Jehovini svedoci!

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Kako sam zanemario o tome sam i govorio. Sta po tebi znaci "ispuniti"?

Zar ne vidis da govori o "ispunjenju prorocanstava", jer je spomenuo "proroke", a ne samo "zakon".

To su dva dela Biblije, i tebi je to sasvim jasno kao poznavaocu, da su Jevreji delili Bibliju na "zakon, pisma i proroke".

Isus je na drugom mestu rekao: "treba da se ispuni na meni sve sto je PISANO U ZAKONU" - da nije mozda pisano u dekalogu???
Ta prica "da biblija ( zakon) sve obuhvata pa i dekalog" , je izvlacenje, jer ti si gore tvrrdio da Isus ovde "iskljucivo pominje dekalog" , te da izraz "zakon" ovde pomenut ''znaci samo dekalog".

Ja sam to oborio, i to je netacno!

Mire, delimicno se slazem sa tobom. Slazem se da tu Isus ne govori samo o Zakonu, nego govori i o procima. Isto tako slazem se da On govori i o onome sto je on ispunio da se to ne odnosi samo na Zakon nego i na prorocanstva koja su proroci dali za Njega.

Medjutim, ipak u Mateju 5,17-29 ne gtovori se o nikakvim prorocanstvima, osim sto je Isus i njih spomenuo, nego Hristos raspravlja o DEKALOGU i drugim zabranama.

"Nece nestati ni jedne tile iz ZAKONA dok se sve ne izvrsi." st.18
"Ako ko pokvari jednu od najmanjih ZAPOVESTI." st.19
"Culi ste da je kazano starima NE UBIJ". St.21. A to je SESTA ZAPOVEST DEKALOGA,
"Culi ste kako je kazano starima "Ne cini preljube." St. 27. A TO JE SEDMA ZAPOVEST DEKALOGA.

Pa onda sam vidis Mire da je netacno to sto kaszes da Isus u tom tekstu ne govori o Dekalogu. Apsolutno govori. Istina je da govori i o drugim propisima koji nisu deo Dekaloga, ali u prvoj perspektivi Hristovog objasnjenja jeste DEKALOG.


Tako Mire, zao mi je ali mora da ti priznam, meni ti ovde jos nista nisi dokazao. Ali ja ne gubim nadu, mozda ces to uskoro i dokazati.


Jeste ukljucen i dekalog, ali adventisti tvrde, kao sto si i ti tvrdio gore, da se ovde rec "zakon" odnosi "iskljucivo na dekalog", dok ta rec ustvari znaci "Tora"(pentateux) , i u to nema nikakve sumnje...[/QUOTE]
Mire, to adventisti tako ne uce, imas pogresno shvatanje o adventistima. Evo kako adventisti objasnjavaju taj tekst: "Zakon, Gr. nomos (Rimljani 3,19) je ravno Jevrejskoj reci Tora, STO UKLJUCUJE SVU BOZJU IZRAZENU VOLJU."BC vol.5, p. 331.
Eto vidis kako Adventisti veruju i uce. Medjutim Hristos ovde najpre raspravlja o Dekalogu pa tek na kraju i o drugim propisima. Ne mozes kazati da Isus nije rekao da se Dekalog nece

promeniti.

Sem toga Isus kaze, "nisam dosao da ukinem, vec da ISPUNIM" zatim kaze "nece nestati ni jedna titla iz zakona, DOK SE SVE NE ISPUNI" misleci time na "prorocanstva", a ne na "dekalog".[/QUOTE]

To je tvoje misljenje, ali ne vidinm da je i Hristovo. Slazem se da ovde govori i o prorocanstvima koja su se ispunila njegovim dolaskom i zrtvom, ali tema je Zakon i proroci, a nije rec samo o prorocima.


