто нису мислили како треба живети,
није им ни било потребно да знају шта им је учи- тељ говорио о животу.

Затим, кад су се толико заврзли у та размиш-љања да су престали схватати о чему говоре, ја сам једнима сугерирао како је за њих најважније да проуче и објасне све што је написао човек по имену Аристотел, који је живео пре хиљаду година у Грчкој; другима сам сугерирао да је за њих најважније да пронађу камен помоћу кога би се могло правити злато и такав еликсир који би мо-гао лечити од свих болести и учинити људе бесмрт-ним. И најумнији и најученији људи међу њима усредсредили су све своје умне моћи на то.

Онима који се нису интересовали за то суге-рирао сам да је најважније знати: да ли се Земља окреће око Сунца или Сунце око Земље? И кад су утврдили да се Земља окреће, а не Сунце и израчунали колико има милиона врста од Сунца до Земл>е, били су веома задовољни и отада па све до данас још усрдније изучавају растојање међу звездама, мада знају да нема и не може бити краја тим растојањима, и да је бескрајно много звезда и да њима нимало није потребно да то знају. Осим тога, ја сам им још сугерирао и то да им је неопходно и важно да знају како су насталесве животиње, сви црви, све растиње и сва наЈ-сићушнија жива бића. И мада им и то нимало није било потребно да знају и мада им је било савр-шено јасно да је то немогуће сазнати, јер таквих животиња има бескрајно много, као и звезда, они на испитивања тих и њима сличних природних по-јава материјалног света усредсређују све своје умне моћи и веома се чуде што, уколико више са-знају оног што им није потребно да знају, утолико више преостаје онога што нису сазнали. И мада им је на основу њиховог испитивања било јасно да област оног што им је преостало да сазнају бива све већа, предмети испитивања све сложе-нији, а знања која су стекли све мање применљива на живот, то их нимало не доводи у недоумицу, и непоколебљиво убеђени у важност својих проуча-вања настављају да испитују, проповедају, пишу, и штампају, и преводе с једног језика на други сва своја истраживања и размишљања која махом ничему не служе, а ако каткад и послуже, онда само за разоноду мањине богатих или за погор-шање положаја већине сиромашних.Зато да се никад не би досетили оног јединог што им је потребно — спровођења у живот начела на која указује Христово учење, ја им сугерирам да не могу знати законе духовног живота и да је свако религиозно учење, а међу њима и Христово учење, заблуда и сујеверје, а да могу сазнати како треба живети из науке коју сам ја смислио за њих, која се назива социологијом, која изучава како су различито лоше живели њихови преци. И ^место да се сами, према Христовом учењу, по-старају да живе боље, сматрају како треба једино проучавати живот предака, па ће из тога проуча-вања извести опште законе живота, и како је, да би живели добро, потребно једино прилагодити свој живот тим законима које су измислили.

Зато, да бих их учврстио у заблуди, сугерирам им нешто што наличи на учење цркве, наиме, да постоји извесна повезаност знања. што се назива науком, и да су тврђења те науке исто тако не-погрешива као и тврђења цркве.

А чим се они који себе сматрају научним пре-гаоцима увере у своју непогрешивост, они одмах, наравно, проглашавају за непобитне истине не само непотребне већ често и бесмислене глупости, којих се, изрекавши их једном, више не могу одрећи.

Те зато и тврдим да докле год им будем суге-рирао поштовање, слепу покорност тој науци коју сам смислио за њих, неће уопште схватити то учење које нас умало није стало главе.

XI

— Веома добро. Најлепше вам хвала — рече Белзебуб и лице му се озари. — Заслужили сте награду и ја ћу вас достојно наградити.

— А нас сте заборавили — заграјаше остали ђаволи разнобојне длаке, малени, велики, криво- ноги, дебели и мршави.

— Шта ви радите? — упита Белзебуб.

— Ја сам ђаво техничких достигнућа.

— Ја сам поделе рада.

— Ја сам саобраћаја.

— Ја сам штампања књига.

— Ја сам уметности.

— Ја сам медицине.

— Ја сам културе. ' '

— Ја сам васпитања. '

— Ја сам преваспитавања л>уди.

— Ја сам пијанства.

— Ја сам доброчинства.

— Ја сам социјализма.

— Ја сам феминизма — повикаше сви углас, хрлећи према Белзебубу.

— Говорите сваки понаособ и кратко — по- ика Белзебуб. — Ти — обрати се он ђаволу тех- ничких достигнућа. — Шта ти радиш?

