Kako bi svet danas izgledao da Eva nije zagrizla jabuku

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Razumijem ja šta je slobodna volja, ali, izgleda, da ti ne razumiješ. Nemoj se ponavljati. Rekao sam da ne vidim ništa loše u Božijim pravilima, a ti ponovo o tome na način kao da to nisam ni rekao. I neću da kažem da su Božija bića zakinuta za slobodnu volju, zato što Bog zabranjuje zlo, nego da su zakinuta i da je njihova slobodna volja redukovana, zbog toga što uopšte nešto zabranjuje. Zar je ovo problem shvatiti?
Da sam vjernik, ja bih rezonovao ovako: Božiji zakoni su dobri, jer zabranjuju zlo i nemoral i ja pristajem da moja slobodna volja bude redukovana poštovanjem tih zakona, jer je to cijena za miran i dobar život. I to je to, Ne bi mi palo na pamet da nekoga ubjeđujem da imam slobodnu volju, kao što radiš ti, jer naprosto to nije istina.
 
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
Razumijem ja šta je slobodna volja, ali, izgleda, da ti ne razumiješ. Nemoj se ponavljati. Rekao sam da ne vidim ništa loše u Božijim pravilima, a ti ponovo o tome na način kao da to nisam ni rekao. I neću da kažem da su Božija bića zakinuta za slobodnu volju, zato što Bog zabranjuje zlo, nego da su zakinuta i da je njihova slobodna volja redukovana, zbog toga što uopšte nešto zabranjuje. Zar je ovo problem shvatiti?
Da sam vjernik, ja bih rezonovao ovako: Božiji zakoni su dobri, jer zabranjuju zlo i nemoral i ja pristajem da moja slobodna volja bude redukovana poštovanjem tih zakona, jer je to cijena za miran i dobar život. I to je to, Ne bi mi palo na pamet da nekoga ubjeđujem da imam slobodnu volju, kao što radiš ti, jer naprosto to nije istina.
Ocigledno je da imas pogresnu predstavu o slobodnoj volji.

Razumijem ja šta je slobodna volja, ali, izgleda, da ti ne razumiješ. Nemoj se ponavljati. Rekao sam da ne vidim ništa loše u Božijim pravilima, a ti ponovo o tome na način kao da to nisam ni rekao. I neću da kažem da su Božija bića zakinuta za slobodnu volju, zato što Bog zabranjuje zlo, nego da su zakinuta i da je njihova slobodna volja redukovana, zbog toga što uopšte nešto zabranjuje. Zar je ovo problem shvatiti?
Da sam vjernik, ja bih rezonovao ovako: Božiji zakoni su dobri, jer zabranjuju zlo i nemoral i ja pristajem da moja slobodna volja bude redukovana poštovanjem tih zakona, jer je to cijena za miran i dobar život. I to je to, Ne bi mi palo na pamet da nekoga ubjeđujem da imam slobodnu volju, kao što radiš ti, jer naprosto to nije istina.
Ocigledno je da imas pogresnu predstavu o slobodnoj volji.

Dodato posle 10 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Kada je Bog stvarao svet, imao je dve mogućnosti. Prva mogućnost bila je da bića koja će stvoriti budu roboti. Pritisnete dugme i robot radi šta god vi zamislite. Druga mogućnost koju je Bog imao, bila je da stvori bića sa slobodnom voljom odlučivanja. Međutim, stvaranje bića sa slobodom odlučivanja nosi veliki rizik. Ako stvorite robota, vi uvek možete da upravljate njime. Ali ako stvorite bića sa slobodom odlučivanja, postoji rizik da to biće u jednom trenutku svog postojanja može jednostavno Bogu da kaže: "Ja želim da idem svojim vlastitim putevima. Bože, Tvoji putevi me više ne interesuju."

Bog se ipak odlučio da stvori bića sa slobodnom voljom odlučivanja. Bog je procenio da je bolje da stvori slobodna bića sa svim rizicima koje sloboda nosi, nego da stvorena bića nemaju slobodu. Zašto? Ako želite smisaon odnos između dva bića, na primer između muža i žene, da bi postojala radost i sreća, mora da postoji sloboda izbora. Ne možete da primoravate nekoga da vas voli. U braku gde nema slobode, vrlo često nema ni radosti, ni ljubavi, ni sreće. Zbog toga je sloboda neophodan uslov da bi postojala radost, ljubav i sreća.

Zašto roditelji odlučuju da imaju decu? Roditelji su svesni da dete može da ih odbaci i da prezre njihovu ljubav, da postane neposlušno, problematično ili zlo, ali će ipak roditi dete i voleće ga uvek. Ljubav u roditeljima je samo bleda slika ljubavi koju Bog ima prema svojim stvorenjima. Kada je Bog stvarao ljude, stvorio ih je da se raduje, da uživa u zajednici sa njima, da postoji ljubav u tom odnosu. A da bi postojala ljubav i sreća u odnosu čoveka i Boga, čovek mora da bude slobodan. A sloboda uključuje rizik da biće može da kaže: "Ja želim da idem svojim putem."

Bog je roditelj koji daje savršeno vaspitanje i uslove za život, ali ne primorava svoju decu da izaberu takav život. Neki ljudi bi želeli da ih Bog stvori da nikad ne pogreše. Ali takvo biće ne bi imalo slobodu. Stvarno slobodna bića mogu stvarno da kažu Bogu: "Ne", ali isto tako mogu da kaže Bogu: "Da". Međutim, sloboda povlači odgovornost za izbor koji činimo.