Dakle Isus je ovde prvenstveno fokusiran na "prorocanstva", i ispunjavanje onoga sto je u Zakonu (Tori) o njemu pisano..[/QUOTE]


Izvini Mire, ali ja to u tom tekstu ne vidim. Jasno sam ti gore pokazao da je upravo DEKSALOG Stozer ove Hristove izjave, a proroci i drugi propisi su uzgred spomenuti. Ajde reci nam koje prorocanstvo je tu Hristos spomenuo? Nije nijedno! Ali neke od zapovesti iz Dekaloga jeste.
[/QUOTE]
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.465
Mire, delimicno se slazem sa tobom. Slazem se da tu Isus ne govori samo o Zakonu, nego govori i o procima. Isto tako slazem se da On govori i o onome sto je on ispunio da se to ne odnosi samo na Zakon nego i na prorocanstva koja su proroci dali za Njega.

Medjutim, ipak u Mateju 5,17-29 ne gtovori se o nikakvim prorocanstvima, osim sto je Isus i njih spomenuo, nego Hristos raspravlja o DEKALOGU i drugim zabranama.

"Nece nestati ni jedne tile iz ZAKONA dok se sve ne izvrsi." st.18
"Ako ko pokvari jednu od najmanjih ZAPOVESTI." st.19
"Culi ste da je kazano starima NE UBIJ". St.21. A to je SESTA ZAPOVEST DEKALOGA,
"Culi ste kako je kazano starima "Ne cini preljube." St. 27. A TO JE SEDMA ZAPOVEST DEKALOGA.

Pa onda sam vidis Mire da je netacno to sto kaszes da Isus u tom tekstu ne govori o Dekalogu. Apsolutno govori. Istina je da govori i o drugim propisima koji nisu deo Dekaloga, ali u prvoj perspektivi Hristovog objasnjenja jeste DEKALOG.


Tako Mire, zao mi je ali mora da ti priznam, meni ti ovde jos nista nisi dokazao. Ali ja ne gubim nadu, mozda ces to uskoro i dokazati.


Jeste ukljucen i dekalog, ali adventisti tvrde, kao sto si i ti tvrdio gore, da se ovde rec "zakon" odnosi "iskljucivo na dekalog", dok ta rec ustvari znaci "Tora"(pentateux) , i u to nema nikakve sumnje...


Drago mi je da se ovde vodi jedan lep dijalog ili trijalog koji je iznad svega kulturana gde svako iznosi svoje argumente.
Eto naprime cika Mike,
spomenuo je zapoved "ne cini preljubu" i da se ni jedan titl ne promeni....?
Sta je isus uradio?,jel on nesto promenio???
On im je kazao da su do tada cinili kurvarstvo koje im je Mojsije bio dozvolio jer je davao "razvodne knjige" veoma lako ,pa za bilo koju sitnicu...,ali toga od njega Isusa vise nece moci!!!
Da li smo ovo razumeli?
jel to menjanje titla ili pojasnjenje???
Ako je pojasnio za ovaj slucaj ,zasto ne bi pojasnio i za svih ostalih 9+ slucajeva???
Koja je svrha starog zakona 10+ zapovedi????,sta je sa desetom zapovedi? "Ne pozeli"???
Ako je neko od jevreja i mogao da ispuni 9 prethodnih zapovedi,na 10-oj niko nije mogao da je ispuni,ili pak ima neko ko misli da je moglo da se ispuni svih 10 zapovedi????
Sta biva sa nekim ko ne moze da ispuni samo jednu zapoved od ovih 10+ ???
Secamo li se???
Pa Jevreji su pravili druge bogove,jeli su i svinjetinu,a kamoli "ne pozeli nesto sto je tudje"?
Setimo se sta se desilo kad je Eva pozelela nesto tudje ,i uspela da za to pridobije i adama???
Isus je ispunio zakon u svemu.
Nije pozeleo nista sto je tudje.
Desetak????
Dao je Bogu desetak u ljudima koji su mu postali ucenici,i sa bezbroj dobrih dela lecenjem ljudi i propovedanjem o Bozjem carstvu.
Sto se tice novca,imali su zajednicku kasu od raznoraznih priloga,pa sad mi kazi da li je iz te kase mozda davao desetak jevrejskim religioznim vodjama???Da li je on trazio od apostola i svojih ucenika igde desetak????Kako ih je poucio davanju milostinje??? Moras dati desetak?????Gde to pise???
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.330
Mire, delimicno se slazem sa tobom. Slazem se da tu Isus ne govori samo o Zakonu, nego govori i o procima. Isto tako slazem se da On govori i o onome sto je on ispunio da se to ne odnosi samo na Zakon nego i na prorocanstva koja su proroci dali za Njega.

