Hronologija Jehovinih svedoka

Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
A o Mesijanskim Jevrejima recimo:)..šta misle? Ma znam, ali mislim da ti je poznata i ona kletva Jevreja da ko god tumači Danila 9 da je proklet. Šta misliš zašto? Šta su oni videli tako strašno u tumačenju Torah koji i oni prihvataju posebno u Danilu 9.

Ali i ovo nije loše pomenuti..nakon pada Jerusalima 70 n.e od tri stranke koje su postojale tj. fariseji, sadukeji i eseni preživela je stranka fariseja. E od tada pa nadalje glavni tok Judaizma kontrolišu fariseji što će ukazati da današnji Judaizam ima veoma lošu poziciju.

Daniel 9? Mileritima omiljeni deo Ne vidim razloga što bi se to proročanstvo smatralo kletvom. No pitaću svog prijatelja rabina.

Što se tiče ovog o judaizmu, nažalost nisi u pravu. Iako bi neo judaisti bez obrezanja voleli da je tako, opstale su sve struje, uz dodatak one koja je dominantna, one koja je izrodila Talmud.

Uz sve to, znam da bi neo judaisti tako voleli da sebe prikažu "pravim" sledbenicima Mojsija, ali sve dok postoji i jedan Hebrejin na ovoj planeti, to im neće ići tako lako, ako će uopšte i ići. Posebno s obzirom na činjenicu da neo judaisti (bez obrezanja) imaju reči hvale za politički kult onoga koji je i izveo prvi holokaust, i koji u svojoj knjizi poziva na tamanjenje Hebreja makar se sakrili pod kamen ili iza drveta.

Ps. na mestu hrama i jeste pustošina i mesto posvećeno grozoti.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Ne znam da li Adventisti vređaju Boga i JS tumačenjima..

:)Pa čujmo samog Boga:

Pnz 18,20-22: A prorok koji bi se usuđivao govoriti što u moje ime što ja ne budem zapovjedio da govori i koji bi govorio u ime drugih bogova, takav prorok neka se pogubi.' Možda ćeš reći u svome srcu: 'Kako ćemo raspoznati riječ koju Jahve nije izrekao?' Kad prorok govori u ime Jahve pa to ne bude i riječ se ne ispuni, onda je to riječ koje Jahve nije kazao. U drskosti je taj prorok govorio. Nemoj od njega strahovati.

Meni zaista nije bitno da li su upitanju Adventisti, JS, Baptisti, Pravoslavni ili Katolici..sve prihvatam što je dobro i argumentovano.

Nije ni meni bitno. I ja prihvaćam sve u što me argumenti uvjere.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Daniel 9? Mileritima omiljeni deo Ne vidim razloga što bi se to proročanstvo smatralo kletvom. No pitaću svog prijatelja rabina.


Pitaj slobodno...u Talmudu ima i citat gde se ta kletva iznosi. Možda će i nejmu biti grom iz vedra neba jer se generalno Jevreji ne pridržavaju Talmuda i ne čitaju ga detaljno ali pitaj ga..pronađite taj citat ako treba daću ti ali mislio sam da znaš za to.

Što se tiče ovog o judaizmu, nažalost nisi u pravu. Iako bi neo judaisti bez obrezanja voleli da je tako, opstale su sve struje, uz dodatak one koja je dominantna, one koja je izrodila Talmud.

Ovo govori Jevrejin obraćenik u hrišćanstvo i na osovu istorijsjkih spisa ali i na osnovu učenja u talmudu. Ne, opstali su fariseji ali se tu recimo ubacilo dosta i iz Vavilona:)..recimo mnogi Jevreji su nakon razaranja Jerusalima pobegli gde? Opet u Vavilon..tamo je i nastala Kabala oko 500 n.e kada su izmešali učenja sa drevnim misterijma iz Vavilona. Odatle ta Kabala i tzv. Davidova zvezda.

Uz sve to, znam da bi neo judaisti tako voleli da sebe prikažu "pravim" sledbenicima Mojsija, ali sve dok postoji i jedan Hebrejin na ovoj planeti, to im neće ići tako lako, ako će uopšte i ići. Posebno s obzirom na činjenicu da neo judaisti (bez obrezanja) imaju reči hvale za politički kult onoga koji je i izveo prvi holokaust, i koji u svojoj knjizi poziva na tamanjenje Hebreja makar se sakrili pod kamen ili iza drveta.

