Dusa- da li postoji ?

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Pa vidiš da bez duha nema ličnosti, a po tebi ima. Ličnost je samo spoj duha i praha, a ne sam duh. Oboje treba da bude spojeno za ličnost. A po tebi ne treba.

Ti ko da ne razumes sta je OS.
OS je softwer koji je licnost sam po sebi, ti mozes da ga ubacis u drugi medijum i on ce raditi isto. On je nezavisan, zato sto jeste licnost.
Mozes ga izvaditi i on ce se sacuvati.
Sad vec filozofiras bespotrebno..

Tacno je da je za funkciju OS(licnosti) neophodan medijum 'telo'' , ali 'duh' je sam po sebi nezavisan, on je licnost sam po sebi. U njemu su sve informacije tj. u 'duhu'.
Ti ga izvadis i ubacis u drugi ''bolji medijum'' -super kompjuter i licnost zivi.
Ako ispravno razmisljas trebalo bi da se slozis samnom..
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ti ko da ne razumes sta je OS.
OS je softwer koji je licnost sam po sebi, ti mozes da ga ubacis u drugi medijum i on ce raditi isto. On je nezavisan, zato sto jeste licnost.
Mozes ga izvaditi i on ce se sacuvati.
Sad vec filozofiras bespotrebno..

Tacno je da je za funkciju OS(licnosti) neophodan medijum 'telo'' , ali 'duh' je sam po sebi nezavisan, on je licnost sam po sebi. U njemu su sve informacije tj. u 'duhu'.
Ti ga izvadis i ubacis u drugi ''bolji medijum'' -super kompjuter i licnost zivi.
Ako ispravno razmisljas trebalo bi da se slozis samnom..
Nije duh nezavisan. Čovjek je spoj duha i tijela. Ličnost je samo kada je spoj duha i tijela. Tako stoji u Postanku 2,7
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Nije duh nezavisan. Čovjek je spoj duha i tijela. Ličnost je samo kada je spoj duha i tijela. Tako stoji u Postanku 2,7

Kako ste vi ljudi tvrdoglavi.
A kazi mi onda, gde se cuva covekova licnost?
Jel ona u kostima, krvi, telu?
Sta se desava kada sve to istrune, jel nestaje i licnost?
I kako ce Bog da vrati coveka 'jel po secanju'?
I ako ga vrati po 'secanju' hoce li to onda biti isti covek?
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Obratimo pažnju ( pozornost ) na sledeći momenat.

Otkrivenje 6.9. I kad otvori peti pečat, videh ispod oltara duše onih koji su pobijeni zbog Božije reči i zbog dela svedočenja koje su imali.

Akcenat stavljam na " duše " koje se nalaze ispod.....gde ? .... ispod Oltara. Ispod oltara se nalaze duše i knjizi otkrivenja. Ovde moramo zastati i vratiti se hiljadu sedamsto godina unazad od kada je ovo napisano. I tu ćemo videti da se ispod oltara nalazi krv prolivena za greh. 2.Moj. 29.12. Leviti 5.9 Leviti 4.7. Dakle u otkrivenju se ispod oltara nalaze duše a u starom zavetu se nalazi krv ispod oltara i onda veza za krv i dušu gde se govori da je duša u krvi Leviti 17.11. Leviti17.14. U otkrivenju vidimo da su pobijeni dobili i duge bele haljine što asocira na duhovno telo tako da bih ovo povezao sa prvim boljim vaskrsenjam u koje se ja lično ne nadam.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Kako ste vi ljudi tvrdoglavi.
A kazi mi onda, gde se cuva covekova licnost?
Jel ona u kostima, krvi, telu?
Sta se desava kada sve to istrune, jel nestaje i licnost?
I kako ce Bog da vrati coveka 'jel po secanju'?
I ako ga vrati po 'secanju' hoce li to onda biti isti covek?
Što tvrdoglavi tako piše u Bibliji. Čitaj postanak 2,7

Bolje da pitaš gdje se nalazi ljudska ličnost kada čovjek umre?????

Naravno da nestaje ličnost.

Mrtvi ne znaju ništa Propovednik 9,5-10

Mrtvi ne hvale Boga Isaija 38,18-19.

Mrtvi nemaju misli Psalam 146,4.

Čovjeka nema nigdje.


