Hronologija Jehovinih svedoka

Učlanjen(a)
30.01.2016
Poruka
371
Mystery77.
Ja sam upravo prestao pidsati o Jehovinim svedocima, jer se protivnici uglavnom bave njima, kao i Adventistima, i iznose takve neistine, izvrcuci sve sto se moze izvrnuti.

Razumem tvoju teznju da objasnis neke stvari, ali mislim da je to uzaludan posao, jer vecina ovde zatvara oci pred biblijskim argumentima.
Ne samo to, oni se cak i sprdaju sa njima.
Verujem da im sam Bog iznese istinu licem k licu, da bi mu se oni smejali, i pokusali da ga diskredituju.
Da to je zalosno, napadati tudju veru i pisati lazi .
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
To koliko traje dan stvaranja je pretpostavka.
Moze se otprilike uzeti 1000 god a ne 7000 godina.
Jer pred Bogom jedan dan je 1000 nasih godina.

Mistery77, hvala na od govoru.
Da li si ti vernik JS ili nisi? Drago mi je sto si odgovorila da jedan dan stvaranja moze se otprilike racunati 1000 godina ane 7000.


Odlicno. Evo kako su JS do 1975. ucili o trajanju dana sedmice stvaranja:

Jehovini svedoci uce da je svaki dan sedmice stvaranja trajao 7000 godina; tako je sedmica stvaranja trajala 42000 godina. Pri kraju sestoga dana stvoren je covek. Da bi bili precizniji, oni tvrde da su “Adam i Eva stvoreni 4026. godine pre nase ere”. (Revellez-vous, 8. IV 1969, p. 14) Posto svaki dan stvaranja predstavlja, prema njihovom ucenu, period od 7,000 godina to isto predstavlja i sedmi dan Bozjeg odmora. Sest hiljada godina odredjena je ljudima, a zavrsava se 1975. godine Armagedonskim ratom, koji obelezava kraj sistema ovoga gresnoga sveta i pocetak hiljadugodisnjeg carstva na Zemlji. (Assure vous.... p 89)

Da li ti je poznato da ste tako godinama ucili i propovedali svetu?
Na osnovu verovanja da je dan stvaranja trajao 7000 godina, ste odredili da je i
sedmi dna stvaranj takodje traje 7000 godina, a on pocinje 4026. godine pre Hrista. Dakle to je osnova hronologije JS, na kojoj se zasniva verovanje zajednice..
Sedmi dan stvaranja, koji predstavlja 7000 godina podeljen je u dva osnovna dela.
1. 6000 godina od sedmoga dana odredjeno je ljudima na zemlji, a to vreme zavrsava se , najpre su rekli 1914, pakd se to nije ispunilo dodali su sjos 80 godina i tacno odredili da ce se istorija sveta zavrsiti 1975. godina. Tada ce biti Armagedonski rat koji ce unisdtiti sistem ovoga sveta i na zemlji poceti hiljadugodisnje carstvo.
Svi smo svedoci da od svega toga nista se nije ispunilo. To pokazuje da cela hronologija na kojoj se zasniva ucenje JS propada.


Mozda su prvi Js smatrali da te 1914 god treba da bude Armagedon ali su shvatili
da je ta 1914 godina tek pocetak "poslednjih dana" ovog sistema
Kako i sada verujemo.
Armagedon nam predstoji u buducnosti i ne moze se izracunati dan i datum toga.
Kao sto pise u Bibliji
Matej 24: 36 „A o tom danu i času niko ne zna, ni nebeski anđeli ni Sin, nego samo Otac.
1975 god se nije nista znacajno dogodilo niti je ocekivan Armagedon te godine.[/QUOTE]

Zao mi je ali ja sam svedok da nije tako.
Sedamdesetih godina ziveo sam u Parizu. Jehovin svedok po imenu Sergi, na veliko nas je ubedjivao da ce 1. januara 1975. biti Armagedon. ja sam mu predlozio da zakazemo sastanak 15. januarti iste godine, a on je odgovorio: Vi hocete mene da navedete da posumnjma u istinu. ja cu biti ovde 15, januara, ali vas nece biti, jer ce Jehova sve unistiti, a samo Jehovini svedoci ce ostati zivi.

