Je li vaše prijateljstvo bezazleno?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
cheating2.jpg


Je li vaše prijateljstvo bezazleno?



Prenosimo vam zanimljiv članak koji se bavi vrlo škakljivom temom: muško-ženskim prijateljstvom i posebno onom tankom granicom koja deli posebne prijatelje od ljubavnika.

Naziv članka je »Da li je vaše prijateljstvo bezazleno?«, a podnaslov je jednako zanimljiv: znakovi emocionalne prevare.


Jer upravo se o tome radi, i upravo u tome leži opasnost ovakvih odnosa. Bliskost koju donosi prijateljstvo često polagano prerasta u emocionalno zbližavanje, a zatim u emocionalno partnerski odnos (zato se spominje emocionalna prevara)


Znači li to da će nesumljivo slediti i fizička prevara? Ne, ne znači – ali ipak budite svesni da se igrate s vatrom.


Imate li zgodnog susjeda? Simpatičnog kolegu na poslu? Nekog sa kime rado popričate – osim muža? Ta takozvana nevina prijateljstva često vode nečem više – i dovodi vašu vezu u opasnost.


Počelo je bezazleno: Anita i Ivan, oboje oženjeni, upoznali su se na treninzima svoje dece. U početku se razgovor vrteo oko dece, ali kako su se zbližili teme su prešle sa dece na osobni život. Počeli su se česti nalaziti i izvan treninga na kafi ili u bioskopu. Razgovarali su o snovima, osećajima, čak i o problemima u braku. Za to vreme Anita je lagala mužu gde je i sa kim se sastaje, no on je s vremenom otkrio o čemu se radi...


»Ma mi smo samo prijatelji«


Je li ovo bila ljubavna avantura ili nevino prijateljstvo? Počinje li prevara sa poljupcem ili je i ovakva emocionalna veza dovoljna za prevaru?


Prekrasan je osećaj biti nekome privlačan i poželjan. Svima nam se dopadaju komplimenti. Lepo je znati da nas još neko smatra pametnom, simpatičnom, zabavnom, uspešnom, osećajnom, brižnom, snažnom, fizički privlačnom... Osobito je lepo primiti takve komplimente kada imamo sumnje u sebe ili ne primamo komplimente od partnera.


Nije neobično uplesti se u aferu sa nekim ko pokazuje zanimanje za vas. Takvu pažnju možete neočekivano primiti od poznanika. Afera može započeti eksplicitinim izražavanjem interesa za ljubavnu vezu ili kao iskreno prijateljstvo zasnovano na pažnji i poverenju, koje naknadno dovede do razvoja fizičke privlačnosti. Ponekad osoba insistira, uprkos jasnom otporu i obeshrabrivanju s vaše strane. A poneka se interes javi zbog tolerancije i suptilne podrške druge osobe.


Jednostavni test prijateljstva i »prijateljstva«


Ako niste sigurni da li je poznanstvo počelo graničiti sa onim »posebnim« prijateljstvom koje predstavalja opasnost, upitajte se sledeće:


- Da li bi bili spremni odustati od ovog prijateljstva zbog svog braka? Ako ne, postoji velika verovatnoća da je ovo »prijateljstvo« preraslo u emocionalnu ili fizičku vezu koja može ugroziti vaš brak.

- Da li bi se mogli suprotstaviti drugoj osobi zbog mešovitih signala koje dobijate, znajući da će se ta osoba povući iz prijateljske veze koju trenutno imate. Postoje li elementi flerta ili emocionalne zbliženosti koje su već postali nešto čemu se radujete i nedostajali bi vam da prestanu?
- Postoje li neki aspekti međusobne interakcije za koje ne bi želeli da vaš bračni drug sazna? Postoje li neki razgovori koje ne bi mogli otkriti svom partneru? Da li postoje trenuci kada se družite, kada vam ne bi bilo ugodno primiti telefonski pozvi od svog partnera?