— Ја сугерирам људима да ће им уколико више буду стварали и уколико брже буду стварали уто- лико бити боље. И људи упропашћујући своје
животе да би производили ствари, производе све више и више, и поред тога што те ствари нису потребне онима који их терају да их праве и што
су неприступачне онима који их праве.

— Добро. А ти? — обрати се Белзебуб ђаволу поделе рада.

— Ја сугерирам људима да, пошто се ствари могу брже производити машинама него што их могу производити сами људи, људе треба претво-
рити у машине, и они то чине, и људи који су пре- творени у машине мрзе оне који су их у њих пре- творили.

— И то је добро. Ти? — обрати се Белзебуб ђаволу за саобраћај.

— Ја сугерирам људима да је за њих корисно да што брже путују из једног места у друго. И ^уди, уместо да побољшавају свој живот тамо где
живе, проводе већи део живота путујући из једног места у друго и веома се поносе тиме што за сат могу да пређу педесет и више врста. Белзебуб похвали и овога.

Крочи напред ћаво штампања књига. Његова дужност се, како објасни, састоји у томе да са-општава што је могуће већем броју људи оне га-дости и глупости које се чине и пишу у свету.

Баво уметности објасни да он под изговором утехе и подстицања узвишених осећања у људима повлађује њиховим пороцима, приказајући их у привлачној светлости.

Баво медицине објасни да се његова дужност састоји у томе да сугерира људима како је за њих најпрече — старање о властитом телу. А пошто старању о властитом телу нема краја, тада људи, старајући се о свом телу уз помоћ медицине, не само да заборављају на животе других л>уди већ и на свој сопствени.

Баво културе објасни да сугерира људима да је уживање у свим тим благодетима којим руко-воде ђаволи техничких достигнућа, поделе рада, саобраћаја, штампања књига, уметности, меди-цине, исто што и врлина и да човек који ужива све те благодети, може бити потпуно задовољан собом и нема потребе да се труди да буде бољи.

Баво васпитања објасни да сугерира људима да могу живећи недолично и, не знајући, чак, у чему се састоји честити живот, учити децу да живе честито.

Баво преваспитавања људи објасни да учи људе да, будући и сами порочни, могу преваспи-тавати порочне људе.

Баво пијанства рече како учи људе да, уместо да се спасавају од патњи, насталих због недолич-ног живота, настојећи да живе честитије, за њих је боље да утону у заборав под опијајућим деј-ством вина, дувана, опијума, морфијума.

Баво доброчинства рече да он, сугерирајући људима да грабећи и шаком и капом и дајући опљачканима покоји златник, чине доброчинство и немају потребе да се труде да постану бољи — одвраћа људе од добра.

Баво социјализма се похвали да у име нај-превасходнијег друштвеног уређења л>уди распи-рује класну мржњу.

Баво феминизма се похвали да ради још већег усавршавања друштвеног уређења, осим класне мржње, распирује још и мржњу међу половима.— Ја сам ђаво комфора, а ја моде! — викалису и цичали и остали ћаволи, пузећи према Белзе-
бубу.— Зар ви мислите да сам ја толико стар и глуп да не схватам како се, ма колико да је лажно уче- ње о животу, све што би нам могло наудити, ипакпреобраћа у нашу корист — повика Белзебуб и прасну у гласан смех. — Доста. Најлепше хвала
свима. — И, лупивши крилима, поскочи. Баволи окружише Белзебуба. На једном крају ђавола који се ухватише за руке био је ђаво у пелерини — изумитељ цркве, на другом крају — ђаво у тоги, изумитељ науке. Та два ђавола пружише је-
дан другом руке и круг се затвори. И сви ћаволи, кикоћући се, цичећи, звиждећи и подврискујући, почеше, машући и ударајући ре-повима, кружити и играти око Белзебуба. Раши-ривши крила и ударајући њима, Белзебуб је играо у средини, високо дижући ноге. Одозго су се чули крици, плач, јечање и шкргутање зуба.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Najveća obmana je da stvori pogrešnu sliku ljudima, pogrešnu sliku o Bogu.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Najveća obmana je da stvori pogrešnu sliku ljudima, pogrešnu sliku o Bogu.

Ili da spamuje bitne teme kao sto ti spamujes.
Jesi li procitao ovu pripovetku? od pocetka do kraja?,
sta ti se dopada,a sta ti se ne dopada?
Jel istinita ili nije istinita?
Napisi nesto,a ne samo da tvoja bude zadnja u vidu spama,
 
Natrag
Top