Elohim-Bog,Bogovi,ili VI u mnozini

Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
za baumastera
opet si promasio temu
Ne pricamo o Situ i Bozjem imenu,vec o "ELOHIM"
Elohim je jevrejska rec koja znaci BOG na uzviseni nacin,kao persiranje.
Ista rec elohim-Bog se koristi i za velicanje samog Mojsija kao Boga,nazalost troicari veruju Atanasiju i tvrde da elohim oznacava "VISE" Bogova da ne kazem trojstvo.
Veoma suluda i bogohulna nauka ,jer onda ispada i da je elohim Mojsije (vise Bogova )u Mojsiju.....
bezveze,naucna fantastika.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Rec ELOHIM mozemo da vidimo i u Marku 12:29,kada je Isus Hrist citirao 5.Mojsijevu 6:4.
Na slici ispod se lepo da videti kako je elohim ,titula za boga,a ne Bozje ime,jer pise Elohim Jehova,znaci
Jehova je Bozje(elohimovo)ime,i nema nista od trojstva jer se kaze da je NAS Bog JEDAN.

gdy9M.jpg
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Rec ELOHIM mozemo da vidimo i u Marku 12:29,kada je Isus Hrist citirao 5.Mojsijevu 6:4.
Na slici ispod se lepo da videti kako je elohim ,titula za boga,a ne Bozje ime,jer pise Elohim Jehova,znaci
Jehova je Bozje(elohimovo)ime,i nema nista od trojstva jer se kaze da je NAS Bog JEDAN.

gdy9M.jpg


Mislim da je ovo pogresno, jer u bibliji rec IME - SHEM, oznacava karakter.

U bibliji skoro sva imena koja se pripisuju Bogu, ili pak ljudima, oznacavaju po jednu karakternu osobinu Boga, ili ljudi.

Procitao sam u jednom Jevrejskom komentaru koji upravo objasnjava sta znace imena ELOHIM i JHWH.
U tom komentaru se kaze da su i ELOHIM i JHWH imena koja se pripisuju Bogu, i da ime ELOHIM znaci BOG PRAVDE, dok JHWH znaci BOG MILOSTI.

Prema tome, i ELOHIM, i JHWH, pretstavljaju neku vrstu titule, ili osobina koje Bog poseduje.

Postoje i druga imena koja se spominju u bibliji, a koja pretstavljaju neke druge osobine koje su neotudjivi deo Bozje licnosti i karaktera, tako da ne mozemo jednu Bozju osobinu stavljati iznad druge, vec su sve podjednako bitne, kao i imena koja ih nose u svojoj sustini.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Nemoj nikome da verujes dok se sam ne uveris ,pa ni meni.
Moj savet ti je da skines Tanakh,jer tu imas biblijski tekst na hebrejskom jeziku.
Nadalje savetujem ti da skines neki od ozbiljnijih alata za proveru biblijskog texta ,naprimer Bible works ili slicno.
Kad to uradis ne treba ti SKORO vise niko.Imas oci pa uporedjuj reci,polako i bez zurbe.
I nemoj previse da "mislis",jer je sve veoma jednostavno.
Jehova ,JHVH,se pise na jedan nacin
Bog,(god,elohim) se pise na drugi nacin
Gospod (lord) se pise na treci nacin
Sve ostalo sa pridevima se odnosi na Jehovu,
Skini i proveri,a ako ima problema postavicu ti ovde....
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nema potrebe, da je nesto od sustinske vaznosti za spasenje, Gospod bi mi to sam objavio, a osvedocen sam u potpunosti ono sto govorim, a savetujem da se i ti molis u tom pravcu...
 
Član
Učlanjen(a)
03.10.2010
Poruka
1.305
Nema potrebe, da je nesto od sustinske vaznosti za spasenje, Gospod bi mi to sam objavio, a osvedocen sam u potpunosti ono sto govorim, a savetujem da se i ti molis u tom pravcu...


Dragi moj Laodikejac pa već ti je rečeno a i citat postiran gde je Gospod svima rekao da je
HisName.gif
naš Bog (Elohim) i da je
HisName.gif
(numerično) jedan.


