Gramatičke nedoumice

Učlanjen(a)
17.11.2009
Poruka
306
е, па маринели, изгледа да знаш шта говориш и поштујем те, али нешто ми је ово са јабукама и децом скроз кабасто. јеси ли сасвим сигуран у то? ја баш немам никакву другу идеју, ако се сасвим не промени облик (не смисао) тврдње, али дефинитивно нисам сигуран ни да грешиш.
додато око сат ипо касније: шта је, маринели, отишо си да провериш?
 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Bravo, crvendać!
A šta misliš o - htio ili htjeo?

Ne mogu da se pohvalim da nešto posebno dobro znam ijekavicu, zaista nikada nisam imala potrebe da je koristim, osim što sam dosta knjiga pročitala na njoj, ali htjeo mi malo rogobatno zvuči, ne sećam se da sam se sa tim susretala. Prema tome, glasam za htio.
 
Učlanjen(a)
17.11.2009
Poruka
306
Ma pravilno je i htjeo i htio, to su samo dva narečja i tako to, ne znam pravopis i gramatiku dovoljno za precizne podatke; ono u vezi čakavskog, štokavskog i tome slično.
Za Crvendaća: pa to su samo oblici jekavskog i ikavskog, koliko se sećam.
Hoće li neko da me pobije (ne mene nego moje tvrdnje)?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
е, па маринели, изгледа да знаш шта говориш и поштујем те, али нешто ми је ово са јабукама и децом скроз кабасто. јеси ли сасвим сигуран у то? ја баш немам никакву другу идеју, ако се сасвим не промени облик (не смисао) тврдње, али дефинитивно нисам сигуран ни да грешиш.
додато око сат ипо касније: шта је, маринели, отишо си да провериш?


Ovo sa jabukama i decom nema rešenje. Takozvani jezički paradoks.
U pravu si, može ali samo ako se sasvim promeni oblik.

Pitanje sve selo ili svo selo,
odgovorila sam svo selo, bar je tako bilo. Selo je srednjeg roda, dakle "to selo", a za to je svo, a ne sve. Izuzev za vreme, zato sam ga i spomenula.

Do duše, kao što kaže Crvendać, kako se kod nas gramatika menja može da se desi i da ste vi u pravu, a da sam ja to propustila, ne sporim. smile3

Dodato posle 6 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Ne mogu da se pohvalim da nešto posebno dobro znam ijekavicu, zaista nikada nisam imala potrebe da je koristim, osim što sam dosta knjiga pročitala na njoj, ali htjeo mi malo rogobatno zvuči, ne sećam se da sam se sa tim susretala. Prema tome, glasam za htio.

Moje mišljenje je takođe htio.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
17.11.2009
Poruka
306
Jedan moj drugar je, kad ga neko opomene u vezi celo i sve imao običaj da tvrdi: "Kaže se celo vreme i sve jaje!"
A htio (lipo, bilo, mliko...) je definitivno ikavica. A ono drugo je (i)jekavica, pa prema tome sve pravilno za sebe.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Nisam postavio pitanje zato što sam siguran u odgovor. Imam dilemu kod ovoga - htio i htjeo. Naime, u ekavici se kaže hteo. Dakle, kratko E. U ijekacici se kratko e zamjenjuje sa je, a dugo e sa ije. Tako imamo: mleko - mlijeko i rešenje - rješenje. Zbog toga sam u dilemi, mada i meni primamljivije zvuči - htio. Ali, opet, kada je u pitanju ženski rod, uvijek je htjela, a ne htila. Malo zapetljano.
 
Učlanjen(a)
17.11.2009
Poruka
306
Nisam postavio pitanje zato što sam siguran u odgovor. Imam dilemu kod ovoga - htio i htjeo. Naime, u ekavici se kaže hteo. Dakle, kratko E. U ijekacici se kratko e zamjenjuje sa je, a dugo e sa ije. Tako imamo: mleko - mlijeko i rešenje - rješenje. Zbog toga sam u dilemi, mada i meni primamljivije zvuči - htio. Ali, opet, kada je u pitanju ženski rod, uvijek je htjela, a ne htila. Malo zapetljano.

Ja opet tvrdim da su to jekavica i ikavica. Al baš me briga, idem da radim.
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Sto se tice ovog srBski i srPski, tu se vodila citava polemika i nije se doslo do resenja. Ako bi gledali gramaticki ispravno bi bilo srPski, ali posto smo mi SrBi, a ne SrPi, kriticari su se pobunili i dosli do zakljucka da se pravilno kaze srBski.

slobadidi izvinjavam se za spam...
 
Natrag
Top