Gojaznost - zdravstveni a ne estetski problem

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Trpeza iz paleolita

Trpeza iz paleolita

03. novembar 2010. 12:25 | Večernje novosti

Paleo dijeta - osnove: izbegavanje suhomesnatih jela, šećera, soli, proizvoda od žitarica, mahunarki, mlečnih proizvoda, kvasca, kafe i alkohola



OVU dijetu, profesor Loren Kordejn, zasnovao je na istraživanju o mogućoj ishrani naših prapredaka iz perioda paleolita. Iako su prve asocijacije na ovu dijetu - velike količine mesa, to ipak ne znači da treba da jedemo sirovo meso i korenje, ali zato podrazumeva izbegavanje žitarica, šećera i raznoraznih prerađevina, koje, po rečima profesora Kordejna, može da učini čuda.
U proteklih 200 godina industrijska revolucija još je značajnije promenila našu ishranu, a štetnost veštačkih aditiva koji produžavaju rok trajanja proizvoda kao i drugih dodataka ne dovodi se u pitanje. Sve ove promene značajno štete našem zdravlju i glavni su krivac za bolesti moderne civilizacije, uključujući gojaznost, dijabetes, srčana oboljenja i rak.

Paleo dijeta - osnove: izbegavanje suhomesnatih jela, šećera, soli, proizvoda od žitarica, mahunarki, mlečnih proizvoda, kvasca, kafe i alkohola. Krompir, soja i kukuruz su posebno zabranjeni zbog toga što su genetski i nutricionistički modifikovani. Meso (uključujući i morske plodove) i jaja su možda najvažnije komponente. Svo povrće je dozvoljeno osim pasulja, mahunarki i krompira. Voće, orašasto voće i semenke (sve osim kikirikija) može se konzumirati. Med i sušeno voće uzimati samo u malim količinama. Dozvoljena su samo neka ulja - maslinovo, laneno i ulje kanole. Preporučuje se uzimanje ribljeg ulja u kapsulama. Od pića, dozvoljeni su voda i čaj, ali i sveže ceđeni nezaslađeni sokovi u malim količinama.

Dozvoljene namirnice: jaja, sve vrste mesa, uključujući i morske plodove, povrće i to prvenstveno paradajz, paprika, luk, krastavac, tikvice, patlidžan, blitva, kupus, šargarepa, pečurke..., voće, bez izuzetaka, oko 150 gr meda i suvog voća nedeljno, maslinovo ulje, od napitaka: voda, čaj, a povremeno i nezaslađeni sok.

Preporuka je da se jede samo kvalitetna hrana, a odstraniti sve što je prerađeno ili stiže u kutiji. Neprerađena, prirodna hrana u vidu krtog mesa, koštica i semenki, voća i povrća, bez skroba, šećera, mlečnih proizvoda i mahunarki je paleo izbor. Tu su i neke obavezne promene: zamena ulja, smanjivanje zasićenih masti i uzimanje prostih šećera i soli. To mogu svi da priušte, a i prodavnice su dobro opremljene ovim namirnicama.
Ako se osoba zaista pridržava paleo dijete, ovo može biti veoma efikasan način gubljenja kilograma. Kod nekih se, međutim, mogu javiti simptomi u vidu umora, glavobolje i potrebe za određenom hranom. Ovi problemi nestaju nakon nekoliko nedelja i od tog trenutka dijeta je većini osoba veoma laka, jer se u suštini radi o ishrani, kod koje nema gladovanja. Ovakva ishrana zdravija je od Atkinsonove dijete koja isključuje voće, ali je najbolje hraniti se uravnoteženo, unositi sve grupe namirnica, ali u malim količinama i u pravilnoj kombinaciji.

PRIMER JELOVNIKA
Doručak: Omlet sa spanaćem i pečurkama
Užina: Šaka bobičastog voća
Ručak: Pastrmka na žaru, velika mešana salata sa prelivom od limunovog soka i maslinovog ulja
Užina: Sirova šargarepa i jabuka
Večera: Piletina na žaru, kuvani brokoli, salata od paradajza
Dezert: Prženi orasi i jabuka.

ZABRANJENE NAMIRNICE
Šećer, žitarice, krompir, mlečni proizvodi, prerađeno meso (salame, viršle, paštete ...), čokolada, proizvodi od kukuruznog i sojinog brašna, majonez, so, kvasac, sirće (preporučuje se korišćenje limunovog soka za salate).



