Gde idemo posle smrti?

Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Jer ko hoće svoju dušu da sačuva, izgubiće je; a ako ko izgubi dušu svoju mene radi, naći će je.

Jer kakva je korist čovjeku ako sav svijet dobije a duši svojoj naudi? ili kakav će otkup dati čovjek za svoju dušu?

Jer će doći sin čovječij u slavi oca svojega s anđelima svojijem, i tada će se vratiti svakome po djelima njegovijem.

Zaista vam kažem: imaju neki među ovima što stoje ovdje koji neće okusiti smrti dok ne vide sina čovječijega gdje ide u carstvu svojemu.

Matej 16



A Stefan budući pun Duha svetoga pogleda na nebo i vidje slavu Božiju i Isusa gdje stoji s desne strane Bogu;

I reče: evo vidim nebesa otvorena i sina čovječijega gdje stoji s desne strane Bogu.

A oni povikavši iza glasa zatiskivahu uši svoje, i navališe jednodušno na nj.

I izvedavši ga iz grada stadoše ga zasipati kamenjem, i svjedoci haljine svoje metnuše kod nogu mladića po imenu Savla.

I zasipahu kamenjem Stefana, koji se moljaše Bogu i govoraše: Gospode Isuse! primi duh moj.

Onda kleče na koljena i povika iza glasa: Gospode! ne primi im ovo za grijeh. I ovo rekavši umrije.

Djela apostolska 7
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Covek se nalazi u blizini Bozjoj.
On je Duh, nemoze da govori , da hoda , da radi , da ista cini, jer nema telo, moze samo da oseca..
Posto mu je potrebno telo da bi bio kompletan, ceka vaskrsenje, on uziva u Bozjoj ljbavi , ako je cinio dobro..

Jesi čitao ovo Mire?

Šta kažeš, ne mogu da govore?
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Dovoljan je samo jedan stih da obori ovu tvoju tvrdnju:"Ali se ne bojimo, i mnogo volimo otići od tela, i ići ka Gospodu."
(2. Korin. 5:8)"jer znamo da putujemo u telu, daleko od Gospoda"(2. Korin. 5:6)

Pavle lepo kaze da na zemlji mi PUTUJEMO U TELU, a on zeli da "ODE OD TELA", dok u drugom delu stiha kaze da zelimo - "ICI KA GOSPODU"!
Ako je po vasoj teologiji - "licnost = telo" onda nikako ne postoji licnost van tela! I u tom slucaju covek ne moze "izaci iz tela i ici ka Gospodu"! A Pavle upravo to govori!
On kaze da na zemlji "putujemo u telu", i da postoji period "golotinje" kada smo "bez tela", a jos uvek smo svesni!
[/QUOTE]

Mire, cini mi se da suvise brzo i lako donosis svoje zakljucke. Gde Pavle tvrdi da smo bez tele jos uvek svesni? To ne postoji.

"Zato se i staramo, ili ulazili ili odlazili, da budemo Njemu ugodni. Jer nam se svima valja javiti na sudu Hristovom.." (2. Korin. 5:9-10)[/QUOTE]

To ti objasnjava prethodnu izjavu. Pavle ocekuje Hristov dolazak, kojom prilikom se odvaja od smrtnoga tela i prima NIOVO.
Tu Pavle ne govri o zagrobnom zevito, nego o smrti i vaskrsenju kojom prilikom ce se obuci u svoj nebeski stan. 2. Kor. 5,2.

Da bismo ovo pravilno razumeli potrebno je da pogledam Pavlovu izjamu samo nekoliko stranica pre ovoga.


"Ali ce reci ko: Kako ce ustati? i u kome ce telu doci? Bezumnice! ti sto sejes nece ozivljeti ako ne umre."
1. Korincanima 15,35-36.

Jasno je da Pavle ovde ukazuje na smrt i ponovo ozivljavanje prilikom Hristovog dolaska.

Pavle nastsavlja:
"Ima telesa zemaljska i telesa nebeska; ali je druga slava zemaljska, a druga nebeska... Tako i vaskrsenje mrtvih, sije se za raspadljivost, a ustaje za neraspadljivost... Kako nosimo oblicje zemaljska tako cemo niociti i oblicja nebeska. A ovo govorim, braco, da telo i krv ne mogu nasledici carstva Bozijega, niti raspadlivo neraspadljivo nasledjuje.