Granice, granice ... Morate odrediti granice do kojih idete!


Kako bi smanjili ranjivost prema osobama koje bi želele imati aferu s vama, ili koje su jednostavno »podložne« takvim vezama, vrlo je bitno zadržati oprez. To ne znači da bi trebali odbiti svako prijateljstvo sa kolegama s posla ili drugima. To ne znači da bi trebali odbaciti svako iskazivanje pažnje ili ih interpretirati kao znak privlačnosti u seksualnom smislu. Ali to znači da trebate jasno odrediti granice takve veze – da ne tražite i prihvatate predloge zajedničkog druženja u neprimerenim okolnostima, da se ogradite od ličnih rasprava koje dovode prijateljstvo na nivo koji ne možete savladati, da se obavežete da nikada nećete svoje druženje sa drugima tajiti od partnera.


Savetovali smo ljude koji si insistirali na zadržavanju prijateljske veze jer je to bilo samo »nevino« prijateljstvo, bez seksualnih pomisli. U većini slučajeva, njihovo odbijanje napuštanja takvog prijateljstva pokazivalo je opseg u kojem im je ta druga osoba postala emotivno važna i tako su jasno davali do znanja zbog čega njihovi partneri vide to prijateljstvo kao pretnju braku. Ako vaš partner isistira na tome da nemate nikakvih doticaja sa osobama suprtonog pola osim u njegovoj prisutnosti, mogli bi imati problema sa poverenjem i ljubomorom u svojoj vezi koje zahtevaju posebnu pažnju. Ali ako vaš partner ne insistira na tome, već ga zabrinjava određeno vaše prijateljstvo, postoji potencijalna opasnost da ta veza ugrožava brak. To ne znači da ste odlučili imati aferu. Radi se jednostavno o tome da se afere razviju kad osoba vidi prijateljstvo kao »sigurno« i postepeno se sve više veže za drugu osobu, bez zadržavanja potrebnih granica. Tada veza postaje »riskantna«.

