LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Juda je zanimljiva biblijska ličnost. Danas njegovo ime služi kao sinonim za izdaju, no da li je to uistinu baš tako? Kada gledamo gradaciju Judine pokvarenosti kroz jevanđelja, može se primjetiti da je on najmanje negativan u prvom Jevanđelju po Marku, a najviše u zadnjem - po Jovanu. To nam govori, kako je vrijeme više prolazilo, pisci Jevanđelja su imali sve negativniji stav prema Judi.

Rano hrišćanstvo nije imalo Bibliju. Tek između 30. do 60. godine po Isusovoj smrti, pišu se prvi zapisi o Isusu, (a pišu ih razni pisci, uglavnom, na osnovu priča koje su kružile u narodu), koji će, (zapisi) koju godinu kasnije, postati sastavni dijelovi Jevanđelja po Marku. Kasnija Jevanđelja su nastajala na sličan način, a za pretpostaviti je, što je vrijeme više odmicalo, da je bilo sve manje autentičnih svjedoka Isusovog vremena i Isusovog djelovanja, pa su se pisci služili svojom imaginacijom, da bi dali što ubjedljiviji pečat svojim pričama. Isto tako se može objektivno pretpostaviti da je među tim piscima bilo obrazoanih i manje obrazovanih ljudi. Treba napomenuti, da je u prvih 200 godina po Isusovij smrti, kružilo na hiljade priča o Isusovim djelima i njegovoj poruci. Smatra se da je napisano preko 30 Jevanđelja, među njima i Judino, a kao što znamo, Novi zavjet čine četiri Jevanđelja i apostolska djela. Nota bene. Ne treba ličnosti po kojima se zovu Jevanđelja, smatrati jedinim piscima tih Jevanđelja. Oni su zapisali ono što su ispovijedali, a ispovijedali su ono što su sami znali, ali i ono što su drugi pisali ili pričali o Isusu, a sa čime su se pisci Jevanđelja slagali.

No, da se vratimo Judi. Postoje mnoge teorije o Judinom postupku. Neke od njih govore da je Juda prokazao Isusa u dogovoru sa samim Isusom!? U žestokim raspravama u ranom hrišćanstvu između hriščana i gnosista, ovi poslednji su tvrdili da je Juda zapravo učinio uslugu Isusu, jer je svojim činom pomogao da se Isus oslobodi tijela!
Šta o svemu ovome misle poznavaoci Biblije i istorije relligije?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Juda je zanimljiva biblijska ličnost. Danas njegovo ime služi kao sinonim za izdaju, no da li je to uistinu baš tako? Kada gledamo gradaciju Judine pokvarenosti kroz jevanđelja, može se primjetiti da je on najmanje negativan u prvom Jevanđelju po Marku, a najviše u zadnjem - po Jovanu. To nam govori, kako je vrijeme više prolazilo, pisci Jevanđelja su imali sve negativniji stav prema Judi.

Rano hrišćanstvo nije imalo Bibliju. Tek između 30. do 60. godine po Isusovoj smrti, pišu se prvi zapisi o Isusu, (a pišu ih razni pisci, uglavnom, na osnovu priča koje su kružile u narodu), koji će, (zapisi) koju godinu kasnije, postati sastavni dijelovi Jevanđelja po Marku. Kasnija Jevanđelja su nastajala na sličan način, a za pretpostaviti je, što je vrijeme više odmicalo, da je bilo sve manje autentičnih svjedoka Isusovog vremena i Isusovog djelovanja, pa su se pisci služili svojom imaginacijom, da bi dali što ubjedljiviji pečat svojim pričama. Isto tako se može objektivno pretpostaviti da je među tim piscima bilo obrazoanih i manje obrazovanih ljudi. Treba napomenuti, da je u prvih 200 godina po Isusovij smrti, kružilo na hiljade priča o Isusovim djelima i njegovoj poruci. Smatra se da je napisano preko 30 Jevanđelja, među njima i Judino, a kao što znamo, Novi zavjet čine četiri Jevanđelja i apostolska djela. Nota bene. Ne treba ličnosti po kojima se zovu Jevanđelja, smatrati jedinim piscima tih Jevanđelja. Oni su zapisali ono što su ispovijedali, a ispovijedali su ono što su sami znali, ali i ono što su drugi pisali ili pričali o Isusu, a sa čime su se pisci Jevanđelja slagali.

No, da se vratimo Judi. Postoje mnoge teorije o Judinom postupku. Neke od njih govore da je Juda prokazao Isusa u dogovoru sa samim Isusom!? U žestokim raspravama u ranom hrišćanstvu između hriščana i gnosista, ovi poslednji su tvrdili da je Juda napravio golemu uslugu Isusu, jer je svojim činom pomogao da se Isus oslobodi tijela!
Šta o svemu ovome misle poznavaoci Biblije i istorije relligije?