Marko. Ne vidim zasto onda insistiras da je recju "zakon", mislio na dekalog.

Ja sam oduvek razumeo, a verujem i mnogi adventisti (jer uvek citirate taj stih) da vi tvrdite da se ovde rec "zakon", odnosi "iskljucivo" na dekalog.

A ako bi rec "zakon", oznacavala "Toru", oznacavala bi i "obredne propise".

Pa onda u tom slucaju citirati: "
nisam dosao da ukinem zakon" (dekalog) - NE BI IMALO SMISLA!

Jer bi to takodje oznacavalo i ostale zakone: "
NISAM DOSAO DA UKINEM OBREDNE PROPISE" - shvatas li? :)

Medjutim, ipak u Mateju 5,17-29 ne gtovori se o nikakvim prorocanstvima, osim sto je Isus i njih spomenuo, nego Hristos raspravlja o DEKALOGU i drugim zabranama.

Ne, nego Hristos iznosi svoj zakon tamo.

On se svakako poziva na stari, ali objavljuje i svoj novi, te kaze: "
culi ste da je kazano.. ALI JA VAM KAZEM!"


"Nece nestati ni jedne tile iz ZAKONA dok se sve ne izvrsi." st.18

VIDIS DA JE IPAK U TOM TEKSTU GOVORIO O "PROROCANSTVIMA", te je kazao: "DOK SE SVE NE IZVRSI" - ono sto se odnosi na njega u prorocanstvima!

Sta to ima da se "izvrsi" u dekalogu???


"Ako ko pokvari jednu od najmanjih ZAPOVESTI." st.19

Isus im je izlozio svoj zakon na gori, i zato kaze: "AKO KO POKVARI JEDNU OD OVIH "NAJMANJIH ZAPOVESTI" - zamisli da zapovesti dekaloga nazoves "najmanjim zapovestima"??? :)

Pa one su posebno vama adventistima, najvaznije - "sve i sja", a zamisli da ih je Isus - Bog , nazvao "najmanjim"?

Svasta!

Vidis Marko da Isus tamo uopste ne govori o dekalogu, vec o SVOJIM "
najmanjim zapovestima" :)

"Culi ste da je kazano starima NE UBIJ". St.21. A to je SESTA ZAPOVEST DEKALOGA,
"Culi ste kako je kazano starima "Ne cini preljube." St. 27. A TO JE SEDMA ZAPOVEST DEKALOGA.

Pa onda sam vidis Mire da je netacno to sto kaszes da Isus u tom tekstu ne govori o Dekalogu.

Jesam ja mozda rekao da on ne govori o dekalogu?

Spominje on i dekalog izmedju ostalih zapovesti zakona, tako nije on dekalog izdvajao od ostalih zakona, vec je sve strpao zajedno sa ostalim, pa cak i sa obrednim zakonom.


Dakle za njega "zakon" nije samo "dekalog", vec je to "kompletna Tora"!

Sta je sa ovim, ne smes ni da pomenes: "
Culi ste da je receno: 'oko za oko i zub za zub' , a ja vam kazem ne opirite se zlu" - jel to deo dekaloga ili Isus spominje deo Tore???

Vidis da je to deo "gradjanskog zakona"!

Dakle Isus pored "dekaloga" spominje i "gradjanski zakon"!


Apsolutno govori. Istina je da govori i o drugim propisima koji nisu deo Dekaloga, ali u prvoj perspektivi Hristovog objasnjenja jeste DEKALOG.

