IVAN 20,28 – BOG MOJ - KOME je Toma TO reko?

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
dal BOG može UMRIJETI??????

Ono što mnogi ne razumeju jeste da je Bog zaista u Isusu umro radi našeg otkupa. Naravno, oni koji ne veruju da se Bog stvarno žrtvovao za čoveka pre svega ne razumeju zašto je ta smrt bila neophodna. Jer prekršen Božiji zakon traži žrtvu i on je pravedan i dobar. Pošto je čovek prekršio Zakon svakako da mora umreti. Ali ako Bog hoće da spase čoveka od kazne Sam Bog mora preuzeti na sebe krivicu. Šta to znači? Znači jednostavno pretrpeti kaznu koju je čovek morao. Ne može niko drugi da trpi kaznu jer se ovo tiče samo dve strane...Boga i čoveka. Neko od ova dva subjekta mora pretrpeti kaznu. Ako je čoveku oprošteno ne može se kazna prenebregnuti. Zato je u Isusu i Božanstvo umrlo. S tim da ta smrt Božanstva svakako ne može večno trajati i ne može se sagledavati iz perspektive čoveka ili drugih živih bića. Kako je Božanstvo umrlo? Mislim da nije toliko teško razumeti mada je to razumevanje za naše shvatanje ipak nedokučivo u potpunosti i samo je Bogu potpuno razumljivo. Ali ono što možemo razumeti jeste da je Isus Bog bio tri dana van svojih Božanskih aktivnosti. To znači da je bio odvojen od Oca i da je "suspedovana" privremeno njegova Božanska priroda. Isus je jednom prilkom izjavio da On i Otac "uvek" rade tj. učestvuju u održavanju svega postojećeg i stvaraju dalje. U ovom slučaju prvi put u večnosti se dogodilo da lica Božanstva nisu zajedno i Otac i Sin nisu na istom zadatku. Božanska moć Isusova je privremeno "suspedovana" i to je bilo neizmerno teško za Oca i Sina. Sin je privremeno "umro" jer je dobrovljno prihvatio suspenziju svoje Božanske moći i slave. To se nikada do tada nije desilo i to je bila na nebu tragedija nad tragedijama. Otac je ostao sam i tako je Božanstvo umrlo. Tako je Bog prihvatajući ovakvo poniženje platio kaznu za prekršaj čoveka. Neopisive li ljubavi Božije! Neopisive li žrtve! Neopisve li pravednosti. Neka je blagosloveno ime Gospodnje.

Tako dakle oni koji poriču smrt Božanstva poriču i ozbiljnost kazne i ozbiljnost spasenja ali isto tako i ozbiljnost zakona Božijega i time pokazuju da ne razumeju zapravo šta je greh a šta pravda.

Svako dobro.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Isto tako oni koji negiraju da je Isus Bog koji je pretrpeo kaznu negiraju u isto vreme i važnost zakona jer ako je umro neko drugi ko nije Bog onda ni Zakon nije tako svet kada kaznu nije pretrpeo ili onaj ko je prekršio zakon ili onaj koji ga je dao. Nerazdvojni su u tom smislu Isusovo Božanstvo i važnost zakona. U tome se i ogleda važnost zakona s obzirom na to ko je platio cenu radi zadovoljenja pravde zakonske.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Ono što mnogi ne razumeju jeste da je Bog zaista u Isusu umro radi našeg otkupa. Naravno, oni koji ne veruju da se Bog stvarno žrtvovao za čoveka pre svega ne razumeju zašto je ta smrt bila neophodna. Jer prekršen Božiji zakon traži žrtvu i on je pravedan i dobar. Pošto je čovek prekršio Zakon svakako da mora umreti. Ali ako Bog hoće da spase čoveka od kazne Sam Bog mora preuzeti na sebe krivicu. Šta to znači? Znači jednostavno pretrpeti kaznu koju je čovek morao. Ne može niko drugi da trpi kaznu jer se ovo tiče samo dve strane...Boga i čoveka. Neko od ova dva subjekta mora pretrpeti kaznu. Ako je čoveku oprošteno ne može se kazna prenebregnuti. Zato je u Isusu i Božanstvo umrlo. S tim da ta smrt Božanstva svakako ne može večno trajati i ne može se sagledavati iz perspektive čoveka ili drugih živih bića. Kako je Božanstvo umrlo? Mislim da nije toliko teško razumeti mada je to razumevanje za naše shvatanje ipak nedokučivo u potpunosti i samo je Bogu potpuno razumljivo. Ali ono što možemo razumeti jeste da je Isus Bog bio tri dana van svojih Božanskih aktivnosti. To znači da je bio odvojen od Oca i da je "suspedovana" privremeno njegova Božanska priroda. Isus je jednom prilkom izjavio da On i Otac "uvek" rade tj. učestvuju u održavanju svega postojećeg i stvaraju dalje. U ovom slučaju prvi put u večnosti se dogodilo da lica Božanstva nisu zajedno i Otac i Sin nisu na istom zadatku. Božanska moć Isusova je privremeno "suspedovana" i to je bilo neizmerno teško za Oca i Sina. Sin je privremeno "umro" jer je dobrovljno prihvatio suspenziju svoje Božanske moći i slave. To se nikada do tada nije desilo i to je bila na nebu tragedija nad tragedijama. Otac je ostao sam i tako je Božanstvo umrlo. Tako je Bog prihvatajući ovakvo poniženje platio kaznu za prekršaj čoveka. Neopisive li ljubavi Božije! Neopisive li žrtve! Neopisve li pravednosti. Neka je blagosloveno ime Gospodnje.

