Hoće li s izborom novog Pape doći smak svijeta?

Član
Učlanjen(a)
15.01.2013
Poruka
555

To je upravo smisao proročke misije, objava budućih događaja i pozivanje ljudi da se pokaju i obrate Bogu, jer u biblijskom kontekstu proroci su uvek najavljivali bitne događaje koji su se ticali vremena prestanka Božje milosti u određenim periodima istorije i početka izlivanja Božjih sudova, s time da ljudi imaju slobodnu volju da ove vesti poslušaju ili ne.
Ovakvim sledom najave budućih događaja se posebno odlikuju knjige proroka Danila i Otkrivenje Jovanovo, ali i mnoge druge biblijske knjige.

Evo samo nekih primera:


"И дође реч Господња Јони други пут говорећи:
Устани, и иди у Ниневију град велики, и проповедај му оно што ти ја кажем.
И устав Јона отиде у Ниневију по речи Господњој; а Ниневија беше град врло велик, три дана хода.
И Јона поче ићи по граду један дан хода, и проповеда и рече: Јоште четрдесет дана, па ће Ниневија пропасти.
И Ниневљани повероваше Богу, и огласише пост, и обукоше се у кострет од највећег до најмањег.
Јер кад дође та реч до цара ниневијског, он уста са свог престола, и скиде са себе своје одело, и обуче се у кострет и седе у пепео"
И прогласи се и каза се по Ниневији по заповести царевој и кнезова његових говорећи: Људи и стока, говеда и овце да не окусе ништа, ни да пасу ни да пију воде.
Него и људи и стока да се покрију кострећу, и да призивају Бога јако, и да се врати сваки са свог злог пута и од неправде која му је у руку.
Ко зна, еда се поврати и раскаје Бог и поврати се од љутог гнева свог, те не изгинемо" ( knjiga proroka Jone 3. 1 - 9 )

Potom se vrati Jeremija iz Tofeta kuda ga beše poslao Gospod da prorokuje, i stade u tremu doma Gospodnjeg, i reče svemu narodu:
Ovako veli Gospod nad vojskama, Bog Izrailjev: Evo, ja ću pustiti na taj grad i na sve gradove njegove sve zlo koje izrekoh za nj, jer otvrdnuše vratom svojim da ne slušaju reči moje" ( Jeremija 19. 14 - 15 )


"To je upravo smisao proročke misije,..."

Otkrio si smisao proročke misije iz mog predhodnog teksta?
Osećam se polaskano ... stvarno ...
Baš ti hvala!
(to što priznaš sam sebi postojanje ličnih problema na koje sam ti ukazao, to jest prvi, ali je i najvažniji korak ka njihovom rešavanju. Ja čvrsto verujem u tebe i dajem ti svestranu podršku. To što si zastranio kao odpadnik odpada i odao se duhovnom razvratu, ne znači više ništa jer si se iskreno pokajao u srcu,čvrsto odlučio da više nećeš grešiti. Siguran sam da će te u tvojoj iskonskoj i izvornoj duhovnoj zajednici ponovo dočekati raširenih ruku, pa čak i slaviti tvoj slavni povratak kao izgubljenog sina. Čestitam ti na donošenju ispravne životne odluke da okreneš leđa morbidnim duhovnim zabludama i povratku u svet ljubavi i širenju dobrote. Svaka ti čast. Više nego ugodno si me iznenadio. Smatrao sam te okorelim sektašem i nepovratno izgubljenom dušom, pa sad nemam reči da opišem koliko sam srećan što nisam bio u pravu jer ako si ti mogao da seostavišćoravih sektaških poslova, onda može svatko ...)
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne razumem o cemu govoris, tako da bih te zamolio da malo pojasnis ono sto si nappisao u poslednjem komentaru.
 
Član
Učlanjen(a)
15.01.2013
Poruka
555
Ne razumem o cemu govoris, tako da bih te zamolio da malo pojasnis ono sto si nappisao u poslednjem komentaru.