Nije, vec je u prvoj perspektivi njegovog govora Tora i Proroci! I ono sto je on dosao da ispuni a sto je pisano o njemu, i sam taj zakon poboljsa i uzdigne na visi duhovni nivo!

Takodje je izneo "svoje propise", a koji su nama vazni, i mi ih zovemo "Hristov zakon", a on ih je zvao "
najmanjim zapovestima"!

Tako Mire, zao mi je ali mora da ti priznam, meni ti ovde jos nista nisi dokazao. Ali ja ne gubim nadu, mozda ces to uskoro i dokazati.

Jesam dokazao, dokazao sam ti jos ranije na drugoj temi, samo ti nisi hteo priznati!

Znam da mozda ne mozes shvatiti, ali uopste se i ne trudis...


Mire, to adventisti tako ne uce, imas pogresno shvatanje o adventistima.

Molim?

Zar ne uce adventisti da je Isus u mateju 5:7 "iskljucivo govorio o dekalogu"???

Daj mi sta kazu o tom stihu!!!

Ja dobro znam sta adventisti uce..


Medjutim Hristos ovde najpre raspravlja o Dekalogu pa tek na kraju i o drugim propisima. Ne mozes kazati da Isus nije rekao da se Dekalog nece
promeniti.

AKO JE REKAO DA SE DEKALOG NECE PROMENITI, ONDA JE REKAO DA SE "OBREDNI ZAKONI" NECE PROMENITI!!!

SHVATAS???

ON IH SVE SPOMINJE TAMO ZAJEDNO, I OBREDNE I MORALNE I GRADJANSKE!

I KAZE ZA SVE: "NISAM DOSAO DA UKINEM ZAKON ("TORU").. , VEC DA ISPUNIM"!


A kljucna je "
ispunim"!



To je tvoje misljenje, ali ne vidinm da je i Hristovo.

Ti opet "moje misljenje"?
Kada ces ozbiljno shvatiti ono sto ti ja govorim?

Zar mislis da ja namerno ovde izmisljam?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Marko. Ne vidim zasto onda insistiras da je recju "zakon", mislio na dekalog.

Pa Isus sam kaže da je ispunio dekalog.

Ja sam oduvek razumeo, a verujem i mnogi adventisti (jer uvek citirate taj stih) da vi tvrdite da se ovde rec "zakon", odnosi "iskljucivo" na dekalog.

Pa Isus je ispunio i motalni i ceremonijalni zakon. A za ceremon., znamo da je ukinut. Zato je Isus nazvan Pashom, a ne subotom.

Jedino ima smisla ukidanje ceremonija, jer je stvarna žrtva prinesena.

A ako bi rec "zakon", oznacavala "Toru", oznacavala bi i "obredne propise".

Pa onda u tom slucaju citirati: "
nisam dosao da ukinem zakon" (dekalog) - NE BI IMALO SMISLA!

Pa ima smisla jer stoji da je zakon vječan. KOji? Pa moralni.

Jer bi to takodje oznacavalo i ostale zakone: "NISAM DOSAO DA UKINEM OBREDNE PROPISE" - shvatas li? :)

A kasnije vidimo kod Pavla da su ukinuti.

Ne, nego Hristos iznosi svoj zakon tamo.

On se svakako poziva na stari, ali objavljuje i svoj novi, te kaze: "
culi ste da je kazano.. ALI JA VAM KAZEM!"

Pa vidiš d aje rekao da je KAZANO, znači to su farisejski zakoni kojih nema u SZ.

ALI JA VAM KAZEM!"

Upravo to dokazuje da SZ nije ukinut, ono što Isus kaže je potvrda SZ.

VIDIS DA JE IPAK U TOM TEKSTU GOVORIO O "PROROCANSTVIMA", te je kazao: "DOK SE SVE NE IZVRSI" - ono sto se odnosi na njega u prorocanstvima!