Tako dakle oni koji poriču smrt Božanstva poriču i ozbiljnost kazne i ozbiljnost spasenja ali isto tako i ozbiljnost zakona Božijega i time pokazuju da ne razumeju zapravo šta je greh a šta pravda.

Svako dobro.

Kazes "Sin je privremeno umro" , i da se to "tice zakona". Ako se to tice zakona, a kazna za prestupnika je "vecna smrt", onda je to izigravanje pravde i zakona!

Ja kazem drugacije, "niko zaista ne umire", vec su mrtvi svesni!

Tako je meni cena placena, a tebi nije!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Cena je plaćena večnim nepostojanjem, ne postoji veći gubitak od tog.

Bog se ne zadovoljava ljudskim patnjama, mučenjima, žrtvama, gledanjem kako neko doživljava bol, bilo u vatri, ili gledanjem njegove slave koja ih muči.

Plata za greh je SMRT, i ona podrazumeva NEPOSTOJANJE, ili NESVESNOST, a ne život u mučenju, jer to tada nije smrt, već život u mukama.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Kazes "Sin je privremeno umro" , i da se to "tice zakona". Ako se to tice zakona, a kazna za prestupnika je "vecna smrt", onda je to izigravanje pravde i zakona!

Lično smatram da poniženje koje je Sin Božiji doživeo smrću i suspendovanjem Njegove Božanske moći samo tri dana je samo po sebi neizmerna kazna tj. ravno večnoj smrti za stvorena bića. A zakona se tiče jer je Adam i Eva pogreškom i neposlušnošću Zapovesti Božijoj aktivirali kaznu koja sledi za prestup Zakona Božijega. On je u slučaju Adama i Eve oličen u prekršaju zabrane Božije da se ubere plod sa drveta poznanja dobra i zla a u širem kontekstu prekršen je Zakon jer je ova zabrana samo deo Zakona Božijega(ne poželi....pa čak i ne ukradi....) itd...Dakle, kazna jeste posledica kršenja jedne od zapovesti Božije a time i celog zakona.

Ja kazem drugacije, "niko zaista ne umire", vec su mrtvi svesni!

Tako je meni cena placena

Ovde bih samo naveo citiat apostola Pavla koji kaže:"Jer je plata za greh smrt", Rimljanima 6,23 i dodao nastavak citiata:"a dar Božiji je život večni u Hristu Isusu Gospodu našem"...Rim 6,23. Zato smatram da je kazna zaista oličena u smrti koja jeste nasuprot životu.

Svako dobro.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Lično smatram da poniženje koje je Sin Božiji doživeo smrću i suspendovanjem Njegove Božanske moći samo tri dana je samo po sebi neizmerna kazna tj. ravno večnoj smrti za stvorena bića.

Suspendovanje njegove moci je trajalo od pocetka njegovog boravka na zemlji! Da se time zaista mogla platiti cena, onda on ne bi morao umreti. Dakle nisi u pravu!