Ne znam koji su to neojudaisti koji imaju reči hvale za režim nacista ali svaki iskreni hrišćanin ne može da ga podrži ni u čemu. Možda su pojedinci podlegli pritisku ali to ne znači da je to učenje tih zajednica..jer nacizam i hrišćanstvo???Ne znam kako bi se to ideološki moglo spojiti. Znam recimo da je u Srbiji gospodin Dimitrije Ljotić govorio kao Pravoslavac o tom sistemu kao doborom i želeo ga je sprovesti ali se ne može spojiti Pravoslavlje i nacizam kao što ne može ni Protestantizam i nacizam itd..
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Odlično. Tako i treba

Pnz 18,20-22: A prorok koji bi se usuđivao govoriti što u moje ime što ja ne budem zapovjedio da govori i koji bi govorio u ime drugih bogova, takav prorok neka se pogubi.' Možda ćeš reći u svome srcu: 'Kako ćemo raspoznati riječ koju Jahve nije izrekao?' Kad prorok govori u ime Jahve pa to ne bude i riječ se ne ispuni, onda je to riječ koje Jahve nije kazao. U drskosti je taj prorok govorio. Nemoj od njega strahovati.

Kakva je dakle razlika između vaših adventističkih i "proroka" Jehovinih svjedoka? Nisu li i jedni i drugi "govorili u drskosti"?
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ne znam koji su to neojudaisti koji imaju reči hvale za režim nacista ali svaki iskreni hrišćanin ne može da ga podrži ni u čemu.

Jovane, Jovane. Ne radi se o nacistima. Uopšte.

Što se tiče tvog prelaska u "Hrišćanstvo", razumljivo je zašto si odabrao baš one koji shabat "posmatraju", ali to nažalost ne znači da su oni pravi.


Kakva je dakle razlika između vaših adventističkih i proroka Jehovinih svjedoka? Nisu li i jedni i drugi "govorili u drskosti"?

Slape, nema razlike, koliko god da jedni na druge siktali. I jedni i drugi slede lažne proroke, koji po Mojsijevom Zakonu zaslužuju kamenovanje.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Jovane, Jovane. Ne radi se o nacistima. Uopšte.

Što se tiče tvog prelaska u "Hrišćanstvo", razumljivo je zašto si odabrao baš one koji shabat "posmatraju", ali to nažalost ne znači da su oni pravi.

Ne govorim o meni i prelasklu mom iz judaizma. Govorim o Mesijanskim Jevrejima..hvala Bogu na njihovm obraćenju kao što je i prorečeno u Rimljanima 11. Jako ih cenim baš zbog njihove odlučnosti da se odupru farsesjko-talmudskoj tradiciji a nije lako...njih smatraju i dalje "minimima" kao i ranije jer su ih tako Jevreji oslovljavali tj. pogrdnim imenom.

Ovo što napisah vezano je za jednog obraćenika...slušao sam njegova predavanja, veoma kvalitetna i istorijski potkrepljena.

Kakva je dakle razlika između vaših adventističkih i "proroka" Jehovinih svjedoka? Nisu li i jedni i drugi "govorili u drskosti"?

Nemam ja "proroke" već samo sudim o Adventizmu i Jehovizmu je li ispravno što govore ili ne isto tako i za druge.

Darth....Aha..misliš na Martina Lutera. Ok. Razumeo sam te.

Ne branim Lutera nikako, imao je milion grešaka. Naravno i dobrih namera i teoloških potkovanih ideja..i za mnoge stvari je bio upravu.

Ali je imao puno pogrešaka..najveći deo njegovih pogrešnih ili nasilnih ideja duguje srednjem veku iz kojega potiče. Samo ih je on preusmerio prema drugome. Inače, ništa novo nije bilo u vreme Lutera recimo Jevreje smatrati za mrske jer su i neki crkveni oci iz IV veka predlagali "žute" trake da bi se razgraničili Jevreji i nejevreji. On dakle duguje vremenu svoga življenja ove ideje. To je ona istorijsko-kulturološka pozadina o kojoj si govorio. Ali ona je vezana za ljude i ljudski život ali ne i a nadahnuće od Boga ono je uvek isto i jedinstveno.