Uvek sam se pitao zasto je Juda morao da pokaze Isusa kada su ga u to vreme svi znali. To mi nikad nece biti jasno.
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
ja ne mislim nista, to je izmedju njega i isusa i samo oni znaju sta se stvarno desilo, tako da ne vidim razlod da me se tice ta stvar, i u jevandjeljima nemamo ista misljenja sto ga je juda prodao ili ga nije prodao nego mu je isus rekao, i u toj temi nemamo ista jevandjelja kao i u jos nekim
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Uvek sam se pitao zasto je Juda morao da pokaze Isusa kada su ga u to vreme svi znali. To mi nikad nece biti jasno.
Mogu se pretpostaviti neke stvari u vezi sa tvojim pitanjem, koje imaju smisla. Isus je djelovao u vrijeme kada su Rimljani vladali Bliskim istokom, a zna se da su oni tada progonili, ne samo hrišćanstvo, nego sve religijsike sekte koje su su se javljale i prije pojave Isusa. S druge strane, Isus je u to vrijeme bio otpadnik i od jevrejske vjere, jer je propovjedao nešto sasvim drugo od judaizma. Dakle, i Jevreji i Rimljani su u njemu vidjeli opasnost, odnosno jeres. U takvoj situaciji, logičnije je pretpostaviti da je Isus djelovao, bar do pretkraj svoga života, u nekoj vrsti ilegale, nego da je to radio javno.
Priče o Isusu i njegovim čudima, vjerovatno su se širile među Jevrejima, Paganima i Rimljanima, te je više bio poznat na osnovu tih priča, nego javnog djelovanja. Naravno, drugo je pitanje koliko su pristalice Isusove ideje pretjerivale i dodavale tim pričama i ono što se stvarno nije događalo. Kako god, logično je pretpostaviti da je Isus, i kada je djelovao javno, to činio među svojim pristalicama, a nikako među cjelokupnom populacijom Judeje. Prema tome, ako pođemo od ovakve pretpostavke, Judino prokazivanje Isusa, odnosno, Judina izdaja, ima smisla.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Mogu se pretpostaviti neke stvari u vezi sa tvojim pitanjem, koje imaju smisla. Isus je djelovao u vrijeme kada su Rimljani vladali Bliskim istokom, a zna se da su oni tada progonili, ne samo hrišćanstvo, nego sve religijsike sekte koje su su se javljale i prije pojave Isusa. S druge strane, Isus je u to vrijeme bio otpadnik i od jevrejske vjere, jer je propovjedao nešto sasvim drugo od judaizma. Dakle, i Jevreji i Rimljani su u njemu vidjeli opasnost, odnosno jeres. U takvoj situaciji, logičnije je pretpostaviti da je Isus djelovao, bar do pretkraj svoga života, u nekoj vrsti ilegale, nego da je to radio javno.
Priče o Isusu i njegovim čudima, vjerovatno su se širile među Jevrejima, Paganima i Rimljanima, te je više bio poznat na osnovu tih priča, nego javnog djelovanja. Naravno, drugo je pitanje koliko su pristalice Isusove ideje pretjerivale i dodavale tim pričama i ono što se stvarno nije događalo. Kako god, logično je pretpostaviti da je Isus, i kada je djelovao javno, to činio među svojim pristalicama, a nikako među cjelokupnom populacijom Judeje. Prema tome, ako pođemo od ovakve pretpostavke, Judino prokazivanje Isusa, odnosno, Judina izdaja, ima smisla.

To sto si napisao ima smisla ali onda veci deo prica o njemu nema smisla.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
To sto si napisao ima smisla ali onda veci deo prica o njemu nema smisla.
Zato sam i napisao da je zanimljiva biblijska ličnost. Mnogo je kontraverzi o njemu i među samim piscima Jevanđelja koja su involvirana u Novi Zavjet, a da ne govorimo o Jevađelju po Judi, koje je otkriveno krajem 70-tih godina u Egiptu. Tamo se Juda vidi u sasvim drugaćijem svjetlu i prukazuje se kao jedini Isusov sljedbenik koji je razumio Isusa i njegovu želju da odbaci zemaljsko tijelo.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
U starom zavetu postoje Mesijanska prorocanstva koja se odnose na dolazak Mesije, a koja su se sa preciznom tacnoscu ispunila Isusovim dolaskom na ovaj svet.
Jedno od tih prorocanstava se odnosi na izdajstvo Isusa Hrista:

"I uzeh svoj štap, blagost, i slomih ga da ukinem zavet svoj koji učinih sa svim narodima.
I ukide se onog dana, i nevoljni od stada, koji gledahu na me, poznaše doista da beše reč Gospodnja.
I rekoh im: Ako vam je drago, dajte mi moju platu; ako li nije nemojte; i izmeriše mi platu, trideset srebrnika.
I reče mi Gospod: Baci lončaru tu časnu cenu kojom me proceniše. I uzevši trideset srebrnika bacih ih u dom Gospodnji lončaru" ( Zaharija 11. 10 - 13 )


Ispunjenje ovog prorocanstva pronalazimo u dogadjaju opisanom u jevandjeljima:

"Тада један од дванаесторице, по имену Јуда Искариотски, отиде ка главарима свештеничкијем,
И рече: шта ћете ми дати да вам га издам? А они му обрекоше тридесет сребрника.
И отада тражаше згоду да га изда" ( Matej 26. 14 - 16 )

"Тада видевши Јуда издајник Његов да Га осудише раскаја се, и врати тридесет сребрника главарима свештеничким и старешинама Говорећи: Ја сагреших што издадох крв праву. А они рекоше: Шта ми маримо за то? Ти ћеш видети.
И бацивши сребрнике у цркви изиђе, и отиде те се обеси.
А главари свештенички узевши сребрнике рекоше: Не ваља их метнути у црквену хазну, јер је узето за крв.
Него се договорише те купише за њих лончареву њиву за гробље гостима.
Од тога се и прозва она њива крвна њива и до данас.
Тада се изврши шта је казао пророк Јеремија говорећи: И узеше тридесет сребрника, цену цењенога кога су ценили синови Израиљеви;
И дадоше их за њиву лончареву, као што ми каза Господ" ( Matej 27. 3 - 10 )


Iz sledeceg teksta mozemo videti da je Juda bio moralno slaba osoba i da je potkradao Isusa i njegove ucenike.

"A Isus na šest dana pre Pashe dođe u Vitaniju, gde beše Lazar koji umre, koga on podiže iz mrtvih.
Onde mu pak zgotoviše večeru, i Marta služaše, a Lazar beše jedan od onih što seđahu sa njim za trpezom.
A Marija, uzevši litru pravoga nardova skupocenoga mirisa, pomaza noge Isusove, i obrisa kosom svojom noge njegove; a kuća se napuni mirisa od mira.
Onda reče jedan od učenika njegovih, Juda Simonov Iskariotski, koji ga nameravaše izdati: Zašto se ovo miro ne prodade za trista dinara i ne dade siromasima?
A ovo ne reče što mu beše stalo do siromaha, nego što beše lopov, i imaše kesu, i uzimaše što se metaše u nju.
A Isus reče: Ostavi je! Ona je to sačuvala za dan mojega pogreba;
Jer siromahe svagda imate sa sobom, a mene nemate svagda" ( Jovan 12. 1 - 8 )

Pitanje koje se postavlja je `Zasto je juda izdao Hrista?
Da li je to bilo zbog novca ili nekih drugih ambicija.
Malo je verovatno da je Juda izdao Hrista zbog novca, on koji je gledao Isusova cuda, slusao njegove propovedi i tri godine ziveo sa Isusom u krugu njegovih ucenika.
Kada se sagleda kontekst jevandjelja, najverovatnije je da je Juda izdao Isusa iz politickih razloga, odnosno on je cvrsto verovao da je Isus Mesija, i iz tog razloga zeleo je da preuzme stvar u svoje ruke i dovede situaciju do te tacke da natera Hrista da pokaze svoju moc i bozanski autoritet i uspostavi Mesijansko carstvo na zemlji predhodno podlozivsi sve narode pod svoje noge i izabranog naroda Izrailja, a da ce on - Juda kako jedan autor kaze `Biti jedan od prvih ministara u buducoj Mesijanskoj vladi"

Juda je prema tome bio od onih ljudi koji su ocekivali zemaljskog Mesiju cara, i smatrao je da ima pravo da se izbori za svoj licni interes u svemu tome.
On je ovo cinio nesvesno neznajuci da ispunjava starozavetno prorocanstvo koje se odnosi na njega.

Da li je Juda bio predodredjen da ucini izdajstvo, to nije sustina prorocanstva koje govore o izdaji Isusa i mnogih drugih prorocanstava koje govore o buducim dogadjajima.
Naime, buducnost nije Bozanski teledirigovana ili unapred smisjena da bi morala da se odigra odredjenim zacrtanim planom koji je unapred kreiran u Bozjem umu, ne vec je stvar suprotna, Bog poznaje buducnost i on vidi sve sta ce se dogoditi u buducnosti.
Dakle, Bozje znanje o buducim dogadjajima dolazi iz buducnosti, a nije deo njegovog plana u svakom slucaju.