Pa izvršava se i moralni zakon, jer se po njemu sudi. Kako onda nema zakona kada stoji da je VJEČAN.

Sta to ima da se "izvrsi" u dekalogu???

Presuda po zakonu. Sudi se po zakonu.

Isus im je izlozio svoj zakon na gori, i zato kaze: "AKO KO POKVARI JEDNU OD OVIH "NAJMANJIH ZAPOVESTI" - zamisli da zapovesti dekaloga nazoves "najmanjim zapovestima"???

I Jovan krstitelj je nazvan najmnjim u carstvu. A kakva je bio duhovna veličina.

Pa one su posebno vama adventistima, najvaznije - "sve i sja", a zamisli da ih je Isus - Bog , nazvao "najmanjim"?

Pa ko je najmanji taj je najveći. To je biblijska logika.

Vidis Marko da Isus tamo uopste ne govori o dekalogu, vec o SVOJIM "najmanjim zapovestima" :)

Dokazano da govori. Jer ne samo to Isus citira zapovijesti da se trebaju držati.

E kakva ti je nauka kidanja, sijeckanja stihova.

Sta je sa ovim, ne smes ni da pomenes: "Culi ste da je receno: 'oko za oko i zub za zub' , a ja vam kazem ne opirite se zlu" - jel to deo dekaloga ili Isus spominje deo Tore???

Oko za oko je bilo i u NZ imaš Ananiju i Sapfiru. To ti je oko za oko. I to je predslika suda u kojem stoji da će dati po djelima, a po tebi će dati BESKONAČNO MNOGO OČIJU za oko.

Dokaz da nema vječnog mučenja nego uništenje.

Ananija i Sapfira dokaz da to i dalje važi.

Vidis da je to deo "gradjanskog zakona"!

Dakle Isus pored "dekaloga" spominje i "gradjanski zakon"!

A sada ima dio, a prije nije bilo dio nego jedan zakon po tebi.

Takodje je izneo "svoje propise", a koji su nama vazni, i mi ih zovemo "Hristov zakon", a on ih je zvao "najmanjim zapovestima"!

A koji su to novi propisi koje je iznio, nema nijednog.

AKO JE REKAO DA SE DEKALOG NECE PROMENITI, ONDA JE REKAO DA SE "OBREDNI ZAKONI" NECE PROMENITI!!!

A Pavle kaže da je obredni ukinut.

SHVATAS???

ON IH SVE SPOMINJE TAMO ZAJEDNO, I OBREDNE I MORALNE I GRADJANSKE!

To čan ni istorijski nije tačno jer je Jevrejima bilo oduzeto pravo na kamenovanje od 6. god. n.e. A da sada ćeš se pozvati na stefana prvomučenika, Rimljani su gledali kroz prste Jevrejima.

Zato su fariseji došli kod Pilata jer nisu mogli da oni izvrše presudu.

Ne znaš da je Bog oduzimao Jevrejima pravo kamenovanja kada su bili u otpadu.

A kljucna je "ispunim"!

I tako i mi da ispunimo moralni, pošto svakako ne možemo ceremonijalni.

Sam sebi uskačeš u stomak, ako je Isus isupunio onda trebamo i mi, a crkve kažu trebamo da ispunimo 9 od 10, dakle ne sve.

Zar mislis da ja namerno ovde izmisljam?

Ništa ne znači iskrenost i komunisti i fašisti i džihadisti su iskreni u svojim namjerama i djelima.

Niko od njih nije vjerovao da je to laž.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.330
Pa Isus sam kaže da je ispunio dekalog.



Pa Isus je ispunio i motalni i ceremonijalni zakon. A za ceremon., znamo da je ukinut. Zato je Isus nazvan Pashom, a ne subotom.

Jedino ima smisla ukidanje ceremonija, jer je stvarna žrtva prinesena.



Pa ima smisla jer stoji da je zakon vječan. KOji? Pa moralni.



A kasnije vidimo kod Pavla da su ukinuti.