I nije bitno ovde sta mi smatramo, vec sta Bog smatra, a njegov zakon kaze da je kazna za greh "vecna smrt" po vama, (mozes li to izbeci?). Ne kaze "privremena smrt"!

Prema tome, ako je Isus stvarno Adamova "zamena", on bi po tom istom zakonu, morao "ostati vecno mrtav"!

Ako nije ostao mrtav, onda "nije placena puna cena"!

"Zamena" oznacava "ekvivalentnost", a to onda znaci, da onaj koji vrsi zamenu mora poloziti "zrtvu iste vrednosti" ili "platiti istu cenu"!

A zakona se tiče jer je Adam i Eva pogreškom i neposlušnošću Zapovesti Božijoj aktivirali kaznu koja sledi za prestup Zakona Božijega.

Hristos "nije sagresio prestupom slicnim Adamu", pa je zato on "savrsena zamena" , ali onaj ko "isplacuje dug" mora pretrpeti istu kaznu???

Dakle mora pretrpeti "vecnu smrt", a Bog "ne moze umreti"! Stoga cena ne moze biti placena u vasem slucaju!

On je u slučaju Adama i Eve oličen u prekršaju zabrane Božije da se ubere plod sa drveta poznanja dobra i zla a u širem kontekstu prekršen je Zakon jer je ova zabrana samo deo Zakona Božijega(ne poželi....pa čak i ne ukradi....) itd...Dakle, kazna jeste posledica kršenja jedne od zapovesti Božije a time i celog zakona.

Jeste posledica krsenje zakona, ali da bi se ispunila pravda, morao neko da "plati punu cenu", slicno kao kada placas "kauciju", tako smo mi oslobodjeni, jer je Hristos platio punu cenu svojim zivotom!

Ako je "kazna za greh" - "vecna smrt", onda je on "zauvek morao ostati mrtav".

Sad cu te iznenaditi:

I JESTE OSTAO ZAUVEK MRTAV (ODNOSNO U TAMNICI).

Objasnicu sta mislim:

Smrt nije "besvesno stanje" vec je to neka vrsta "zatvora - tamnice", kao sto je Pavle i rekao!

U tom slucaju, "tamnovanje" odnosno boravak u zatvoru za Boga nije podlozan vremenu, jel on "nije ogranicen protokom vremena" kao mi. Zato je Hristos "zauvek ostao u zatvoru (tamnici)" , ali istovremeno je ostao Bog, jel vreme za njega ne postoji!

Zato i pise da je "jagnje zaklano od postanja sveta", jer "protok vremena ne postoji"!

To ti je odgovor, a ne ovo sto si ti napisao.

Isus nikako ne moze ostati "vecno mrtav", jer "Bog ne umire", i ne moze umreti, jer on daje zivot, i "dihanje i sve" - "i po njemu micemo se, postojimo i jesmo". Kad bi on stvarno umro, umrli bi i mi zajedno sa njim, i to bi bio kraj svega!

Kazna je posledica krsenja zakona, i po pravdi zakona, neko mora za to "platiti"!

I platio je!

Da nije platio, onda bi sotona mogao prigovoriti sa stanovista "protoka vremena" da cena nije placena, ali ovako ne moze!

Zato smatram da je kazna zaista oličena u smrti koja jeste nasuprot životu.

Ne moze biti u "vecnoj smrti", jel "Bog ne umire", stvarate sebi konfuziju i idete nasuprot Biblije!

U bibliji pise da "Bog ne umire"!!!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Cena je plaćena večnim nepostojanjem, ne postoji veći gubitak od tog.

Bog se ne zadovoljava ljudskim patnjama, mučenjima, žrtvama, gledanjem kako neko doživljava bol, bilo u vatri, ili gledanjem njegove slave koja ih muči.

Plata za greh je SMRT, i ona podrazumeva NEPOSTOJANJE, ili NESVESNOST, a ne život u mučenju, jer to tada nije smrt, već život u mukama.

Znaci Adam je neko vreme mogao biti (mrtav) "nesvestan", i onda biti ponovo vracen u zivot, jer je "isplatio kaznu"?

Pa sta ce mu onda zrtva, kad ju je sam isplatio???