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Integralno za zdravlje i tanak struk

Integralno za zdravlje i tanak struk

17. novembar 2010. 11:12 | Večernje novosti

Najnovija istraživanja potvrđuju da konzumiranje integralnih žitarica ne samo što smanjuje struk, već i značajno poboljšava zdravlje u celini




Najnovija istraživanja obavljena u SAD, potvrđuju da konzumiranje integralnih žitarica ne samo što smanjuje struk, već i značajno poboljšava zdravlje u celini! Dijeta traje 7 dana, a može značajno da vam poboljša zdravlje i skine do 4,5 kilograma. Obnavlja i podstiče zdravu aktivnost probavnog trakta i hrani telo vitaminima, mineralima i celulozom. Između obroka možete da pijete negaziranu mineralnu vodu, zeleni čaj i sveže ceđene sokove. Kada završite dijetu, jedite neko vreme manje mesa. Napomena: isključite so, šećer i alkohol dok ste na dijeti!


Dan pšenice:
Pšenica celog zrna je bogata vitaminima B1, B2, B3, E, folnom kiselinom, kalijumom, fosforom, cinkom, bakrom, gvožđem magnezijumom i dijetnim vlaknima. Pomaže kod dijabetesa, održava normalnu telesnu težinu, snižava pritisak i nivo holesterola. Dnevna porcija: 180 gr pšenice celog zrna, kuvati 20 minuta na tihoj vatri u 3/4 litra ključale prokuvane vode.

Doručak: žitarica, zamena za šećer, 1 dl toplog mleka.
Ručak: 1 šolja čorbe od povrća, struk mladog crnog luka, žitarica.
Večera: žitarica, 1,25 dl jogurta, zamena za šećer, cimet.


Dan prosa:
Proso je bogat lizinom, proteinima i B vitaminima. Ne sadrži gluten, alkalan je i lako se vari. Deluje kao diuretik, pomaže kod lošeg varenja, dijareje (propecite proso pre kuvanja), povraćanja (napravite supu od prosa) i dijabetesa. Odličan je za želudac, pankreas i bubrege. Dnevna porcija: 180 gr oljuštenog prosa i kuvati 30 minuta na laganoj vatri u 3/4 lit ključale vrele vode.

Doručak: žitarica, zamena za šećer, 1 dl toplog mleka.
Ručak: šolja čorbe od povrća, žitarica.
Večera: žitarica, zamena za šećer, rendana jabuka, sok od jednog limuna.

Dan ovsa:
Ovas je bogat vitaminom E, cinkom, selenom, bakrom, manganom i magnezijumom. Ovsena kaša je dobar izvor proteina. Redukuje „loš“ holesterol i ima antikancerogena svojstva. Pomaže kod opstipacije, sindroma iritabilnog creva i hemoroida. Dnevna porcija: 180 gr ovsenih pahuljica, dodati u 3/4 litra ključale vode i kuvati 10 minuta na laganoj vatri.

Doručak: žitarica, zamena za šećer, 1 dl toplog mleka
Ručak: 1 šolja čorbe od povrća, žitarica, beli luk i peršun
Večera: žitarica, zamena za šećer, 90 gr mladog sira, 1 velika kašika kakaoa.

Dan integralnog pirinča:
Pririnač je bogat vitaminima B grupe, i smanjuje rizik od raka debelog creva, snižava nivo holesterola i pomaže kod bolesti nastalih usled nedostatka dijetnih vlakana (hemoroidi, dijabetes, hronični zatvor i varikozne vene). Dnevna porcija: 150 gr integralnog pirinča, dodati u vrelu vodu i ostaviti 35 minuta na laganoj vatri. Oljuštiti 450 gr jabuka, iseckati na sitne komadiće, dodati malo vode i pariti 10 minuta. Pomešati pirinač, jabuke i sok od limuna, cimet i zamenu za šećer. Podeliti na 3 porcije.


Dan ječma:
Zrna ječma su bogata proteinima, kalijumom i kalcijumom. Ječam jača pankreas, reguliše rad stomaka, jača creva i krv, koristan je za žučnu kesu i nerve. Dnevna porcija: uzeti 180 gr oljuštenog ječma (geršla), dodati 3/4 litra ključale vode i kuvajte 10 minuta na laganoj vatri.

Doručak: žitarica, zamena za šećer, 1 dl toplog mleka.
Ručak: šolja čorbe od povrća, žitarica, struk mladog crnog luka, paprika.
Večera: žitarica, zamena za šećer, 1/2 čaše soka od pomorandže, 2 kašike jogurta.

Dan heljde:
Dnevna porcija: 180 gr oljuštene heljde, dodati u 3/4 lit ključale vode i kuvati 10 minuta na laganoj vatri.

Doručak: žitarica, zamena za šećer, 1 dl toplog mleka.
Ručak: šolja čorbe od povrća, žitarica, začini.
Večera: žitarica, zamena za šećer, čaša jogurta.

Dan kombinovanih žitarica:
Dnevna porcija: 60 gr zrna pšenice, 60 gr oljuštene heljde i 60 gr ovsenih pahuljica, dodati u 3/4 litra ključale vode i ostaviti 20 minuta na laganoj vatri.

