Istorija hrišćanske crkve - kratak osvrt

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Isabeleta, istrazuj individualno ne verujuci ljudskim autoritetima vec jedino Bogu i trazi od njega da ti otkrije istinu.

Pozdrav
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Postoji ona prava i ona koja predstavlja izokrenutu sliku stvarnosti da bi ase dokazalo nesto sto se u stvarnosti nije tako odigralo.
Tako se dnas svi Hriscanski mucenici 1, 2, 3..veka predstavljaju kao Rimokatolicki i Pravoslavni mucenici koji su dali svoj zivt za Rimokatolicku i Pravoslavnu veru, a u sustini to su bili Hriscani / bez etikete bilo koje crkve.

Ima dosta takvih primera.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
U sklopu istorije crkve provlači se i sedam Božjih praznika koji se moraju imati u vidu jer ih i tradicionalisti kao i protestanti priznaju.
Svaki od tih praznika je bio pokazatelj dešavanja koja će se odigrati i time imaju veliki značaj u crkvi kao zajednici svetih.
Ko ne razume praznike gubi orjentir i govori svoje.

Svi će se složiti da je Pasha našla ispunjenje kao i Pedesetnica a moje pitanje glasi:kad je ispunjen praznik Senica i Truba?
Znajući u kom vremenu padaju isti i koja je svrha tih praznika uočavamo da i u budućnosti se isti navode kao mera. Ali ne navodi se samo Senice već i Subota i to u vremenu milenijuma. (Isaija 66)

Imamo u proroštvima jasno rečeno da će se svaki praznik ispuniti i svako slovo naći ispunjenje te tako dolazimo do pitanja koja vremena će menjati za tri i po godine čovek bezakonja i zašto je oslovljen bezakonikom?
Taj isti će narediti da se klanja ikoni i njemu lično kao Bogu i sveti će tad trpiti i stradati jer su u to vreme dole gde i bezakonik na zemlji (Otk.14. 12) i sad ponovo ide pitanje ko je crkva na temelju koja drži zapovesti Božje i veru Isusovu a koja drži zapovesti i neće se pokloniti promeni VREMENA i ZAKONA?

Piše da oni što pristanu uz Jevrejina i njegovu veru DUŽNI SU da isto vrše što i Jevrejin.Pod krovom Jevrejina ni stranac-nevernik ne može obavljati posao u VREME ODMORA dakle nije samo Jevrejin obavezan već i onaj koji je kod njega i sa njim.Piše kako će se deliti teritorija svetim plemenima i uz njih će biti i oblast za one što su spašeni uz Jevreje i oni dobijaju teritoriju i sad Jevrejin odmara subotom i odlazi u hram a stranac-paganin on ide na njivu...jel? NE. ide i on u hram i on tad odmara jer reč važi za obojicu isto.

Hrišćanstvo nije nova vera već stara Jevrejska gde su pagani prihvatili nasleđe Izraela i tako kroz Avraama postali sunaslednici VEROM isto kao i Jevreji ali im oboma ostaje ista obavaza kroz isto spasenje.Pedesetnica jeste uvek padala u prvi dan nedelju ali ona nema blagoslov za odmor već je pokazatelj kad će stići Duh.Svaki pokušaj izmeštanja vremena za odmor je kršenje zakona. Kao što se na dane praznika nije tog dana radilo tako se i na praznik Pedesetnice ne mora raditi ali ona pada jednom godišnje kao i vaskrsenje Isusovo a ne svake sedmice.

Samo Judejin može reći da je Mesija u prvi dan vaskrsao a paganin ne.
Judejinu je petak počeo zalaskom sunca u četvrtak po podne i trajao do zalaska sunca u petak a tad mu počinje odmor-šabat.Do sunote posle podne kad sunce zađe počinje nedelja-prvi dan.
Pagani onog vremena su uzimali početak dana pojavom sunca a grob je već bio prazan na pojavu sunca u prvi dan te nemaju argument da je u njihovu nedelju Hrist vaskrsao jer pojavom sunca grob je već bio prazan koliko sati pre toga neznamo ali pre sunca je vaskrsao.