Da Luterove ideje su produkt njegovog vremena..ne znam ko je recimo govorio tako o Luteru da je on izmislio holokaust i ideje koje će kasnije možda biti primenjene nadograđujući na nekoj tezi Lutera a nije uzeo u obzir društveno-istorijski okvir njegovog življenja
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Nemam ja "proroke" već samo sudim o Adventizmu i Jehovizmu je li ispravno što govore ili ne isto tako i za druge.

Pa prosudi onda. Pitao sam te, kako si previdio? :)

Pnz 18,20-22: A prorok koji bi se usuđivao govoriti što u moje ime što ja ne budem zapovjedio da govori i koji bi govorio u ime drugih bogova, takav prorok neka se pogubi.' Možda ćeš reći u svome srcu: 'Kako ćemo raspoznati riječ koju Jahve nije izrekao?' Kad prorok govori u ime Jahve pa to ne bude i riječ se ne ispuni, onda je to riječ koje Jahve nije kazao. U drskosti je taj prorok govorio. Nemoj od njega strahovati.

Kakva je dakle razlika između vaših adventističkih i "proroka" Jehovinih svjedoka? Nisu li i jedni i drugi "govorili u drskosti"?

Da Luterove ideje su produkt njegovog vremena..ne znam ko je recimo govorio tako o Luteru da je on izmislio holokaust i ideje koje će kasnije možda biti primenjene nadograđujući na nekoj tezi Lutera a nije uzeo u obzir društveno-istorijski okvir njegovog življenja

Ja sam o tome govorio. :) Zašto ne dođeš na tu temu i osporiš vezu protestantizma i Hitlerovog nacizma?
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Pa prosudi onda. Pitao sam te, kako si previdio? :)

Pnz 18,20-22: A prorok koji bi se usuđivao govoriti što u moje ime što ja ne budem zapovjedio da govori i koji bi govorio u ime drugih bogova, takav prorok neka se pogubi.' Možda ćeš reći u svome srcu: 'Kako ćemo raspoznati riječ koju Jahve nije izrekao?' Kad prorok govori u ime Jahve pa to ne bude i riječ se ne ispuni, onda je to riječ koje Jahve nije kazao. U drskosti je taj prorok govorio. Nemoj od njega strahovati.

Kakva je dakle razlika između vaših adventističkih i "proroka" Jehovinih svjedoka? Nisu li i jedni i drugi "govorili u drskosti"?

Ne znam o kakvoj "drskosti" misliš i govoru u drskosti ali da se mi okrenemo pre svega ovoj hronologiji JS. I o kakvoj vezi JS i Adventista govoriš. Koliko ja znam Čarls Rasel Tejz je bio udruštvu nekih Adventista i to kratko vreme premda je on sam došao iz druge zajednice. I sam je neke ideje nametao a kada je hteo Adventistima da nametne iste tj. toj grupi Adventista sa kojima se drugžio i proučavao i oni to odbacili on ih je napustio..to je bilo negde 70-tih godina XIX veka..ne znam tačno godinu ali toliko sam za sada to razumeo. Hteo je da neametne ove ideje datuma Hristovg dolaska ali je uvodio i Piramidologiju pa je prema merama Keopsove piramide došao do 1874 i 1914. Jednostavno ovi advnetistčki hrišćani(a bilo je i drugih ne samo adventista) to nisu hteli da prihvate jer su znali pozadinu.

Tako da on nije "prorok" iz redova adventista već prorok koji je adventistima i drugima u toj grupi hteo da nametne svoju ideju računanja pa je bio jedno vreme sa tom grupom adventista.

Ja sam o tome govorio. :) Zašto ne dođeš na tu temu i osporiš vezu protestantizma i Hitlerovog nacizma?

Ima, ima pojedini Protestanti jesu stali na stranu Hitlera. Ja to ne sporim. Isto tako i pojedini Katolici i Pravoslavni i to ne sporim. Jednostavno nisu se snašli u vremenu ali i nisu bili čvrsti u veri. Ali ja ne gledam na teologiju ili učenje Crkve i verskih zajednica u okviru njihovog povinovanja Hitleru jer su to dve različite stvari. Ni jedna Crkva prema svom učenju ne bi se mogla svrstati u nacističke ideje. Ali to treba gledati kao što rekoh bez predrasuda. Možda recimo Jezuisti red u okviru KC imaju određenih tendencija ka sličnom ustrojstvu ali Katolička Crkva nisu isključivo jezuiti..složićemo se. Katolička Crkva ima svoje postojanje mnogo pre nastanka jezuita. Ali mislim da je jezitski red jako iskompromitovao učenje i ugled KC. Ne zameri što to pominjem jer o tome svedoče mnogi ne samo Protestanti već i svetovni i sami Katolici i Pravoslavni. Zato se verovatno KC spočitava najviše. Ali evo ja ću reći da KC nisu samo jezuiti, ima mnogo učenih otaca ta Crkva i mnogo dobrih ideja koje je podarila svetu.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Ne znam o kakvoj "drskosti" misliš i govoru u drskosti

Piše ti u tekstu koji sam citirao iz Ponovljenog zakona. Pročitaj ako te interesira.