Ja ne razumem zašto tražiš pojašnjenje. Tražio si odgovor na onaj svoj post (#78) ja sam ti odgovor napisao (post #79) i ti si se u potpunosti složio s mojim navodima svojim rečima kojim si započeo svoj post (#80), A koje glase: " To je upravo smisao proročke misije, ..." čime si nedvojbeno dao do znanja kako se ti slažes samnom da je smisao proročke misije ispoljavanje patoloških fobija najavljivajući izmišljene, sveopšte apokalipse, i to načinom iz kojeg proizlaze očiti poremećaji u ponašanju.
U protivnom bi značilo da si u potpunosti zanemario smisao i značenje mog odgovora kojeg si sam tražio a kojeg namerno nisi hteo komentarisati, te nastavio pisati svoje sektaške nebuloze u smislu, kao, da se tebe odgovor kojeg si tražio ne tiče, pa si išao postaviti, na vrat, na nos, neke citate, po starom dobrom običaju: Kad ne znam šta ću, evo citata iz biblije.
Ja znam da se sve negativno veže za karaktere ljudi koji su izdali sve šti im je bilo sveto i krenuli životnom stranputicom, ali ja sam okoreli i nepopravljivi optimista, i čvrsto verujem da svatko može uvideti svoje pogreške i popraviti šta se popraviti dade, pa tako i za tebe pomislih kako nisi na krajnje okrutan i bezobziran način zanemario moj odgovor kojeg si sam tražio i podmuklo nastavio pisati dalje nevezano za traženi odgovor, i na taj način ispoljio svoje gnjusno niske karakterne osobine, već si se nadovezao da moj post, kako i dolikuje svakom sa minimumom pristojnosti, i tako,već u prvoj rečenici, složivši se sa napisom iz mog predhodnog posta, jasno pokazao kako u tebi još uvek postoji iskra dobrohotnosti, plemenitosti i razbora.
 
Član
Učlanjen(a)
15.10.2010
Poruka
572
Ja ne razumem zašto tražiš pojašnjenje. Tražio si odgovor na onaj svoj post (#78) ja sam ti odgovor napisao (post #79) i ti si se u potpunosti složio s mojim navodima svojim rečima kojim si započeo svoj post (#80), A koje glase: " To je upravo smisao proročke misije, ..." čime si nedvojbeno dao do znanja kako se ti slažes samnom da je smisao proročke misije ispoljavanje patoloških fobija najavljivajući izmišljene, sveopšte apokalipse, i to načinom iz kojeg proizlaze očiti poremećaji u ponašanju.
U protivnom bi značilo da si u potpunosti zanemario smisao i značenje mog odgovora kojeg si sam tražio a kojeg namerno nisi hteo komentarisati, te nastavio pisati svoje sektaške nebuloze u smislu, kao, da se tebe odgovor kojeg si tražio ne tiče, pa si išao postaviti, na vrat, na nos, neke citate, po starom dobrom običaju: Kad ne znam šta ću, evo citata iz biblije.
Ja znam da se sve negativno veže za karaktere ljudi koji su izdali sve šti im je bilo sveto i krenuli životnom stranputicom, ali ja sam okoreli i nepopravljivi optimista, i čvrsto verujem da svatko može uvideti svoje pogreške i popraviti šta se popraviti dade, pa tako i za tebe pomislih kako nisi na krajnje okrutan i bezobziran način zanemario moj odgovor kojeg si sam tražio i podmuklo nastavio pisati dalje nevezano za traženi odgovor, i na taj način ispoljio svoje gnjusno niske karakterne osobine, već si se nadovezao da moj post, kako i dolikuje svakom sa minimumom pristojnosti, i tako,već u prvoj rečenici, složivši se sa napisom iz mog predhodnog posta, jasno pokazao kako u tebi još uvek postoji iskra dobrohotnosti, plemenitosti i razbora.

Taki ti je nas Laodikeja!u oci ima da te gleda i pravi ludim,kao i Mika.