Ovo mi je Segi rekao u martu 1974. godine.
Posle "smaka sveta" posli smo ja i moj prijatelj kojima je on pre par meseci propovedao, da potrazimo Segi, ali nismo nasli njega, nego smo nasli njegovu sestru koja je takodje bila JS, i ona nas je zamolila da vise ne dolazimo, jer ona i njen brat Sergi su napustili JS i vise ne vole da cuju za te zablude.
Nemojte zaboraviti da je to temelj hronologije JS, pa zato mene zanima dali JS odustaju od toga promasaja, ako odustaju koja je sada njihova hronologija i verovanje u dane stvaranja?


Pojedinci su pokusavali da preracunaju godine Armagedona pa su mozda neki misli da je to tada.[/QUOTE]

Za taj izgovor odavno sam cuo. Medjutim, nisu pojedinci krivi, kriva je cela hronologija JS, a posto se na noj zasnivanju pogresna verovanja i ucenje JS i ucenja su pogresno.
Zato je veoma vazno da JS objasne svetu sta su odbacili i sta jos uverk veruju od opsiorne hronologije koja nije bila tacna.


Ovo je kopija onoga sto je objavljeno 8. marta 1969 godine. To je taj SEDMI DAN STVARBHA
Posto je na francusko da prevedem naslov: "6000 godina istorije sveta zavrsavaju se krajem 1975."
115313
To svakako nije misljenje ili pogresno verovanje nekih POJEDINACA koje oni okrivljuju. Ovo je sluzbeni casopis Jehovinih svedoka, koji izdaje Kula Strazara u kom mojedini vrenici nemaju ucesca.
Tako su tada verovali i propovedlai svetu.


Neki su mislili da je tada mozda jer se navsilo 6000 god od stvaranja prvih ljudi kada je 4026 pre ne.
dakle 1975 godine je postojala mogucnost, neki su pisali mozda pa je to mozda shvaceno kao sigurno.
Ali to nikada nije bilo zvanicno iz organizacije JS da se tada sigurno ocekuje Armagedon.[/QUOTE]

Pa eto nadam se da si se najzad uverila da to jeste bilo zvanicno ucenje Organizacije JS, a ako nisi, trazi dokaze.

Dakle ja kao pojedinac mogu ocekivati Armagedon i za godinu dve, to ne znaci
da je to zvanicno ucenje organizacije.[/QUOTE]

Tako je, ti kao pojedinac mozes verovati i ono u sta JS ne veruju, ali o tome nije rec, nego je rec u odredjenim datumima koji je zvanino verovala i sto je objaviljivala Uprava JS.

Moguce da ta osoba ne zna puno o istoriji JS
i o tome sto si pitao ali to nije greh.[/QUOTE]

Da, ali nije u pitanju jedna osoba, nego objavljeno ucenje Kule strazare. Proveri dijagram koji sam postira.

Sada imamo sve na sajtu jw.org svo zvanicno ucenje JS.
Ucenja Js nisu nikada menjana. [/QUOTE]

Da li to znaci da jos uvek verujete da je dan stvaranja trajao 7000 godina?

Uvek mozes dobiti odgovor ako te nesto zanima u ostalom mozes pitati na sajt
i postaviti pitanja koja te zanimaju dobices odgovor.[/QUOTE]

Pa upravo iz tog razloga otvirui sam ovu temu, Hronologija JS. Zaista bismo zeleli da znamo da li ste se odrekli prosle hronologije ili niste. I ako ste nju odbacili, kazite nam sta danas verujete?

Unapred hvala na odgovoru.


pozdrav
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
30.01.2016
Poruka
371
Mistery77, hvala na od govoru.
Da li si ti vernik JS ili nisi? Drago mi je sto si odgovorila da jedan dan stvaranja moze se otprilike racunati 1000 godina ane 7000.




Pa upravo iz tog razloga otvirui sam ovu temu, Hronologija JS. Zaista bismo zeleli da znamo da li ste se odrekli prosle hronologije ili niste. I ako ste nju odbacili, kazite nam sta danas verujete?