Doručak: žitarica, zamena za šećer, 1 dl toplog mleka.
Ručak: šolja čorbe od povrća, žitarica, beli luk, 3 kašike paradajz sosa.
Večera: žitarica, zamena za šećer, sok od jednog limuna, cimet, rendana jabuka.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Nedostatak sna izaziva pojavu gojaznosti

22. 11. 2010 lekarinfo.com

Nedostatak sna izaziva pojavu gojaznosti

Nedovoljno sna može da dovede do mogućeg razvoja gojaznosti ili čak dijabetes tipa 2 pokazala je studija istraživača Univerziteta južne Australije
Dr Siobhan Banks, istraživač sa UniSA Centra za istraživanje sna, kaže da ljudi koji spavaju samo četiri do pet sati dnevno imaju veći rizik za pojavu gojaznosti i drugih zdravstvenih problema.
"Rezultati naše studije odnosi se na ljude koji spavaju samo četiri ili pet sati dnevno, što nije neobično za neke zaposlene tokom radne nedelje", kaže ona.

"Ono što smo pronašli ukazuje na to da manje sna može biti faktor u razvoju gojaznosti, a možda i tip 2 dijabetesa jer se remeti redovno i efikasno funkcionisanje metabolizma."


Dr Banks predstavila je svoja istraživanja na skupu "Biodiverzitet sna ", na 22. naučnom sastanaku australijksog udruženja za san održanog u Christchurch, Novi Zeland.

U studiji dr Banks učestvovalo je deset zdravih mladih muškaraca u ranim 20-tim. Tokom noći dozvoljeno im je bilo samo četiri do pet sati sna tokom 5 dana, na taj način se simulirala naporna radna nedelja. Ishrana, aktivnost i uslovi života bili su strogo kontrolisani u periodu od osam dana.

Na početku i na kraju studije uzimani su uzorci krvi i merene su vrednosti glukoze, insulina i hormona leptina koji je inicijelni znak za povećanje masti u krvi.

"Kratkoročna ograničenja sna pokazala su poremećaj u metabolizmu šećera kod ovih inače zdravih ljudi, koji su se karakterisali visokim nivoom glukoze koji nije bio pod kontrolom povećanja insulina", kaže dr Banks.

" Pojavilo se smanjenje tolerancije na glukozu povezano sa ishranom u jutranjim satima što ukazuje da je bilo indukcije insulinske rezistencije. Insulin je hormon za skladištenje masti, pa ako vrednosti insulina ostanu povećane tokom hronične nesanice, javlja se tendencija u organizmu da skladišti energiju pre nego da je troši.


"Drugi hormon čije su vrednosti merene je leptin. Leptin je hormon koga luče masne ćelije i reguliše unos energije i masnih naslaga. Povećanje nivoa ovog hormona ukazuje na to da pojedinac ima dovoljno energije uskladištene u telu. Ova studija je pokazala da koncentracija leptina povećava tokom hronične nesanice, što sugeriše da su učesnici imali pozitivan energetski bilans, verovatno zbog svoje fizičke neaktivnosti tokom.


"Visoke koncentracije leptina mogu da dovedu do zasićenosti leptinom, što dovodi do neadekvatnog osećaja sitosti nakon jela, što dovodi do želje za novim obrokom."



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Kiseli kupus skida kilograme

Kiseli kupus skida kilograme

V. N. | 08. decembar 2010. 12:13 | Večernje novosti

Ne samo što jača imuni sistem, kiseli kupus potpomaže i proces varenja



NAUČNICI su došli do zaključka da kiseli kupus nije nimalo jednostavna, niti obična fermentisana namirnica već, može se reći, u neku ruku - superhrana. Ne samo što jača imuni sistem, nego i potpomaže proces varenja.
Kiseli kupus je pun vitamina i minerala (koji se takođe nalaze i u svežem kupusu), ali i korisnih fitohemikalija, stvorenih fermentacijom. Redovno unošenje kiselog kupusa pomaže u borbi protiv prehlade, čisti problematičnu kožu, snižava telesnu težinu, smanjuje toksičnost krvi i pomaže neutralisanju neželjenih efekata kod lošeg imunog sistema.

