Jehovini svedoci!

Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Zašto je onda Russell određivao datum? Adventisti kažu da ga je u tome vodio đavo. Što ti misliš?

Nema ja sta tu da mislim.
U prirodi svakog normalnog coveka jeste da proverava,da istrazuje da ne bi bio prevaren..
Tako u Svetom Pismu pise da ce proci 7 vremena od kada se skine kruna caru Sedekiji pa do onog kome pripada ,a to je potomak cara Davida,licno Isus Hrist.Tih 7 vremena se zavrsilo nakon 2520 godina. Carls Rasel je bio osoba koja je zeljno iscekivala taj dan ,isto kao i prorok Danilo 9: 2 Prve godine njegovog carovanja ja Danilo razumeh iz knjiga broj godina, koje beše rekao Gospod Jeremiji proroku da će se navršiti razvalinama jerusalimskim, sedamdeset godina.
Jel se ti razumes u biblijsku hronologiju???Dal znas cemu je onda data?....,ali ti ces odmah reci da se 7 vremena odnosi samo na cara Navuhodonosra,a ne i na Isusa Hrista..itd itd...,ma svemu ces naci zamerku cisto da bi ostavio znak svoga prisustva.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
jer ponavljam oni su posednuti Starim Zavetom, i to njegovim bukvalističkim tumačenjem.

Ima jedna prica o monahu koji je bio posednut djavolom ali nisu znali. On je proricao ljudima koji su mu dolazili i citirao je uvek Stari Zavet. Da je posednut necastivim doznali su upravo po tome sto je izbegavao da pominje Novi Zavet.

PRVO : Bozje ime mozes naci i u nasim Biblijama i nalazi se u neprevedenoj reci " Aleluja"

Upravo se i ovde radi o "prevedenoj reci"!
ALELUJA je nacin kako grci izgovaraju, a ne jevreji! I nisu koriscena hebrejska slova u tekstu! Dakle nije YHWH ostavljeno u tekstu neprevedeno!

I ovde uopste nije rec o Bozjem imenu vec o hvalospevu! Hvalospev ima znacenje isto kao sto i rec AMIN ima znacenje ali to nije dokaz govorne upotrebe, vec porekla te reci!

Ni ostale jevrejske reci imena nisu ostavljene neprevedene u NZ. Cak su i Hristovo ime JEHOSHUA preveli na grcki oblik IEUSUS!

Osim toga, apostoli uopste nisu govorili hebrejski u to vreme, vec aramejski, jer jevreji su nakon izgnanstva zaboravili hebrejski. Njima je hebrejski bio kao nama danas crkvenoslovenski, zaboravljeni i nepoznati jezik. Zato svestenik u hramu je jedini mogao citati i to je "prevodio" narodu koji je slusao. Cak ni to ne znas!

Zato se ni u grckom tekstu ne pojavljuje ime! Jer ga ni apostoli nisu znali, niti su ga koristili! U to vreme se koristio oblik ABA (TATA) ili GOSPOD za Boga. A to je razlog zasto i Isus kao dobar jevrejin koristi izraz TATA (OTAC) a ne izraz YHWH, koji nije ni upotrebljavao!

Inace, jevrejska imena sadrze u sebi Bozje ime, ali je pitanje da li su i ona odrzala izvorni oblik sa hebrejskog do danas!

Ti stvarno ne znas o cemu pricas..

Rekoh l, od 5000 grckih manuskripata ni jedan jedini ne sadrzi Bozje ime!

A to nije zato sto ga je neko izbacio, vec zato sto su jevreji nakon izlaska zaboravili svoj maternji jezik i niko njime nije govorio. Oni su svi govorili aramejski! Isus takodje govori aramejski!

Seti se slucaja kad je Pavle progovorio hebrejski, kako su svi zacutali. Sta mislis zasto? Fariseji kao uceni ljudi su znali govoriti tim jezikom, obican narod nije. Zato su zanemeli kad im je Pavle progovorio!

DRUGO: Kad su novozavetni pisci citirali starozavetne spise gde pise Jehova oni su ih citirali i zapisivali od slova do slova.,tako da se ime Jehova sigurno nalazilo u novozavetnim spisima.

Citirali su grcku septuagintu koja ne sadrzi Bozje ime JEHOVA. Ni to ne znas. Vec sam dokazao citirajuci strucnjake da je izvorna verzija septuaginte (pisana za grke) imala jedino KIRIOS (GOSPOD) u tekstu, a kasnije verzije (koje su jevreji koristili) su imale liniju _________ ovako, gde je citaoc mogao da upise YHWH. To nije cudno, ta verzija je bila za jevreje a oni su bili sujeverni, dok grcka (prvobitna) verzija nije imala tu liniju!