Unapred hvala na odgovoru.


pozdrav
Ne ide mi da dobro citiram ovaj post
evo moj odgovor:

Sta god da je bilo to je ranije tako tumaceno,
Mada sto se tice 1975 ne postoj izvanican stav organizacije da ce tada Biti Armagedon
Neki su smatrali da moze da bude, dakle mozda i moze...
a ne da je to sigurno...

Ja jesam JS i nisam tada bila JS sedamdesetih nego devedesetih.

Znam sta je zvanicno ucenje JS

Zvanicno je da poslednji dani pocinju 1914, god
te God je Isus postao Kralj Bozjeg Kraljevstva.
a sto se tice Armagedona
zvanican stav je da je nemoguce odrediti datum dan Armagedona.
Ocekujemo ga u buducnosti.
Kao sto i pise u Bibliji
Matej 24: 36 „A o tom danu i času niko ne zna, ni nebeski anđeli ni Sin, nego samo Otac.
To nije pogresno da je dan stvaranja otprilike 1000 god
ali ne moze se na temelj utoga odrediti dan Armagedona.

I kao sto kazes da te je jedan JS ubedjivao da ce tada Armagedon ok to je njegovo uverenje bilo.
Jedino sto je pogresno da neko postane JS samo zbog Armagedona.
Bitno je da neko zeli da upozna preko Biblije Boga i da razvije veru.
A Vera spasava.
Dakle i danas je opasno predvidjati Armagedon
jer kad god da dodje nebitno je.
dobicemo vecni zivot ili nakon Armagedona il inakon smrti.
spasenje nam je zagarantovano

a ovo iz casopisa

"6000 godina istorije sveta zavrsavaju se krajem 1975."
To je tacno
ali nije pisalo da je tada Armagedon.

Toga nema.
Znam dosta njih ima pitanja u vezi te godine pa sam i ja pogledal u Biblioteci
pisalo je mozda i da je moguce
a ne da je to striktno tada tacno
kao sto je i danas moguce da Armagedon brzo dodje.

Dakle ocekivanje ispunjenja prorocanstva nije ucenje
A sto se tice prorocanstava ne moze se nekad tacno znati kada i kak oce se ispuniti
dok ne pocne ispunjavanje.

Danas svo zvanicno ucenje je na zvanicnom sajtu.
Glavna ucenja se nisu manjala
jedino razumevanje ispunjenja nekih prorocanstava...
pozdrav
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
A evo kako je Laodikeja branio JS prije nego je prestao pisati.

Naravno. Slape, sada će biti saveznici, jer zajednički im je cilj, Predstaviti Crkvu kao lažnu, a sebe kao nekakve posednike istine. Ali, ovo je Internet, i sve se čuva, pa tako i njihove ranije izjave. Dokaze je naime veoma teško ukloniti.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Ne ide mi da dobro citiram ovaj post
evo moj odgovor:
Sta god da je bilo to je ranije tako tumaceno,
Mada sto se tice 1975 ne postoj izvanican stav organizacije da ce tada Biti Armagedon
Neki su smatrali da moze da bude, dakle mozda i moze...
a ne da je to sigurno...

Pa to je objavio sluzbeni casopios JS, zar to nije zvanicno, jer pojedinci ne pripremaju casopise, nego ih priprema Kola Straxzara. Zato to i jester sluzbeno verovanje.
Ja jesam JS i nisam tada bila JS sedamdesetih nego devedesetih.
Znam sta je zvanicno ucenje JS
Zvanicno je da poslednji dani pocinju 1914, god
te God je Isus postao Kralj Bozjeg Kraljevstva.
a sto se tice Armagedona
zvanican stav je da je nemoguce odrediti datum dan Armagedona.
Ocekujemo ga u buducnosti.[/QUOTE]
Znam da su bili predvideli kraj 1914. Pa su pogesno primenili ono sto je Isus rekao :"Ovaja narastaj nece proci dok se sve ne zbude". To je Kula staraar protumacila da taj narastaj traje 80 godina jer oni milse da toliko traje jedna generacija ili narastaj. Zato su odredili godinu 1975. To je u ono vreme bila senzativna vest i broj vernika veom brzo je rastao. Medjutim, kad se to ocekivanje nije ispunilo stotine hiljada su napustili JS.