Pozdrav.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nismo se dobro razumeli, ja sam napisao da je smisao prorocke misije da najavljuju buduce dogadjaje i vremena u kojima ce se oni odigrati, i da pozivaju ljude da se pokaju i obrate Bogu kako bi izbegli Bozje sudove.
Takodje, naveo sam primere iz biblije koji to potvrdjuju.
Ti mozes u ovo verovati ili odbaciti, i to kvalifikovati onako kako zelis po svojoj volji, kao proizvod patoloskih fobija, poremecaja u ponasanju, katastrofilije, i slicno, ja te nikada nisam niti cu podrzati ovakav stav.
Kada Bog nesto objavi, onda to ni u kom kom slucaju ne spada pod pomenute kategorije, vec kao iskljucivo otkrivenje Bozje volje dato svojim slugama prorocima, kao sto smo mogli videti i iz biblijskih primera.

Kazem, tvoja je slobodna volja da li ces nesto prihvatiti kao cinjenicu ili odbaciti, ali postoji samo jedna osnovna stvar, a to je da istina ne moze sebe ukinuti ljudskim neverovanjem, jer kada bi se Bog rukovodio po ljudskim zeljama i shvatanjima, onda bi i on sam sebe morao da ponisti i negira svoje postojanje, sto je apsurd.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
17.12.2009
Poruka
318
@Laodikeja

Kako objašnjavaš sledeće biblijske stihove:

"Zakon i proroci su do Jovana; odsele se carstvo Božije propoveda jevanđeljem, i svaki navaljuje da uđe u njega."
(Luka 16:16)

"Jer su svi proroci i zakon proricali do Jovana."
(Matej 11:13)
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
@Laodikeja

Kako objašnjavaš sledeće biblijske stihove:

"Zakon i proroci su do Jovana; odsele se carstvo Božije propoveda jevanđeljem, i svaki navaljuje da uđe u njega."
(Luka 16:16)

"Jer su svi proroci i zakon proricali do Jovana."
(Matej 11:13)


Biblija nije kontradiktorna, i tekstovi koje si postavio ne znace ono kako si ih ti sigurno shvatio, da u novozavetnom periodu nece biti proroka i da Gospod nece vise nikada govoriti kroz svoje izabrane sluge.
Da bih ovo dokazao navescu samo par biblijskih stihova koji govore upravo suprotno.

Evo reci samog Isusa Hrista koje je uputio Jevrejskim svestenicima onoga vremena:

"ZATO EVO JA CU K VAMA POSLATI PROROKE I PREMUDRE I KNJIZEVNIKE, I VI CE TE JEDNE POBITI I RASPETI, A JEDNE BITI PO ZBORNICAMA SVOJIM I GONITI OD GRADA DO GRADA.. ( mATEJ 23. 34 )

Apostol Pavle na drugom mestu kaz sledece:

"DRZITE SE LJUBAVI A STARAJTE SE ZA DUHOVNE DAROVE A OSOBITO DA PROROKUJETE...
A KO PROROKUJE, GOVORI LJUDIMA ZA POPRAVLJANJE UTEHU I NADU...
ZATO BRACO MOJA STARAJTE SE DA PROROKUJETE I NE ZABRANJUJTE GOVORITI JEZICIMA" ( 1 Korincanima 14. 1 - 2 - 39 )

Iz konteksta novog zaveta, posebno dela apostolskih, mozemo videti da su skoro svi apostoli imali duhovne darove, posebno dar prorostva.
U otkrivenju vidimo apostola Jovana koji iznosi mnostvo prorocanstava vezanih za vreme od Hrista do kraja istorije sveta.

Dakle iz ovoga se moze zakljuciti da citirani tekstovi koje si ti postavio ne znace da u novom zavetu nece biti proroka, vec oni znace, da su starozavetni obredni zakon i starozavetni proroci imali ulogu da najave dolazak buduceg Mesije koji ce se zrtvovati za ljudske grehe, ali da je njihova misija zavrsena, i da se u novom zavetu kroz jevandjelje propoveda ta ostvarena nada, a to je spasenje verom u Hristovu zrtvu koga su proroci najavili.
Ponavljam, to ne znaci da proroka u novom zavetu nece biti, vec da je Bog govorio kroz apostole, i da ce govoriti i kroz druge ljude koje podigne u novozavetnom periodu za ovu ulogu proroka i vesnika Gospodnjih
kao sto to potvrdjuju i sam Gospod Isus Hristos i apostoli,
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
15.10.2010
Poruka
572
Biblija nije kontradiktorna, i tekstovi koje si postavio ne znace ono kako si ih ti sigurno shvatio, da u novozavetnom periodu nece biti proroka i da Gospod nece vise nikada govoriti kroz svoje izabrane sluge.
Da bih ovo dokazao navescu samo par biblijskih stihova koji govore upravo suprotno.

