Hinduizam

Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Napustite sva pitanja osim jednog: ko sam ja? Konacno, jedina cinjenica u koju ste sigurni jeste da vi jeste. Izvesno je da "ja jesam" - "ja sam ovo" nije. Tezite da spoznate sta ste vi u realnosti. Da biste saznali ko ste vi, morate najpre tragati i saznati sta vi niste. Otkrijte sve sto vi niste - telo, osecanja, misli, vreme, prostor, ovo ili ono - nista konkretno ili apstraktno sto vi opazate ne mozete biti vi. Sama akcija opazanja pokazuje da vi niste ono sto opazate. Sto jasnije shvatite da na nivou uma vi mozete biti opisani samo u negativnim pojavama, to cete brze doci do kraja vaseg traganja i shvatiti da ste vi bezgranicno bice.

Sri Nisargadatta Maharaj

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Sve što postoji, postoji u meni samom (mom Sopstvu). Nema ničega, što je različito od mene. Nema dualnosti, a prema tome ni bola. Nema problema. To je sfera ljubavi u kojoj je sve savršeno. Šta se dešava, dešava se spontano, bez namere, kao starenje ili rast kose.

Mi znamo da spoljašnji svet možemo upoznati samo posredstvom telesnih čula i uma. Kako je po Kantovom gledištu to uzajamna veza ljudskog saznajnog subjekta, predstavlja temeljnu strukturu našeg načina saznavanja. Ovo znači da vreme, prostor i uzročnost nisu "objektivni", ili strani elementi, već mentalne kategorije u kojima je sve smešteno. Postojanje i oblik svih stvari zavise od uma. Poimanje je mentalni proizvod. Svet viđen umom je subjektivan i privatan svet koji se menja neprestano u saglasnosti sa nespokojstvom samoga uma.

Teozofski fakultet
Duove Tiemersma
Erazmus Univerzitet
Roterdam, Holandija
Juni, 1981.
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Mi znamo da spoljašnji svet možemo upoznati samo posredstvom telesnih čula i uma. Kako je po Kantovom gledištu to uzajamna veza ljudskog saznajnog subjekta, predstavlja temeljnu strukturu našeg načina saznavanja. Ovo znači da vreme, prostor i uzročnost nisu "objektivni", ili strani elementi, već mentalne kategorije u kojima je sve smešteno. Postojanje i oblik svih stvari zavise od uma. Poimanje je mentalni proizvod. Svet viđen umom je subjektivan i privatan svet koji se menja neprestano u saglasnosti sa nespokojstvom samoga uma.

Možda bi bilo tako kad bi postojao samo jedan um. A kako objasniti kad dvadaset ili trideset različitih umova podpuno isto vide jednu te istu sliku sa istim dimenzijama i bojama. Kad bi tako bilo onda ne bi postojali standardi i jedinice.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
"On se pojavljuje u mislima onih koji ga znaju izvan misli ali ne onih koji zamisljaju da je moguce dostici ga mislju"

Kena Upanisada


"Ne moze da se sagleda okom,
i reci ne mogu da ga opisu.
Ne moze da se dosegne culima,
ni pokorama ni svetim delima.
Miloscu mudrosti i cistotom uma,
moze biti vidjen nedeljiv u tisini kontemplacije"

Mundaka Upanisada
 
Član
Učlanjen(a)
14.04.2011
Poruka
128
I, 2: yogaścittavṛttinirodhaḥ.

Yoga je u obustavljenosti (zamućujućih partikularnih) obrta u s-vesti.


I, 3: tadā draṣṭuḥ svarūpe'vasthānam.

(Samo) tada (u toj obustavljenosti partikularnih obrta) onaj koji vidi biva u skladu sa svojom pravom prirodom.


I, 4: vṛttisārūpyamitaratra.

Inače se (Čovek) poistovećuje sa (partikularnim) obrtima (vlastite svesti).
I, 41: kṣīṇavṛtterabhijātasyeva maṇergrahītṛgrahaṇagrāhyeṣu tatsthatadañjanatā samāpattiḥ.

Gde su uzmuvanosti nestale, tamo, kao u slučaju prozirnog kristala (gde svetlost, svetlucanje i on sam postaju jedno isto, i u mudračevoj duši) dolazi do sjedinjenosti u kojoj se izjednačuje onaj koji shvata, shvatanje samo i ono s-hvaćeno.



*Patanjđali, Izreke o jogi; Prva knjiga, "Usredsređivanje"



 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Nisargadata: Ono što ne znate jeste da je ceo Univerzum vaše telo i ne treba da budete uplašeni od njega. Može se reći da imate dva tela: lično i univerzalno. Lično dođe i prođe, univerzalno je uvek sa vama. "Ja jesam" je Bog.
Celokupna kreacija je vaše univerzalno telo. Vi ste tako zaslepljeni sa onim što je lično da ne vidite šta je univerzalno. Ovo slepilo neće se završiti samo po sebi - ono mora biti uklonjeno vešto i pažljivo. Kada su sve obmane postale razumljive, shvaćene, i napuštene, vi dosežete stanje oslobođeno od zabluda i savršeno stanje u kome više ne postoje razlike između ličnog i univerzalnog... Znajući sebe kao stanovnika u oba tela vi se nećete odreći ničega. Sav Univerzum biće vaša briga, interes, svaku živu stvar vi ćete voleti i pomoći najnežnije i najmudrije. Neće biti sukoba interesa između vas i drugih. Svako iskorišćavanje će potpuno prestati. Svaka vaša akcija biće korisna, svaki pokret će biti blagoslov.


Maharadž: Pre uma - ja jesam. Stav "ja jesam" nije misao u umu. Um se događa meni, a ne ja njemu. A budući da su vreme i prostor u umu, ja sam iznad njih, večan i sveprisutan.
P: Misliš li ti to ozbiljno? Želiš li stvarno reći da postojiš svugde i u svako doba?
M: Da, upravo tako mislim.
P: Jesi li oslobođen i zakona uzročnosti? Možeš li stvarati čuda?
M: Svet je sam po sebi čudo. Ja sam iznad čuda - potpuno sam normalan. Sve mi se događa onako kako mora biti. Ne mešam se u stvaranje. Od kakve su mi koristi mala čuda, kad se u meni sve vreme događaju najveća od svih čuda? Sve što vidiš tvoje je bivstvo. Uđi sve dublje u sebe i traži u sebi.

Sri Nisargadatta Maharaj
 
Natrag
Top