Gramatičke nedoumice

Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Kada bi svi znali besprekorno pravopis, lektori ne bi ni postojali. Činjenica je da veliki broj, stvarno obrazovanih ljudi, ne poznaje dobro pravopis. Zato su ovakve teme veoma korisne i poželjno je da u njima sudjeluje što veći broj onih koji su zainteresovani za pravopis i kojima je stalo do toga da pravilno pišu.
Ne treba osuđivati ni one koji ovdje nešto pogrešno kažu ili nepravlno protumače neku pravopisnu odredbu. Tu smo da to ispravljamo, a što nas je više, više ćemo znati.


Јесте. А прошли пут кад нисмо били добри, тј. нисмо знали, учитељица нас грдила и отишла! :(. И отерала нас у ћошак. :vorred:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Јесте. А прошли пут кад нисмо били добри, тј. нисмо знали, учитељица нас грдила и отишла! :(. И отерала нас у ћошак. :vorred:

Pa, očigledno je da se radi o slabom pedagogu. Umjesto da nam je udarila po koju klempu, i nastavila da nas podučava, ona nas odmah vraća u peti razred, a mi, boga ti, nekakvi akademski obrazovani građani. Što ne ide, ne ide!
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
pa, očigledno je da se radi o slabom pedagogu. Umjesto da nam je udarila po koju klempu, i nastavila da nas podučava, ona nas odmah vraća u peti razred, a mi, boga ti, nekakvi akademski obrazovani građani. što ne ide, ne ide!

дабоме. лепо си то рекао. заборавила да:

1. човек се учи док је жив.
2. нико се није научен родио.
3. и остале народне умотворине.

а шта мислиш да је замолимо да се врати и обећамо јој да ћемо убудуће да је слушамо?
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
17.11.2009
Poruka
306
Ma Kalimerko, šta ima da je zovemo i slušamo...?! Nek se ona stiša i smiri, jer ne razgovara ovde sa neposlušnom decom, pa tako smirena, dobrodošla.
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Za one koji su zaboravili azbuku i ćirilicu :)

АЗБУКА

А;а
Б;б
В;в
Г;г
Д;д
Ђ:ђ
Е;е
Ж;ж
З;з
И;и
Ј;ј
К;к
Л;л
Љ;љ
М;м
Н;н
Њ;њ
О;о
П;п
Р;р
С;с
Т;т
Ћ;ћ
У;у
Ф;ф
Х;х
Ц;ц
Ч;ч
Џ;џ
Ш;Ш


ABECEDA

A;a
B;b
C;c
Č:č
Ć;ć
D;d
Đž:đž
Đ;đ
E;e
F;f
G;g
H;h
I;i
J;j
K;k
L;l
Lj;lj
M;m
N;n
O;o
P;p
R;r
S;s
T;t
U;u
V;v
Z;z
Ž;ž


Moj mali doprinos ovoj temi :)
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Ma Kalimerko, šta ima da je zovemo i slušamo...?! Nek se ona stiša i smiri, jer ne razgovara ovde sa neposlušnom decom, pa tako smirena, dobrodošla.

Možda se već postidela pa se stišava i smiruje da bi dobrodošla smile3.

Ništa se skoro nismo nedoumili. 'Ajde sad ti, tvoj je red.

Nije pitanje verovanja,u pitanju je tačnost.Svako greši,ali ako se neko u prvoj rečenici predstavi kao univerzalni stručnjak i pogreši u osnovnim stvarima...Nemam nameru da osuđujem,naprotiv,nudim pomoć.;)Ima i ovde par grešaka-izvolite pa kritikujte...Eto malo...

Napokon da se javi stručnjak. Ako te ne mrzi, vrati se malo unazad (ili u nazadwacko2), pa mi odgovori na pitanje oko dece i jabuka, kopka me već godinama i svi kažu odgovora ima ali ga niko ne navodi. Samo jalovi pokušaji.:dntknw:
 
Poslednja izmena:
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Čitajući postove forumaša, prinuđen sam da reagujem. Potpuno razumijem da ne mogu svi odlično da vladaju gramatikom i pravopisom, ali zato tu imamo ljude koji mogu da ih upozore na njihove greške koje čine pri pisanju određenih izraza!
Prvo bi im skrenuo pažnju na pisanje rječice li. Većina forumaša je piše sastavljeno sa riječima; da, hočeš, možeš....
Dakle, neispravni su oblici ;dali, možešli, hoćešli, znašli
Ispravno je pisati; da li, znaš li, hoćeš li, možeš li.....

Ovo sam morao da napišem, jer sam čitajući postove naišao na mnoštvo ovakvih i sličnih grešaka ( neispravno je-greški).

Druga stvar na koju bi želio da ukažem je pisanje superlativa u komparaciji nekih pridjeva. Naime, u superlativu se najčešće ispred pridjeva nalazi prefiks naj

Evo nekih primjera; slab-slabiji, najslabiji
žestok-žešći-najžešći
brz-brži-najbrži
Pridjev gdje se naviše griješi je -jači -naime, neki prefiks naj pišu rastavljeno od pridjeva,a to je nepravilno.

Nepravilno; jak - jači - naj jači

Pravilno; jak - jači - najjači

Nepravilno; jadan - jadniji - naj jadniji

Šravilno; jadan - jadniji - najjadniji

Najčešće ljudi griješe misleći da se se piše samo jedno J, ali kao što se može vidjeti, pišu se oba J, mada se u govoru to manje primjećuje.
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Čitajući postove forumaša, prinuđen sam da reagujem. Potpuno razumijem da ne mogu svi odlično da vladaju gramatikom i pravopisom, ali zato tu imamo ljude koji mogu da ih upozore na njihove greške koje čine pri pisanju određenih izraza!
Prvo bi im skrenuo pažnju na pisanje rječice li. ...

E, pošto se užasavaš ovih grešaka koje si naveo, podrazumevalo bi se da ti ne grešiš, međutim...! wacko2

Ja BIH tebi skrenula pažnju na tvoju grešku:
"Prvo bi im..."

Glagol biti:

Ja BIH (nikako ja bi kao što ti pišeš)
Ti bi
On/ona/ono bi

Mi bismo
Vi biste
Oni/one/ono bi

:blum3:
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
E, pošto se užasavaš ovih grešaka koje si naveo, podrazumevalo bi se da ti ne grešiš, međutim...! wacko2

Ja BIH tebi skrenula pažnju na tvoju grešku:
"Prvo bi im..."

Glagol biti:

Ja BIH (nikako ja bi kao što ti pišeš)
Ti bi
On/ona/ono bi

Mi bismo
Vi biste
Oni/one/ono bi

:blum3:


Slažem se :) Zaboravio sam slovo " H " ! Želim svima da se svim forumašima izvinem zbog nanešenog duševnog bola :) Nije da se užasavam, prije bih rekao da želim da ukažem na neke krajnje jednostavne stvari u pravopisu i gramatiKi :) ( znam za C ) :)
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top