Bog nije od različitih mogućnosti izabrao svet koji će proizvesti najveći stepen dobra, a najmanje zla. Ne, Bog je stvorio savršeni svet, a ljudi su zloupotrebili svoju slobodnu volju i učinili da svet ne bude dobar, nego da bude pun patnje. Kada je Bog stvorio svet, u Bibliji na 6 mesta kaže da je Bog video da je bilo dobro, a sedmi put kaže: "Tada pogleda Bog sve što je stvorio, i gle, dobro beše veoma". 1.Mojsijeva 1.4,10,12,18,21,25,31 Dakle, Bog je stvorio dobar svet, a mi smo učinili da on bude onakav kakav on jeste. Zlo je nesklad između stvorenog bića i Boga, a samim tim i nesklad sa drugim stvorenim bićima.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Nemam ja pogrešnu predstavu o slobodnoj volji, nego ti. Nisi ti u stanju svatiti da slobodna volja uopšte ne postoji, ni kod vjernika ni kod ateista. Sloboda i slobodna volja su apstrakrni pojmovi, koji u stvarnosti nikada nisu postojali. Ako ti to nisi u stanju pojmiti, nego tvrddoglavo istrajavaš u svojoj dogmi, samo nastavi.
 
Učlanjen(a)
30.07.2010
Poruka
37
da oni nisu pojeli jabuku sad bi svi bili dobri jelte.a onda se rodim ja npr i eto probam jabuku da vidim sta ce da se desi.Da li bi onda bog sve ove ljude koji su ziveli milion godina bez problema isterao iz raja samo zato sto sam ja pojeo jabuku.Po meni oni nisu krivi zbog mene kao sto ni ja nisam kriv zbog adama.I sada ako bog konacno unisti zlo i svi dobri odu u raj i tamo opet postavi neko drvo i opet se rodi neki covek koji nije znao za ovaj svet i on uzme jabuku.Jel to jovo nanovo.Ako nije koji je onda smisao ovog testa.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Smisao testa sa jabukom nije u samom jedenju ploda jabuke - vec u poslusnosti prema Bogu.

Ako malo bolje pogledamo tekst koji govori o padu prvih ljudi - mozemo videti da je sotona rekao Jevi da ako jede plod sa zabranjenog drveta - da ce postati kao Bog i znati tajne dobra i zla.

To je ucenje cele vekovne okultne filozofije - da covek moze postati Bog i kroz okultnu spoznaju steci mudrost samih Bogova.

Sotona je prevario Jevu, jer ona nije stekla mudrost Bogova - vec je prakticno spoznala sta znaci biti odvojen od izvora zivota, spoznala je zlo iskustveno koje joj je na kraju donelo fizicku smrt i ako joj je sotona rekao da nece umreti.
 
Učlanjen(a)
30.07.2010
Poruka
37
u ovom slucaju neposlusnost je jedenje jabuke.a neposlusnost moze biti i jedenje kruske.problem je sto on mene i tebe i onoga kaznjava zato sto je tamo neki idiot bio neposlusan.i rekoh dodju svi dobri ljudi u raj i dodje opet neki idiot jer ako je mogao prvi covek da pogresi moze i 145678884-ti covek
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mi na nekineki nacin ispastamo zbog greha Adama i Jeve nasih praroditelja, jer su jedenjem ploda odnosno neposlusnoscu Bogu prvi ljudi izgubili prvobitnu savrsenu moralnu prirodu - sagresili su.
Da bi se razumelo ovo SAGRESENJE, mora se razumeti sta je greh, da je to sila koja je suprotna sili zivota, ona neposlusnoscu prema moralnim principima i njihovim prakticnim krsenjem ovladava covekovim bicem, donosi smrt i raspadanje, cini da nesto sto je bilo savrseno postane nesavrseno i da besmrtno postane smrtno.

U tom smislu, sagresenjem prvih ljudi oni su izgubili savrsenu moralnu prirodu i doziveli moralni pad cime je automatski u njih usla klica smrti - kako na njih tako i na njihove potomke i svaki Adamov i Jevin potomak se od casa njihovog pada radjao sa nesavrsenom gresnom prirodom i klicom smrti u sebi jer se to genetski prenosilo.

Isus Hristos je u bibliji nazvan drugi Adam, jer je dosao da pobedi na ispitu na kome su prvi ljudi pali i da polozi svoj zivot umesto coveka, jer ucinjen greh vodi coveka u vecnu smrt bez mogucnosti da ikada vise zivi "JER JE PLATA ZA GREH SMRT" ali je Bog iz ljubavi pronasao resenje za smrt i dao mogucnost da covek moze vecno ziveti, a uslov je da prihvati Isusovu zrtvu kao zamenu za svoju smrt, da uskladi svoj zivot sa moralnim principima i dopusti Bogu da ga promeni i da ga ocisti od greha.

U bibliji postoji pojam HRISTOVOG DRUGOG DOLASKA kada ce Isus po drugi put doci i vratiti sve stvari u prvobitno stanje i od zemlje ponovo stvoriti raj na kome ce ljudi vecno ziveti kao u pocetku.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Eva nije zagrizla ''jabuku'' to ne pise u tekstu..
Mozda je bila kruska il mandarina :)

Sta bi bilo kad bi bilo, to ne mozemo znati..
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Dobro zapazanje.

U tekstu ne pise da je bila jabuka.
Moglo je biti bilo koje voce koje raste na drvetu.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Zna li neko odgovor na pitanje zašto je Bog to drvo poznanja uopšte postavio u Edemskom vrtu, odnosno, zašto mu je bilo potrebno da prve ljude dovodi u kušnju, kada je unaprijed znao, pošto je sveznajući, da će ljudi zgriješiti? Znači, namjerno ih je gurnuo u grijeh?
 
Natrag
Top