Judaizam

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
E bas bih voleo da cujem, nasu bracu Jevreje, koji su ovde na forumu, da nam objasne kako je Ime Bogu Izraelovom?
1. Da li danas znaju izgovor hebrejskog tetragrama?
2. Kada se Ime prestalo upotrebljavati?
3. I zasto se prestalo?

Eto za pocetak tri pitanja.
Nadam da ce neko i odgovoriti.
Hvala.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Izraelci su jedan veoma ponosan narod.,Bozji narod.
Narod koji je veoma mnogo propatio.
I to najvise zbog svoje tvrdoglavosti o tome sta je pravedno,a sta nije,sta je dobro a sta je zlo...
Rimljanima 9
31 A Izrailj tražeći zakon pravde ne dokuči zakon pravde.
32 Zašto? Jer ne traži iz vere nego iz dela zakona; jer se spotakoše na kamen spoticanja,
33 Kao što stoji napisano: Evo mećem u Sionu kamen spoticanja i stenu sablazni; i koji ga god veruje neće se postideti.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Bilo bi zanimljivo razgovarati sa njima o Isusu i o prorocanstvima..
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Sveti Atanasije Veliki je napisao odbranu od jevreja (apologiju) koja iznosi sva proroštva o Hristu i nemoguće je onda reći da je Hristos postojao, a da nije bio Mesija.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Bilo bi zanimljivo razgovarati sa njima o Isusu i o prorocanstvima..
Jevreji veruju po reci prvosvestenika Ane i Kajafe da su ucenici ukrali Isusovo telo...
Oni i dan danas cekaju Hrista,i postali su isti kao i svi ostali narodi...,zadrzali su religiju koju je Isus kritikovao,uz raznorazna ulepsavanja,i nadalje ne smeju da izgovaraju Bozje ime Jehova....
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Jevreji veruju po reci prvosvestenika Ane i Kajafe da su ucenici ukrali Isusovo telo...
Oni i dan danas cekaju Hrista,i postali su isti kao i svi ostali narodi...,zadrzali su religiju koju je Isus kritikovao,uz raznorazna ulepsavanja,i nadalje ne smeju da izgovaraju Bozje ime Jehova....

Jel to sve što znaš o Jevrejima?


Slušaj i gledaj:

Čuj druge o Jevrejima:


A postoji desetine proročanstava koja govore da kad završi vreme pagana da će Bog učiniti takva čuda kakva svet do tad nije video avideli su potop i izlazak izEgipta što će naspram onog što će se zbiti biti igračka.
A pagani nevernici viču:,,BOG JE ODBACIO IZRAILJA,,
NE!!!! Nije,Bog svoje IME želi proslaviti i učiniće to a pagani će zanemeti pred čudima nad čudima i stideće se svoje gordosti koja će se tad pokazati ništavnom isramnom.

Nisam u mnogim stvarima saglasan sa Miroljubom Petrovićem ali na ovo kažem AMIN!

 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Kao sto su i u proslosti postojale razne "struje" u Izraelu...,fariseji,sadukeji,slicno je i danas,ali isto tako ima i Jehovinih svedoka koji jasno i glasno izgovaraju ime Jehova na jevrejskom jeziku.naravno ogromna vecina ga ne izgovara,a neki ga izgovaraju kao isus itd....svako ima slobodnu volju.
Ono sto je bitno iz jevrejske religije "judaizma" i onda i sada jeste da ne priznaju isusa kao Hrista niti kao sina Bozjega...Oni Hrista i dan danas ocekuju....Kako Jevrejski JS izgovaraju ime Jehova mozete cuti ,ako posetite sajt
JS i izabrete jevrejski jezik
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
E bas bih voleo da cujem, nasu bracu Jevreje, koji su ovde na forumu, da nam objasne kako je Ime Bogu Izraelovom?
1. Da li danas znaju izgovor hebrejskog tetragrama?
2. Kada se Ime prestalo upotrebljavati?
3. I zasto se prestalo?

Eto za pocetak tri pitanja.
Nadam da ce neko i odgovoriti.
Hvala.

Jedno od najtežih pitanja je to kako se pravilno izgovara tetragram.
Postoji više tumačenja od strane onih što hoće sve da znaju a ime koje ja smatram najispravnijim po pitanju SZ je JAHVEH.
Ime se prestalo upotrbljavati iz razloga što su rabini odlučili da se ,,ne uzima uzalud,, Božje ime jer naš prevod kaže uzalud ili bespotrebno ali pravi smisao je ne uzimaj Ime Božje da se njime lažno kuneš,da njime zaklinješ nekog,da služi kao dokaz nečijg zaklinjanja.

To je razlog zašto je dato nekoliko naziva koji se koriste umsto onog jednog.
Najviše je u upotrebi El Šadaj i Adonaj.
Hrišćanima baš ništa ne znači da li se izgovara ovako ili onako jer je važno jedno a to je znati da opisna imenica,,JA SAM KOJI JESAM,, znači večni sve postojeći i sve prisutni Bog.Mi u Očenašu imamo upotrebu značenja tog imena i tako se molimo onom koji Jeste.

MNOGO je važnije poznati tog Boga u službi Spasitelja i ogrnuti se u NJegovu pravdu i oprati u toj krvi krstivši se u Njega.
satana sigurno zna naj tačniji naziv imena i šta mu to koristi?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Kod mnogih naroda postoje jezicke barijere i akcenti tako da jednu rec uglavnom izgovaraju drugacije,ali to je potpuno nebitno jer je to Jehova Bog i dopustio prilikom zidanja Vavilonske kule.
Na srpskom narodnom jeziku je uobicajen naziv Jehova,dok je Jahveh naziv medju uvazenom gospodom.Sto se mene tice meni ne smeta ni jedan naziv,ali navikao sam da ga zovem Jehova jer ga po tom imenu najvise ljudi u Srbiji i zove i koristi to ime.Ako nekada bude bilo drugacije,nemam nista protiv,jer sve je bolje od bezimenog Boga,kojem se ne sveti ime.Setimo se da je u svojoj molitvi Ocu,sin Bozji prvo naglasio da se Sveti ime Bozje pa sve ostalo.
Jevreji su zbog svojih raznoraznih gadosti bili mnogo kaznjavani od jehove Boga i zato su u svojim mukama polako prestajali da izgovaraju ime Jehove Boga jer su ga smatrali krivim za svo zlo sto im se desavalo_Oni su prvi poceli da izgovaraju njegovo ime umesto Jehova sa "Gospod" i ako se za Gospod vec koristila druga rec "Adonaj"
Ipak Isus Hrist ,sin Bozji im je jasno stavio do znanja da grese,i neustrasivo je govorio o svome Ocu koristeci njegovo ime JehovaJovan 17:6
6 Ja javih ime Tvoje ljudima koje si mi dao od sveta; Tvoji behu pa si ih meni dao, i Tvoju reč održaše.
Takvi su bili i prvi hriscani,ali kasnije kad je kukolj prevladao otpali hriscani sa svojim cezarom i Bogom Konstantinom uvode sve paganske obicaje u novu veru koju imenuju po Hristu kao hriscanstvo,a koje nema ni slovo H od hriscanstva iz I veka nase ere.za vreme isusa Hrista i njegovih apostola.
Uskoro takvi izbacuju Bozje i me Jehova ne samo iz Novog saveza vec i iz staroga saveza,
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Dzabe sam ja odgovarao, on opet isto ponavlja..
Zaista je Bog milostiv i strpljiv, ja ne mogu vise ponavljati, a Bog dragi neka otvori ovom coveku um da razume..
 
Natrag
Top