Jov 14,10 A čovjek umire iznemogao; i kad izdahne čovjek, gdje je?
Jov 14,11 Kao kad voda oteče iz jezera i rijeka opadne i usahne,
Jov 14,12Tako čovjek kad legne, ne ustaje više; dokle je nebesa neće se probuditi niti će se prenuti oda sna svojega.

Dakle nema ga nigdje.

Pa Bog je svemoguć, vraća duh u prah od čovjeka i čovjek je opet živ.

Naravno da će biti isti.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Bolje da pitaš gdje se nalazi ljudska ličnost kada čovjek umre?????

Jov 14,10 A čovjek umire iznemogao; i kad izdahne čovjek, gdje je?

Dakle nema ga nigdje.

Pa Bog je svemoguć, vraća duh u prah od čovjeka i čovjek je opet živ.

Naravno da će biti isti.

Pa pitao sam gde je licnost?
Ovo nije odgovor.
Ti kazes: dusa+telo+duh = licnost.

Gde je licnost?
Ako razdvojis ove komponente?

Ako se raspadne telo(a videli smo da je i dusa-''telesna'' , da je to krv i da se cesto poistovecuje, pa se naziva ''Dusa ziva'' tj. da je to kompletni covek) kako ces vratiti licnost?

Ako je covek=licnost , ne mozes ga vratiti ako umre i raspadne se!
Mora da postoji nesto nezavisno u coveku sto prezivljava 'sofwer'.
Sta je to po tebi?

I da li shvatas da ako je covek=licnost. Onda mora da ima ''isto telo'' prilikom vaskrsenja jer mu je telo licnost. Jer ako mu das drugo telo, onda to vise nije ista licnost. Jer ako je ''prah raspadnuta licnost'' moras da sakupis sav taj prah i da formiras od njega istog coveka.
A Biblija uci da cemo mi imati ''drugacija tela'' savrsenija.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Да не буде да су хришћани измислили да душа не може умрети, тј. да оно што је животодавно и што се спаја са материјом не може умрети, што је од Бога и Њему се враћа, одслушајте шта овај рабин говори. Треба да буде довољно адвентистима и Јеховиним сведоцима да преиспитају оно што су их научили. Све је у складу са Христовим речима:

28. И не бојте се оних који убијају тело, а душу не могу убити; него се бојте Оног који може и душу и тело погубити у паклу. (Матеј 10)


Заиста је фасцинантно како неко може да негира или изврће, тј. да тумачи на свој начин (усвојен од неке организације), поред јасних речи. Ако неко тражи да се поштује шта пише у Библији и стриктно се тога придржава, како је могуће да негира нешто тако једноставно? Никада ми неће бити јасно. Јевреји знају из Старог завета, не укључујући Исусову причу о Лазару и богаташу, ни Павлове посланице.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Да не буде да су хришћани измислили да душа не може умрети, тј. да оно што је животодавно и што се спаја са материјом не може умрети, што је од Бога и Њему се враћа, одслушајте шта овај рабин говори. Треба да буде довољно адвентистима и Јеховиним сведоцима да преиспитају оно што су их научили. Све је у складу са Христовим речима:

28. И не бојте се оних који убијају тело, а душу не могу убити; него се бојте Оног који може и душу и тело погубити у паклу. (Матеј 10)


Заиста је фасцинантно како неко може да негира или изврће, тј. да тумачи на свој начин (усвојен од неке организације), поред јасних речи. Ако неко тражи да се поштује шта пише у Библији и стриктно се тога придржава, како је могуће да негира нешто тако једноставно? Никада ми неће бити јасно. Јевреји знају из Старог завета, не укључујући Исусову причу о Лазару и богаташу, ни Павлове посланице.

Pogledacu video..

Ja sve vise dolazim do zakljucka, da nesto mora da prezivljava smrt.
Lepo si rekao da ''ono sto je od Boga njemu se vraca'' i to je istina.
Samo sto je to po Bibliji ''duh'' a ne ''dusa''..

Duh se vraca Bogu i kod Isusa Hrista na krstu i kod Stefana kada su ga kamenovali pa i kod ostalih ljudi u SZ.

Kao sto znamo covek se sastoji od: duha+duse+tela.
Dusa je = ''zivot''
Telo je = ''bezivotno telo''
Duh = ''licnost'' - i to je ono sto se Bogu vraca.

