Gramatičke nedoumice

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ma, naravno da sam mislio na obratnicu, ali sm "progutao" slovo a. Eno, ispravio sam.


Hahaha! Evo i ovdje mi nedostaje slovo a!
 
Poslednja izmena:
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Tu knjigu nisam čitao, ali ako misliš da je interesantna kao ona, onda je to valjda kompliment. Nije ni u čijem fazonu, nego je prosto ono što sam ja osjetio da je potrebno reću za narkomaniju, prostituciju i kriminal koji vladaju u svim gradovima u BiH. Ja dvije godine nisam pročitao niti jednu knjigu, upravo zbog toga da mi ne kvari stil pisanja. Već radim na dva nova projekta simlutano: Sekta " Crna ruža " i Armagedon-malo sutra.

Jurivaka, nadam se da ti se dopao početak. U romanu postoje četiri lika ( ANđelka, Mladen, Vanesa i Ćelo) i kroz njih sam pokušao da upozorim omladinu na opasnot koja prijeti kada se čovjeku koji se drogira kako mu život brzo može biti uništen.
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Младен
1984-1987.




Ријетко ко, изузев малог жилавога копилета одраслог на улици као што је Младен сигурно био, могaо је да издржи такве ударце без суза. Сва тројица момака су била најмање по три године старији од њега. Двојица су му држала руке савијене иза леђа а трећи га је из све снаге песницама ударао у незаштићен стомак. Да је било један на један - била би то посве друга прича.
Млатили су га зато јер је њиховом пријатељу Младен јучер испред зграде украо нову новцату фудбалску лопту. Није проблем у томе што је он уистину то и учинио, већ што је направио почетничку грешку и дозволио да га примјете у крађи. Батинама су покушали да извуку информацију гдје је сакрио лопту. Он је ћутао тврдоглаво као мазга, стоички подносећи ударце. Његова шутња их је излуђивала. Кад би барем јаукнуо или заплакао. Смјењивали су се на Младену као да вјежбају на врећи за бокс.
— Гдје је лопта, прљави лопове? — уносили су му се у лице. Пљували су га. Добио је снажан удараца по носу. Потекла је крв. — Убићемо бога у теби. Млатићемо те све док нам не кажеш гдје си сакрио лопту или не цркнеш. Чујеш ли! Нама је свеједно! —
Пријетили су му наизмјенице. Очима испуњеним хладном мржњом само их је пажљиво и без ријечи одмјеравао како би им што боље запамтио лица. Прпошан, какав је био, желио их је још додатно изнервирати.
— Је л’ видите да ми зуби цвокоћу од страха¬? — храбро их је изазивао долијевајући још уља на ватру.
Момци су полудјели. Они то нису знали, али Младен је продао лопту још тог истог дана некоме малцу с парама, на другом крају града. Нема теорије да је икада пронађу. Није његова кривица што су оставили лопту, такорећ, њему пред очима. Његова животна филозофија је крајње једноставна. — Људи који не знају чувати своје ствари, не заслужују да их имају. —
Ипак су га опазили и сад је примао батине због тога. Нема везе. Новац је завршио у Младеновом џепу. Боље речено у тањиру, пошто је мајка Славица смјеста отрчала на зелену пијацу да купи пола киле говедине без костију и нешто поврћа. Није било необично што Младен доноси новац. Са тринаест година је био једина мушка глава у кући. Безброј пута се вратио у модрицама, раскрвављеног носа и подераних кољена, тако да му она више није ни постављала питања. Важно је да има хљеба, те да су рачуни за воду и струју уредно измирени. Зграда у којој је становао је била трошна и дотрајала па се сваки час нешто кварило. Добар дио Младенове зараде одлазио је у руке мајсторима за кућне поправке.
Од малих ногу се бавио ситним крађама. Прилично се извјештио у том. Специјализирао се за џепарење пензионера по пијацама и аутобусима. Био је сладак дјечачић, медених смеђих очију и црне коврџаве косе. То је била добитна комбинација. Ко бу уопште посумњао на њега? Кад би носио кући украдени плијен, није га гризла савјест. Нека се гризу они који имају кров над главом и пун стомак, па опет отимају сиротињи од уста. Није себи могао дозволити грижу савјести. Он и мајка морају јести. Често би заспао гладан. Рано је дошао у сукоб са законом. Није имао потребну брзину, зато први покушаји крађа нису добро пролазили. Имао је свега шест година кад је ухваћен у трговини с неплаћеном јабуком. Дебела продавачица му је прво сложила два јака шамара, па је тек онда позвала полицајца. Како је овај имао високо развијен осјећај за дужност, и он му је опалио шамар од којег му се замантало у глави. Шутнуо га је ногом у задњицу.
Отјерао га је уз псовке. — Ако те ухватим поново, стрпаћу те у затвор! — припријетио му је. Махао је гуменим пендреком показујући му да се не шали.
— „ Ако те ухватим поново“. —
Те ријечи су се за сва времена урезале у Младенов мозак. Опаметио се. Није престао да краде, напротив, крао је опрезније. Крао је када је био сигуран да се улов исплати ризика и да га нико не гледа.