Znaci, odatle dolazi vasa prica da su oni citirajuci septuagintu morali prepisati YHWH?

Pa odakle da prepisu tetragram, ako ni jedna jedina septuaginta nije sadrzala to ime? Pricate gluposti!

Nama su ,cini mi se, u celosti predstavljeni novozavetni spisi u kodecima od kojih je najpotpuniji sinajski kodeks sa staroscu oko IV veka nase ere, u vreme kad je pocelo masovno da se unistava ime Jehova

Ne govorim ja samo o kodecima, vec i o pojedinacnim manuskriptima, ima ih 5000 najmanje, i na mestima gde bi trebalo da se nalazi YHWH gde je citat iz Starog Zaveta nema tog imena!

Znaci tetragram nisu ni koristili!

A to sto ti pricas "neko je izbacio ime kasnije", to je nemoguce, jer ni tekstovi iz 2. veka ne sadrze ime, a tekstovi iz 3.veka su takodje validni jer crkva ni tad nije imala vlast, vec je bila progonjena! Od 4. je mogla menjati.

A ako je crkva izbacila ime, to bi znacilo da Bog nije cuvao svoju rec i da Hristos nije Bozji Sin, jer je rekao - 'nebo i zemlja ce proci ali moje reci nece proci". Dakle, ako je neko kasnije izmenio Hristove reci gde je on izgovarao JAHVE, onda je on lazni prorok, pa baci svoju bibliju u djubre!

Evo ima medju papirusima i nesto iz Jovana.Potrudi se da napravis razliku izmedju grckih slova i hebrejskog tetragramatona u delovima kao crtice u tablicima...
Pa evo i slike gde se vide tetragramaton klinastim slovima medju grckim slovima...

I sta ovim dokazujes?

To dole nije jovan! To je neki grcki tekst bezveze , koji nije sveto pismo. Jevreji su uobicavali iz sujeverja da pisu tetragram u grckom tekstu da ne uvrede Boga, ali ga nisu izgovarali. A apstoli nisu sledili tu praksu, jer nisu bili sujeverni! Dakle oni su pisali KIRIOS!

Pogresno je verovanje da su jevreji izbacivali YHWH iz teksta! Oni su ga itekako pisali, bas iz razloga da ne uvrede Boga. Ali ga nisu izgovarali jer su se bojali.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ima jedna prica o monahu koji je bio posednut djavolom ali nisu znali. On je proricao ljudima koji su mu dolazili i citirao je uvek Stari Zavet. Da je posednut necastivim doznali su upravo po tome sto je izbegavao da pominje Novi Zavet.

Dobro ti jutro brate. Hvala dragom Bogu da se neko od hrišćana pojavio nakon ovih dana pauze tokom kojih se od Milerita nije moglo pročitati išta vredno čitanja. Nadam se da si dobro.

Što se tiče sotone - starog đavla, kako ga Slap naziva, i njegove veze sa Starim Zavetom tačnije citiranjem istog i "prorokovanjem" po istom, ona i te kako postoji. Naime, sotoni je dozvoljeno da na taj način rešeta, doslovno testira. Baš zato, najveći broj onih koji tvrde da govore u ime Boga, a za to citiraju isključivo Stari Zavet, o tome da negiraju Isusovo božanstvo (čineći ga samo prorokom, anđelom, "nekako bogom", odbijaju da prihvate da je On "Ja Sam Koji Jesam" - YHWH u telu) da i ne govorim, nisu od Boga nego od sotone.

Dakle, svako ko negira da je Isus - YHWH u telu, svako ko negira da je Bog jedno Biće u tri ličnosti - ipostasa, a za sebe tvrdi da je "hrišćanin" i vernik je u stvari sluga satane (ma šta isti tvrdili za sebe, ma koliko se "delima" dičili...)


I upravo zbog ovoga što navedoh, radije je biti i pošteni ateista nego nasesti na prevaru sotone i prihvatiti Mileritske laži kao evanđelje.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Ima jedna prica o monahu koji je bio posednut djavolom ali nisu znali. On je proricao ljudima koji su mu dolazili i citirao je uvek Stari Zavet. Da je posednut necastivim doznali su upravo po tome sto je izbegavao da pominje Novi Zavet.



Upravo se i ovde radi o "prevedenoj reci"!
ALELUJA je nacin kako grci izgovaraju, a ne jevreji! I nisu koriscena hebrejska slova u tekstu! Dakle nije YHWH ostavljeno u tekstu neprevedeno!

I ovde uopste nije rec o Bozjem imenu vec o hvalospevu! Hvalospev ima znacenje isto kao sto i rec AMIN ima znacenje ali to nije dokaz govorne upotrebe, vec porekla te reci!

