Ima li kršćana bez vidljive Kristove Crkve i apostolskog nauka?

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.321

Osecamo bol, ako bi bilo sto, od vina ili kruha, cak i ako su nasi, bilo ispusteno na pod" (Tertulijan).

Ovo me podseti na jednu staru baku adventistkinju, koja je u svakom hlebu videla Hrista, pa je osecala da je strasno baciti hleb. Tako ona nikada nije bacala hleb, vec ga je delila gladnima, ili bi cuvala hleb za kasnije, ako se moze u nekom obliku upotrebiti..

Da protestanti nemaju strahopostovanje prema telu i krvi Hrisrovoj, to nije tacno. Imaju veliko strahopostovanje, svi protestanti. Ovo je samo jedan primer. I zato ja njih i ne osudjujem.. Mislim da su sve to samo predrasude nastale iz neznanja..
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394

Sveti Justin Mučenik o Euharistiji​


,,U euharistiji nitko nema pravo udjela osim onoga koji vjeruje da je istinito što učimo i koji se okupao kupelju otpuštenja grijeha i preporođenja i koji onako živi kako nam je Krist predao. Ne uzimamo to kao običan kruh ili obično piće, već kao što je po Riječi Božjoj utjelovljeni Isus Krist, naš Spasitelj, imao i tijelo i krv za naše spasenje, isto tako poučeni smo da po molitvi i zahvali koja potječe od njega ta euharistijska hrana koja pretvorbom hrani našu krv i tijela, jest i tijelo i krv tog utjelovljenog Isusa.

Apostoli su u svojim spomen-zapisima, koji se zovu Evanđelja, ovako predali da im je Isus naredio kada je uzeo kruh i zahvalivši rekao: Ovo činite meni na spomen, ovo je moje tijelo, a isto tako uzeo čašu i zahvalivši rekao: Ovo je moja krv, i da je to predao samo njima. A mi odonda nadalje uvijek jedni druge na to podsjećamo. I koji imamo, pomažemo potrebnima i vazda se držimo zajedno. Za sve što prinosimo zahvaljujemo Tvorcu svega po njegovu Sinu Isusu Kristu i po Duhu Svetome.

A u dan zvan nedjelja drži se zajednički sastanak svih bilo da borave u gradu ili na selu. Koliko već ima vremena, čitaju se spomen-zapisi apostola i knjige proročke.

Nato, kad čitač prestane, predstojnik nas opomene i potakne živom riječju da se ugledamo u one primjere.

Zatim se dižemo svi zajedno i molimo molitve. A poslije molitava, kako već rekosmo, donese se kruh, vino i voda, a predstojnik upravi Bogu molitve i zahvale iz dna duše. A narod odobravajući klikne: Amen. Od euharistijske se hrane svakomu dijeli i svatko prima, a nenazočnima se šalje po đakonima.

Imućni i koji hoće, daju što hoće. A što se skupi, pohrani se u predstojnika, i on se stara za siročad, i jadnike koji trpe s bolesti ili drugog uzroka, pa i za utamničenike i nadošle strance: uopće, svi su mu nevoljnici na brizi.

U nedjelju dolazimo svi na zajednički sastanak jer je to prvi dan, kad Bog preokrenu mrak i pratvar te stvori svijet, a Isus Krist, naš Spasitelj, istoga dana ustade od mrtvih: razapeše ga uoči subote, a dan poslije subote, to jest u nedjelju, ukaza se svojim apostolima i učenicima i nauči ih ono što dajemo i vama na razmišljanje.’’

Justin Mučenik, Prva apologija, 66-67
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394

Koga ćemo nasljedovati: apostole ili otpale učenike?​


Jedan od prigovora upućenih Katoličkoj crkvi od strane protestanata je i doslovno razumjevanje Kristovih riječi zapisanih u šestom poglavlju Ivanovog evanđelja, u govoru o kruhu koji dolazi s neba. Prema njihovom tumačenju, te riječi se ne trebaju doslovno shvatiti. Svrha ovog članka je odgovoriti na tu tvrdnju.

