Gramatičke nedoumice

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Infrakt - infarkt

Naravno, svi znamo šta je isprvno... Mene zanima odlake i zašto ljudi često u govoru koriste ovo prvo. Čak se i Miri Adanji Polak pre nedelju, dve na TV-u omaklo ovo prvo. Do duše samo jednom i na početku emisije ali se omaklo.

Liči mi na ono Namastir..............Manastir :grin:

Ne znam, da ti pravo kažem. Ako većina govori tako, a govori, onda pravilo treba preispitati i priolagoditi tome izgovoru. A što se tiče namastira, u ruralnim sredinama se nakada zista tako govorilo. Vuk je samo to preuzeo iz narodnog govora.

Mislim da većina nas koji ovdje raspravljao o srpskome jeziku zaboravlja jednu vrlo važnu stvar, a to je da jezik EVOLUIRA! Pogledajte samo riječi koje se gotovo svakodnevno dodaju, kako stranim jezicima, tako i srpskome jeziku. Ranije se govorilo prijem ( audicija, ketering), šifra ( pasvord )....... Važno je napomenuti da dodavanje stranih izraza, većinom su to engleske riječi ( pretpostavljam zbog informatičke revolucije ), škodi naslijeđu svakoga naroda. Više nije potrebno da izumre narod nego je dovoljno da izumre njegov jezik, kao najvažniji dio toga naroda. Pojedine riječi gotovo u jednom danu postanu arhaizmi, a sjetićete se da su najveći mozgovi mjesecima lupali glavom kako da nazovu lebdenje astronauta u svemiru ( leonovanje ). Drago mi je da postoji ova tema, jer se o njoj svakako može mnogo toga reći. Puno pozdrava!

U sociološkoj definiciji nacije jezik zauzima najvažnije mjesto, kao njeno obilježje. Međutim, gledano na duže vrijeme, jezik, ne samo srpski, nego svi indo-evropski jezici, postepeno i neminovno se utapaju jedan u drugi. To je nazaustavljivi trend. Pri tome, naravno, dominantni jezici dominiraju i ovdje. Daleko više, recimo, engleskih riječi preuzimaju drugi jezici i to će se tako nastaviti. Zna se razlog zašto je to tako.
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
160
svi indo-evropski jezici, postepeno i neminovno se utapaju jedan u drugi. To je nazaustavljivi trend. Pri tome, naravno, dominantni jezici dominiraju i ovdje. Daleko više, recimo, engleskih riječi preuzimaju drugi jezici i to će se tako nastaviti. Zna se razlog zašto je to tako.

Ne utapaju se jedan u drugi, već se svi utapaju u engleski.
To je mala razlika :)
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Svakako da je ispravno VUKOVI, jer u slučaju da upotrebiš VUCI, onda dobiješ imperativ glagola VUĆI; povuci ovo....

Isto tako je ispravno samo ĐŽAKOVI !

Dodato posle 10 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Evo nekoliko primjera ličnih zamjenica koji najčešće zadaju probleme:

oba
obe - obje(obiju)
obadva (obadvaju) -
obadve(obadveju) - obadvije (obadviju)
obe(obje)
obadvojica
obojica
obadvoje
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Bravo! 5

ćebad ili ćebići
unučad ili unučići
jagnjad ili jagnjići ili jaganjci
parčad ili parčići
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Ja pišem roman i bilo bi sramota da ne znam ovakve stvari :)
Samo bi se nadovezao na prijašnji post i razjasnio još nekokiko nedoumica. Znam da je lako copy/paste , ali sam ja ovo sastavio ne goglajući i ne tražeći po stručnoj literaturi.

Nikad ( On to nikad ne bi učinio) - Ni kad ( Ni kad mu je teško, on ne plače)

Ikad( Da li si me ikad voljela? ) - I kad ( I kad je dobro raspoložen, ne priča mnogo)

Iako ( Iako je bio bolestan, došao je u školu) - I ako ( Znaš da ću te voljeti, i ako smo daleko)

Nakraj ( Ja živim na kraj sela;mjesto) - Na kraj ( Obrati pažnju na kraj filma)

Ubrzo (Ubrzo sam otišao od njih) - U brzo ( Ne vjerujem u brzo donošenje odluke)

Zato ( Spavao sam, i zato nisam stigao na vrijeme) - Za to (Uhvatio se za to; uhvatio se na nešto)
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Jurivaka, u pravi si, ali mislim da je Kalimerko to učinio namjerno. Valjda nije potrebno navoditi njihove osnvne oblike! Ili možda jeste?! :)
 
Učlanjen(a)
17.11.2009
Poruka
306
Daki, mislim da je prva verzija nakraj (sela...) nepravilna. I to bi trebalo da se kaže na kraju sela... čađava mehana i tako to...
 
Natrag
Top