Pa vidiš d aje rekao da je KAZANO, znači to su farisejski zakoni kojih nema u SZ.



Upravo to dokazuje da SZ nije ukinut, ono što Isus kaže je potvrda SZ.



Pa izvršava se i moralni zakon, jer se po njemu sudi. Kako onda nema zakona kada stoji da je VJEČAN.



Presuda po zakonu. Sudi se po zakonu.



I Jovan krstitelj je nazvan najmnjim u carstvu. A kakva je bio duhovna veličina.



Pa ko je najmanji taj je najveći. To je biblijska logika.



Dokazano da govori. Jer ne samo to Isus citira zapovijesti da se trebaju držati.

E kakva ti je nauka kidanja, sijeckanja stihova.



Oko za oko je bilo i u NZ imaš Ananiju i Sapfiru. To ti je oko za oko. I to je predslika suda u kojem stoji da će dati po djelima, a po tebi će dati BESKONAČNO MNOGO OČIJU za oko.

Dokaz da nema vječnog mučenja nego uništenje.

Ananija i Sapfira dokaz da to i dalje važi.



A sada ima dio, a prije nije bilo dio nego jedan zakon po tebi.



A koji su to novi propisi koje je iznio, nema nijednog.



A Pavle kaže da je obredni ukinut.



To čan ni istorijski nije tačno jer je Jevrejima bilo oduzeto pravo na kamenovanje od 6. god. n.e. A da sada ćeš se pozvati na stefana prvomučenika, Rimljani su gledali kroz prste Jevrejima.

Zato su fariseji došli kod Pilata jer nisu mogli da oni izvrše presudu.

Ne znaš da je Bog oduzimao Jevrejima pravo kamenovanja kada su bili u otpadu.



I tako i mi da ispunimo moralni, pošto svakako ne možemo ceremonijalni.

Sam sebi uskačeš u stomak, ako je Isus isupunio onda trebamo i mi, a crkve kažu trebamo da ispunimo 9 od 10, dakle ne sve.



Ništa ne znači iskrenost i komunisti i fašisti i džihadisti su iskreni u svojim namjerama i djelima.

Niko od njih nije vjerovao da je to laž.

S tobom ne razgovaram, ti o ovome ne znas nista.. Zasto to radis sebi?

Marko bar zna o cemu prica, a ti ne znas.

Samo se inatis "e nije tako!.."

Ja na tvrdoglavog coveka, necu da trosim vreme, ja pricam s Markom.

Kad se budem obratio tebi licno, onda pisi.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
S tobom ne razgovaram, ti o ovome ne znas nista.. Zasto to radis sebi?

Vi da znate pokazali bi rod. I ne znate da je zakon duhovan. A kakav rod imate vidi se po crnoj hronici.

A sve što sam rekao ima u Bibliji, ti nemaš adekvatan odg. samo zaobilaziš i kažeš da sa mnom ne razg.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.330
Vi da znate pokazali bi rod. I ne znate da je zakon duhovan. A kakav rod imate vidi se po crnoj hronici.

A sve što sam rekao ima u Bibliji, ti nemaš adekvatan odg. samo zaobilaziš i kažeš da sa mnom ne razg.

O zakonu znam mnogo vise nego, ti, a ti moj rod ne znas.

Kada budes normalno razgovarao i budes citao sta pisem, onda cemo pricati..
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.465
1.Korincanima 13;13
13 A sad ostaje vera, nada, ljubav, ovo troje; ali je ljubav najveća među njima.
Isus Hrist nas je poducio da ce njegovi ucenici da se paspoznaju od drugih jer ce imati ljubavi medju sobom....,a i ovaj gornji stih potvrdjuje da je ljubav bitnija i od vere i od nade.
JS se trude da pokazuju ljubav,a to danas nije lako ,narocito prema onima koji odisu mrznjom.....mada se svi kadtad naljutimo,pa i ja ,ali neka to brzo prodje i idemo dalje...
 
Natrag
Top