Jehovini svedoci!

Član
Učlanjen(a)
06.02.2010
Poruka
535
STRAZARSKA KULA ˙ 1. APRIL 2012. 3
LJUDI su radoznali kada je u pitanju Isus Hrist. Knjige o njemu postaju bestseleri. Filmovi o njemu su veoma popularni. Pa ipak, pitanja o Isusu ostaju bez odgovora. Ljudi imaju razlicita misljenja o tome ko je on zaista bio. Pre nekoliko godina, dvoje novinara su postavili onlajn anketu s pitanjem: „Ko je bio Isus?“ Među odgovorima su se nasle sledece izjave: „Po svemu sudeci, on je bio rabi (ucitelj) koji je
svojim zivotom pokazao sta znaci milosrđe. „Bio je obican covek koji je imao neobican, izvanredan zivot.“ „Nema dokaza da je Isus postojao. „Isus je Bozji Sin koji se rodio, umro i ustao iz mrtvih da nas spase od nasih greha. On je i danas ziv i ponovo ce do ci na zemlju.“ „Verujem da je Isus Hrist jedini Bozji Sin, koji je u isto vreme i covek i Bog.“ „Isus je bajka za odrasle.“Jasno je da ne mogu biti tacna sva ta razlicita gledista. Postoji li neki pouzdan izvor informacija koji nam moze pruziti verodostojne odgovore na pitanja o Isusu?

Izdavaci ovog casopisa veruju da je Biblija Bozja Rec i da se samo u njoj moze naci celokupna istina o Isusu Hristu (2. Timoteju 3:16).

U narednom clanku cemo razmotriti biblijske odgovore na neka uobicajena pitanja o Isusu. On sam je rekao da spasenje moze dobiti svako „ko iskazuje veru u njega“ (Jovan 3:16). Pozivamo vas da ispitate te odgovore i sami odlucite da li treba da saznate nesto vise o Isusu i o tome kako mozete pokazati veru u njega. Vise informacija moze se naci u knjizi Sta Biblija zaista naucava?, u 2. poglavlju pod naslovom „Biblija — knjiga od Boga“; izdali Jehovinisvedoci. U potrazi za odgovorima.

ISUS je to pitanje postavio svojim ucenicima jer je znao da ljudi imaju najrazlicitija gledista o njemu. Međutim, nije bilo razloga za bilo kakvu nedoumicu. Isus nije vodio osamljenicki zivot obavijen velom tajne. Naprotiv, on se otvoreno kretao među ljudimau selima i gradovima. Propovedao je i javno poucavao jer je zeleo da ljudi znaju istinu o njemu (Luka 8:1). Istina o Isusu moze se razumeti na osnovu njegovih reci i dela, zabelezenih u cetiri kanonska jevanđelja — po Mateju, Marku, Luki i Jovanu. Ti zapisi nadahnuti od Boga jesu temelj za odgovore na nasa pitanja o Isusu Hristu (Jovan17:17).
PITANJE:
Da li je Isus istorijska licnost?
ODGOVOR: Jeste. Priznati istoricari, poput Josifa Flavija i Tacita iz prvog veka, pominju Isusa kao istorijsku licnost. Sto je jos vaznije, jevanđelja uverljivo prikazuju Isusa kao stvarnu osobu, a ne izmisljen lik. To su precizni zapisi, u kojima se detaljno navodi vreme i mesto događaja. Na primer, jevanđelista Luka pominje sedam vladara, cija imena potvruju istoricari, kako bi odredio godinu kada je Isus zapoceo sluzbu (Luka 3:1, 2, 23). Dokazi koji potvruju da je Isus postojao ne mogu se poreci. „Mnogi strucnjaci bi priznali da jecovek poznat kao Isus iz Nazareta ziveo u prvom veku“, navodi se u knjizi Evidence for the Historical Jesus.
PITANJE:
Da li je Isus Bog?
ODGOVOR:Nije. Isusnikada sebe nije izjednacavao sa Bogom. Naprotiv, uvek iznova je ukazivao da je Jehova iznad njega. Na primer, Isus je za Jehovu rekao ’moj Bog‘ i ’jedini istiniti Bog‘ (Matej 27:46; Jovan 17:3).