U govoru na Gori, Isus je progresivno pojačavao svoje riječi da je on pravi kruh koji dolazi s neba i kojeg blagujući, učenici neće nikad umrijeti. To im je govorio kao ispunjenje starozavjetne slike o mani koja je padala u pustinji dok su Židovi bili na putu iz zemlje ropstva prema Obećanoj zemlji. Kad im je prvi put rekao:

“Reče im Isus: “Zaista, zaista, kažem vam: nije vam Mojsije dao kruh s neba, nego Otac moj daje vam kruh s neba, kruh istinski; jer kruh je Božji Onaj koji silazi s neba i daje život svijetu.” Rekoše mu nato: “Gospodine, daj nam uvijek toga kruha.” Reče im Isus: “Ja sam kruh života. Tko dolazi k meni, neće ogladnjeti; tko vjeruje u mene, neće ožednjeti nikada.” (Iv 6,32-35)

Na to su okupljeni slušatelji odgovorili:

“Židovi nato mrmljahu protiv njega što je rekao: “Ja sa m kruh koji je sišao s neba.” (Iv 6,41)

Zatim Isus drugi put ponavlja što je i ranije rekao, samo ovaj put jače nego prvi put:

“Zaista, zaista, kažem vam: tko vjeruje, ima život vječni. Ja sam kruh života. Očevi vaši jedoše u pustinji manu i pomriješe. Ovo je kruh koji silazi s neba: da tko od njega jede, ne umre. Ja sam kruh živi koji je s neba sišao. Tko bude jeo od ovoga kruha, živjet će uvijeke. Kruh koji ću ja dati tijelo je moje – za život svijeta.” (Iv 6,47-51)

I tu vidimo da Isus traži vjeru riječima koje govori. No, slušatelji umjesto da vjeruju, ponovno negoduju:

“Židovi se nato među sobom prepirahu: “Kako nam ovaj može dati tijelo svoje za jelo?” (Iv 6,52)

I tada Isus treći put ponavlja, još jačim riječima nego prije, da treba jesti Njegovo tijelo i piti Njegovu Krv.

“Reče im stoga Isus: “Zaista, zaista, kažem vam: ako ne jedete tijela Sina Čovječjega i ne pijete krvi njegove, nemate života u sebi! Tko blaguje tijelo moje i pije krv moju, ima život vječni; i ja ću ga uskrisiti u posljednji dan. Tijelo je moje jelo istinsko, krv je moja piće istinsko. Tko jede moje tijelo i pije moju krv, u meni ostaje i ja u njemu.” (Iv 6,53-56)

Ovaj put se Isus doista potrudio da ga svi slušatelji shvate doslovno. U recima 54, 56, 57 i 58 je u grčkom originalu čak upotrijebljen glagol “trogo” koji doslovno znači “žvakati”. I što se dogodilo? Dogodila se prva apostaza (otpadništvo), mnogi dotadašnji učenici su ga napustili jer im je Isusov govor bio pretvrda besjeda:

“Mnogi od njegovih učenika čuvši to rekoše: “Tvrda je to besjeda! Tko je može slušati?””
(Iv 6,60)
“Otada mnogi učenici odstupiše, više nisu išli s njime.” (Iv 6,66)

Kad su ga mnogi učenici napuštali, Isus se nije korigirao i nije ih zaustavio riječima da nije mislio doslovno, nego je, štoviše, i same apostole izazvao s riječima:

“Da možda i vi ne kanite otići?” (Iv 6,67)

No za razliku od onih otpalih učenika, Petar je povjerovao Isusovim riječima:

“”Gospodine, kome da idemo? Ti imaš riječi života vječnoga! I mi vjerujemo i znamo: ti si Svetac Božji.” (Iv 6,68-69)

Od protestanata se može čuti da su otpali učenici otišli od Isusa zato što su krivo razumjeli njegove riječi, odnosno da nisu dovoljno vjerovali Isusu da pođu s njim i kasnije se uvjere da nije mislio ono što je rekao. No, problem s tom izjavom je što samo Pismo govori da se tu nije radilo o nerazumjevanju, nego baš o nevjeri Isusovim riječima.

“”A ipak, ima ih među vama koji ne vjeruju.” Jer znao je Isus od početka koji su oni što ne vjeruju i tko je onaj koji će ga izdati.” (Iv 6,64)

Osim toga, taj prigovor da su otpali učenici napustili Isusa zbog nerazumjevanja Kristovih riječi je zapravo optužba na Isusov račun da je svojim govorom namjerno otjerao ljude od sebe. Jer, ako ih nije zaustavio kad su ga napuštali, a znao je da ga napuštaju radi krivog razumjevanja, tada je odgovornost za njihov odlazak upravo na Isusu. No, naravno, to nije slučaj. Kad se radi o krivom razumjevanju Njegovih riječi, Isus ne dopušta da ljudi ostanu s krivim uvjerenjem nego ih redovito ispravlja, što se najbolje vidi u primjerima: (Mt 16, 5-12), (Iv 11, 11-14) te posebno u (Iv 3, 3-7) gdje ne dopušta da Nikodem ode od Njega sa krivim razumjevanjem Isusovih riječi (da čovjek mora doslovno ponovo ući u majčinu utrobu kako bi primo novo rođenje). S druge strane, kad slušatelji ne vjeruju onome što govori, Isus svoju tvrdnju ne povlači nego je ponavlja i pojačava, npr. (Mt 9, 2-7) i (Iv 8, 54-59).