Evo kako je prestavljen graficki taj gubitak:

115332



Dakle, prva tri suba pokazuju veliki napredak tih godina, a sledeci pokazuju poraz.
Oni su i tih godina krstavali nove vernike, ali brtoj je naglo opadao.



a ovo iz casopisa
"6000 godina istorije sveta zavrsavaju se krajem 1975."
To je tacno
ali nije pisalo da je tada Armagedon.
[/QUOTE]

Pa obrati paznju molim te na ceo prikaz. Rekli su da sedmi dan stvaranja traje 7000 godina i da mi od Admovog stvaranja zivimo u sedmom danu stvaranja koji takodje traje 7000 godi. Rekli su odredjeno, posmartraj grafikon, da je 6000 godine, deo od sedmog dana i da se zavrsava 1914. pa kad se to nije desilo, dodali su jos 80 godina i odredili 1975. godinu.
Tu nije receno mozda, nego konkretno je bilo odredjeno za te dve godine 1914. i 1975.


Dakle ocekivanje ispunjenja prorocanstva nije ucenje.[/QUOTE]

Zao mi je, ali prorocanstva su temelj vase hronologije, a hronologija izrazava vase ucenje. Prema tome, to jeste ucenje i verovanje.

A sto se tice prorocanstava ne moze se nekad tacno znati kada i kak oce se ispuniti
dok ne pocne ispunjavanje.[/QUOTE]

Ali Kula strazara je cvrsto verovala i ucila da ce se njihova predvidjanja ispuniti tih godina.

Danas svo zvanicno ucenje je na zvanicnom sajtu.
Glavna ucenja se nisu manjala. [/QUOTE]

Pa vidis i sama da se jesu promenula, jer vise ne verujete kako su verovali pre 1975. goodine.

pozdrav
 
Učlanjen(a)
30.01.2016
Poruka
371
Pa vidis i sama da se jesu promenula, jer vise ne verujete kako su verovali pre 1975. goodine.

pozdrav
Nisu se menjala ucenja.
Jedno su ucenja a drugo su prorocanstva.
Ocekivanje ispunjanja prorocanstva se moze menjati... vremenom...
Ocekivanje ispunjenja prorocanstva nije ucenje.

Dakle JS nisu nikada menjali glavna ucenja.
To mogu da tvrdim
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Zao mi je, ali prorocanstva su temelj vase hronologije, a hronologija izrazava vase ucenje. Prema tome, to jeste ucenje i verovanje.

Potpuno isto kao kod Adventista sedmog dana. I Adventisti su na temelju antibiblijskog i antibožijeg određivanja datuma Isusova dolaska, tumačeći Danijela, utemeljili, ne samo svoja vjerovanja, nego i sektu.

Ali Kula strazara je cvrsto verovala i ucila da ce se njihova predvidjanja ispuniti tih godina.

Opet isto kao i kod Ellen White i pionira ASD (James White, Joseph Bates). I oni su čitavih osam godina vjerovali i naučavali kako je 22.10.1844. Isus prestao posredovati za grešnike i kako je tada završilo vrijeme za pokajanje i spasenje grešnika. :) Također, isto kao što su Jehovini svjedoci svoje bogohulnosti "ovjekovječili" (hvala Bogu) u Kulu stražari, tako su i pioniri Adventista sedmog dana svoje bogohulnosti ovjekovječili u svojim zvaničnim časopisima (hvala Bogu).


Pa vidis i sama da se jesu promenula, jer vise ne verujete kako su verovali pre 1975. goodine.

Opet potpuno ista stvar i kod Adventista sedmog dana. Evo samo dva primjera.

1. Nakon čitavih devet godina, 1952. godine, pioniri ASD ("trio iz kukuruzišta" - Ellen White, Joseph Bates, James White) odrekli su su gore spomenute bogohulnosti kako je 22.10.1844. Isus prestao posredovati za grešnike (doktrina "zatvorenih vrata"), i promijenili je u "doktrinu otvorenih vrata". :)

2. Od naučavanja pionira ASD da je Trojstvo suprotno Bibliji, suprotno zdravom razumu i da je poganskog podrijetla, Adventisti su 1980. godine (65 godina nakon smrti Ellen White) u svoja temeljna vjerovanja uvrstili vjerovanje u baš to "pogansko Trojstvo". :)

P.S. Ni jedna sličnost između Adventista sedmog dana i Jehovinih svjedoka nije slučajna - ima neka tajna veza.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Opet potpuno ista stvar i kod Adventista sedmog dana. Evo samo dva primjera.