Tako pokušaj podmetanja jednog praznika u zamenu dana odmora je bezakonje isto kao i pokušaj ubacivanja vaskrsenja u pagansku nedelju.U apokrifima čitamo da su preko noći anđeli stigli i velika svetlost od koje su popadali stražari ali nije kanonizovan jer kvari nedelju kao dan za proslavu paganima.I Bibliji čitamo kako se nudi od rimske strane da su ga učenixci ukrali NOĆU umesto dolaska anđela NOĆU.

Da bi se pokušala nedelja poturiti i subota pogaziti mora se i mnoštvo proroštava zanemariti i tako se SVETI koji drže BOŽJU REČ nalaze u trpljenju zbog zakona i vremena a pagani gaze isto i idu u nebo...idu li zaista?
Otk.14.12 govori da SVETI trpe životom od zveri-bezakonika zbog čega...zbog ZAPOVESTI i neće da prihvate drugo VREME za odmor do ono što je jednom svetima dato.A ko su ti SVETI?
To su oni što će živeti tamo gde će bezakonik otići u HRAM BOŽJI i sesti te sebe tamo Bogom predstaviti i onom narodu koji živi gde se i taj hram nalazi pokušava menjati VREME za odmor ali tamo neće uspeti jer ako je on bezakonik oni nisu.

Isaija na kraju opisuje u kom vremenu će se sastajati SVETI i pominje svaku subotu kao vreme sabora i mladini kao praznik i senice kao podsetnik na milost govoreći da oni što imaju ljubavi k Bogu DRŽE ZAPOVESTI a koji nemaju ljubavi k Bogu oni staju na stranu bezakonika i odriču zakon i vreme od Boga određeno kad se šta čini.

Izvolite Isaiju 66 i pažljivo pratite u kom vremenu se zbiva radnja i šta se navešćuje u milenijumu:

Isa. Glava 66


Ovako veli Gospod: Nebo je presto moj i zemlja podnožje nogama mojim: gde je dom koji biste mi sazidali, i gde je mesto za moje počivanje?
66:2 Jer je sve to ruka moja stvorila, to je postalo sve, veli Gospod. Ali na koga ću pogledati? Na nevoljnog i na onog ko je skrušenog duha i ko drhće od moje reči.
66:3 Ko kolje vola, to je kao da ubije čoveka; ko kolje ovcu, to je kao da zakolje psa; ko prinosi dar, to je kao da prinese krv svinjsku; ko kadi kadom, to je kao da blagoslovi idola. To oni izabraše na putevima svojim, i duši se njihovoj mile gadovi njihovi.
66:4 Izabraću i ja prema nevaljalstvu njihovom, i pustiću na njih čega se boje; jer zvah a niko se ne odazva, govorih a oni ne slušaše, nego činiše šta je zlo preda mnom i izabraše šta meni nije po volji.
66:5 Slušajte reč Gospodnju, koji drhćete od Njegove reči: braća vaša, koja mrze na vas i izgone vas imena mog radi, govore: Neka se pokaže slava Gospodnja. I pokazaće se na vašu radost, a oni će se posramiti.
66:6 Vika ide iz grada, glas iz crkve, glas Gospodnji koji plaća neprijateljima svojim.
66:7 Ona se porodi pre nego oseti bolove, pre nego joj dođoše muke, rodi detića.
66:8 Ko je ikada čuo to? Ko je video takvo šta? Može li zemlja roditi u jedan dan? Može li se narod roditi ujedanput? A Sion rodi sinove svoje čim oseti bolove.
66:9 Eda li ja, koji otvaram matericu, ne mogu roditi? veli Gospod. Eda li ću ja, koji dajem da se rađa, biti bez poroda, veli Bog tvoj.
66:10 Radujte se s Jerusalimom i veselite se u njemu svi koji ga ljubite; radujte se s njim svi koji ga žaliste.
66:11 Jer ćete sati sise od utehe njegove, i nasitićete se, ješćete i naslađivaćete se u svetlosti slave njegove.
66:12
Jer ovako veli Gospod: Gle, ja ću kao reku dovesti k njemu mir i slavu naroda kao potok bujan, pa ćete sati; bićete nošeni na rukama i milovani na kolenima.
66:13 Kao kad koga mati njegova teši tako ću ja vas tešiti, i utešićete se u Jerusalimu.
66:14 Videćete i obradovaće se srce vaše i kosti će se vaše pomladiti kao trava, i znaće se ruka Gospodnja na slugama Njegovim i gnev na neprijateljima Njegovim.
66:15 Jer, gle, Gospod će doći s ognjem, i kola će Mu biti kao vihor, da izlije gnev svoj u jarosti i pretnju u plamenu ognjenom.
66:16 Jer će Gospod suditi ognjem i mačem svojim svakom telu, i mnogo će biti pobijenih od Gospoda.
66:17 Koji se osveštavaju i koji se očišćavaju u vrtovima jedan za drugim javno, koji jedu meso svinjsko i stvari gadne i miševe, svi će izginuti, veli Gospod.
66:18 A ja znam dela njihova i misli njihove, i doći će vreme, te ću sabrati sve narode i jezike, i doći će i videće slavu moju.
66:19 I postaviću znak na njih, i poslaću između njih koji se spasu k narodima u Tarsis, u Ful i u Lud, koji natežu luk, u Tuval i u Javan i na daleka ostrva, koja ne čuše glas o meni niti videše slavu moju, i javljaće slavu moju po narodima.
66:20 I svu će braću vašu iz svih naroda dovesti Gospodu na dar na konjima i na kolima i na nosilima i na mazgama i na kamilama ka svetoj gori mojoj u Jerusalim, veli Gospod, kao što prinose sinovi Izrailjevi dar u čistom sudu u dom Gospodnji.
66:21 I između njih ću uzeti sveštenike i Levite, veli Gospod.
66:22 Jer kao što će nova nebesa i nova zemlja, što ću ja načiniti, stajati preda mnom, veli Gospod, tako će stajati seme vaše i ime vaše.
66:23 I od mladine do mladine, i od subote do subote dolaziće svako telo da se pokloni preda mnom, veli Gospod.
66:24 I izlaziće i gledaće mrtva telesa onih ljudi koji se odmetnuše od mene; jer crv njihov neće umreti i oganj njihov neće se ugasiti, i biće gad svakom telu.



Ima li neko dokaz da je ovo proroštvo pogrešno ili možda da objasni šta je pogrešno u gornjem tekstu rado ću poslušati i odbaciti svoje razumevanje teksta i prihvatiti drugo ako se pokaže da grešim izvolite:
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Postoji još jedna jeres koja je odavno sa zapada smišljeno plasirana da narod ne straži i ne padne pod prevaru satane i bezakonika a to je učenje o uznesenju crkve pre nevolje.
Imam tu samo dva pitanja:
1.Kako SVETI mogu trpiti u nevolji od bezakonika kad su u nebu?
2.Kako živi mogu otići pre mrtvih i prvog vaskrsa u nebo?

Sve je ovo o crkvama i istoriji novijoj ili starijoj.Istorija nije samo ono pre 20 vekova već i ono pre pola veka.Od drugog veka je krenulo menjanje i dodavanje u jevanđeljima po smrti apostola i većine učenika tako i mnogi zapisi behu spaljeni u Rimu.Oci su valjda slučajno stigli na scenu posle Pavlovih reči o nekim vukovima koji ne mare za svetu reč niti za stado...
Prva izmena je usledila u Mateju gde ide nalog: ,,KRSTEĆI IH U MOJE IME,, što su učenici PRE TOGA i ispunjavali U IME i svedočili za IME.A potom je usledilo postavljanje 20 elemenata hramske službe i zadržavanje paganskom folklora i potom verifikacija prvog dana kao vremena za odmor a sedmi pretvorili u radni dan tako dan sunca posta slavan a Božji pogažen.