Evo vam kazujem tajnu: Jer svi necemo popmrijeti, a svi cemo se pretvoriti, ujedanput, u trenucu oka, u poslednjoj terubi; jer ce zatrubiti i mrtvi ce ustati neraspadljivi, a mi cemo se pretvoriti. Jer ovo raspadljivo treba da se obuce u neraspadljivo i ovo smrtno treba da se obuce u besmrtno. A
kada se ovo raspadljivo ubuce u neraspadljivo. i ovo smrtno obuce u besmrtnost, onda ce se zbiti ona rec sto je napisana: Pobeda prozdrije smrt" 1. Kor. 15,42-54.

Vidis Mire, ako bi Pavle govorio o odlasku duse is tela i tom odlasku Bogu, bio bi u potpunoj suprotnosti sa ovim izjavama.
Zbog toga, Mire, nije dobro uhvatiti se za jednu misao ili izijavu i na osnovu nje davati svoj zakljucak, nego moramo sagledati sta isti pisac navodi u drugome teksti.


Prema Tom, Pavle gtovori da je njemu Bolje otici iz tela smrtnog - UMRETI, jer mu je bolje otici i biti kod Gospoda.

Medjutim, on jasno tvrdi da ce se to dogoditi, ne kad umre, nego kad vasrcen on onad ocekuje platu koju ce mu Hristos podariti u dan svog drugog dolaska.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Mire.

Onda po tebi apostol Pavle laze kada izjavljuje
:

"Jer ja se već žrtvujem, i vreme mog odlaska nasta.
Dobar rat ratovah, trku svrših, veru održah.
Dalje, dakle,
meni je pripravljen venac pravde, koji će mi dati Gospod u dan onaj, pravedni sudija; ali ne samo meni, nego svima koji se raduju Njegovom dolasku" ( 2 Timotiju 4. 6 - 9 )

Ovo se odnosi na vaskresenje tela!
Konacna nagrada se dobija vaskrsenjem nakon suda, a ne pre toga!

Ovde apostol jasno kaze "DA CE UCI U BOZJE CARSTVO I DOBITI VENAC PRAVDE U DAN HRISTOVOG DRUGOG DOLASKA I VASKRSENJA"

Ne kaze da ce do tog perioda bii nesvestan i lezati u grobu, vec kaze da ce primiti konacnu nagradu tada!

"Neću vam pak zatajiti, braćo, za one koji su umrli, da ne žalite kao i ostali koji nemaju nada;
Jer ako verujemo da Isus umre i vaskrse,
tako će Bog i one koji su umrli u Isusu dovesti s Njim

Lepo ti kaze da ce one koji su umrli "DOVESTI S NJIM" da ce ih sa neba dovesti na zemlju i da ce vaskrsnuti u telima! Dakle oni su vec zivi na nebu, ali nisu u telima, i oni konacnu nagradu primaju kao fizicka bica, jer covek je stvoren da zivi na zemlji a ne na nebu! To nije njegova sudbina! Zato se i nebeski Jerusalim "spusta na zemlju"! I tako ce Bog ziveti na zemlji od tog trenutka, to ce biti njegov presto!

Sve prividne nelogicnosti koje vi pokusavate naci ne opstaju pred detaljnom analizom stihova!

Ti ne mozes oboriti ono moje gore, tekst jasno kaze - "IZACI IZ TELA", "PUTOVATI U TELU", "ULAZITI I IZLAZITI IZ TELA"! Ako je samo "telo = licnost", i a tako je po vasoj teologiji, ovakvi izrazi su neodrzivi!
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.329
2 Kor 12,2-4: Znam čovjeka u Kristu: prije četrnaest godina – da li u tijelu, ne znam; da li izvan tijela, ne znam, Bog zna – taj je bio ponesen do trećeg neba. I znam da je taj čovjek – da li u tijelu, da li izvan tijela, ne znam, Bog zna – bio ponesen u raj i čuo neizrecive riječi, kojih čovjek ne smije govoriti.

Je li ovo sveti Pavao trabunja? Što znači otići izvan tijela u raj? :)
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
2 Kor 12,2-4: Znam čovjeka u Kristu: prije četrnaest godina – da li u tijelu, ne znam; da li izvan tijela, ne znam, Bog zna
I ovo je jos jedan dokaz da njihova teologija pada pred jasnim biblijskim stihovima!