Samo bi osoba u podreenom polozaju mogla takvim recima ukazivati na nekoga. Radnik koji za svog poslodavca kaze „moj sef“ ili „on se jedini pita“ jasno priznaje daje u podređenom polozaju. Isus je takoe naglasio da su on i Bog dve razlicite osobe. Protivnicima koji su doveli u pitanje njegov autoritet rekao je: „U vasem Zakonu pise da je svedocanstvo dvojice ljudi istinito. Ja sam onaj koji svedoci o
sebi, a i Otac koji me je poslao svedoci o meni“ (Jovan 8:17, 18) Jasno je da Isus nije Bog jer Isus taj koji je u podređenom položaju u odnosu na Jehovu jer ga je Jehova poslao na zemlju što sam Isus jasno naglašava. Jasno je da Isus i Jehova nisu ista osoba. Kako bi se inace za njih moglo reci da su dva svedoka?
PITANJE:
Da li je Isus bio samo jedan dobar covek?

ODGOVOR: Ne, on je bio mnogo vise od toga. Isus je razumeo da je trebalo da ispuni nekoliko vaznih uloga kako bi se izvrsila Bozja volja. Navescemo neke od njih. „Jedinoroeni Sin Bozji“ (Jovan 3:18). Isus je znao odakle potice. Njegov zivot je zapravo poceo davno pre nego sto se rodio na zemlji. „Sisao [sam] s neba“, objasnio je (Jovan 6:38). Isus je Bozje prvo stvorenje i ucestvovao je u stvaranju svega drugog. Kao jedini koga je Bog direktno stvorio, on je s pravom mogao biti nazvan „jedinorođeni Sin Bozji“ (Jovan 1:3, 14; Kolosanima 1:15, 16). „Sin covecji“ (Matej 8:20). Isus je mnogo puta za sebe rekao da je „Sin covecji“ i taj izraz se u jevanđeljima pojavljuje oko 80 puta. Time se ukazuje da je on bio covek od krvi i mesa a ne otelotvorenje Boga. Kako je Bozji jedinorođeni Sin mogao da se rodi kao covek? Jehova je preneo zivot svog Sina u matericu jedne Jevrejke, device Marije, kada je pomocu svetog duha prouzrokovao zacece. Na taj nacin se Isus rodio bez greha, kao savrsen covek (Matej 1:18; Luka 1:35;Jovan 8:46). „Ucitelj“ (Jovan 13:13). Isus je rekao da je
od Boga dobio zadatak da ’poucava i propoveda dobru vest‘ o Bozjem Kraljevstvu (Matej 4:23; Luka 4:43). Na izuzetno jasan i jednostavan nacin, objasnio je sta je Bozje Kraljevstvo i sta ce ono uciniti kako bi se ostvarila Jehovina volja (Matej 6:9, 10). „Rec“ (Jovan 1:1). Isus je sluzio kao Bozji Govornik — preko njega se Bog obra cao drugima i davao imsmernice. Jehova je koristio Isusa kako bi prenosio svoje poruke ljudima na zemlji (Jovan 7:16, 17).
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
30.12.2009
Poruka
6
Вaма је отац ђаво,
јер је он лажа и отац лажи
(Јн. 8, 44)
 