Nedavne studije su pokazale da konzumiranje fermentisanog kupusa sprečava rast raka, naročito u dojkama, debelom crevu, plućima i jetri. Proces fermentacije utiče na formiranje zaštitnih materija. Jedna studija, koja stiže iz SAD (Univerzitet u Novom Meksiku), otkriva da je fermentisani kupus bolji u borbi protiv raka, nego sirov, ili kuvan.
Kao i jogurt, kiseli kupus je prepun korisnih bakterija koje mogu da pomognu održanju ravnoteže unutar organa za varenje. Fermentisani kupus sadrži posebne bakterije koje snažno utiču na imunološki sistem koji, sa druge strane, postaje nepremostiva prepreka za eširihiju-koli, salmonelu i kandidu. Ove korisne bakterije iz kupusa pomažu i u borbi protiv slobodnih radikala i poboljšavaju varenje, naročito žitarica i mahunarki. Kiseli kupus se već dugo koristi za lečenje uznemirenog stomaka, kao i povećanje zdrave flore u crevnom traktu.
Osim toga, on je i odličan borac protiv gripa. Fermentacija značajno povećava nivo hranljivih i zaštitnih materija i podstiče organizam na snažnu odbranu od virusa. Posledica fermentacije je visok sadržaj vitamina C, a kiselom kupusu se pripisuje i sposobnost da olakšava razgradnju i asimilaciju proteina.
Dijeta sa kiselim kupusom traje četiri dana. Čovek, čiji je indeks telesne mase veći od 30, sa ovom dijetom može da izgubi čak i pet kilograma. Oni sa nižim indeksom postići će nešto slabije rezultate, u zavisnosti od viška težine koji imaju. U ovoj dijeti najzastupljenije su salate, ali, pošto ona traje samo četiri dana, vredi probati.

1. dan

Doručak: 175 g nemasnog sira i 1 kriška integralnog hleba
Ručak: Varivo napravljeno od 200 g kiselog kupusa i 100 g svinjskog mesa, 1 kruška.
Večera: Salata od 150 g kiselog kupusa, 4 veće rotkvice, 1/2 bele rotkve i 1/2 krastavca. Salatu preliti sosom od 1 dl jogurta pomešanog sa jednom kašičicom mlevenih oraha.

2. dan

Doručak: Salata od jedne banane (isečene na kolutiće), 150 ml nemasnog jogurta i 1 kašike preko noći natopljenih ovsenih pahuljica.
Ručak: Supa od 200 g kiselog kupusa, 100 ml čorbe od povrća i 50 ml soka od jabuke, na manje komade isečene dve slatke crvene paprike koje se dodaju pet minuta pre nego što je supa gotova.
Večera: Salata od 200 g kiselog kupusa i 150 g bilo koje barene ribe; sve posuto sokom od limuna.

3. dan

Doručak: Salata od 1 pomorandže i 150 g nemasnog sira posuta semenkama suncokreta (1 kašičica).
Ručak: 150 g pržene ribe i 150 gr kiselog kupusa.
Večera: Palačinke od integralnog brašna i jednog kuvanog krompira i salata napravljena od 100 g kiselog kupusa, isečenog na kockice i prelivenog kašikom maslinovog ulja.

4. dan

Doručak: kriška integralnog hleba, 50 gr sira „gauda“ , i jedna jabuka
Ručak: 200 g na grilu pečene govedine (ili ćuretine) i 150 g kiselog kupusa, lako prodinstanog i dva-tri koluta ananasa (2-3).
Večera: salata od paradajza, 100 g kiselog kupusa i 125 g slanine.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Kako do: „Ja imam idealnu težinu“

Kako do: „Ja imam idealnu težinu“

Autor: Dr Vesna Danilovac
četvrtak, 23 septembar 2010 00:00

Dr_Danilovac_Hrana_za_dusu_landscape.jpg


Da li znate da možete programirati svoju težinu?


Gojaznost predstavlja vodeći problem zdravlja ljudi širom sveta, kako u razvijenim zemljama tako i u zemljama koje su u tranziciji. Broj gojaznih je u stalnom porastu i u nekim područjima čak 50% odraslog stanovništva boluje od ove bolesti. I u našoj zemlji gojaznost je u stalnom porastu sa ozbiljnim posledicama na opšte zdravstveno stanje populacije. Karakteristika gojaznosti, koja nastaje kao posledica unošenja viška energetskih hranljivih materija, jeste uvećanje masne telesne mase u meri koja dovodi do narušavanja zdravlja i razvoja niza komplikacija. Zato, postavlja se pitanje - kako brzo i efikasno rešiti ovaj zdravstveni problem...

Glad i stres

Poznato je svima da kada smo pod nekim stresom može doći do "ataka" ili napada gladi.

U stresnim situacijama, naš mozak preplavi hormon stresa - cortisol, koji se pojačano luči pri takvim stanjima. Ovo izaziva pad nivoa šećera u krvi i tada naše moždane ćelije šalju signal: “Opasnost, snabdevanje energijom je smanjeno”.

Napad gladi javlja se kao posledica.

Fatalno je to što od energije koju dobijamo unoseći hranu, samo jedna mala količina stigne do mozga. Ostatak bude deponovan kao rezerva, u obliku masnog tkiva i to na uobičajena predilekciona mesta u središnjem delu tela, kao što su donji deo stomaka, butine i bedra.