Dakle, ono što je u ovom trenutku najvažnije uočiti je slijedeće: Apsolutno svi prisutni su Isusove riječi shvatili doslovno. Doslovno su ga shvatili i otpali učenici, ali i apostoli.

Druga stvar koju treba uočiti jest da je jedna grupa ljudi povjerovala u te doslovne riječi, a druga grupa ljudi je odbila vjerovati u to što je doslovno shvatila.

Dakle, između dvije grupe ljudi koji su doslovno shvatili Isusove riječi jedni su u njih povjerovali a drugi su odbili vjerovati.

1. Grupa ljudi koja je vjerovala u doslovne Isusove riječi su apostoli
2. Grupa ljudi koja je vjerovala da doslovne Isusove riječi ne mogu biti istinite su otpali učenici.

Sad dolazi pitanje: Koju grupu ljudi mi u svojoj vjeri trebamo nasljedovati? Apostole ili otpale učenike?

Ne zaboravimo, sam Isus je tražio da se vjeruje onome što govori i onome što se potrudio da ga svi doslovno shvate (Iv 6,47).

(D. Matijević)
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire, nije svaki obrok Euharistija.

Apostol Pavle kaže 'da razlikujemo.

I ako je ko gladan da jede kući, pa da dođe na večeru Gospodnju.

"A kad se skupite na jedno mjesto, ne jede se večera Gospodnja.
Jer svaki svoju večeru uzme najprije i jede, i tako jedan gladuje a drugi se opija.
Eda li dakle nemate kuća da jedete i pijete? Ili ne marite za crkvu Božiju, i sramotite one koji nemaju? Šta ću vam reći? Hoću li vas pohvaliti za to? Neću" ( 1 Korinćanima 11. 22 ).
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.321
Mire, nije svaki obrok Euharistija.
Apostol Pavle kaže 'da razlikujemo.

Nisam rekao da jeste, rekao sam da je to "mala Euharistija". Kod jevreja je svaki obrok predstavljao bogosluzenje, pa tako treba i nama. Isusu je tako bilo...

Onaj koji shvata znacaj Euharistije, on ce i svagdasnji hleb gledati sa strahopostovanjem, i u njemu ce videti Hrista..

Zapitaj se, zasto zahvaljujes Bogu pre jela, i sto posvecujes hranu? Sta taj obicaj znaci Jevrejima, a sta nama? I hrana se prinosila Bogu u SZ.

Pavle kaze da "onaj koji jede hvali Boga", i da se "osvecuje molitvom". Tako je svaki obrok hvala Bogu, i to je secanje na Hristovu zrtvu!
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Da.

Ali vecera Gospodnja je nešto posebno, vanredno.
Ne kao svakodnevni obrok.

To je trenutak kada se braća i sestre u crkvi, ili samostalno mole za posebne blagoslove, čitaju određene tekstove u bibliji i potom izmaju ne da bi se najeli u svojstvu obroka, već uzimajući to kao simbol Hristovog tela i krvi.

U običnom obedu se uzima i druga vrsta hrane.

Ovde se uzima samo propisano.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.321
Da.

Ali vecera Gospodnja je nešto posebno, vanredno.
Ne kao svakodnevni obrok.

To je trenutak kada se braća i sestre u crkvi, ili samostalno mole za posebne blagoslove, čitaju određene tekstove u bibliji i potom izmaju ne da bi se najeli u svojstvu obroka, već uzimajući to kao simbol Hristovog tela i krvi.

U običnom obedu se uzima i druga vrsta hrane.

Ovde se uzima hleb i vino.

Kod obicnog obroka fokus je ipak na hlebu, jer jevrejima je hleb bio glavna hrana. Tako se hleb lomi kod jevreja, kao sto se lomilo Hristovo telo za nas na krstu. Mene svi smatraju divljakom, kada uzmem hleb i prelomim, jer ja ga ne secem :)

Inace slazem se sa svim sto si napisao, Euharistija je nesto posebno. Ne cinimo to da se najedemo, vec primamo Hrista u sebe i to je nesto posebno.. Ne bismo smeli dolaziti gladni, jer to je greh. Moze se desiti da nas Bog zbog neuzdrzanja i ljubavi prema zemaljskom, umesto prema Hristu, osudi. Ne smemo dakle voleti hranu, niti bilo sta vise od Hrista. Tako ne jedemo obican hleb, vec posveceni, hranu nebesku - koji je Hristos!

