HRONO ishrana i recepti

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Dijeta uz gledanje na sat

Prema ovom režimu ishrane, koji topi suvišne kilograme, mogu se jsti sve namirnice u neograničenim količinama, ali u određeno vreme i prema određenom rasporedu

aXkXXqi.jpg


Hrononutricija je grana medicine koja se bavi dijetetikom i individualnim režimom ishrane prema zakonitostima prirodnih ritmova lučenja hormona i enzima u našem telu. Njeno polazište je da svaki čovek ima jedinstven genetski zapis prema kojem se odvijaju sve naše fiziološke funkcije i koriste namirnice za dobijanje energije, kako je objasnila doktorka Ana Gifing iz beogradskog Antiejdžing dijagnostik centra, koja je svoja iskustva i usavršavanje u Austriji ispisala u knjizi „Alhemija mladosti – kako usporiti starenje”.

Ova medicinska disciplina je sačinila najprecizniju kartu dnevnog ritma našeg metabolizma. Određuje ga izlazak sunca, podne, posle podne, zalazak sunca, noć. Zato nije isto ako u jedno doba dana jedemo vrstu hrane koju prema ritmu lučenja hormona i enzima ne možemo iskoristiti u to doba dana, a mogli bismo imati veliku korist da smo je pojeli nekoliko sati ranije ili kasnije. Ako uzimamo namirnice kada im nije vreme, zbunjujemo naše žlezde i tražimo od njih da se aktiviraju i u vreme kad se one prirodno odmaraju. Posledica je poremećaj metabolizma koji vodi u hronične bolesti i gojaznost, kako opšte, tako i parcijalne (taloženje masnih naslaga u određenim delovima tela).

--------------------------------------------------------

Voće ujutru – nikada!

U hrononutritivnom režimu nema ograničenja u količini namirnica, slatkiša i masnoća. Ne postoji brojanje kalorija, nema spiskova recepata po danima. Primenom principa ove ishrane se bez velike muke trajno gubi višak kilograma, a ukoliko postoji poremećaj u vrednostima šećera, holesterola i triglicerida u krvi, ovaj je režim omogućava postizanje normalnih vrednosti i sprečavanje nastanka dijabetesa, bolesti srca, krvnih sudova i maligniteta.

Međutim, izostavljanje doručka je najteži mogući prekršaj u ishrani. Jedino jutarnje uzimanje namirnica aktivira masne ćelije da ispuštaju iz skladišta masti. Ako preskačemo doručak, umesto da se isprazne rezerve se pune. Osim toga, klinički je dokazano da voće ne treba uzimati ujutro. Idealan doručak trebalo bi da sadrži masti, belančevine i sporo resorbujuće ugljene hidrate (žitarice), jer je naš organizam prilagođen da samo ujutro može dobro da vari i iskoristi te kombinacije. Ujutro se proizvodi takozvani endogeni holesterol u jetri, neophodan za sintezu hormona i za mnoge druge funkcije. Za doručak se ne uzimaju prosti šećer (med, običan šećer, voće).

-------------------------------------------------------
Desert nikad uz ručak

Za ručak treba uzimati belančevine životinjskog ili biljnog porekla, povrće kao izvor sporih šećera i vlakana i nikad, baš nikad ne pojesti desert odmah posle obroka, savetuje doktorka. Kako je ručak takozvano punjenje baterija, taj obrok ne bi trebalo preskakati, jer se često dešava da se izostavljen obrok uveče nadoknadi povećanim unosom hrane.

Meso je moguće zameniti proteinima iz biljaka (pasulj, soja, grašak).

U pogrešne kombinacije ubrajaju se mnoga ukusna jela, koja se često prave: šnicla s krompirom; meso i hleb, meso i testenina (lazanje, špagete s mesom, musaka od krompira) banana i jogurt. Osobe obolele od raka debelog creva navode da su uzimale meso s hlebom ili krompirom, kao i meso u kombinaciji sa testeninama.

