Hardware Chat arhiv - {rešeni problemi}

Ko je bolji?

  • ATI

    Votes: 67 45,9%
  • Nvidia

    Votes: 79 54,1%

  • Total voters
    146
Član
Učlanjen(a)
15.12.2009
Poruka
125
Pomoc za Windows 7

Pozdrav svima
Imam laptop toshiba l300-15w sa instaliranim windowsom sp3 sledece konfiguracije: Procesor Intel Celeron 2.13 GHz, 2GB RAM memorije, Graficka Mobile Intel(R) 965 Express Chipset Family Aprox. Total Memory 256 MB, Current Display Mode 1280x800 (32 bit) (60 Hz). Interesuje me da li bih mogao da instaliram na njega WINDOWS 7 i da li bi radio bez problema?
 
Član
Učlanjen(a)
12.01.2010
Poruka
17
Mogao bi da instaliras Windows 7, radio bi ti vrlo pristojno, jedino nisam siguran da li bi mogao da koristis AERO temu zbog te integrisane Intelove graficke. :)
 
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Haker "provalio" PlayStation 3

Haker "provalio" PlayStation 3


Američki haker Džordž Hoc, koji je postao ozloglašen kada je otključao iPhone, sada je učinio isto sa konzolom PlayStation 3!



Haker kaže da mu je za 'razbijanje' zaštite "Sonijeve" konzole bilo potrebno pet sedmica, kao i da još doteruje svoj 'rad', a da će sve detalje u vezi sa tim uskoro objaviti na Internetu.

"Plejstejšn 3" je do sada bila jedina 'ne otključana' konzola za igre, bez obzira na to što se na tržištu pojavila pre tri godine.

''Sada mogu da radim šta hoću sa tim sistemom. Kao da sam dobio neku novu moć, samo nisam siguran kako da je upotrebim'', izjavio je ozloglašeni haker.

On je objasnio da mu je jedina motivacija - radoznalost.

Iz "Sonija" je saopšteno da će se zvanično obratiti javnosti kada u toj kompaniji budu upoznati sa svim detaljima.


Izvor: Mondo
 
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Kako sačuvati podatke sa CD-a i DVD-a

Kako sačuvati podatke sa CD-a i DVD-a


Trajnost digitalnih optičkih medija kao što su CD i DVD je oko pet godina tako da mnogim arhivima i bibliotekama preti veliki gubitak podataka, zbog čega je u Univerzitetskoj biblioteci u Štutgartu predstavljen projekt kako da se digitalni podaci sačuvaju ne godinama nego čak i - vekovima.

Projekt ARCHE digitalne sadržaje pretvara u analogne zapise - bitove i bajtove u slova, brojke i slike.

dvd-149600-1-2.jpg


"To je, po našoj oceni, trenutno jedini postupak kojim je moguće automatski obraditi ogromnu količinu podataka i opet analogno ih sačuvati sa što većom mogućom gustinom podataka", objašnjava za radio Dojče Vele Tomas Vendel iz Univerzitetske biblioteke u Štutgartu.

Podaci se prenose na mikrofilmove čija je trajnost, uz pravilno čuvanje, 500 godina. Oni se prepisuju specijalnim laserskim pisačem u boji koji je razvijen u Institutu Frauenhofer za fizikalnu mernu tehniku u Frajburgu.

Razlog za pretvaranje digitalnih podataka u slova i slike je veoma jednostavan - nepoznato je kakvi će kompjuteri biti korišćeni za pola milenijuma, na primer.

Volfgang Ridel, vođa projekta Instituta u Frajburgu, kaže: "Na filmu su podaci koje je moguće neposredno čitati. Nezavisno od operativnih sistema ili bilo kakvih mašina koje više neće postojati. Kojih neće biti ni za pet godina. Ko, na primer, još u računaru ima čitač disketa od pet inča?"

Sa druge strane, zbog velike količine podataka i medij je morao biti što je moguće manji. Boja nije bila samo važna za vernu reprodukciju podataka u boji, nego je to i mogućnost da se na istoj površini sačuvaju tri sloja podataka - u crvenoj, plavoj i zelenoj boji.

"Na jednoj slici, to je 30 puta 45 milimetara, što je nešto veće od jednog dijapozitiva, možemo odštampati dva miliona čitkih slova po boji. S obzirom da imate tri boje i ako vam
ne treba ništa osim crno-bele slike, na jednu sliku možete staviti šest miliona znakova", objašnjava Ridel.

To je oko 18 stranica nekih novina i ova mogućnost trajnog čuvanja podataka ne zanima samo biblioteke i državne službe. Već od ovog leta firma "Mikro arhiv sistemi" sa naučnicima Instituta Frajenhofer ponudiće ovu mogućnost svima koji su zainteresovani.

Prve mašine pojaviće se na tržištu od ove jeseni i biće u stanju da ispišu jedan terabajt digitalnih podataka - više od milion miliona bajtova. Rezultat je filmska traka dugačka 600 metara - i već tu je sasvim drugi problem gde digitalni zapis ima ogromnu prednost nad analognim. Jer, računar može da pretražuje, analizira i pronalazi traženo samo u digitalanom zapisu.

Naučnici u Frajburgu zato istražuju i dalje i, iako zvuči pomalo apsurdno, konstruišu mašinu koja će opet ta slova i brojke pretvarati u digitalne zapise. Svesni su, međutim, da će ta njihova mašina biti savremena. Kakvu će spravu za čitanje mikrofilmova izmisliti unuci naših unuka nije važno jer će mediji, dakle mikrofilmovi, biti i njima dostupni.

Mnogo toga od danas napisanog više neće biti iako naša civilizacija stvara sve više podataka: prema nekim procenama, svaki dan se pojavi sto puta više podataka nego što ih sadrži najveća biblioteka na svetu - Kongresna biblioteka u Vašingtonu.

Prvi poduhvat očuvanja podataka za budućnost inicirao je, inače, još rimski imperartor Konstantin oko 330. godine n.e. Suočen sa bibliotekom od oko 10.000 komada papirusa u više ne baš sjajnom stanju, naredio je da ti tekstovi budu prepisani na pergament.

Taj materijal od životinjske kože je u to doba bio daleko skuplji od papirusa ali isto tako i trajniji: upotrebljiv je i posle hiljadu godina.


Izvor: nadlanu.com
 
Član
Učlanjen(a)
28.06.2009
Poruka
41
HP Pavilion dv8000t - Pitanje

Na hp pavilionu dv8000t imam jedan mali daljinski, ali neznam kako se on koristi, sta god da pritisnem, nereaguje. Baterija u daljincu je ok. Da li mi uopste sluzi icemu?
 
Član
Učlanjen(a)
30.01.2010
Poruka
1
Interesuje me da saznam sve o DDR 3 memoriji i njihovim radnim ucestalostima.

Od kojeg proizvodjaca su najbolje memorije?
 
Član
Učlanjen(a)
19.06.2009
Poruka
405
uz navedene imas jos i samsung crosair i oc ako se nevaram.
Mislim da su ti najbolje od crosaira
 
Natrag
Top