Istorija hrišćanske crkve - kratak osvrt

Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.465
18 Deco! Poslednje je vreme, i kao što čuste da će doći antihrist, i sad mnogi antihristi postaše; po tom poznajemo da je poslednji čas.
Kad je u I veku nase ere doslo do takve situacije ,a sta da kazemo za danasnje vreme?Da necemo da reci da antihrista nema i da je svet hriscanski,dobar???
Setite se da se jednom prilikom desilo ,da su svi ucenici sem 12-orice ostavili Isusa Hrista?
E pa od takvih koji su ga ostavili pocela je da se siri "antihrist revolucija", koja je pobedila sa svojim carem i bogom Konstantinom koji je ozakonio antihrist revoluciju,i dan danas je ta njegova nauka na delu svojom zatucanoscu....
 
Član
Učlanjen(a)
15.01.2013
Poruka
555
I ta dvanaestorica se odrekoše Isusa kad bi uhapšen. Pa je ondak Isus bio mučen, razapet, umro pa vaskrso. Od tada ga mnogi beskrajno obožavaju i čekaju njegov slavni povratak kada će da sudi živima i mrtvima,... Malobrojni razumeju da je bit u isčekivanju njegovog povratka, jer kad se vrati, počet će da sudi. Siguran sam da nam je skoro svima bolje dok ga čekamo,... jer, kad nam počne da sudi ... i onda još mnogi veleumno popuju dok ga čekaju,po tome se vidi da i ne razmišljaju o svojoj ličnoj presudi. Mene fasciniše kod katolika: "Tajna vere: tvoj slavni povratak isčekujemo"...
Mnogi svašta laprdaju o Isusu dok ga čekaju ne bojeći se njegova suda jer se previše oslanjaju na svojeg advokata.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
I ta dvanaestorica se odrekoše Isusa kad bi uhapšen. Pa je ondak Isus bio mučen, razapet, umro pa vaskrso. Od tada ga mnogi beskrajno obožavaju i čekaju njegov slavni povratak kada će da sudi živima i mrtvima,... Malobrojni razumeju da je bit u isčekivanju njegovog povratka, jer kad se vrati, počet će da sudi. Siguran sam da nam je skoro svima bolje dok ga čekamo,... jer, kad nam počne da sudi ... i onda još mnogi veleumno popuju dok ga čekaju,po tome se vidi da i ne razmišljaju o svojoj ličnoj presudi. Mene fasciniše kod katolika: "Tajna vere: tvoj slavni povratak isčekujemo"...
Mnogi svašta laprdaju o Isusu dok ga čekaju ne bojeći se njegova suda jer se previše oslanjaju na svojeg advokata.
mnogisvašta a ti svašta na kub.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.465
I ta dvanaestorica se odrekoše Isusa kad bi uhapšen. Pa je ondak Isus bio mučen, razapet, umro pa vaskrso. Od tada ga mnogi beskrajno obožavaju i čekaju njegov slavni povratak kada će da sudi živima i mrtvima,... Malobrojni razumeju da je bit u isčekivanju njegovog povratka, jer kad se vrati, počet će da sudi. Siguran sam da nam je skoro svima bolje dok ga čekamo,... jer, kad nam počne da sudi ... i onda još mnogi veleumno popuju dok ga čekaju,po tome se vidi da i ne razmišljaju o svojoj ličnoj presudi. Mene fasciniše kod katolika: "Tajna vere: tvoj slavni povratak isčekujemo"...
Mnogi svašta laprdaju o Isusu dok ga čekaju ne bojeći se njegova suda jer se previše oslanjaju na svojeg advokata.

Petar ga je se cak 3 puta odrekao,ali mu je Isus to oprostio,dok su drugi jednostavno pobegli.
Pitanje je jednostavno,sta mi iz ovoga treba da zakljucimo?
Kao prvo dal je pisanje od Boga ili od ljudi?
Da su ljudi pisali sami od sebe,da nisu vodjeni od Boga ,tesko da bi zapisali ovakve propuste kao sto je ucinio naprimer Petar.
Ovo je pouka za sve nas ,da ne budemo suvise sigurni u svoju veru i postupke,jer usled nepredvidjenih situacija,lako mozemo da pogresimo kao Petar.
Sto se tice ostalih koji su pobegli,oni nisu pobegli bilo kuda,vec tamo gde im je Isus zapovedio da ga cekaju.
Takodje ,u daljnjem kontekstu izgleda da je apostol Jovan isao za Isusom da vidi da mu pomogne ako bude mogao,ali nije bitno za ovu temu.
Ono sto je veoma bitno jeste da se vec u I veku nase ere stvorio hriscanski otpad od onih koji su ostavili Isusa,onih koji su zeleli da sami tumace isusove reci,tako da se vec u I veku nase ere spominju reci "lazna Braca" itd...
 
