ИЗАБРАНЕ СВЕТООТАЧКЕ ПОУКЕ

Član
Učlanjen(a)
15.05.2010
Poruka
33
Dobro kažeš. Jednim delom je tako govorio i otac Pajsije Svetogorac. Hoću da kažem da je otac Pajsije govorio o blagodati Božijoj koja osenjuje one koji su kao deca... Po srcu, a ne po razumu. Međutim, čovek mora da se obrazuje... Da razvija svoj um-pod duhovnim rukovođenjem, (da ne bi pao u gordost)... I onda, da tako naučen zavapi ka Gospodu, da mu pomoge... Um svoj da spusti u srce svoje.
Retki su oni koji se udostojiše da bez učenja-obrazovanja, dostignu viđenje Božije. Da postanu Bogovidci.
Obrazovanje-Da postanemo obraz Božiji, i ništa drugo.
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Dobro kažeš. Jednim delom je tako govorio i otac Pajsije Svetogorac. Hoću da kažem da je otac Pajsije govorio o blagodati Božijoj koja osenjuje one koji su kao deca... Po srcu, a ne po razumu. Međutim, čovek mora da se obrazuje... Da razvija svoj um-pod duhovnim rukovođenjem, (da ne bi pao u gordost)... I onda, da tako naučen zavapi ka Gospodu, da mu pomoge... Um svoj da spusti u srce svoje.
Retki su oni koji se udostojiše da bez učenja-obrazovanja, dostignu viđenje Božije. Da postanu Bogovidci.
Obrazovanje-Da postanemo obraz Božiji, i ništa drugo.

Kad reče obrazovanje. To sam i ja čitala negde. Obrazovanje, potiče od obraza. Napraviti obraz, tj lik (svoj), po liku Božjem. Lepa je i ona pouka od patrijarha Pavla na tu temu, mislim i da sam je napisala ovde negde samo ne znam u kojoj temi beše :roll:. Um bez srca i srce bez uma. Šta biva jednom bez drugoga.

Slažem se, slično su govorili Otac Tadej i Starac Pajsije Svetogorac. Svaka rečenica je knjiga za sebe :). Predivno, premudro.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
15.05.2010
Poruka
33
Najzahtevnija je vera pravoslavna... Sve je ovo teorija. Treba je primeniti... Onaj koji i živi tako jeste pravi, verujući. Nisam sigura, jeam li ja taj... A šta je sa ćutanjem, tihovanjem, praznoslovijem. I o duhovnim stvarilma kada se govori, može da se praznoslovi... Nije potrebno mnogo znati... Malo nauči, i to odmah primeni...
IDEM, ČEKA ME VEČERNJE PRAVILO.
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Jeste da ću da se ponovim ali na ove sam reči gore mislila:

"Mudrost će Vas sačuvati da Vas vuci ne onemoguće. A dobrota da Vi ne postanete vuci. Drugim rečima, da ljudi slobodno razvijaju svoje umne sposobnosti, ali da paralelno razvijaju i dobrotu. Mudrost je naše unutrašnje oko. Ali um je hladan, on po nekad seče po sred srca. A dobrota je topla ali glupa. Kada se razvija paralelno, onda će održati ravotežu. Da um ne pređe u zloću a dobrota ne pređe u glupost.“

Patrijarh Pavle
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
"ко год нема бога у себи, тај се труди, по неком пакленом нагону, да искорени бога из душе онога ко га има".

свети владика николај велимировић
 
Član
Učlanjen(a)
12.02.2010
Poruka
90
"Ako pretrpiš gubitak, ili ma na koji način budeš lišen stvari koje tebi pripadaju, i time se ožalostiš-nemaš straha Božijeg.
Ako te hvale i ti sa zadovoljstvom primaš pohvalu-nemaš straha Božijeg.
Ako o tebi kažu što neistinito, a ti se smutiš-nemaš straha Božijeg.
Ako u razgovoru sa braćom tražiš da tvoja reč bude iznad reči drugih-nemaš straha Božijeg.
Ako pristaješ da posećuješ slavne ovoga sveta, da bi napravio poznanastva i prijateljstva sa njima-nemaš straha Božijeg.
Ako se ne obrati pažnja tvojim rečima, i ti se nađeš uvređen zbog toga-nemaš straha Božijeg.
Pobrojani znaci pokazuju da je živ stari grešni čovek u hrišćaninu, koji je njime zagospodario."
Sv. Vladika Nikolaj Žički

ps: (Nešto sam pogrešio oko KI i Š, te sam sada DAURITIJE
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
"волети ближње и чинити им добро нужно је, не само због божјих заповести, него и стога што се у тој љубави и помагању ближњем у добру садржи и наша сопствена срећа и добро".

(не знам тачно ко је то рекао)
 
Učlanjen(a)
22.03.2010
Poruka
346
kada hocete da vidite sta djavo misli procitaj te horoskop!I svi oni koji ga pisu i propagiraju su pod vlasti demona!

Sveti monah Pajsije Svetogorac!

Licemeri bezite od lica moga u vecni pogibao gde je skrgut zuba i gde dusa ne umire!

Gospod!
 
Član
Učlanjen(a)
12.02.2010
Poruka
90
SVETI VLADIKA NIKOLAJ ŽIČKI (Vojnički rok):

"Ma koliko izgledalo čudno, ipak je istina, mi dolazimo u ovaj svet, ne da u njemu živimo, nego da se od njega spasemo. Kao što ljudi ne idu u rat, da se naslađuju ratom, nego da se spasu od rata!
Radi većeg blaga od rata, ljudi idu u rat.
Radi veđeg blaga od ovoga života, mi dolazimo u ovaj život.
Pravi hrišćani nikada nisu smatrali ovaj život dugačije, nego kao vojničku službu. Svaki vojnik ima da odsluži vojni rok, i da ide kući.
I kao što vojnici broje dane svoje službe i s radošću misle na povratak domu, tako i hrišćani neprestano misle o kraju ovoga života, i o povratku Domu svome."

Dodato posle 3 Sati 46 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Naš blaženopočivši monah Agaton Hilandarac kaže:

"Kada bratstvo manastira ne prepoznaje među sobom vrlinskog monaha, (za izbor igumana), onda neka izabere nekog bolesnog od bratije, jer će on bolje moći da razume njihove slabosti."
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
"све има своје значење, своје време и своју прикладну прилику. појам страха је добар за прве духовне кораке. он је за почетнике, за оне у којима још живи стари човек. такав човек, почетник, који још није духовно истанчан, помоћу страха савлађује у себи тежњу ка злу. страх нам је нужан док смо привезани за материју и док духовно гмижемо по земљи. али то је, рекосмо, почетни стадијум, то је низак ступањ односа са богом."

старац порфирије кавсокаливит

"недостатак љубави ништа не може замијенити. али љубав замјењује собом све недостатке. воли, и ти ћеш поступати правично у сваком случају, и то непримјетно. ово духовно начело научиће те како треба поступати у свима околностима."

инокентије, архиепископ
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top