Začarani krugovi

Višak kilograma možemo skinuti mentalnim treningom i bez dijete. Otkriveno je kako možemo naš mozak programirati da budemo “šlang”, da imamo idealnu težinu i kakve to veze ima sa opuštanjem.


Da je to moguće dokazali su naučnici Univerziteta Lübek iz Nemačke. Oni su otkrili zašto pri većini dijeta dolazi do napada gladi i zašto imamo potrebu za najkaloričnijim namirnicama. Kriv je naš “egoistični” mozak koji u takvim situacijama najviše želi slatkiše.

Prof. Ahim Piters (Achim Peters) zaključio je da dijete funkcionišu na principu odricanja. Naš mozak pri tome reaguje panikom i u fazi normalne ishrane stvara zalihe. Time se priprema za iduću krizu u snabdevanju potrebnom energijom.

Kako možemo izaći iz ovog začaranog kruga? Postoje strategije i metode kojima se mozak reprogramira.

Mentalni trening za mršavljenje

Primenom metoda kao što je wingwave događaju se pri mršavljenju prava čuda. Specifičnim mahanjem rukom kouča pred očima klijenta ili slušanjem wingwave muzike dolazi do optimalne koordinacije moždanih hemisfera. Već nakon kratkog vremena dolazi do uspostavljanja unutrašnje ravnoteže, stres nestaje, a čovek postaje snažniji i stiče samopouzdanje. Pri tome, potpuno usput, opada i težina.


Tehnike koje se mogu primeniti na sebi:

• Tehnika lupkanja - Vrhovima prstiju brzo lupkajte (ne prejako) po grudnoj kosti 30 sekundi. Na taj način stimulišući rad grudne žlezde – timusa, odmah izazivate podizanje energije u organizmu. Potom, duboko udahnite i izdahnite i još 60 sekundi ponovo dalje lupkajte po grudnoj kosti. Nakon ovoga nestaje potreba za jelom čak i do četiri sata.


• Wingwave-tehnika - Kada vidite hranu koja vas privlači, koristite brze pokrete očiju desno-levo ili brzo naizmenično lupkanje po ramenima ukrštenim rukama. Ovo dovodi do uklanjanja potrebe za jelom, jer izbalansira moždane hemisfere i daje dobar osećaj opuštenosti. Pri stresu, na poslu ili kod kuće, slušajte specijalnu wingwave muziku, za koju su studije dokazale da uklanja stres i dovodi do izlučivanja hormona sreće.

Afirmacije za nesvesno

Studije iz Amerike pokazuju da je pozitivnim afirmacijama moguće naše nesvesno programirati na idealnu težinu. Njima uklanjamo blokade i nekoristan način razmišljanja, kojih često nismo ni svesni.

Važno - afirmacije moraju uvek biti pozitivno formulisane. Umesto: “Ja više nisam debeo”, trebalo bi govoriti: „Ja imam idealnu težinu“. Postizanjem jačeg i pozitivnijeg osećaja, brže i više se gubi na težini.

Kombinacija svih gore navedenih metoda i tehnika je sigurna garancija za uspeh u skidanju suvišnih kilograma.


* autor je lekar zapadne medicine i wingwave kouč
Izvor: Zdrav život



 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.01.2010
Poruka
472
Zašto se lako gojimo

diet-jabuka143.jpg


Imate utisak da vam se sve što pojedete prosto zalepi? Ili želite malo da se ugojite, ali brzo sagorite sve što pojedete? Ni jedna ni druga situacija ne moraju biti znak nikakve bolesti, već, jednostavno, sporog ili brzog metabolizma.

Metabolizam je biohemijski proces u kome dolazi do modifikacije hemijskih jedinjenja u živim organizmima i ćelijama. Bez metabolizma ne bismo mogli da preživimo. Metabolizam uključuje hemijske i fizičke procese u telu koji prerađuju hranljive i izlučuju štetne tvari, i izvlače iz njih energiju koja se postepeno pretvara u toplotu.

Metabolizam se ubrzava samo kada je čovek aktivan i konstantno se kreće. Aktivnost pomaže telu da sagoreva više kalorija, a tempo mu se usporava samo tokom odmora. Ishranu morate prilagoditi svom metabolizmu i izgledaćete baš onako kako želite.

Nivo hormona u toku dana varira: ukoliko jedete pravu hranu u pravo vreme i vežbate, postići ćete neočekivane rezultate. Brzina metabolizma je pravi ključ efikasnog sagorevanja masnih naslaga. Vaš metabolički nivo određuje koliko brzo ćete dobiti ili gubiti masti u organizmu.
Spor metabolizam

Budite se umorni, spava vam se posle ručka, imate nizak pritisak, ruke i stopala su vam često hladni, začas dobijete kilograme viška, povremeno osećate nadutost, brzo se zamarate, lako zaspite uveče, imate problema s varenjem, mišići vam nisu čvrsti.