U tom smislu Juda nije morao da izda Hrista, ali Bog je unapred video da ce stvari teci bas tim tokom i to je objavio u starozavetnim prorocanstvima a precizno su se ispunile u dogadjajima sa Judom.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Juda je zanimljiva biblijska ličnost.
Danas njegovo ime služi kao sinonim za izdaju, no da li je to uistinu baš tako? ...


Svi smo mi Juda.
Ima jedna replika " Posljednje večere" na kojoj su naslikani Isus i 12 apostola. Na jednom od apostola crte lica se nisu raspoznavale. Pitali su slikara: Tko je to? - Juda! - A zašto mu je lice bezlično? - Odgovor je bio: Zato što svaki od nas može imati njegovo lice.

Od Judine izdaja i Judinog poljupca su nastale uzrečice među svim narodima.
I dalje ostaje zagonetno kako je Juda, izabran od samog Isusa za apostola, mogao izdati Isusa za 30 srebrnjaka. Živio je s Njim, gledao Isusova čudesa, slušao ga. Isus je imao povjerenje u Judu kad ga je postavio u službu ekonoma. Kako se to može shvatiti?
Judino evanđelje spada u Apokrifna Evanđelja koje ranokršćanka crkva nije uvrstila u kanon jer su nastala kasnije i sadržavala kriva naučavanja.

Bilo je raznih tumačenja, u nekim filmovima se također moglo vidjeti. Po nekima, Juda je bio zelot i želio je ubrzati oslobađanje Izreala od rimske vlasti. Vjerovao je u Isusa, ali ga je predao uvjeren da će se Isus spasiti. Drugi navode novac kao jedini razlog. Treći, pak, kažu da je Isusu učinio " uslugu" jer ga je Sotona napastovao da odustane od Spasiteljske žrtve na križu. itd.
Uglavnom, tumačenja koja izazivaju senzacije.

Istina je ono što znamo iz Evanđelja. Juda je Isusa izdao i kasnije izvršio suicid. Mislim da je samo Matej to zapisao. Sv. Ivan Evanđelista govori o Judi kao o " sinu propasti" i doslovno "da je Sotona ušao u njega."

Za kršćanina su važne dvije stvari:
Juda izdajnik u očaju sebi oduzima život, sv. Patar koji je zatajio Isusa, zauzima drugi stav: skrušeno se i ponizno kaje i Isus mu oprašta.
Druga stvar, može se čitati Evanđelje, poznavati Isusa, diviti Mu se, slijediti Ga, ali srcem ostati daleko od Njega.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464

Judino evanđelje spada u Apokrifna Evanđelja koje ranokršćanka crkva nije uvrstila u kanon jer su nastala kasnije i sadržavala kriva naučavanja.

E, to je ta caka! Kažeš da je Judino Jevanđelje kriva nauka. Kako to znamo? Kako znamo da ona Jevanđelja koja su nekada davno crkveni oci odlučili da uvrste u Novi zavjet, nisu kriva nauka? Zašto su odabrali baš ta, a tridesetak drugih nisu? Da li je prilikom odabira Jevanđelja koja će ući u Novi zavjet, ikakvu ulogu igrala tadašnja društvena i politička situacija?
Sve su to pitanja na koja se ne može ogovoriti ni sa približnom pouzdanošću, ako ćemo pošteno govoriti. Ali, ako pođemo od stereotipa i predrasude koju smo već usvojili o Judi kao izdajniku, onda se, naravno, ni njegova riječ neće smatrati relevantnom, jer, Bože moj, ko je pokvaren i izdajica, ne može ni istinu govoriti?! No, prvo bi trebalo utvrditi da li je Juda zaista ono što o njemu govori oficijelna crkva.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107

Napomenuo bih jos nesto na moj gore postavljen komentar.
Dokaz da Juda nije izdao Hrista da bi svesno ubrzao njegovu smrt na krstu je taj sto se on nakon hvatanja Isusa od strane svestenika i Rimljana pokajao i otisao da se obesi.
Naime, on je ocekivao da ce prilikom samog Isusovog hvatanja on pokazati svoju pravu moc i pobacati svoje gonitelje kao lutke, i pokrenuti ustanak protiv Rimskog jarma i ustoliciti sebe kao Mesiju i cara.
Posto se to nije desilo, Juda je u razocarenju sto nije uspeo u svojoj nameri otisao i vratio novac svestenicima bacivsi ga u hramu, sa recima "JA IZDADOH KRV PRAVU"
Griza savesti ga je navela da oduzme sebi zivot, jer nije mogao da se suoci sa svojim grehom izdaje svog ucitelja.
 
Natrag
Top