Evo reci samog Isusa Hrista koje je uputio Jevrejskim svestenicima onoga vremena:

"ZATO EVO JA CU K VAMA POSLATI PROROKE I PREMUDRE I KNJIZEVNIKE, I VI CE TE JEDNE POBITI I RASPETI, A JEDNE BITI PO ZBORNICAMA SVOJIM I GONITI OD GRADA DO GRADA.. ( mATEJ 23. 34 )

Apostol Pavle na drugom mestu kaz sledece:

"DRZITE SE LJUBAVI A STARAJTE SE ZA DUHOVNE DAROVE A OSOBITO DA PROROKUJETE...
A KO PROROKUJE, GOVORI LJUDIMA ZA POPRAVLJANJE UTEHU I NADU...
ZATO BRACO MOJA STARAJTE SE DA PROROKUJETE I NE ZABRANJUJTE GOVORITI JEZICIMA" ( 1 Korincanima 14. 1 - 2 - 39 )

Iz konteksta novog zaveta, posebno dela apostolskih, mozemo videti da su skoro svi apostoli imali duhovne darove, posebno dar prorostva.
U otkrivenju vidimo apostola Jovana koji iznosi mnostvo prorocanstava vezanih za vreme od Hrista do kraja istorije sveta.

Dakle iz ovoga se moze zakljuciti da citirani tekstovi koje si ti postavio ne znace da u novom zavetu nece biti proroka, vec oni znace, da su starozavetni obredni zakon i starozavetni proroci imali ulogu da najave dolazak buduceg Mesije koji ce se zrtvovati za ljudske grehe, ali da je njihova misija zavrsena, i da se u novom zavetu kroz jevandjelje propoveda ta ostvarena nada, a to je spasenje verom u Hristovu zrtvu koga su proroci najavili.
Ponavljam, to ne znaci da proroka u novom zavetu nece biti, vec da je Bog govorio kroz apostole, i da ce govoriti i kroz druge ljude koje podigne u novozavetnom periodu za ovu ulogu proroka i vesnika Gospodnjih
kao sto to potvrdjuju i sam Gospod Isus Hristos i apostoli,

Da ,da Ne znace jer tako misli E.G.W,Adventi???u citatima jasno pise to sto ti i tebi slicni jednostavno ne zelite da vidite.

Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
17.12.2009
Poruka
318
Evo reci samog Isusa Hrista koje je uputio Jevrejskim svestenicima onoga vremena:

"ZATO EVO JA CU K VAMA POSLATI PROROKE I PREMUDRE I KNJIZEVNIKE, I VI CE TE JEDNE POBITI I RASPETI, A JEDNE BITI PO ZBORNICAMA SVOJIM I GONITI OD GRADA DO GRADA.. ( mATEJ 23. 34 )

Apostol Pavle na drugom mestu kaz sledece:

"DRZITE SE LJUBAVI A STARAJTE SE ZA DUHOVNE DAROVE A OSOBITO DA PROROKUJETE...
A KO PROROKUJE, GOVORI LJUDIMA ZA POPRAVLJANJE UTEHU I NADU...
ZATO BRACO MOJA STARAJTE SE DA PROROKUJETE I NE ZABRANJUJTE GOVORITI JEZICIMA" ( 1 Korincanima 14. 1 - 2 - 39 )

Iz konteksta novog zaveta, posebno dela apostolskih, mozemo videti da su skoro svi apostoli imali duhovne darove, posebno dar prorostva.
U otkrivenju vidimo apostola Jovana koji iznosi mnostvo prorocanstava vezanih za vreme od Hrista do kraja istorije sveta.