Dodato posle 1 39 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Pisanje brojeva


Ja preferiram u romanima da brojeve pišem slova, jer pišem tekst, a ne neku računsku operaciju :) Brojevi se dijeli na :
Osnovne: jedan, dva, tri.....
Složene: jedanaest, dvanaest, trinaest...
Redne: prvi, drugi treći....

Rastavljeno se pišu višečlani brojevi i zbirne brojne imenice na -ica , , kojima se označavaju muška lica: dvadeset ( i ) tri . trideset ( i ) sedam.... veznik i je neobavezan!

Imenice i prijevi postali od višečlanih brojeva pišu se spojeno : dvadesettrojka četrdesetšestica.... sedamdesetogodišnji.......

Brojevi se mogu iskazati i brojkama iza kojih stoji crtica : 34-godišnjak, 20-tak.....

Približna vrijednost se obilježava crticom između brojeva: dva-tri ( udario ga je pesnicom 2-3 puta; znači dva DO tri puta)

Često se u nazivima fabričkih modela iza slovne oznake pišu brojevi (F-4, M-2, DC-9 ...). Zamalo da zaboravim reći da se crtica ne piše kad se ispred brojeva piše čitava riječ ( reno5, audi 6..)

Riječ put piše se sastavljeno uz brojeve jedan dva , tri ( jedanput, dvaput, triput..) , A rastavljeno uz višečlane brojeve u kojima je posljednji član jedan ( sto dvadeset i jedanput..) E, sad da ne bilo bilo zabune, postoji i oblik puta koji se uvijek piše odvojeno ( jedan puta, dva puta, nekoliko puta...)


Nadam se da sam nekome pomogao ovim objašnjenjem :)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
11.12.2009
Poruka
35
aко имате неку недоумицу у вези граматике и правописа напишите овде шта вас мучи па ћемо да пронађемо одговор... ;)
то што рече,није лијепо писаније:).одговоре неодговорно нудиш.знаш ли уопште у чему је грешка?
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Terminuse, mislim da si propustio poantu posta. Ti si to napisao u stilu " ko je Marinelli, pa da daje pravopisne gramatičke savjete? " Slobodno me ispravi ako nije tačno! Ali ja mislim da je marinelli pokrenuo ovaj post s namjerom da se javljaju i oni kojima je srpska gramatika i pravopis dio posla ( profesori jezika..) . To je kao kad ja, koji pojma nemam o postavljanju nekakvih fajlova na net, pitam nekog ko je aktivan u tome kako da to učinim :) Valjda se nekome ovdje može vjerovati :)
 
Član
Učlanjen(a)
11.12.2009
Poruka
35
Terminuse, mislim da si propustio poantu posta. Ti si to napisao u stilu " ko je Marinelli, pa da daje pravopisne gramatičke savjete? " Slobodno me ispravi ako nije tačno! Ali ja mislim da je marinelli pokrenuo ovaj post s namjerom da se javljaju i oni kojima je srpska gramatika i pravopis dio posla ( profesori jezika..) . To je kao kad ja, koji pojma nemam o postavljanju nekakvih fajlova na net, pitam nekog ko je aktivan u tome kako da to učinim :) Valjda se nekome ovdje može vjerovati :)
Nije pitanje verovanja,u pitanju je tačnost.Svako greši,ali ako se neko u prvoj rečenici predstavi kao univerzalni stručnjak i pogreši u osnovnim stvarima...Nemam nameru da osuđujem,naprotiv,nudim pomoć.;)Ima i ovde par grešaka-izvolite pa kritikujte...Eto malo...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Kada bi svi znali besprekorno pravopis, lektori ne bi ni postojali. Činjenica je da veliki broj, stvarno obrazovanih ljudi, ne poznaje dobro pravopis. Zato su ovakve teme veoma korisne i poželjno je da u njima sudjeluje što veći broj onih koji su zainteresovani za pravopis i kojima je stalo do toga da pravilno pišu.
Ne treba osuđivati ni one koji ovdje nešto pogrešno kažu ili nepravlno protumače neku pravopisnu odredbu. Tu smo da to ispravljamo, a što nas je više, više ćemo znati.
 
Natrag
Top