Ako ste se prepoznali u maksimalno četiri navedene stavke, metabolizam vam je brz, između pet i sedam - metabolizam vam je normalan, a ako ste se prepoznali u osam ili više stavki, imate spor metabolizam. Ukoliko vam je metabolizam spor, to znači da vaš organizam sporo sagoreva sve što u njega unesete.

Zato bi trebalo da ujutro i uveče, kada je metabolizam najsporiji, unosite namirnice koje se lako vare, kao što su voće, testenine i hleb. Za ručak bi trebalo da uzmete belo meso ili ribu, jer tada organizam najbrže prerađuje uneto. Vašem metabolizmu (i željenom gubitku težine) pomoći će trčanje, biciklizam ili laka gimnastika.
Ubrzani metabolizam

Ako je vaš metabolizam ubrzan, najbolje je da uzimate dosta ugljenih hidrata, jer oni brzo sagorevaju i tako vam daju energiju. Za doručak i večeru preporučljivi su ugljeni hidrati (na primer, dvopek, integralni hleb) i masnoće, a za ručak proteini (crvena mesa i povrće).

Pošto imate višak energije, možete se baviti i napornim sportovima; plivanje i tenis bi mogli da vam potroše dosta energije. Ako želite da svoj metabolizam malo usporite, u tome vam mogu pomoći namirnice koje se duže prerađuju.
Normalan metabolizam

Osobama sa normalnim metabolizmom kilogrami najčešće ne variraju. Ako se ipak malo ugojite, preporučuje se da jedan dan sprovodite režim ishrane za one sa sporim metabolizmom, a sledećeg za one sa brzim. Možete se baviti kojom god fizičkom aktivnošću želite, jer imate upravo onoliko energije koliko vam je potrebno.
Kako da razmrdate uspavani metabolizam i povećate sagorevanje masnih naslaga:

1. redovno doručkujte,
2. jedite češće,
3. vežbajte intenzivno,
4. vežbajte s opterećenjem,
5. jedite više proteina,
6. unosite vitamine,
7. smanjite unos masti.
Dva najzdravija načina za pospešivanje metabolizma su fizička aktivnost i pet-šest malih obroka dnevno.
Izgladnjivanje će vas dovesti do usporavanja ritma metabolizma jer će telo koristiti rezerve masnoće da bi održalo isti nivo energije.

Autor:
Milica Prelević
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Med krade kilograme

Med krade kilograme

15. decembar 2010. 12:44 | Večernje novosti

Med ima svojstva koja ga kvalifikuju za glavni sastojak efikasne dijete, a treba ga jesti redovno zbog velikog broja nutrijenata.



POZNATO je koliko je med zdrav, kao i da ga treba jesti redovno zbog velikog broja nutrijenata koje sadrži. Međutim, med ima svojstva koja ga kvalifikuju za glavni sastojak efikasne dijete. Prva, koja traje tri dana, klasična je, brza dijeta (taman da se sprovede za vikend), a druga je detoksikaciona dijeta, čije je cilj ne samo da vam „ukrade“ koji kilogram već i da očisti organizam. Savet je da se koristi pčelinji proizvod proverenog kvaliteta, a mala prednost daje se tamnim vrstama meda.

Trodnevna dijeta sa medom
Ako sledite ovu dijetu, možete izgubiti dva-tri kilograma za samo tri dana!

1. dan
DoruČak: 2 rovita žumanceta pomešati sa kašičicom meda. Uz obrok piti čaj sa limunom ili kafu (bez šećera).
ruČak: 100 g sira + 50 gr barene šargarepe + 50 g barenog brokolija + 50 g barenog karfiola - napraviti krem u blenderu. Dodatak - čaj ili kafa sa kašičicom meda.
VeČera: 1 šolja bistre supe od povrća, 1 kriška integralnog hleba i 1 jabuka/kruška/pomorandža.
Pre odlaska na spavanje: čaj sa limunom.

2. dan
DoruČak: isto kao prvog dana.
ruČak: Napraviti krem od jednog meko kuvanog jajeta, kašike meda i 100 g mladog sira. Uz obrok piti čaj sa limunom ili kafu.
VeČera: 150 g ribe ili pilećeg fileta, mala činija salate od povrća i čaj sa limunom.

3. dan
DoruČak: isto kao prvog dana, plus jedna jabuka.
ruČak: 50 g sira, 1 kriška ražanog hleba i činija svežeg povrća s limunovim sokom.
VeČera: 300 g barenog povrća, jedno meko kuvano jaje i šolja čaja sa jednom kašikom meda.
Napomena: Svakog dana obavezno pojedite pola limuna!