Član
Učlanjen(a)
15.01.2013
Poruka
555
Kad je Juda shvatio šta je učinio, obesio se za suvu granu. Ja sam siguran da hrišćansko istorijski gledano, oko nas ima i previše direktnih potomaka Jude. Njihova zla dela ih odaju i lako ih je prepoznati. Ali ovi Judini potomci neće da se vešaju. Doduše, nema tolko suvih grana koliko ima Judinih potomaka, pa zato nemojte da pilate i rušite suvo drveće, možda se Judin nakot osvrne malo na istoriju hrišćanske crkve pa reše da ispoštuju Judina dela u celosti, sve kao i Juda,do samoga kraja. Kao nepopravljivi optimista ja se uvek nadam. Kad sam, onomad, radio neki kancelarijski posao,u svojoj kancelariji sam imao komadić suve grane koja je visela na zidu kao ukras (mahagonij,ali nije važno, važno je da je bila suva). Ukrasio sam ju sa malo starinskog kanapa. Kada sam, povremeno, morao poslovno da kontaktujem sa nekim zlim ljudima, za koje sam smatrao da su mogući Judin nakot, često je moj jedini komentar prema njma bio pokazivanje prstom na tu suvu granu. Većina ih nije shvatila poruku,ali sam se zato ja osećao malo bolje. Nekima sam čak i objasnio šta pri tome mislim, jer mi je bilo zabavno gledati njihove šokirane izraze lica, (malo zločesto od mene). Znao sam da taj moj postupak neće (te neke pojedince), promeniti, i da će nastaviti činiti zlo i dalje, ali sam im barem na kratko, zorno, predočio šta treba učiniti ako slede Judina nedela i time učinio kratak osvrt na istoriju hrišćanske crkve.
Sa ovom svojom pričicom želim poručiti da se istorija hrišćanske crkve ne mora samo rečima opisivati, i to svatko drugačije, već da se ista ta istorija može svedočiti i delima. Ne mora to baš uvek da se čini sa vešalima i suvom granom. Može možda i nešto lepše i pozitivnije da se osmisli,a sve u cilju kako bi se istorija hrišćanstva učinila zanimljivijom, i kako bi se skrenula pozornost na to da ista ta istorija ima utecaj (više ili manje) na našu današnju svakodnevnicu, hteli mi to ili ne.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
9. Не доцни Господ с обећањем, као што неки мисле да доцни, него нас трпи, јер неће да ко погине, него сви да дођу у покајање. (2.Петрова 3)

Зашто Петар ово говори? Јер су се многи надали брзом повратку Христоса и Суду. Отуда Петар говори да Господ стрпљиво чека да се сваки човек покаје и уђе у Спасење, што говори да милост и даље остаје докле не буде повратка Господњег. Да нама треба да буде драже што ће се још неко покајати и ући у Спасење, а не само да самољубиво очекујемо наше надање. И треба да се надамо повратку, наше очекивање јесте оправдано, али треба да нам буде у мислима и срцу да насупрот нашим личним очекивањима треба да ставимо неки виши циљ, а то је увећање спашених покајника, деце Божије. Јер:


8. Али ово једно да вам не буде непознато, љубазни, да је један дан пред Господом као хиљаду година, и хиљаду година као један дан.

А шта су један дан или хиљаду година наспрам вечности? Шта је моје надање наспрам многим душама које ће се обратити Господу? Нећу бити тврд да моја воља и моје очекивање буду изнад нечег већег. Радоваћу се сваком новом дану као нади да ће се још неко покајати и одвратити од безакоња, зла. Докле?

10. И повикаше гласом великим говорећи: Докле, Господару Свети и Истинити! Не судиш и не кајеш крв нашу на онима што живе на земљи?
11. И дане бише свакоме од њих хаљине беле, и речено им би да почину још мало времена, докле се наврше и другари њихови и браћа њихова, који ваља да буду побијени као и они. (Откривење 6)
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Sačuvano je mnogo dokumenata i zapisa iz života Crkve u prvim stoljećima. Ne zaboravimo, tri stoljeća nakon Krista, kršćani su proživljavali žestoka progonstva i mnogi od njih velika mučeništva. Ovo je jedan dragocjeni tekst, napisan u 2. stoljeću, 190.-e g i svima nam može koristiti da postanemo još bolji kršćani, onakvi kakve nas je Gospodin želio kad je rekao: " Vi ste svijetlo svijeta...vi ste sol zemlje..."