Belančevine prisutne u mleku, sirevima i mahunarkama i one u mesu ne idu zajedno. Testenina i slatkiši takođe nisu dobra kombinacija. Slatkiše i voće treba konzumirati između glavnih obroka, a ne odmah posle njih.

Jedna čaša crvenog vina je idealna za varenje (ukoliko nam obrok nije sačinjen od ugljenih hidrata). Eventualno se može konzumirati jedna vrsta voća, sat vremena nakon obroka (samo kad je telesna težina idealna).

Naša sagovornica naglašava da je povrće zdravo, ali treba voditi računa da se kuvanjem menja slatki (glikemijski) indeks i da povrće dobija osobine običnog šećera. Unosom kuvane šargarepe ili celera, na primer, podiže se nivo šećera u krvi, a time i nivo insulina. Povrće je idealno jesti presno (šargarepa i celer naročito), dok drugo treba samo kratko skuvati na pari.

---------------------------------------------------
Testo uveče – nikada!

Uveče se moramo prebaciti na racionalniji biološki model, jer je to vreme kad telo prirodno skladišti mast. Već u sumrak ćelije su zamorene i „lenje“ (kortizon, hormon budnosti se mnogo manje luči i počinje da se proizvodi hormon sna) i po liniji manjeg otpora one žude za brzim šećerom, da bi ga što lakše i s manje napora uskladištile.

Idealna hrana za večeru je izbor lakih proteina i salate (kao i povrća) koji su izvor vlakana. To je vreme za unos vlakana (koji će nas zasititi u toku čitave noći) i polinezasićenih masnih kiselina (masne ribe, kao što su skuša, losos, som). Drugi, isto tako dobar, izbor za večeru je sledeći: grilovana piletina/ćuretina, teletina, tunjevina ili kuvana jaja (samo belanca) i mladi sir sa izborom od dve ili više svežih salata, začinjenih balzamikom i hladno ceđenim uljima. Vreme između večere i odlaska na spavanje ne treba bude kraće od dva sata.

Da bi hrononutritivni režim dao najbolje rezultate, potrebno je obaviti testiranje netolerancije na hranu. To podrazumeva precizno ispitivanje koja se namirnica može iskoristiti za stvaranje energije na ćelijskom nivou bez štetnih ostataka, a koje namirnice treba izbegavati.

V. Bošković
----------------------------------------------------
Principi hronodijete
n7Vriq3.jpg

* Između svakog obroka trebalo bi da prođe najmanje tri, a idealno je četiri sata (od 8 ujutro do 20 časova).
* Obavezno je jesti samo određenu vrstu namirnica u određeno vreme u toku dana.
* Zabranjen je unos svih pića koja sadrže veštačke zaslađivače, jer i oni izazivaju povećano lučenje insulina.
* Proteini i ugljeni hidrati se ne kombinuju u jednom obroku, bilo da je ručak ili večera u pitanju. Vreme kada je kombinacija jedino moguća, čak i poželjna, jeste jutro. Tada je aktivnost enzima veoma značajna i jedino ujutro ne postoji kompeticija tih enzima u varenju.
* Zabranjene su sve vrste grickalica između obroka.
* Slatkiši se ne smeju jesti uveče.
* Hleb, testenine i skrobna povrća (krompir) jedu se najkasnije do 15 časova.
* Slatko mleko nije hrana koja se lako vari i hrononutricija ga u potpunosti zabranjuje. Kiselo mleko i sir su dozvoljeni.

Izvor: Politika
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979

Italijanske sarmice od kelja

Pažljivo odvojiti listove kelja od glavice, odstraniti žilave delove i staviti ih u vrelu vodu nekoliko minuta, tj. dok ne omekšaju. Pomešati mleveno meso, parmezan i začine, pa dobro izmesiti. Oblikovati od te smese kuglice prečnika 2-3 cm (neke kuglice treba da budu veće, a druge manje, jer ni lišće kelja nije iste veličine). Listove ohladiti hladnom vodom i uvijati meso u sarme. Zatim slagati u veliki lonac, na dno preliveno maslinovim uljem. Kad se popuni dno lonca, sarme preliti oljušćenim i propasiranim paradajzom. Staviti na zagrejanu ringlu i pustiti da provri paradajz-sos. Zatim smanjiti vatru napola i ostaviti da se kuva još 45 minuta, dok sos od paradajza gotovo potpuno ne uvri. Sarme služiti tople.