To je sustina!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
I ja uglavnom lomim hleb.

Nožem sečem samo ako treba da budu ravne površine da stavim nešto na parče ili namažem.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Svaki put kada se spominje ime ovog svetog čovjeka - Ignacija Antiohijskog, osjećam potrebu napisati ‘rečenicu-dvije’ koje ga oslikavaju.

17. listopada Crkva časti sv. Ignacija Antiohijskog, apostolskog oca i biskupa, učenika sv. Ivana Evanđeliste, starokršćanskog pisca, poznatog pod nazivom “Bogonosac”, mučenika koji je zbog svoje vjere ubijen tako što je u rimskom Koloseumu bačen lavovima. Bio je treći biskup Antiohije, nakon Petra i Evodija. Mučen u Rimu u vrijeme cara Trajana (najvjerojatnije 107. ali u novije doba se dvoji da bi možda bilo između 110. i 118.). Samom sebi je dao ime «teofor» (Bogonosac).

A što je ovaj sveti čovjek, koji je učio od svetog apostola Ivana, vjerovao i učio o Kristovoj Crkvi? Evo pa sami pročitajte dio iz 8. poglavlja Ignacijeve Poslanice Smirnjanima, gdje Ignacije govori o Kristovoj Crkvi i crkvenoj hijerarhiji:

Pazite da svi slijedite biskupa kao što je Isus Krist slijedio Oca. (...) Neka nitko ne čini ništa povezano s Crkvom bez biskupa. Neka se ispravnom euharistijom smatra ona kojom upravlja biskup ili onaj kome je to povjerio. Gdje god se pojavi biskup, ondje neka bude i mnoštvo naroda; kao što, ma gdje bio Isus Krist, postoji Katolička Crkva. Nije dopušteno bez biskupa krstiti ili vjenčati se; ali što god on odobrava, to je i Bogu ugodno tako da sve što se čini može biti sigurno i valjano.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Objasni mi teologiju toga, zbog cega je doslovno jedenje i pijenje krvi toliko vazno? Sta se time postize? Ako mi mozes to objasniti? Koji je duhovni smisao?

Mire, ostala je ova prelijepa tema o kojoj bih voljela napisati još nešto, ali jao...ne znam kako to izreći.
Jednom sam slušala predavanja kard. Sarah-a koji kaže da istočna liturgija zaslužuje divljenje u čašćenju Svetih Tajni. Malo me je to zasmetalo, ha-ha, mislim ipak da katolici imaju najljepšu tradiciju čašćenja i klanjanja Presvetom Sakramentu koji kao takav oblik štovanja Boga niti ne postoji u pravoslavlju.
Čitala sam puno knjiga, rasprava i pobožnosti o Isusovoj prisutnosti u Euharistiji, ali sam najviše naučila u vremenu kad sam bila u tišini i klanjanju pred Presvetim. I mogu ti sa sigurnošću reći da je najdragocjenije vrijeme na ovoj zemlji ono koje sam provela u tišini i klanjanju Bogu u Presvetom Sakramentu. Ni sva dobra djela, ni čitanje Biblije, ni žrtve i paljenice ne mogu toliko dobra donijeti duši kao sat vremena na koljenima pred Bogom, u vjeri da je On prisutan i da te gleda. I ljubi. To ćemo činiti i u nebu, zar ne? Stajati pred Licem Božjim u klanjanju u zahvaljivanju.
Probaj i uvjeri se sam.
Puno se može govoriti, ali sve mi izgleda malo...u svakom slučaju Isus po svetoj Pričesti nas suobličava sebi i u nama oblikuje svoje božansko sinovstvo. Nebeski Otac na nas gleda kroz svoga Ljubljenog Sina. Zar je to malo?

Evo ja ne razumem pa mi objasni.. Ja ne umem da objasnim, i verovatno je u tome problem..

Da li možeš reći da razumiješ Isusovo uskrsnuće, Njegovu smrt na križu, sve što je učinio za života i što čini danas u tvom životu?
Mire, ako ćemo pravo reći- nema logičnog objašnjenja, barem ne po ljudskoj pameti. Ljubav Božja nadilazi našu pamet i srce,
Bog je veći od našega srca.
Sve te tajne su mračne za naš razum, moramo vjerovati jer samo vjera osvjetljava naš razum.

Ne znam jesi li čuo za Rajka Bundala? On lijepo govori i ima dosta videa njegovih molitava pred Presvetim.


 
Natrag
Top