Ako je po njihovom ucenju "telo = licnost (svest)" onda svesti nema van tela! A ako je tako, onda Pavle ne moze reci da je moguce "izaci iz tela" tj. da je "njegova svest napustila telo"???

Znaci, dolazimo do toga da je njihova teologija o telu kao mehanickom sklopu koje uzrokuje svest neodrziva!

Dolazimo dakle do zakljucka, i to po bibliji koju oni toliko uvazavaju, da postoji u covekovom telu nezavistan element koji je "svest" sama po sebi i koja ne zavisi od egzistencije tela!

To Pavle govori ovde kao i u onim gornjim stihovima koje smo prethodno citirali! A koje oni izvrcu!

Da sumiramo:

Pavle kaze da je "izasao iz tela i bio prenesen do treceg neba" u raj! --->

"Znam čovjeka u Kristu, koji je prije četrnaest godina – da li u tijelu, ne znam, da li izvan tijela, ne znam, Bog zna – bio ponesen do trećeg neba." (2. Korin. 12:2-4)


Pavle kaze da mozemo "otici od tela i nastaniti se kod Gospoda" --->

"Ali se ne bojimo, i mnogo volimo otići od tela, i ići ka Gospodu."
(2. Korin. 5:8)


Pavle kaze da dok smo na zemlji "putujemo u telu" --->

"jer znamo da putujemo u telu, daleko od Gospoda"
(2. Korin. 5:6)


Zatim govori o "ulasku i izlasku iz tela" --->

"Zato se i staramo, ili ulazili ili odlazili, da budemo Njemu ugodni. Jer nam se svima valja javiti na sudu Hristovom.." (2. Korin. 5:9-10)

Cija je onda nauka tacna? Nauka nase crkve po kojoj svest postoji nezavisno od tela ili njihova nauka po kojoj od same egzistencije tela zavisi i svest?

Neka svaki razuman covek zakljuci! Mislim da je ovo potpuno jasno!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Posto Mire nije ni odgovorio na moj komentar, ali vazno je da se havali da je "pobednik" dodcu samo jos jedan tekst:

"Jer ce sam Gospod sa zapovescu, i s glasoma arhadjelomim i s trubom Bozjom sici s nebe; i
mrtvi u Hristu vaskrsnuce najpreije; a potom mi zivi koji smo ostali, zajedno s njima bicemo uzeti u oblake ,na susret Gospodu na Nebo, i tako cemo svagda s Gospodom biti."
1, Solunjanima 4,16.17.

Vaskrsenje pravednika bice prilikom Drugog Hristovog doslska i tek posle toga odlazak na nebo, a ne pre toga.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Posto Mire nije ni odgovorio na moj komentar, ali vazno je da se havali da je "pobednik" dodcu samo jos jedan tekst:

"Jer ce sam Gospod sa zapovescu, i s glasoma arhadjelomim i s trubom Bozjom sici s nebe; i
mrtvi u Hristu vaskrsnuce najpreije; a potom mi zivi koji smo ostali, zajedno s njima bicemo uzeti u oblake ,na susret Gospodu na Nebo, i tako cemo svagda s Gospodom biti."
1, Solunjanima 4,16.17.

Vaskrsenje pravednika bice prilikom Drugog Hristovog doslska i tek posle toga odlazak na nebo, a ne pre toga.
Kakve veze ima vaskrsenje pravednika sa stanjem mrtvih pre toga?

Izostavio si deo gde pise da ce Bog "SA NJIM DOVESTI" i one koji su umrli u Hristu!!! A to ne mozes manipulisati jer pise "dovesti" a ne "povesti" na nebo (u grckom)!

Dakle, prilikom Hristovog drugog dolaska on sa sobom "dovodi" i duse pravednika koje potom nastanjuju tela i tada se dogadja vaskrsenje!

A to si izostavio!

I kako ovo tvoje obara stihove koje sam ja prethodno naveo, gde Pavle govori o - "IZLASKU IZ TELA" "PUTOVANJU U TELU", "ULASKU U TELO" itd.."???

NIKAKO!

Ne moze nista da "izadje iz tela" ako je "samo telo licnost"!
 
Natrag
Top