Ni ostale jevrejske reci imena nisu ostavljene neprevedene u NZ. Cak su i Hristovo ime JEHOSHUA preveli na grcki oblik IEUSUS!

Osim toga, apostoli uopste nisu govorili hebrejski u to vreme, vec aramejski, jer jevreji su nakon izgnanstva zaboravili hebrejski. Njima je hebrejski bio kao nama danas crkvenoslovenski, zaboravljeni i nepoznati jezik. Zato svestenik u hramu je jedini mogao citati i to je "prevodio" narodu koji je slusao. Cak ni to ne znas!

Zato se ni u grckom tekstu ne pojavljuje ime! Jer ga ni apostoli nisu znali, niti su ga koristili! U to vreme se koristio oblik ABA (TATA) ili GOSPOD za Boga. A to je razlog zasto i Isus kao dobar jevrejin koristi izraz TATA (OTAC) a ne izraz YHWH, koji nije ni upotrebljavao!

Inace, jevrejska imena sadrze u sebi Bozje ime, ali je pitanje da li su i ona odrzala izvorni oblik sa hebrejskog do danas!

Ti stvarno ne znas o cemu pricas..

Rekoh l, od 5000 grckih manuskripata ni jedan jedini ne sadrzi Bozje ime!

A to nije zato sto ga je neko izbacio, vec zato sto su jevreji nakon izlaska zaboravili svoj maternji jezik i niko njime nije govorio. Oni su svi govorili aramejski! Isus takodje govori aramejski!

Seti se slucaja kad je Pavle progovorio hebrejski, kako su svi zacutali. Sta mislis zasto? Fariseji kao uceni ljudi su znali govoriti tim jezikom, obican narod nije. Zato su zanemeli kad im je Pavle progovorio!



Citirali su grcku septuagintu koja ne sadrzi Bozje ime JEHOVA. Ni to ne znas. Vec sam dokazao citirajuci strucnjake da je izvorna verzija septuaginte (pisana za grke) imala jedino KIRIOS (GOSPOD) u tekstu, a kasnije verzije (koje su jevreji koristili) su imale liniju _________ ovako, gde je citaoc mogao da upise YHWH. To nije cudno, ta verzija je bila za jevreje a oni su bili sujeverni, dok grcka (prvobitna) verzija nije imala tu liniju!

Znaci, odatle dolazi vasa prica da su oni citirajuci septuagintu morali prepisati YHWH?

Pa odakle da prepisu tetragram, ako ni jedna jedina septuaginta nije sadrzala to ime? Pricate gluposti!



Ne govorim ja samo o kodecima, vec i o pojedinacnim manuskriptima, ima ih 5000 najmanje, i na mestima gde bi trebalo da se nalazi YHWH gde je citat iz Starog Zaveta nema tog imena!

Znaci tetragram nisu ni koristili!

A to sto ti pricas "neko je izbacio ime kasnije", to je nemoguce, jer ni tekstovi iz 2. veka ne sadrze ime, a tekstovi iz 3.veka su takodje validni jer crkva ni tad nije imala vlast, vec je bila progonjena! Od 4. je mogla menjati.

A ako je crkva izbacila ime, to bi znacilo da Bog nije cuvao svoju rec i da Hristos nije Bozji Sin, jer je rekao - 'nebo i zemlja ce proci ali moje reci nece proci". Dakle, ako je neko kasnije izmenio Hristove reci gde je on izgovarao JAHVE, onda je on lazni prorok, pa baci svoju bibliju u djubre!



I sta ovim dokazujes?

To dole nije jovan! To je neki grcki tekst bezveze , koji nije sveto pismo. Jevreji su uobicavali iz sujeverja da pisu tetragram u grckom tekstu da ne uvrede Boga, ali ga nisu izgovarali. A apstoli nisu sledili tu praksu, jer nisu bili sujeverni! Dakle oni su pisali KIRIOS!

Pogresno je verovanje da su jevreji izbacivali YHWH iz teksta! Oni su ga itekako pisali, bas iz razloga da ne uvrede Boga. Ali ga nisu izgovarali jer su se bojali.

Sto se tice Bozjeg imena u Novom Zavetu ono se svakako koristi u reci "aleluja"
Postoji i tema "aleluja" koju sam postavio a znaci slavite JAH od "alelu" i "ja".
JAH je skraceni oblik od Jehova i koristi se na nekih desetak mesta u Bibliji.
Ta hebrejska rec koja znaci Slavite Jah prevedena je na grcki jezik koji znaci to isto,dakle koriste se samo prva dva slova Bozjeg imena.
Kod nas se prevodi sa "Slavite Jah" neki su izbacili zadnje slovo h,ali opet ostaje prevod slavite pa prva dva slova Jehovinog imena.
Hvalospev hvali Jah,a Amin ili Amen znaci "slazem se" Jel vidis razliku izmedju Amen i Alelujah?