1. Nakon čitavih devet godina, 1952. godine, pioniri ASD ("trio iz kukuruzišta" - Ellen White, Joseph Bates, James White) odrekli su su gore spomenute bogohulnosti kako je 22.10.1844. Isus prestao posredovati za grešnike (doktrina "zatvorenih vrata"), i promijenili je u "doktrinu otvorenih vrata". :)

Ovo se kod Jehovaca naziva "Zatvorena Crkva", Tu se krije onih njihovih 144.000 krunisanih u "kraljevstvu Jehove". i nikada nije prestalo da važi. Ublaženo je u drugoj polovini XX stoleća, uvođenjem "verovanja" o zemaljskom raju za "nepregledno mnoštvo" po "volji Jehove".


2. Od naučavanja pionira ASD da je Trojstvo suprotno Bibliji, suprotno zdravom razumu i da je poganskog podrijetla, Adventisti su 1980. godine (65 godina nakon smrti Ellen White) u svoja temeljna vjerovanja uvrstili vjerovanje u baš to "pogansko Trojstvo". :)

Jehovisti su i dalje anti trinitarci, i smatraju i dalje da je Trojstvo delo satane.

P.S. Ni jedna sličnost između Adventista sedmog dana i Jehovinih svjedoka nije slučajna - ima neka tajna veza.

Ima, ima i to veoma jaka veza. Russel je bio zanesen Mileritskim pokretom, čitao je adventističke časopise (jedan od njih će postati uzor i osnova za "The Watchtower". No, veza je još diublja od toga. i potiče od onoga koji ih je i inspirisao da šire svoje blasfemije i zavode ljude.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Nisu se menjala ucenja.
Jedno su ucenja a drugo su prorocanstva.
Ocekivanje ispunjanja prorocanstva se moze menjati... vremenom...
Ocekivanje ispunjenja prorocanstva nije ucenje.

Dakle JS nisu nikada menjali glavna ucenja.
To mogu da tvrdim

Mistery, mnogo ti hvala na trudu i objasnjenju.
Prorocanstva su decenijama bila temelj vase doktrine. Ja proucavam delovanje i verovanje JS vise od 60 godina. Posetio sam vase bogomolje u raznim zemljama. Medju JS uvek imam prisne prijatelje i dobro znam sta su u proslosti ucili i verovali. Na hronologiji bilo je utemeljeno vase UCENJE I VEROVANJE.
Oni su tada cvrsto verovali da ce se ispuniti ono sto je, kako su oni shvatili, preko proroka Jehova objavio.
U tome i jeste kljucni problem na koji godinama ja trazim odgovor.
Ako ste promenili verovanje koje ste imali do 1975. godine, mozete li nam odgovoriti koje je sada vase novo ucenje?
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Zdravo cika Miko i ostali.
obaveze mi ne daju da puno pisem,al ajd s vremena na vreme ovako na kratko....
Bog je dao celokupno Sveto Pismo,Bibliju, pismeni zapis za ljude,i sve je Pismo korisno za nas ljude.

Sto se mene tice,za mene je potpuno nelogicno i pomisliti da je jedan Bozji dan oblikovanja zemlje trajao doslovnih 24 zemaljskih casova.
Ako zaista mislis da takav Bozji dan traje 24 sata,kako onda objasnjavas da je Adam umro u 930 godini?,jel Bog mozda slagao o vremenu smrti???
A cemu onda i Petrovo objasnjenje vremenskog trajanja Bozjeg dana od 1000 godina? (2.Petrova 3:8)???
Zasto zelite da namecete drugima svoj stav da su Bozjih 6 dana oblikovanja Zemlje trajali po 24 sati po ljudskom racunanju vremena???
Nit ja,nit bilo koji JS nikome ne namece svoj stav,vec samo daje biblijske citate kao dokaz...,stvar je svakoga od nas dal ce da ih prihvati ili ne,zar ne?
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top