IVAN 20,28 – BOG MOJ - KOME je Toma TO reko?

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Isus nije ukorio Tomu zato sto ga je ovaj nazvao Bogom, vec mu je napomenuo - da tek posto ga je Toma video onda je verovao, i da je blago onima koji ne videse a verovase.
Ako Isus nije Bog, onda je on morao da ukori Tomu za tu navodnu jeres.
Ali nije, vec ga je i podrzao u njegovoj veri, ali s time da mu je rekao da je poverovao tek posto ga je video.
To je bio Tomin jedini propust.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Isus je ukorio Tomu zbog ne verovanja u to da ga je Jehova Bog i Otac vaskrsnuo iz mrtvih. On nije verovao da je Isus opet ziv.
Tako da ne mesas babe i zabe.
Isus ima titule i Gospoda i Silnog Boga,ali Toma dobro zna da su se svi zajedno uvek molili Jehovi Bogu,a nikada ne njemu Isusu..
Tako da ga Isus jeste zesce ukorio,a razlog je
Jovan 20:
25 A drugi mu učenici govorahu: Videsmo Gospoda. A on im reče: Dok ne vidim na rukama Njegovim rana od klina, i ne metnem prsta svog u rane od klina, i ne metnem ruke svoje u rebra Njegova, neću verovati.
Isusova kritika Tome se vidi u
29 Isus mu reče: Pošto me vide verovao si; blago onima koji ne videše i verovaše.
Ovim ukorom je je stavio do znanja da je Toma pogresio u svojoj neveri,i pozitivno rekavsi za one koji ga ne vide a poveruju.
Sve u svemu Toma nije nagradjen jer je dao povoda troicarima da Isusa izjednacavaju sa Bogom.
Sto nije tako rekao i Petru kad mu je kazao Ti si SIN BOGA ZIVOGA???
Petra je nagradio,a Tomu je ponizio.

Zaista postoje neizlječive bolesti.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Zaista postoje neizlječive bolesti.
Pa hajde ti kazi u sta Isus nije verovao???
Biblija lepo pise da nije verovao da je Isus opet ziv i da je cak hteo da mu stavi ruku u ranu. Nije li to blesavo???
Jovan 20:25 A drugi mu učenici govorahu: Videsmo Gospoda. A on im reče: Dok ne vidim na rukama Njegovim rana od klina, i ne metnem prsta svog u rane od klina, i ne metnem ruke svoje u rebra Njegova, neću verovati.
Jel vidis sta Toma nije verovao???
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Pa hajde ti kazi u sta Isus nije verovao???
Biblija lepo pise da nije verovao da je Isus opet ziv i da je cak hteo da mu stavi ruku u ranu. Nije li to blesavo???
Jovan 20:25 A drugi mu učenici govorahu: Videsmo Gospoda. A on im reče: Dok ne vidim na rukama Njegovim rana od klina, i ne metnem prsta svog u rane od klina, i ne metnem ruke svoje u rebra Njegova, neću verovati.
Jel vidis sta Toma nije verovao???

Nije pitanje - što Toma nije vjerovao, nego je pitanje - Kome je Toma rekao "Bog moj". I jasno je, Isusu je to rekao - za apostole je dakle Isus Krist pravi Bog.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Nije pitanje - što Toma nije vjerovao, nego je pitanje - Kome je Toma rekao "Bog moj". I jasno je, Isusu je to rekao - za apostole je dakle Isus Krist pravi Bog.
Aha,
nije bitno sta to Toma nije verovao???
,vec je bitnije sta je kazao???
Gospod moj,i Bog moj.
Pa svako to kaze kao uzrecicu...O Gospode Boze...
Ono sto je bitnije od toga sto Toma kaze,jeste ono sto mu je Isus odgovorio.
Sta bi ti rekao da si ranjen,i da neki idiot gura svoje strokave ruke u tvoju ranu?,pa da ti je brat rodjeni???
Jesi li sad zadovoljan sto si nabio svoju strokavu ruku u moju ranu???