"Koji umre, oprosti se greha" - kaze Pavle, pa sto ga ne bi vratio u zivot?

Ne moze ga vratiti nazad, jer je to "VECNA KAZNA"!

Hristos je morao platiti kaznu, jer bi Adam vecno ostao tamo!

Odatle nema izlaza nikada!

Smrt ne traje "kratko'' ili "privremeno", kao sto vi pricate!

Ispada po vama da je Hristos mogao biti "privremeno mrtav" i onda izaci odatle!

To ne moze tako!

To je pitanje "vecnosti", jer smrt je vecna, i zato je tu kaznu morao platiti samo vecni Bog, jer on je vecan, i bezvremen...

Medjutim, BOG NE MOZE UMRETI!

Pa kako je onda mogao platiti kaznu???

On ju je mogao platiti jedino ako smrt nije doslovna vec je to "vecni zatvor" u "svesnom stanju"!!!

O tome govorim!
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Tacno, smrt je plata za greh, i ona traje vecno.
Ovde se misli na onu smrt nakon Hristovog drugog dolaska, a ne na ovu privremenu u kojoj ce bezbozni prilikom Hristovog drugog dolaska izaci na sud, da prime onu vecnu smrt ili nepostojanje.

Greh se ne okajava smrcu, vec je smrt posledica greha, nakon koje nema zivota.
Niko ko umre ovom privremenom smrcu, ili nakon suda, nece vaskrsnuti da zivi vecno, jer smrt nije sredstvo spasenja, vec je smrt posledica greha nakon koje nema vise postojanja.

Adam ce na kraju vaskrsnutui, jer je kroz zrtve koje u predslici predstavljaju Isusa Hrista okajao svoj greh, i umro je kao pravednik, i vaskrsnuce na kraju da primi zivoit vecni.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Suspendovanje njegove moci je trajalo od pocetka njegovog boravka na zemlji!

Mislim da nije. On je na zemlji bio Bogočovek. Njegova Božanska priroda je bila delimično sputana ali u suštini On je bio na Zemlji čovek sa Božanskim prerogativima i moći po potrebi. Međutim, kada je završio svoj zemaljski život Njegova Božanska priroda je u potpunosti suspendovana tri dana. Otac je jedini bio vlasnik Isusovog Božanstva i moći u tom trenutku tako je Otac i vaskrsao Hrista(kako kaže Pismo) jer je samo vratio Božansku moć Isusu koju je On Sam dobrovljno predao Ocu. Stim što oni koji odbacuju Isusovo Božanstvo stalno citiraju ove stihove gde je Otac vaskrsao Hrista pa kažu "eto On sam nije mogao vaskrsnuti sebe jer je stvoreno biće". Oni greše jer ne shvataju da se Isus dobrovoljno odrekao svog Božanstva te ga predao Ocu tih tri dana te je Otac tako vaskrsao Hrista. Ovakva predstava se uklapa i u stihove gde Isus kaže da će "svoju dušu povratiti Sam" jer zapravo Svojom Božanskom moći je i vraća a tu moć je predao Ocu. :)

Ostalo ne bih sada mnogo na ovoj temi komentarisao jer dosta će izaći iz okvira teme. Možemo na nekoj odgovarajućoj(tipa je li Isus stvarno umro ili ne....) sa zadovoljstvom. Isus jeste svakako večno umro kao čovek a smrt Njegove Božanske prirode po mom shvatanju jeste suspenzija Njegove moći bez obzira što se radi o tri dana jer se tako nešto u večnosti nije nikada desilo. Sa druge strane Božanska priroda je nešto sasvim drugačije od onoga što mi možemo i zamisliti. Svakako svojim činom Isus je otplatio greh čoveka za večnost iako On nije mogao večno biti suspendovan u svojoj moći. To je suština. Mi ne možemo u potpunosti razumeti razmere Hristove smrti kao čoveka i kao Boga. To su večne teme i u večnosti će se sve bolje razumevati ta tema i nikada iscrpiti do kraja. To je nama zaista nezamislivo sada. Ono što mi možemo razumeti jeste da je Isus svojom stvarnom smrću platio otkup za greh a da se smrt odnosila na čoveka ona bi podrazumevala nestanak za večnost.

Svako dobro.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top