IZ POSLANICE DIOGNETU



Kršćani se ne razlikuju od ostalih ljudi ni područjem gdje stanuju, ni jezikom, ni načinom života. Ne žive u svojim vlastitim gradovima, ne služe se nekim neobičnim jezikom, ne provode neki osobiti život. Nisu pronašli taj način života nekim domišljanjem i nastojanjem radoznalih ljudi. Nisu zaštićeni ni ljudskim zakonom kao neki drugi.

Nastavajući grčke i barbarske gradove, gdje je koga sudbina postavila, prihvaćajući svagdje domaće običaje u odijevanju, hrani i uopće načinu života, oni žive i time predlažu izvanredan i po jednodušnom mišljenju svih nevjerojatan način života. Žive u vlastitoj domovini, ali kao došljaci. Kao građani s ostalima imaju sve zajedničko, a sve trpe kao tuđinci. Svaka im je tuđa pokrajina domovina, a svaka domovina tuđina. Žene se kao i ostali i rađaju djecu, ali ne odbacuju još nerođene djece. Imaju zajednički stol, ali ne i postelju.

U tijelu su, ali ne žive po tijelu. Provode život na zemlji, ali na nebu imaju domovinu.Pokoravaju se izglasanim zakonima, a načinom svoga života nadvisuju zakone. Ljube sve, a svi ih progone. Preziru ih i osuđuju.

Ubijaju ih, a oni oživljavaju. Siromasi su, a obogaćuju mnoge. U svemu oskudijevaju, a svime obiluju. Sramote ih, a oni i u sramoti doživljavaju slavu. Izruguju im dobar glas, a svjedoče o njihovoj pravednosti. Vrijeđaju ih, a oni blagoslivljaju. Ponižavaju ih, a oni iskazuju čast. Kad dobro čine, kažnjavaju ih kao zločince. Dok podnose kaznu, raduju se kao da oživljavaju. Židovi ratuju protiv njih kao protiv tuđinaca, a pogani ih progone. Mrzitelji ne mogu iznijeti razloga zbog kojeg su im neprijatelji.

Da kažem jednostavno: što je duša u tijelu to su kršćani u svijetu. Duša se nalazi u svim dijelovima tijela, a kršćani u svim gradovima svijeta. Istina, duša prebiva u tijelu, ali nije od tijela. I kršćani se šire u svijetu, ali nisu od svijeta. Nevidljiva duša stanuje zatvorena u vidljivom tijelu. I kršćane vidiš u svijetu, ali je njihova pobožnost nevidljiva. Tijelo mrzi i progoni dušu, jer mu duša zabranjuje uživanje naslada, ali mu ona nije nanijela nikakve nepravde. Svijet mrzi kršćane, jer se kršćani bore protiv zlih požuda, a ipak mu ne nanose nikakve nepravde.

Duša ljubi tijelo i njegove udove, a tijelo mrzi dušu. Kršćani ljube svoje mrzitelje. Duša je zatvorena u tijelu, ali ona drži na okupu cijelo tijelo. I kršćani se nalaze u svijetu kao u tamnici, ali oni drže na okupu svijet. Besmrtna duša stanuje u smrtnom šatoru. Kršćani žive na ovom svijetu kao tuđinci u raspadljivim tjelesima i iščekuju nebesku neraspadljivost. Duša koja se djelomično odriče jela i pića postaje bolja. I kršćana je svakim danom sve više, iako su izvrgnuti mukama. Bog ih je postavio na takav položaj s kojega im nije dopušteno pobjeći.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Poslanica Diognetu je nastala krajem drugog veka od nepoznatog autora - sto znaci da autr nije ni jedan od Hristovih apostola.
Neki analiticari veruju da je falsifikat nekog ranijeg spisa nastao u 5 veku.

U ovoj poslanici se kritikuju Jevreji i njihovo drzanje Subote i obrednih pravila kao i zabrana odredjene hrane koja je propisana u starom zavetu, propagira se Platonovo mnogobozacko ucenje o besmrtnosti ljudske duse.

Po sastavu slicna je nekim drugim poslanicama koje su nastale posle polovine 2 veka ljudi na koje je uticala mnogobozacka filozofija.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
U ovoj poslanici se kritikuju Jevreji i njihovo drzanje Subote i obrednih pravila kao i zabrana odredjene hrane koja je propisana u starom zavetu, propagira se Platonovo mnogobozacko ucenje o besmrtnosti ljudske duse.

Kako da ne! Sve što vama adventistima ne ide u prilog, to proglasite nevažećim. Tko vas ne zna...mogao bi vam i povjerovati. :beee:
Okanite se više prljave rabote.
 
Natrag
Top