Isus u navedenim stihovima govori o prorocima iz izraelskog naroda, poslanih izraelskom narodu.

Možemo da se složimo da su starozavetni proroci proricali dolazak Mesije do Jovana (krstitelja), ali činjenica je da su svi proroci izlazili iz Božijeg naroda. Postavlja se pitanje, da li prorok može da bude neko ko nije rodom iz Božijeg naroda? I kako raspoznajemo ko je istiniti prorok, a ko lažni? Odnosno, koja su nam merila u raspoznavanju da ne budemo zavedeni? Jer Isus kaže da će izići mnogi lažni proroci da zavedu...
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Isus u navedenim stihovima govori o prorocima iz izraelskog naroda, poslanih izraelskom narodu.

Možemo da se složimo da su starozavetni proroci proricali dolazak Mesije do Jovana (krstitelja), ali činjenica je da su svi proroci izlazili iz Božijeg naroda. Postavlja se pitanje, da li prorok može da bude neko ko nije rodom iz Božijeg naroda? I kako raspoznajemo ko je istiniti prorok, a ko lažni? Odnosno, koja su nam merila u raspoznavanju da ne budemo zavedeni? Jer Isus kaže da će izići mnogi lažni proroci da zavedu...


Starozavetni proroci jesu bili pripadnici Izrailjskog naroda, ali je Bog u pojedinim trenutcima govorio i kroz druge ljude, a kao primer se moze navesti mnogobozacki prorok Valam koga je Valak nagovorio da prokune Izrailja.
Bog mu se javio i umesto toga dao mu prorocanstvo o buducnosti Izrailja.

U novom zavetu, dar prorostva je obecan crkvi, odnosno ne samo pripadnicima Izrailja vec svima onima koje Bog odabere za ovu sluzbu, jer u novom zavetu nema podele na narode i nacije, vec su svi jedno.

Sledeca dva teksta upravo govore o ovom jedinstvu tela Hristovog koje cine svi ljudi bez obzira na nacionalnu pripadnost, kao i o darovima koji su im dati.

"A za duhovne darove neću vam, braćo, zatajiti.
Znate, da kad bijaste neznabošci, idoste k idolima bezglasnima, kako vas vođahu.
Zato vam dajem na znanje da niko ko duhom Božijim govori neće reći: anatemate Isusa; i niko ne može Isusa Gospodom nazvati osim Duhom svetijem.
Darovi su različni, ali je Duh jedan.I različne su službe, ali je jedan Gospod. I različne su sile, ali je jedan Bog koji čini sve u svemu.
A u svakome se pojavljuje Duh na korist; Jer jednome se daje Duhom riječ premudrosti; a drugome riječ razuma po istome Duhu; A drugome vjera, tijem istijem Duhom; a drugome dar iscjeljivanja, po tome istom Duhu; A drugome da čini čudesa, a drugome proroštvo, a drugome da razlikuje duhove, a drugome različni jezici, a drugome da kazuje jezike.
A ovo sve čini jedan i taj isti Duh razdjeljujući po svojoj vlasti svakome kako hoće.
Jer kao što je tijelo jedno i ude ima mnoge, a svi udi jednoga tijela, premda su mnogi, jedno su tijelo: tako i Hristos.
Jer jednijem duhom mi se svi krstismo u jedno tijelo, bili Jevreji, ili Grci, ili robovi, ili sami svoji; i svi se jednijem Duhom napojismo.
Jer tijelo nije jedan ud, nego mnogi.
Ako reče noga: ja nijesam ruka, nijesam od tijela; eda li zato nije od tijela?
I ako reče uho: ja nijesam oko, nijesam od tijela; eda li zato nije od tijela? Kad bi sve tijelo bilo oko, gdje je čuvenje?