I o kakvoj vezi JS i Adventista govoriš.

Pitao sam kakva je razlika u promašaju adventističkog proroka Millera o Isusovu dolasku na zemlju 1844. i u promašaju proroka Jehovinih svjedoka Charles Taze Russela. :)

Tako da on nije "prorok" iz redova adventista

Ako ga je rodio "Američki Adventizam 19. stoljeća", čiji je on onda? Pravoslavni?

Možda recimo Jezuisti red u okviru KC imaju određenih tendencija ka sličnom ustrojstvu ali Katolička Crkva nisu isključivo jezuiti..složićemo se.

A tko ti je ovo rekao? Miroljub Petrović? :) I naravno da se neću o ovome složiti ni s tobom ni tvojim duhovnim mentorom Miroljubom.

Katolička Crkva ima svoje postojanje mnogo pre nastanka jezuita. Ali mislim da je jezitski red jako iskompromitovao učenje i ugled KC.

A čime je iskompromitirao učenje i ugled KC? Ja mislim da je potpuno obrnuto.

Ne zameri što to pominjem jer o tome svedoče mnogi ne samo Protestanti već i svetovni i sami Katolici i Pravoslavni.

Ne zamjeri ni ti, ali ovo što si iznio je notorna laž i notorna glupost. :)
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Pitao sam kakva je razlika u promašaju adventističkog proroka Millera o Isusovu dolasku na zemlju 1844. i u promašaju proroka Jehovinih svjedoka Charles Taze Russela. :)

Pa evo u Adventizmu se veruje da se radi o tačnom datumu s tim da se ne radi o kraju sveta tj.Hristovom dolasku već o ulasku Hristovom u svtinju nad svetinjama da posreduje. Koliko znam Adventisti nisu dalje određivali nove datume dolaska Hristovog na temelju teme iz Danila 8 (vrlo važno na temelju tog teksta) dok JS su na temelju istog teksta menjali datume vremena dolaska Armagedona. Razlika je u tome. Kao drugo Rasel je ubacio Piramidologiju dok Miler nije koristio Piramidologiju.

Ali među Adventistima vidim ima ljudi poput Marka koji sadržajno i precizno opisuje ove detalje pa te upućujem na njega u vezi ovog pitanja. Verujem da će Marko lepo objasniti detalje zašto Adventisti veruju tako u vezi 2300 dana i noći.

Ako ga je rodio "Američki Adventizam 19. stoljeća", čiji je on onda? Pravoslavni?

On nije bio Adventista već se družio sa Adventistima i to u jednom kratkom periodu. On se u isto vreme družio i sa drugim ljudima iz drugih verskih zajednica pa se onda po tome može zaključiti da je i od njih proizišao:). Mislim da to nije toliko bitno, već je bitno je li učenje po Svetom Pismu ili ne.

A tko ti je ovo rekao? Miroljub Petrović? :) I naravno da se neću o ovome složiti ni s tobom ni tvojim duhovnim mentorom Miroljubom.

Naravno, razumem te. Nije Miroljub tvorac ove ideje ona je ideja koja je vekovima prisutna u javnosti. Čak i same pape su ukidale ovaj red baš iz tih razloga krajem XVIII veka. Verujem da ti je to poznato. Zato govorim da i Katolici su imali određnih predrasuda prema redu i imaju i sada..od samog nastanka je bio sumnjiv.

A čime je iskompromitirao učenje i ugled KC? Ja mislim da je potpuno obrnuto.

Mislim da sam odgovorio..pape su ga ukidale. Ne znam da li su to činile zbog dobrobiti za Crkvu ovog reda ili zbog određenih sumnji.

Ne zamjeri ni ti, ali ovo što si iznio je notorna laž i notorna glupost. :)

Razumem.
 
Natrag
Top