29 Isus mu reče: Pošto me vide verovao si; blago onima koji ne videše i verovaše.
Dakle uopste nije bitna Tomina uzrecica Gospod moj i Bog moj.,al za mene nema veze i dal mu je to uzrecica il nije.
Potpuno svejedno jer Isus je i moj Gospod i moj Silni Bog,ali nije Bog Svemoguci Jehova kojem se jedino treba moliti preko njegovog sina Isusa.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Tako je. Gospodin moj i Bog moj - obraća se sveti Toma Isusu. Dakle, Isus je pravi Bog, Bog Sin.
Isus je oznacen u Bibliji kao Bog Silni i kao Gospod,i druga je po rangu,najmocnija osoba u svemiru, I zato ne vidim svrhu njegovog izjednacavanja sa Bogom Ocem.
Pa da mu je brat blizanac pa da ga izjednacimo,ali on mu je sin tako da je veoma stetno i bogohulno izjednacavati ga sa Svemogucim Bogom i Ocem Jehovom.
Nadalje ostaje uvek otvorena mogucnost da je Tomi to bila uzrecica "O Gospode Boze" kao sto to danas praktikuje milion ljudi ,
Nije li to uzrecica za milione ljudi na svetu " O Gospode Boze" ?
Zapamti da Toma nije verovao da je Isus vaskrsnut ,i tek kad mu je opipao "ranu" on je poverovao.
Najverovatnije da je od uzbudjenja i rekao "Moj Gospod i moj Bog.
Toma nije rekao Isusu: "Ti si moj Bog i moj Gospod",
Sta ti je logicnije ,da Toma kaze,a da ne bude uzrecica?
Ti si moj Bog i moj Gospod,
ili pak
Gospod moj i Bog moj.?
I sto je najbitnije Isusov odgovor Tomi je ukoravajuci a ne ohrabrujuci.
Ali ovim stihom se nikako ne moze dokazatu jednakost Oca i Sina....,cela Biblija ukazuje da je sin oduvek bio i bice pokoran svome jevrejskom Bogu i Ocu,Jehovi.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Hriscani koji su u zajednici sa Bogom ne izgoaraju verske uzrecice koje su suprotne njihovom verskom uverenju.
Kada bi to i cinili morali bi da budu ukoreni od savesti da cine nesto suprotno Bozanskoj istini u koju ih je Bog osvedocio.

U tom smislu, Toma nije izrekao uzrecicu "GOSPOD MOJ I BOG MOJ" vec pokrenut Bozjim Duhom i osvedocen da je Isus vaskrsli Bog.
Isus ga nije ukorio za ovu njegovu izjavu jer je ona bila istinita.

Ovo je identican slucaj onome kada je Isus pitao apostole "sta oni misle ko je on"
Petar je tada odgovorio "ti si Hristos Bozji"
Isus je na ovu Petrovu izjavu odgovorio "blago tebi Simone..... jer ti ovo nisu javili telo i krv, vec otac moj koji je na nebesima"

Bog sam je osvedocavao apostole u pogledu Gospoda Isusa, i njihova vera se utemeljivala na tom Bozanskom osvedocavanju, a ne na licnim uzrecicama.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Hriscani koji su u zajednici sa Bogom ne izgoaraju verske uzrecice koje su suprotne njihovom verskom uverenju.
Kada bi to i cinili morali bi da budu ukoreni od savesti da cine nesto suprotno Bozanskoj istini u koju ih je Bog osvedocio.

U tom smislu, Toma nije izrekao uzrecicu "GOSPOD MOJ I BOG MOJ" vec pokrenut Bozjim Duhom i osvedocen da je Isus vaskrsli Bog.
Isus ga nije ukorio za ovu njegovu izjavu jer je ona bila istinita.

Ovo je identican slucaj onome kada je Isus pitao apostole "sta oni misle ko je on"
Petar je tada odgovorio "ti si Hristos Bozji"
Isus mu je na ovu Petrovu izjavu odgovorio "blago tebi Simone..... jer ti ovo nisu javili telo i krv, vec otac moj koji je na nebesima"

Bog sam je osvedocavao apostole u pogledu Gospoda Isusa, i njihova vera se utemeljivala na tom Bozanskom osvedocavanju, a ne na licnim uzrecicama.
A ti nisi cuo nikada tu uzrecicu ,O Gospode Boze??? Jel se ti druzis sa ljudima ili prostacima koji samo psuju? S kime se ti druzis?
Ja sam cuo na milion psovki,pa mi je malo simpaticno kad cujem nekoga kako se ugrize za jezik pa kaze " O Gospode Boze",ali ne samo kad se naljuti,vec i u svakodnevnom zivotu i kad je radostan i kad se nesto lepo desi,ili se zacudi.
U svakom slucaju Toma se radosno iznenadio kad je gurnuo svoju ruku u Isusovu ranu.
Jel bi tebi bilo prijatno da imas ranu na telu ,pa neko da uvlaci pruku u nju???Jel tebi to normalno???
Jel ces takvu osobu da nagradis ili da ukoris???
Nadalje ,nisi li procitao u Bibliji da pravi Bog nikada ne umire.
Jel za tebe Isus andjeo ili Bog???
Jedno vreme si bio zagovornik da je Isus ,arhandjel Mihailo sto i jeste tacno. Da li si sad odbacio to misljenje???
A sta cemo sa Galatima 4:14

I napasti moje, koja beše telu mom, ne prezreste, ni popljuvaste, nego me primiste kao anđela Božjeg, kao Hrista Isusa.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nije umro Isus Bog u svom Bozanskom nebeskom oblicju, vec Isus Bog koji je tajnom utelovljenja preuzeo ljudsko telo da bi umro za ljudske grehe.
Sto se tice ostalog - sve su to uloge Gospoda Isusa u planu spasenja "MIHAJLO, ZAVETNI ANDJEO, REC BOZJA KOJA JE BOG, POSREDNIK I PRVOSVESTENIK.."
 
Natrag
Top