A kad bi sve bilo čuvenje, gdje je mirisanje? Ali Bog postavi sve ude u tijelu kako je koga htio. A kad bi svi bili jedan ud, gdje je tijelo? Sad su pak mnogi udi a jedno tijelo.
Ali oko ne može reći ruci: ne trebaš mi; ili opet glava nogama: ne trebate mi. Nego još koji se udi tijela čine da su najslabiji najpotrebniji su.
I koji nam se čine da su najsramotniji na tijelu, na one udaramo najveću čast; I nepošteni naši udi najveće poštenje imaju; a pošteni udi ne trebaju.
Ali Bog složi tijelo i najhuđemu udu dade najveću čast, Da ne bude raspre u tijelu, nego da se udi jednako brinu jedan za drugoga.
I ako strada jedan ud, s njim stradaju svi udi; a ako li se jedan ud slavi, s njim se raduju svi udi.
A vi ste tijelo Hristovo, i udi među sobom.
I jedne dakle postavi Bog u crkvi prvo apostole, drugo proroke, treće učitelje, a potom čudotvorce, onda darove iscjeljivanja, pomaganja,
upravljanja, različne jezike.
Eda li su svi apostoli? Eda li su svi proroci? Eda li su svi učitelji? Eda li su svi čudotvorci? Eda li svi imaju darove iscjeljivanja? Eda li svi govore jezike? Eda li svi kazuju?
Starajte se pak za veće darove; pa ću vam još bolji put pokazati" ( 1 Korincanima 12 poglavlje )



"Jer kao u jednom tijelu što imamo mnoge ude a udi svi nemaju jedan posao, Tako smo mnogi jedno tijelo u Hristu, a po sebi smo udi jedan drugome.
A imamo različite darove po blagodati koja nam je dana: ako proroštvo, neka bude po mjeri vjere;
Ako li službu, neka služi; ako je učitelj, neka uči; Ako je tješitelj, neka tješi; koji daje neka daje prosto; koji upravlja neka se brine; koji čini milost neka čini s dobrom voljom.
Ljubav da ne bude lažna. Mrzeći na zlo držite se dobra" ( Rimljanima 12. 4 - 9 )

Sto se tice toga kako da prepoznamo prave proroke od laznih, ova obelezja su u bibliji jasno definisana i opisana su u sledecem tekstu pod rednim brojevima:

"Чувајте се од лажнијех пророка, који долазе к вама у одијелу овчијему, а унутра су вуци грабљиви.
По родовима њиховијем познаћете их. Еда ли се бере с трња грожђе, или с чичка смокве?
Тако свако дрво добро родове добре рађа, а зло дрво родове зле рађа.
Не може дрво добро родова злијех рађати, ни дрво зло родова добријех рађати.
Свако дакле дрво које не рађа рода добра, сијеку и у огањ бацају.
Taко дакле по родовима њиховијем познаћете их. (1) Не ће сваки који ми говори: Господе! Господе! ући у царство небеско; но који чини по вољи оца мојега који је на небесима. (2)
Многи ће рећи мени у онај дан: Господе! Господе! нијесмо ли у име твоје пророковали, и твојијем именом ђаволе изгонили, и твојијем именом чудеса многа творили?
И тада ћу им ја казати:
никад вас нијесам знао; идите од мене који чините безакоње. (3 i 4) Сваки дакле који слуша ове моје ријечи и извршује их, казаћу да је као мудар човјек који сазида кућу своју на камену:
И удари дажд, и дођоше воде, и дунуше вјетрови, и нападоше на кућу ону, и не паде; јер бјеше утврђена на камену.
А сваки који слуша ове моје ријечи а не извршује их, он ће бити као човјек луд који сазида кућу своју на пијеску:
И удари дажд, и дођоше воде, и дунуше вјетрови, и ударише у кућу ону, и паде, и распаде се страшно" ( Matej 7. 15 - 27 )

U ovom tekstu su navedena cetiri bitna elementa koja odvajaju prave Bozje proroke od laznih.
To su:

1. DUHOVNI RODOVI
2. ISPUNJAVANJE BOZJE VOLJE ZAPISANE U BOZJOJ RECI
3. POZNANSTVO SA ISUSOM
4. DRZANJE SVIH BOZJIH ZAPOVESTI


Ovo ujedno predstavljaju i osnovne uslove spasenja za sve ljude, ali se po njima prepoznaju i pravi proroci od laznih
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top