FIA World Rally Championship
Ovogodišnji Rally Sweden obeležilo je neobično toplo vreme za ovo doba godine. Pre takmičenja, čak se govorilo o mogućnosti otkazivanja kompletnog takmičenja, jer kada nema snega, nema ni relija Švedska. Konačno, organizator je odlučio da se održi 12 brzinskih ispita od 21 planirana. Lepa vest stigla je i u toku takmičenja - u Švedsku je stigao mraz i sneg.
Ogier se držao na čelu takmčenja praktično od samog početka. U prvoj fazi takmičenja, on je startovao prvi, tako da je imao ulogu "čistača" staze. To je uticalo da zvezda Volkswagena napravi nekoliko vozačkih grašaka, ali sve je prošlo bez većih posledica, što se i očekuje od vozača takvog "kalibra". Posle pobede na powerstageu, on je kući odneo najveću moguću "porciju" bodova.
Organizatori takmičenja Rally Sweden 2016 pred sobom su imali velike izazove. Zbog neobično visoke temperature za ovo doba godine i nedostatka snega, bili su primorani da otkažu nekoliko brzinskih ispita. Pobednik je takmčar Volkswagena, Sebastien Ogier...
Aktuelni reli šampion sveta, Sebastien Ogier, hrabro grabi ka novoj šampionskoj titulu. Mislite da je rano za takav zaključak? Posle ledenog Monte Carla, Francuz je poput iskusnog vuka protutnjao relijem Švedska, ostavivši konkurenciji da se bori za mrvice - treba li bolja najava?
Ostalim vozačima Volkswagena, nija tako dobro išlo. Mikkelsen je kao drugi na startu izgubio nešto više vremena, napravivši nekoliko grešaka koje su mu odnele nešto više vremena, što je bilo dovoljno samo za četvrtu poziciju. Još gore je prošao Jari-Matti Latvala, na čijem Volkswagenu Polo R WRC je pukla poluosovina, najverovatnije zbog "zamora materijala" (nije to što mislite, ovaj izraz se koristi i za nove komponente). Do kraja prve faze, koja se održala bez servisa, njegovo kašnjenje se merilo minutima, i na kraju je Finac morao da odustane zbog oštećenja oslanjanja.
Time se otvorila šansa za druge konkurente. Ovakav razvoj situacije najbolje je iskoristio Hayden Paddon (Hyundai i20 WRC), koji je odlično iskoristio svoju startnu poziciju i upravo je on bio vozač koji je najviše "pritiskao" Ogiera. I pored greške na poslednjem brzinskom ispitu, Australijanac je uspeo da zabeleži drugo mesto u generalnom plasmanu. Bronzana medalja pripala je Madsu Ostbergu (Ford Fiesta RS WRC), što je uobičajen rezultat na njegovom omiljenom takmičenju. Iza četvrtoplasiranog Tanaka, plasirao se Ott Tanak (Ford Fiesta RS WRC). Poslednji od fabričkih vozača u TOP 10, bio je Dani Sordo u Hyundaiju i20 WRC.
Iza njega plasirala su se dvojica "privatnika", Henning Solberg (Ford Fiesta RS WRC) i Craig Breen (Citroën DS3 WRC).
Od ostalih vozača, najviše pažnje izazvao je Kris Meeke (Citroën DS3 WRC), koji je na početku takmičenja jedini uspeo da drži tempo sa takmičarima Volkswagena. Nažalost, on je kasnije oštetio oslanjanje svog automobila i na kraju se morao zadovoljiti 23. mestom. Diferencijal nije izdržao na Hyundaiju i20 WRC Thierry Neuvilla, iako je Belgijanac imao dobre šanse za zapažen rezultat.
Rally Sweden 2016:
1. Ogier S. - Ingrassia J. (Volkswagen Polo R WRC) 1:59:47,4
2. Paddon H. - Kennard J. (Hyundai i20 WRC) +29,8
3. Ostberg M. - Floene O. (Ford Fiesta RS WRC) +55,6
4. Mikkelsen A. - Jæger A. (Volkswagen Polo R WRC) +1:10,8
5. Tänak O. - Mölder R. (Ford Fiesta RS WRC) +1:50,7
6. Sordo D. - Martí M. (Hyundai i20 WRC) +2:24,0
7. Solberg H. - Minor-Petrasko I. (Ford Fiesta RS WRC) +2:40,0
8. Breen C. - Martin S. (Citroën DS3 WRC) +2:44,6
9. Evans E. - Parry C. (Ford Fiesta R5) +5:17,0 |1. WRC2|
10. Suninen T. - Markkula M. (Škoda Fabia R5) +5:31,6