izvor:forum.hr
 
Član
Učlanjen(a)
14.04.2011
Poruka
61
Zahvaljujem se Zjovanu na izvanrednoj temi.Veoma inspirativna bar za mene.
Osecam neodoljivu potrebu da nesto kazem iz licnog iskustva a ova tema je bas pogodila u metu.Elem u mom zivotu se pojavila identicna situacija.Dakle duga veza krunisana decom isklucivo zasnovana na ljubavi,odolevala raznim izazovima ali nikada do sada ovakvom.Poverenje i sloboda su se podrazumevali,ljubomore nije bilo ali ni razloga.A onda se pojavila sledeca situacija,osoba mnogo mladja,porodicna,sa decom,veoma simpaticna i draga,njen partner takodje o.k.lik.Znam to jer sam ih u medjuvremenu sticajem okolnosti i licno upoznala.Nacin i razlog upoznavanja i njihovog daljeg druzenja malo se razlikuje od onog u tekstu ali sve ostalo je veoma slicno.Dakle slucajno kao sto to uvek i biva naletela sam na njihovu prepisku unazad vise meseci,naravno nisam imala pojima o svemu tome i povredilo me je sto je bilo tajno.Medjutim sledilo je uveravanje da je to samo prijateljsko zezanje u kasne nocne sate jer oboje rade do kasno pa su sracivali vreme porukama i prepiskom.Naravno nista van toga,navodno ja sam jedina zena u njegovom zivotu itd.Medjutim,klupko se pocelo odmotavati i otkrili su se tu i neki sastanci iz raznoraznih razloga nasamo ili u prisustvu drugih osoba,picenca,pokloncici i svasta nesto,za sta naravno nista nisam znala ni sumnjala.Razlog mi nije jasan jer smo se vec tada znali i porodicno povremeno posecivali,za tajnama nije bilo potrebe ni razloga.Naravno usledili su ponovljeni razgovori,negiranje bilo kakve primisli sem druzenja cak i potpunog negiranja daljeg njihovog kontakta nasamo.Ali na zalost ispostavilo se posle par meseci da se dopisivanje na drugi nacin nastavilo i to tajno i sa sve intimnijim detaljima,naravno ponovo je sve igrom slucaja otkriveno,ponovo negiranje polulazi u gluposti.U medjuvremenu ja sam puno o svemu tome razmisljala vagala naravno patila i potpuno otvoreno rekla da me ta situacija vredja i kao licnost i kao zenu i me sve vise opterecuje i povredjuje te da mora prestati.Na to je moj partner reagovao tako sto je izjavio da je to ucena,da sam ja nenormalno posesivna i ljubomorna,da on ima pravo na svoju slobodu,privatnost,prepisku i prijateljicu i da ga u tome niko pa ni ja nece spreciti te je postavio sifre na comp.skype,mobitel,gmail itd,a sa mnom prekinuo maltene svaku komunikaciju na tu temu.Ja sam i dalje u soku,jednostavno se ne snalazim,ne razumem vise ni sebe ni njega a situacija vec pocinje jako da opterecuje citavu porodicu.Zato molim clanove foruma koje jako cenim jer sam citala komentare na mnoge teme i mislim da su korektni i iskreni,da prokomentarisu i ovaj moj problem,svako misljenje i savet je dobrodosao jer covek nikada sam o svojim postupcima ne moze objektivno da prosudjuje,Srdacan pozdrav i unapred hvala.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
14.04.2011
Poruka
61
Samo ono jahanje u sredini fali,nisi sacekao pricu do kraja jer jako sporo kucam.Pozzz
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Ok je da neko ima prijatelja ili prijateljicu, pa makar to bilo i net druženje...Ali nije normalno da se jedna osoba oseti zapostavljenom...Kada takva komunikacija ili ''druženje'' pređe u toliku naviku, da se treća strana oseća usamljena, onda takvo prijateljstvo prelazi u pravu opasnost za vezu ili brak...

Moguće je da je vaš odnos i pre toga ušao malo ''u krizu'', a osoba koja se pojavila je samo još jedan dokaz tome..Ako te tvoj partner voli i poštuje, on će i dalje biti veran tebi i neće dozvoliti da se osećaš opterećeno i zabrinuto...Međutim, moguće je da i on sam ne može sebi da prizna da mu se ta mlađa osoba baš dopada, pa se i sam krije ''iza te maske prijateljstva''..što je i najverovatnije..

Ne vredi, moraćeš sa njim otvorenije da porazgovaraš...i ''da otvorite sve karte''...Rekla bih, da ga ti pomalo ''pritiskaš'' u smislu da kritikuješ njegovo ponašanje, time ništa ne možeš postići, jer ti nikada neće dati neko ''priznanje''...jer on još uvek ne zna ''gde je''...

Svaka veza ili brak koja ima ''lufta'' prolazi kroz isto..Ovo ''lufta'' odnosi se na pomalo monotoniju veze i nedostajanje nečeg novog.., ali i udaljavanje partnera jedno od drugog....
 

Byk

Član
Učlanjen(a)
04.02.2010
Poruka
2.355
Samo ono jahanje u sredini fali,nisi sacekao pricu do kraja jer jako sporo kucam.Pozzz
hahaha... Spadaš u malobrojne na ovom forumu koji odmah provale da se zezam! :)

Dakle slucajno kao sto to uvek i biva naletela sam na njihovu prepisku unazad vise meseci
Aha! Proganjala si muža,a? Kopaš po privatnom djubrilištu? Uhodiš???
Pa,dobro... Verovatno je neki "crv sumnje" proradio pa si naletela (kako kažeš) na te prepiske... Šta ćeš... Živa si osoba - imaš i ti svojih mana (siguran sam i vrlina)....baš kao i tvoj muž! Neko ih dobro krije, a neko ne uspeva (kao on,npr.)...
Šta dalje?! Pa,ništa... Ako si već pokušala razgovorom da iznadješ rešenje problema i to nije uspelo - pokušaj delima! Ukratko: ili i ti uradi nešto slično, pa ga napravi ljubomornim (malo ljubomore nije na odmet u dugim vezama) ili saseci sve "do panja"...
 