U prilogu:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Konstantinov_edikt

http://hr.wikipedia.org/wiki/Sol_Invictus
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ne postavljajte uzastopne postove - biće brisani! Pročitajte Pravilnik foruma!
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Postoji ona prava i ona koja predstavlja izokrenutu sliku stvarnosti da bi ase dokazalo nesto sto se u stvarnosti nije tako odigralo.
Tako se dnas svi Hriscanski mucenici 1, 2, 3..veka predstavljaju kao Rimokatolicki i Pravoslavni mucenici koji su dali svoj zivt za Rimokatolicku i Pravoslavnu veru, a u sustini to su bili Hriscani / bez etikete bilo koje crkve.

Ima dosta takvih primera.
Ne postoji nikakva dvostruka istorija. Postoji istorija kao nauka, ali postoje i kvazi-istoričari čiju "istoriju" nije ferifikovala ni jedna nauačna institucija.
Hrišćanske mučenike iz 1,2,3... vijeka niko ne predstavlja pogrešno niti ih prisvaja. Do raskola u 11 vijeku, hrišćanska crkva je bila jedinstvena, pa i hrišćanski mučenici, odnosno sveci, bili su zajednički za cijelu crkvu. Raskolom se u tom smislu ništa nije promijenilo. I katolička i pravoslavna crkva su zadržali iste svetitelje, s tim što sada (zbog različitog kalendara) padaju u različite datume i u nekim slučajevima se malo razlikuju u imenima.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ipak postoji istorija i kvazi istorija.

Rimokatolička i Pravoslavna crkva imaju svoju istoriju - smatrajući da su one naslednice prvih Hrišćana i nosioci istine kroz celu istoriju do danas.
Nasuprot tome, istorija prave crkve ide jednim drugim tokom i ako pitate protestante - svi se uglavnom slažu oko otpada polovinom 2 veka gde su Rimska crkva i pojedine u Aleksandriji napravile kompromis sa Rimom i time doživele otpad od izvornog apostolskog Hrišćanstva.

Dakle, od tog otpada sredinom 2 veka - Rimska crkva stvara svoju ličnu nezavisnu istoriju od istorije prve apostolske crkve, prisvajajući istoriju prvih Hrišćana kao svoju, smrt Hrišćanskih mučenika kao svoje i ako su oni od te prve crkve otpali i kasnija istorija te otpale crkve je poznata koja se tiče sabora, usvajanja mnoštvo mnogobožačkih učenja, običaja, praznika, kreirajjući Bogoslužbeni život crkve po svojoj sopstvenoj volji, istoriju proogonstava, krstaških pohoda, smenjivanja papa, kao i velike šizme na istočnu i zapadnu crkvu.

Za razliku od toga - prava crkva ima svoju istoriju - istoriju progonstava i ugnjetavanja prvo od strane mnogobožačkog a kasnije Hrišćanskog Rima tokom srednjeg veka, reformaciju, do danas i crkve koju je Bog podigao kao crkvu poslednjeg vremena.

Zaključak koji se iz ovoga donosi je sledeći - da postoje dve paralelne istorije crkve:

1 istorija lokalne Rimske crkve i otpada od polovine 2 veka koja je uzela primat nad celim Hrišćanskim svetom i poznata je kao Rimokatolička.

2. Istorija prve crkve Nazarena od Hristovog vaznesenja i pedesetnice kroz istoriju - srednji vek, vreme reformacije i poznata je kao protestantizam.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ipak postoji istorija i kvazi istorija.

Rimokatolička i Pravoslavna crkva imaju svoju istoriju - smatrajući da su one naslednice prvih Hrišćana i nosioci istine kroz celu istoriju do danas.
Nasuprot tome, istorija prave crkve ide jednim drugim tokom i ako pitate protestante - svi se uglavnom slažu oko otpada polovinom 2 veka gde su Rimska crkva i pojedine u Aleksandriji napravile kompromis sa Rimom i time doživele otpad od izvornog apostolskog Hrišćanstva.