Sastojci:
1 veća glavica kelja
1/2 kg mešanog mlevenog mesa
100 grama rendanog parmezana
1/2 kg paradajza
so, biber, začini po želji


Izvor: Dijeta.net
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Italijanske punjene tikvice

Presecite tikvice napola po dužini. Izdubite meso i sitno ga iseckajte. U tiganju rastopite puter s kašikom maslinovog ulja. Kad se puter zapeni, dodajte luk i lagano pržite 3-5 minuta, tako da omekša ali ne promeni boju. Dodajte meso tikvica, paradajz, bosiljak, so i biber, pa dinstajte uz mešanje 5 minuta. Četkicom namažite unutrašnjost polovina tikvica ostatkom ulja i poslažite ih u nauljenu plitku vatrostalnu posudu. Pecite 5-10 minuta u prethodno zagrejanoj rerni na 180 stepeni. Rasporedite pola smese u izdubljene tikvice. Pokrijte naseckanim kaprom i tankim slojem sira. Zatim stavite ostatak smese, a potom ostatak sira. Vratite u rernu i pecite 10-15 minuta, tj. dok na siru ne počnu da se stvaraju mehurići.

Sastojci:
4 velike tikvice
30 grama putera
2 kašike maslinovog ulja
1 manji luk
4 paradajza
4 kašike svežeg bosiljka
so i biber
2 kašike kapra
250 grama sira

Izvor: Dijeta.net
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Punjeni paradajz i paprika

Papriku prepoloviti po dužini i izvaditi semenke. Odrezati gornje trećine paradajza i izdubiti ih. Propržiti kockice slanine, dodati kockice luka i malo propržiti. Prokuvati pečurke i crno vino. Ostaviti ih 5 minuta na hladnom mestu. Mleveno meso izmešati sa iseckanim peršunom, jajetom, i začinima. Dodati proprženi luk. Time puniti paprike i paradajz. Staviti u vatrostalni tanjir. Prekriti folijom i peći u pećnici zagrejanoj na 200 stepeni, 30 minuta. Posle 20 minuta skinuti foliju. Po želji servirati sa paradajz pireom.


Sastojci:
2 zelene paprike babure,
8 krupnih paradajza,
75 g dimljene slanine,
2 glavice crnog luka,
25 g suvih pečuraka,
1/8 L crnog vina,
250 g mlevenog mešanog mesa,
1/2 veze peršuna, 1 jaje,
malo soli i bibera,
muskat, slatka aleva paprika,
vorčester sos, majčina dušica.

Izvor: Dijeta.net
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Sarmice od plavog patlidžana i belog mesa

Plavi patlidžan možete posoliti i uveče i ostaviti u frižideru da prenoći, pa pripremati sutra. Plavi patlidžan iseći na šnite, posoliti i ostaviti da omekša, a belo meso iseći na štapiće. Rolovati belo meso u šnite od patlidžana u obliku sarmice i ređati jednu do druge. Preko sarmica posuti malo aleve paprike i iseckani crni luk, preko luka iseckanu svežu crvenu papriku, opet malo aleve paprike, začina i soli po ukusu i preliti neutralnom pavlakom. Peći u rerni 30 minuta. Količina namirnica je po potrebi.

Sastojci:

plavi patlidžan
belo meso
glavica crnog luka
sveža crvena paprika
aleva paprika
biozačin
so po ukusu
neutralna pavlaka za kuvanje.


Izvor: Dijeta.net
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Dudina "hilandarska jaja"

Iseckati sitno nekoliko čenova belog luka i izgnječiti ih viljuškom sa morskom solju i origanom. Iseći paradajz na deblje kolutove, zagrejati u tiganju malčice maslinovog ulja, poređati kolutove paradajza da popune tiganj; posle minut-dva (za ovaj zimski plastični može i duže, ali bitno je da ostane čvrst) prevrnuti, razbiti odozgo po paradajzu nekoliko jaja, između kolutova ubaciti pomalo spremljenog luka sa origanom, pa kašikom zahvatati saft koji pušta paradajz i zalivati jaja odozgo, da belanca budu čvrsta, a žumanca da ostanu saftana.