Član
Učlanjen(a)
14.04.2011
Poruka
61
Malo je glupo ali stvarno slucajno jer je prepiska svake vrste trajala tri cetiri meseca unazad a da ja nisam ni posumnjala,minus za mene i za moje neograniceno poverenje.E posle sam vec bila opreznija i malo pomagala slucaju...Svidja mi se tvoja duhovitost,malo mi skrece misli sa ruznih stvari,ali sad mi je cak i pomalo zao sto sam sve top procitala i povezala.Sto se tice vracanja milo za drago pomisljala sam i na to i imala prilike ali sam shvatila da cu time povrediti vise sebe nego njega pa sam odustala.Mozda sam i kukavica ko zna.
 

Byk

Član
Učlanjen(a)
04.02.2010
Poruka
2.355
"Istina se samo srcem dobro vidi" - jel' ovo (možda) tvoj potpis??? :)

P.S: Ova Dum je stvarno vredna "Kluba obožavatelja lika i dela naše Dum"! :D:D:D
 
Član
Učlanjen(a)
14.04.2011
Poruka
61
Dumspirospero hvala na iskrenosti i uglavnom si u pravu.Znam da covek moze imati prijateljicu ali cemu toliko tajnih poruka izlazaka poklona,bez obzira sto navodno niceg konkretnog nije bilo.Ja sam samo jako povredjena i pokusala sam veruj mi da sve to razumem i da predjem preko svega,ali sam shvatila vremenom da ne mogu da podnesem da se ponovo vide nasamo ili da nastave da se dopisuju tajno.To sam i rekla,a proglasena sam za ucenjivaca.A samo sam bila iskrena.Jednostavno svako od nas ima granicu,moja je definitivno bila tu.Takodje si u pravu kad kazes da mu se ona dopada vise no sto priznaje sebi,ja to osecam i zato patim jer onog trena kad je zavoleo drugu prestao je da voli mene.Ne razumem ga sta trazi vise sa osobom koju ne voli,a na kraju ni ne postuje,jer ne mari za moja osecanja,i trudi se da samom sebi utanaci zivot kakav zeli,sigurnu zenu i porodicu s jedne a zanimljivu prijateljicu s druge strane.Nije li to sebicno za sve nas koji smo u to umesani.

Dodato posle 3 Sati 50 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Hvala Byc.I dalje stojim iza svog potpisa,ali sam trenutno malo izgubljena i zbunjena.Pomoc!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Ne znam da li bi bilo lepo napisati nekoliko gluposti i ovoj lepoj diskusiji malo pridoneti ili možda ostane samo na tome gde je i stala.
Kada se na početku veze stvori matematička formula u smislu imati lik, možda i neku pamet, status u društvu i nešto materijalno onda za uspešnu jednadžbu treba imati isto ili više.
Početak veze (zaljubljivanje) proizvodi srce i oči koje su istrument srca i ako ne nastane prava ljubav onda zaljubljenost traje dok oči ne nađu novi objekt i pošalju srcu signale. Nije kompijuter kriv za to, on samo olakšava i ulepšava komunikaciju. Kriva je startna postaka i očekivanja u matematičkoj formuli. Ono što nije bilo moguće da uspe i da se primi je uvenulo. Loš pelcer je posađen.
Da li sada tražiti novi pelcer ili ne je stvar svakoga ali bez nove sadnje nema ni novoga cveta.
Poželio bi uspeh svim "vrtlarima" u traženju pravog "pelcera" koji će dati cvet pravog mirisa.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Natrag
Top