Dakle, od tog otpada sredinom 2 veka - Rimska crkva stvara svoju ličnu nezavisnu istoriju od istorije prve apostolske crkve, prisvajajući istoriju prvih Hrišćana kao svoju, smrt Hrišćanskih mučenika kao svoje i ako su oni od te prve crkve otpali i kasnija istorija te otpale crkve je poznata koja se tiče sabora, usvajanja mnoštvo mnogobožačkih učenja, običaja, praznika, kreirajjući Bogoslužbeni život crkve po svojoj sopstvenoj volji, istoriju proogonstava, krstaških pohoda, smenjivanja papa, kao i velike šizme na istočnu i zapadnu crkvu.

Za razliku od toga - prava crkva ima svoju istoriju - istoriju progonstava i ugnjetavanja prvo od strane mnogobožačkog a kasnije Hrišćanskog Rima tokom srednjeg veka, reformaciju, do danas i crkve koju je Bog podigao kao crkvu poslednjeg vremena.

Zaključak koji se iz ovoga donosi je sledeći - da postoje dve paralelne istorije crkve:

1 istorija lokalne Rimske crkve i otpada od polovine 2 veka koja je uzela primat nad celim Hrišćanskim svetom i poznata je kao Rimokatolička.

2. Istorija prve crkve Nazarena od Hristovog vaznesenja i pedesetnice kroz istoriju - srednji vek i poznata je kao protestantizam.
I ja sam rekao da postoji istorija kao nauka i kvazi istorija. Primjer te kvazi istorije je upavo ovaj tvoj post. Ako bi tako tendenciozno i parcijalno posmatrali istoriju i tumačili je, onda svako od nas ima svoju istoriju, a da i ne govorimo o društvenim pojavama kao što su razni duhovni i svjetovni pokreti... i sada bi po tvome svi mogli da tumačimo istoriju onako kako nam odgovara: da odbacujemo ono što se ne uklapa u naša mišljenja i naše želje, i da dodajemo ono što bi te želje potkrijepilo. Ne, nauka tako ne funkcioniše. Gledaj, hrišćanstvo (današnji katolicizam i pravoslavlje) postoji preko dvije hiljade godina. Njegov razvoj i trajanje zabilježila je istorija, i to ne nekakva kvazi-istorija, nego naučna istorija verifikovana od naučnih istitucija. Prortestantizam se javlja prije kojih pola vijeka i to kao antagonistička ideja dotadašnjem hrišćanstvu i njegovoj filozofiji, odnosno, njegovom tumačenju Biblije. I šta se drugo moglo očekivati od te nove ideje (protestantizma), nego da prekraja istoriju hrišćanstva kako bi je prilagodilo svome tumačenju Biblije i svom svjetonazoru? Ali takva istorija nije objektivna istorija. To je upravo kvazi-istorija - tendenciozna i neobjektivna.
Zato niiko ozbiljan i iole obaviješten o istoriji crkve, ne može prihvatiti kao validan tvoj uzaključak iz citiranog posta - da postoje dvije paralelne istorije hrišćanske crkve. Postoji samo jedna verifikovana i na nauci zasnovana istorija crkve, a sve drugo su surogati i tendenciozni pokušaji da se afirmišu vlastite ideje, s jedne, a s druge strane, da se te ideje prikažu kao neka nova istina.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Da, samo sto su od dve prilozene jedna prava a druga kvazi.

KVAZI

1 istorija lokalne Rimske crkve i otpada od polovine 2 veka koja je uzela primat nad celim Hrišćanskim svetom i poznata je kao Rimokatolička.

PRAVA

2. Istorija prve crkve Nazarena od Hristovog vaznesenja i pedesetnice kroz istoriju - srednji vek, vreme reformacije i poznata je kao protestantizam.
 
Natrag
Top