Biblijsko naučavanje je sledeće:
5 Mojsijeva
6:4 Hear, O Israel:
HisName.gif
is our Elohim,
HisName.gif
is one:

I ovo je zakon! koji ga posrednik između
HisName.gif
i ljudi čovek Isus HRISTOS ponavlja i u:
Marko
12:29 And
SonName.gif
answered him, The first of all the commandments is, Hear, O Israel;
HisName.gif
is our Elohim,
HisName.gif
is one:


Postavljam ti pitanje dali je i advent koji ima dar proricanja jer je obeležje Gospodnje crkve zadnjeg vremena primio ovu objavu i dali se osvedočili da treba ići tim pravcem?
 
Član
Učlanjen(a)
03.10.2010
Poruka
1.305
Da, sa vadjenjem iz konteksta, moze izgledati tako...


Još mi nisi odgovorio ni na jedno pitanje, dakle šta je problem kod te adventne odnosno "Biblijskom obeležju jedine Božije Crkve" sa darovima proroštva ?


Marko
12:29 And
SonName.gif
answered him, The first of all the commandments is, Hear, O Israel;
HisName.gif
is our Elohim,
HisName.gif
is one:


Postavljam ti pitanje dali je i advent koji ima dar proricanja jer je obeležje Gospodnje crkve zadnjeg vremena primio ovu objavu i dali se osvedočili da treba ići tim pravcem?

A ako nećeš da mi odgovoriš ni na jedno samo reci i bez ustručavanja.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Zaista Laodikejac reci i meni
da li je u toj 5.Mojsijevoj 6:4 rec o trojstvu Bogova,zato sto pise ELOHIM?
Mozda bi trebalo poduciti Jevreje da su bili u zabludi....(Oni verovali u jednog Boga,kad ono "trojstvo...jadni oni)
Molim te da mi nadjes neki stih iz Biblije gde pise elohim,a da se radi o TRI Boga.
E sad,ako ti ne znas za takav stih,i ako za takav stih ne zna niko iz tvoje crkve,ili pak neke druge,
ja bi da zakljucimo ovu temu: da kad pise elohim,da se ne radi o trojstvu bogova ,vec da se tom recju Bog uzvisava
(persira,kao naprimer"VI Gospodine"u mnozini).
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Zaista Laodikejac reci i meni
da li je u toj 5.Mojsijevoj 6:4 rec o trojstvu Bogova,zato sto pise ELOHIM?
Mozda bi trebalo poduciti Jevreje da su bili u zabludi....(Oni verovali u jednog Boga,kad ono "trojstvo...jadni oni)
Molim te da mi nadjes neki stih iz Biblije gde pise elohim,a da se radi o TRI Boga.
E sad,ako ti ne znas za takav stih,i ako za takav stih ne zna niko iz tvoje crkve,ili pak neke druge,
ja bi da zakljucimo ovu temu: da kad pise elohim,da se ne radi o trojstvu bogova ,vec da se tom recju Bog uzvisava
(persira,kao naprimer"VI Gospodine"u mnozini).


Na ovo sam vec odgovorio mnogo puta.

Izraz ELOHIM oznacava mnozinu, to na samom pocetku biblije potvrdjuju nekoliko tekstova, u prvom kada prilikom stvaranja vidimo diskusiju clanova Bozanstva, tekst kaze `HAJDE DA NACINIMO COVEKA PO SVOJEMU OBLICJU, KAO STO SMO MI, KOJI CE BITI GOSPODAR, OD PTICA NEBESKIH, I OD RIBA MORSKIH, I OD SVEGA STO SE MICE PO ZEMLJI.

Potom prilikom gradjenja Vavilonske kule `A GOSPOD SIDJE DA VIDI GRAD I KULU STO GRADJAHU SINOVI COVECJI, PA RECE, VIDI JEDAN JEZIK I JEDAN NAROD, I NECE IM SMETATI NA UCINE STO SU NAUMILI, NEGO HAJDE DA SIDJEMO DA IM POMETEMO JEZIKE...TAKO IH GOSPOD RASU ODANDE...

Ovde se jasno vidi ispoljavanje Bozanske jednine u mnozini..
 
Natrag
Top