Član
Učlanjen(a)
06.02.2010
Poruka
535
31. DECEMBAR 2012. | ITALIJA
[h=1]„Vi ste pravi primer!“[/h] JEHOVINIM SVEDOCIMA u Saponari na Siciliji uručena je zahvalnica za pomoć koju su pružili nakon poplave koja je pogodila to područje.
Dana 22. novembra 2011, razorna poplava je pogodila neke gradove i sela u okrugu Mesina. Te večeri, u odronu zemlje u Saponari stradale su tri osobe — jedan dečak i dva odrasla muškarca.
Odmah nakon katastrofe, Jehovini svedoci su organizovali i opremili timove dobrovoljaca koji su raščišćavali blato i ruševine u najteže pogođenim područjima.
U dogovoru s vlastima, timovi su pružili pomoć tamo gde je bila najpotrebnija. Nastavili su s radom čak i nakon što je ukazana najneophodnija pomoć. Učestvovalo je između 50 i 80 Svedoka, a neki od njih su prevalili put od skoro 100 kilometara.
Nekoliko stanovnika iz pogođenog područja izrazilo je zahvalnost Svedocima. Gradonačelnik je više puta izjavio: „Vi ste pravi primer!“
502013133_univ_cnt_1_sm.jpg

Pet meseci kasnije, član gradskog veća Fabio Vinči uručio je u ime gradske uprave zahvalnicu skupštini Jehovinih svedoka u tom mestu.

;)
 
Član
Učlanjen(a)
15.01.2013
Poruka
555
Utopljenik se i za slamku hvata, premda niste vi spašavali utopljenike, vi ste tek posle razgrćali blato, a da jeste,verujte, ni jedan vas utopljenik nebi pitao koje ste vere dok bi vam očajnički pružao ruke. U nedostatku slamki i jehovac bi mogao da posluži, barem za prvu silu dok ne naiđe neka slamčica.
Jeste li im baš morali da kažete da ste jehovci?
A bili su tako srećni što izvukoše živu glavu. Jadni ljudi. Najpre poplave pa odroni, na sve to još i jehovci ... još im samo skakavci fale.
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
ja ne znam sta se oni primaju na jehovu kad nisu jevreji? samo jevreji priznaju boga za jehovu i to jeste njihov bog i tu nema sta, ali on je samo bog jevreja, samo se njima obraca i samo njih spasava, dok druge unistava i ubija ili naredjuje njegovim lojalnim ljudima da ih ubiju
 
Član
Učlanjen(a)
15.01.2013
Poruka
555
... ali u povlačenju po blatu su dobri, to moramo da im priznamo, evo, neki im se čak i zahvalili na tome ...
 
Član
Učlanjen(a)
06.02.2010
Poruka
535
502013110_univ_lsr_lg.jpg


1. NOVEMBAR 2012. | VESTI IZ SVETA
[h=1]Hiljade su naučile da čitaju i pišu[/h] Jehovini svedoci su 2011. pomogli da se preko 5 700 osoba opismeni.


[h=2]Gana:[/h] Tokom poslednjih 25 godina, pomogli smo da preko 9 000 ljudi nauči da čita i piše.


[h=2]Zambija:[/h] Od 2002, skoro 12 000 osoba poboljšalo je svoju pismenost. Agnes, koja ima 82 godine, kaže: „Kada su u skupštini osnovani razredi za opismenjavanje, bila sam srećna što sam mogla da učestvujem. Na prvom času sam naučila da napišem svoje ime!“


[h=2]Peru:[/h] Jedna žena koja ima 55 godina napisala je: „Mislila sam da nikada neću naučiti da čitam i pišem, jer me roditelji nisu upisali u školu.“


[h=2]Mozambik:[/h] Više od 19 000 ljudi naučilo je da čita tokom poslednjih 15 godina. Jedna žena, koja se zove Felizarda, rekla je: „Srećna sam što sada mogu da pronađem i pročitam biblijske stihove drugima. To mi je ranije bilo veoma teško.“


[h=2]Solomonova ostrva:[/h] Naša podružnica izveštava: „Mnogi koji žive u udaljenim područjima nisu ranije imali mogućnost da se obrazuju. Takođe, većina ženske dece nije išla u školu. Zato su odraslima dobro došli časovi opismenjavanja. Po završetku kursa, mnogi imaju više samopouzdanja.“

;)
 
Član
Učlanjen(a)
15.01.2013
Poruka
555
Koliko ste tih jadnih ljudi svojim opismenjavanjem uspeli da preobrlatite na svoje sektaštvo?
 
Natrag
Top