DETOKSIKACIONA DIJETA SA MEDOM
Potrebno je: 1,5 l negazirane mineralne vode, 8 limunova, 2-3 kašike meda i 1-2 kašike crvenog ljutog bibera.
Priprema: Iscedite limunov sok, dodajte med i biber i dobro promešajte masu. Popijte celu količinu napitka tokom dana. Uz to možete piti zeleni čaj i vodu. Maksimalna dužina trajanje detoksikacije je tri dana. Nećete osećati slabost i iscrpljenost jer će med hraniti vaše telo, biber će poboljšati cirkulaciju, a limun će pomoći da se telo oslobodi toksina.
Tokom ova tri dana preporučuje se kupka koja će pomoći da se toksini lakše izbace. Kupka se priprema ovako: dodajte supenu kašiku sode bikarbone ili 40-50 ml esencijalnog ulja grejpfruta, limuna ili narandže u kadu s toplom vodom. Ovu kupku koristite tri dana po 20 minuta.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Saveti za dobro liniju: Bez nervoze i kolača

Saveti za dobro liniju: Bez nervoze i kolača

Večernje novosti 22.12.2010 09:28



Svaki razgovor o održavanju linije svodi se na priču o metabolizmu, na koji utiču stres i nervoza. Za dobro liniju neophodno je smanjiti unos rafinisanih ugljenih hidrata (pecivo, beli hleb, beli pirinač, kolači, keks)

Svaki razgovor o održavanju linije i razlici između onih koji isto jedu, a samo jednima se „lepe kilogrami“, svodi se na priču o metabolizmu. Od toga da li nam je metabolizam brz ili usporen, zavisi, u stvari, koliko ko sme da jede.
- Metabolizam je proces kojim organizam stvara energiju iz hrane i pri tom troši kalorije. Na metabolizam utiče dosta faktora, aktivnih supstanci i hormona, kao što su hormoni štitaste žlezde, a takođe i ishrana, godine i fizička aktivnost - kaže dr Miloš Stojanović, endokrinolog KCS, iz Klinike za endokrinologiju.
Prema njegovim rečima, postoje pokazatelji po kojima prepoznajemo da li nam je metabolizam brz, normalan ili spor. - Znaci usporenog metabolizma su: jutarnji umor, pospanost, brzo zamaranje, smanjena koncentracija, hladne ruke i stopala, povremena nadutost, usporeno varenje, slabost u mišićima...
Naravno, kaže on, samo jedan od ovih znakova ne znači da imate poremećen metabolizam.
- Na metabolizam utiču i stres i nervoza. Stres dovodi do izmenjenog rada hormona, a to može ubrzati, ali isto tako i usporiti, metabolizam - objašnjava dr Stojanović. To znači da stres, pored negativnog uticaja na mnoge organe, dovodi i do izmenjenog metabolizma.
- Ukoliko je metabolizam usporen, to znači da organizam sporo „sagoreva“ sve što u njega unesete. Zato bi trebalo ujutro unositi namirnice koje se lako i brzo vare, kao što su voće i žitarice. Za ručak bi trebalo uzimati povrće, belo meso ili ribu. Neophodan je i unos tečnosti, od jednog do dva litra tokom dana. Metabolizmu „pomažu“ trčanje, biciklizam, plivanje ili laka gimnastika - savetuje dr Stojanović.
Ako je metabolizam brz, najbolje je uzimati više proteina, a ugljenih hidrata manje, jer oni brže sagorevaju i tako daju energiju.
- Za doručak i večeru preporučljivi su ugljeni hidrati (u manjim količinama), dvopek, integralni hleb, voće i masnoće, a za ručak proteini (bela mesa i povrće). Pošto imate višak energije, možete se baviti i sportom.
Neophodno je, kaže on, da se smanji unos rafinisanih ugljenih hidrata (pecivo, beli hleb, beli pirinač, kolači, keks), a jesti više celih žitarica, mahunarki, povrća i voća.

SAVET:

* Doručkujte voće ili proteine uz pomoć kojih ćete dugo biti siti: sendvič od tunjevine i integralnog hleba, hleb od kukuruznog brašna, kajgana od jednog žumanceta i dva belanceta ili žitarice, pre sa jogurtom nego sa mlekom.
* Popijte kafu. Kafa, osim što vas razbuđuje, ima sastojke koji ubrzavaju metabolizam, stimulišući centralni nervni sistem, i povećava krvni pritisak, ubrzava puls i disanje. Dve šoljice dnevno sasvim su dovoljne.
* Čaša hladne vode je dobra za ubrzavanje metabolizma, jer je organizmu potrebna energija da bi ugrejao vodu do telesne temperature.
* Pijte zeleni čaj, jer sadrži antioksidante koji ubrzavaju metabolizam.
* Dva decilitra belog vina čuva krvne sudove i srce.