Sto se tice samog teksta Jevreji u Izraelu i Judeji su veoma dobro poznavali svoj maternji jevrejski jezik,tako da tvoja primedba ne stoji uopste kao istinita....
Taj jezik su upocetku zvali cak i "hananski" jezik.
Isaija 19:18 U to će vreme biti pet gradova u zemlji misirskoj koji će govoriti jezikom hananskim i zaklinjati se Gospodom nad vojskama; jedan će se zvati grad Aheres.
2.carevima18:26 Tada Elijakim, sin Helkijin i Somna i Joah rekoše Ravsaku: Govori slugama svojim sirski, jer razumemo, a nemoj nam govoriti judejski da sluša narod na zidu.
Dela ap 22:2 A kad čuše da im jevrejskim jezikom progovori, još veća tišina posta. I reče:
Aramejski jezik su koristili Judeji koji su tokom rasejanja ostali u Persiji.
Na kom jeziku je bio tekst koji je citao Isus kad je dosao u sinagogu u Nazaretu u Galileji??? Luka 4:16-21 Biblija ne govori da je Isus prevodio na aramejski.
Јezdra 4:CRO Ezra 4:7 I za vremena Artakserksova pisali su Bišlam, Mitredat, Tabel i ostali njihovi drugovi protiv Jeruzalema perzijskom kralju Artakserksu. Podnesak je bio pisan aramejskim pismom i jezikom. (Ezr. 4:7 CRO)
Danilo 2:4 CRO Daniel 2:4 Kaldejci odgovoriše kralju (aramejski):»O kralju, živ bio dovijeka! Pripovjedi svoju sanju slugama svojim, a mi ćemo ti otkriti njezino značenje.« (Dan. 2:4 CRO)

Tako da i Isus Hrist i svi apostoli su veoma dobro znali jevrejski jezik i svaka prica da nisu znali jevrejski ne lezi,jer su ga znali cak i oni koji su ziveli van Izraela ,seti se kako su se ucutali kad je poceo Pavle da im govori na jevrejskom jeziku u delima apostolskim...
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
A ne mogu da objasne psihološki aspekt idolopoklonstva.

To isto kao kada bi čovek rekao detetu da mora da uči školu, a ne može mu ništa pomoći za školu iako kaže da mu može.

Dakle nikakve vajde od JS i onoga što govore istinu.
A imaju suštinski iste zablude.

Negiraju dekalog i negiraju podelu hrane.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
A zašto vaši "učitelji" običnim vjernicima odgovaraju da propitivanja i pitanja o vjeri JS dolaze od sotone?

Isto tako odgovaraju i EGWisti kada se neko čak i usudi da postavi takva pitanja u vezi sa doktrinama "kulta".

P.S. Jesi li ti među 144.000?

Ne verujem, ali se zato prozelitizmom ovde bori da to postane.

Ps. I tu kao i u gore navedenom slučaju vidimo dokaze da su i Raselovci i EGWisti deca jednog te istog oca, Milera.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Nije nikada postojao datum.
To klevetnici sire lazi.
Djavo stoji iza tih lazi o JS
Postovanje Mytery,
Prema tvojoj izjavi "nije nikad postojao datum" vidim da ti nije poznato sta su JS propovedali 1960 - 1975.
Procitaj moje iskustvo koje sam prilozio sa JS Seryom u Parizu koji mi je tvrdio da 1. januar 1975 godine mene vise nece biti jer pocinje Armagedon toga dana i svi koji nisu JS bice unisteni. To je na vekliko propovedano onih godian.
Drugo, naveo sam listu datuma koji su vase vodje objavljivale od 1872 pa sve do 1975.

Ako ti kazes da je iza toga sotona, mozda si u pravu, ali to su isjavljivali vase vodje, pa zar mislis da je i iza njih stajao sotona?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.333
Drugo, naveo sam listu datuma koji su vase vodje objavljivale od 1872 pa sve do 1975.

Ako ti kazes da je iza toga sotona, mozda si u pravu, ali to su isjavljivali vase vodje, pa zar mislis da je i iza njih stajao sotona?

Tako je, sotona je stajao iza svih određivanja datuma. Tako je bilo 1843., 1844. ..... 1914., 1975. i mnoštvo drugih. Što je najgore, ta sotonska rabota do dana današnjeg milijune ljudi unesrećuje držeći ih u svom zarobljeništvu.
 
Natrag
Top