Prostija verzija, kad se pravi za više osoba - paradajz se iseče na kriške, pomeša se s polovinom luka sa origanom i polovinom planiranog ulja, sipa se u metalnu posudu za pečenje (NE vatrostalnu, da ne bi bio kao kuvan), ubaci se u rernu; kad počne vrlo malo da omekšava (ne sme da zbljakne), razbiti odozgo jaja, preliti pomoću kašike saftom iz paradajza (ako ga ima) i posuti ostatkom luka sa origanom, pa vratiti u rernu na još neki minut...


Izvor: Dijeta.net
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Dudina "Karfiolska popara"

Karfiol samo skuvati u običnoj vodi i dobro ocediti, ali ga obavezno pre kuvanja očistiti od zelenih listića. Na tiganju učvariti malo sitno seckane slaninice ( moze i šunku ili pršutu) - na veću glavicu karfiola šaka slaninice. Na to onda baciti karfiol, izgnječti ga i prodinstati tako sve zajedno, dodati so i kiselu pavlaku (ili mlad sir) - pavlaku po ukusu - i to je to. Na sve to moze se ubaciti i kašiku butera, naročito ako je slaninica nemasna.


Izvor: Dijeta.net
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Dudina "Kapama od spanaća"

Dve glavice luka iseći sitno (= blender ) i dugo dinstati na vrlo malo ulja i na vrlo tihoj vatri; kad luk počne blago da žuti, dodati 2-3 kašičice aleve paprike i svež, samo opran spanać ili zelje (zelje se pokida pri čišćenju s drške). To se prži (bukvalno se prži, mora da se meša), kad se spanać skroz smulja i počne da se raspada i da dobija zlatasto-braonkastu nijansu (ne da izgori, naravno, to prženje ide više radi specifičnog mirisa), polako se naliva vodom da se dobije čorbasto jelo; posoli se, u to se razbiju 2 jajeta da se naprave "dronjci"... i može da se jede tako ili se začini sa malo kiselog mleka ili vina.

Izvor: Dijeta.net
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Sufle od spanaća

Spanać samo malo poparen, pod poklopcem (bez dodavanja vode), znači, u svojoj sopstvenoj pari, pa čim trun zbljakne, blago se ocedi ako ima višak vode (bez pritiskanja) i izmeša se s jajetom (ovo je juče bilo 2 jajeta na nekih 700 g očišćenog spanaća, ali može mirno i više spanaća) i nemasnim sirom (stavila sam oko 350 grama), dodala sam i malo estragona jer se super gađa sa spanaćem... sipa se u vatrostalne činijice, svaka se odozgo premaže kašikom-dve pavlake (stavila sam onu od 12%), razbije se po jedno jaje, pa se pospe sa trun morske soli, aleve paprike i parmezana (parmezana bukvalno kašičica, kao začin), i onda se to peče u vodenom kupatilu (činije se poređaju u veći pleh i onda se pleh nalije vodom), sat vremena u rerni na 140-150 stepeni, postavljeno malo niže od sredine. Ispadne kao puding od spanaća sa zlatnom gornjom koricom. (Za mene dodatno sjajna stvar jer se proteini u belancetu razgrade usled duge termičke obrade na niskoj temperaturi i ne izazivaju smetnje.)


Izvor: Dijeta.net
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
BESKVASNI HLEB

2 vrste bilo kog brasna, po 2 solje (razeno i ovseno ili integralno i heljdino... kako god odlucite)
1 solja lana, suncokreta i susama
2 solja mlake vode
1 prasak za pecivo
1-2 kasike ulja
malo soli

Kada se svi sastojci sjedine, hleb se ostavi pola sata da malo naraste, stavi se u pleh i pece na 200 stepeni.


Izvor: Dijeta.net
 
Natrag
Top