 
Član
Učlanjen(a)
11.11.2010
Poruka
11
Po mom iskustvu ono sto sam primetila da smanjuje apetit i zelju za hranom je cimet i crveni grejpfrut (jes da nije bas najukusnija namirnica, ali kad je zdrav i radi u korist zdravlja i linije jedem ga cesto)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Kako uspešno držati dijetu

6. januar 2011.

Kako uspešno držati dijetu


Ako ste se uprkos prethodnim obećanjima prepustili uživanju u hrani tokom proslavljanja Nove godine, još nije kasno da se stvari isprave. Nemojte se odreći sve slatke, kalorične hrane u kojoj toliko uživate – dovoljno je da u svakodnevnu rutinu ubacite nekoliko koraka koji će vam ubrzati metabolizam i na duže vreme pomoći u topljenju kilograma.

Foto: luigi diamanti / FreeDigitalPhotos.net


1279691464d2501e217e81201530584_extreme.jpg


Obavezno doručkujte

Da li ste znali da sumo rvači u Japanu preskaču doručak kako bi se ugojili? Razlog je jednostavan – izostanak doručka usporava metabolizam i podstiče “lepljenje” viška masnoća.

Zato je obavezno da dan započnete kombinacijom vlakana i nemasnih proteina kako biste ubrzali metabolizam i bili siti do ručka.

Dodajte vašoj dijeti više vlakana


Vlakna su tajni sastojak gubljenja kilograma jer smanjuju osećaj gladi, pa ćete tokom dana jesti manje.

Američka nutricionistička asocijacija preporučuje minimum 30 do 35 grama vlakana dnevno za žene i 38 grama dnevno za muškarce.

Veoma je lako dostići tu količinu – dovoljno je da pojedete činiju integralnih žitarica obogaćenih vlaknima za doručak ili keksić uz jogurt za užinu.

Povećate unos mlečnih prerađevina


Jedna studija je pokazala da mlečne prerađevine ubrzavaju gubitak kilograma zbog kalcijuma koji se u velikim količinama nalazi upravo u ovim namirnicama.

Ljudi koji su redukovali unos kalorija i uključili tri do četiri porcije mlečnih prerađevina izgubili su mnogo više kilograma od onih koji su unosili hranu jednake energetske vrednosti, ali bez mleka.

Mleko je izvor kalcijuma i proteina, ali je bogato zasićenim mastima koje mogu blokirati arterije. Zato birajte niskomasne ili bezmasne mlečne proizvode kako biste izbegli suvišne kalorije, a telu dali sve što mu treba.

Začinite


Pomenuto istraživanje pokazalo je da unos kapsicina, sastojka koji se nalazi u čili papričicama može privremeno ubrzati vaš metabolizam i pomoći vam da se osećate sitim posle obroka. Čak i jedan ručak obogaćen kapsicinom može smanjiti nivo hormona gladi – grelina i podići nivo GLP-1, u mnogo većoj meri nego običan obrok.

Zato se ne ustručavajte da dobro začinite hranu – dodajte “Tabasko” jajima, kari u supu i ljute papričice u Bolonjeze sos.

Počnite obrok supom


Supa zasićuje, a velika činija je odličan izbor za situacije kada želite da izbegnete nepotrebne kalorijske izazove.

Mnoge supe imaju malo kalorija, a mnogo vlakana što ih čini zdravim i ukusnim. Prema studiji Pen Stejt univerziteta u Sjedinjenim Američkim Državama, žene koje su jele supu od piletine i riže pre ručka, unele su oko 100 kalorija manje od onih koje su preskočile ovo fino predjelo.

To znači da bi takvom uštedom mogli da izgubite oko pet kilograma za godinu dana.

Bistre supe sa povrćem su bolji izbor od krem supa, jer imaju manje kalorija. Zato se odlučite za minestrone ili supu od mahunarki koje su izuzetno bogate vlaknima, a siromašne kalorijama.

Radite vežbe pod opterećenjem


Treninzi snage obično se vezuju za bodi bildere ili profesionalne sportiste. Ipak, ovo je najbolja vrsta vežbanja za one koji žele da izgube kilograme.

Treninzi snage ojačavaju ligamente i tetive koji pružaju oslonac zglobovima i smanje verovatnoću da se povredimo tokom drugih aktivnosti.

Vežbe s tegovima povećavaju volumen mišića što rezultira ubrzavanjem metabolizma. To vam dozvoljava da jedete više bez dobijanja na težini, jer će vaše telo brže sagorevati kalorije. Kombinovanje vežbi s tegovima sa kardio treningom uz zdravu dijetu je najbolji način za postizanje optimalne telesne težine i opšteg zdravog stanja organizma.

Izvor: B92



 
Natrag
Top