Kada Isus kaze: ''Ubijaju telo, a ne mogu duse ubiti'' -znaci da ne mogu ubiti ''zivot''.
A kada kaze: ''Bog koji moze i dusu i telo pogubiti u paklu'' -znaci da Bog moze oduzeti ''zivot''.

Mi smo ovde vodili raspravu i pronasli da ''dusu'' u SZ ''moze ubiti covek''.
Ne znam da li si citao..
Dakle ''dusa'' nije nista posebno, ona predstavlja ''zivot'' u Bibliji i identifikuje se sa ''krvlju'', kada se kaze: ''jer je dusa telu u krvi'' - i onda kaze ''to mu je zivot''. Pa se za dusu cesto kaze ''Dusa ziva''. Pa se i za ''krv'' kaze da ''vice sa zemlje k Bogu''.
Dusa nije nesto nematerijalno, vec je ''duh'' nematerijalan i on prezivljava smrt.
Mislim da su ovde teolozi napravili zabunu..
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Mislim da su ovde teolozi napravili zabunu..

Никако. Битно је да разумеш у контексту. Као да ја кажем: душа ми је у петама (носу). То значи да сам преморен, зар не? Дакле, није душа буквално у крви (носу). Да би разумео зашто Господ каже, морамо на другој теми. Јер то је читав концепт приношења жртви (крви). Зато се каже да је Господ положио душу (крв) на Крсту за нас.


Kada Isus kaze: ''Ubijaju telo, a ne mogu duse ubiti'' -znaci da ne mogu ubiti ''zivot''.
A kada kaze: ''Bog koji moze i dusu i telo pogubiti u paklu'' -znaci da Bog moze oduzeti ''zivot''.

Душа иде или у пакао или у рај, сетимо се шта Господ говори разбојнику. Одмах након телесне смрти (растављања душе/духа и тела).

Нема никакве забуне. Господ је Дух, зар не? Господ има душу, зар не? Његова душа није скуп духа и тела. Значи душа је везана само за...?


23. И цео ваш дух и душа и тело да се сачува без кривице за долазак Господа нашег Исуса Христа.

дух и душа и тело = ЧОВЕК

Дух улази у тело и оживљава га. Али шта је онда оно што том склопу даје индивидуалност, ако је тело подједнако код свих људи (не мислим на висину, тежину и сл., већ на састав и потпуну неупотребљивост без духа - обична маса)? То зовемо душом. Емотивно-сензибилни-индивидуални део који брине за задовољење телесних или духовних потреба.

Ако душа чезне само за телесним задовољствима, онда не ваља. Ако занемаримо нека телесна задовољства, ми такође штетимо души. Јер душа тражи и задовољства која нису грешна (додир - загрљај родитеља, вољене особе и др.). Имамо и омиљену храну, значи ли то да чинимо зло што се нашој души свиђа неки укус? Наравно да не. Друга ствар је прождрљивост - неумереност.

Душа тражи духовна задовољства, што за нас хришћане има првенство над телесним (унутрашњи човек). Треба нам (души) љубав, вера и нада. Некада утеха. Радостан дух чини нашу душу оплемењеном. То је радост јеванђеља. Када дух (душа) напусти део масе коју зовемо тело, одлази Господу са свим нашим индивидуалним карактеристикама.

По Васкрсењу ћемо имати духовна тела. То стоји у Новом завету, јер тело (телесно, грешно) не наслеђује Царство. Јер наш дух (побожни) ратује против оваквог корумпираног и инфицираног тела. Тело тражи телесна задовољства, а она искварена пркосе нашем духу посиначком. Јер је наша душа одлучила да се приклони Спасењу своме, не пропасти.


Зато се дух и душа поистовећују, мада су нераздвојни елементи. Само Господ саставља и раставља дух и душу. Само Он одлучује која душа где иде посредством духа, заједно и нераскидиво.

12. Јер је жива реч Божија, и јака, и оштрија од сваког мача оштрог с обе стране, и пролази тја до растављања и душе и духа, и зглавака и мозга, и суди мислима и помислима срца.

Кад је дух тужан - душа пати, када је дух радостан - душа се весели. Такође се душа некада може поистоветити са срцем (емотивни део).


ЗАКЉУЧАК

Докле год посматрамо световно, тј. као да постоје три хемијска (материјална) елемента, ми се мучимо да разумемо како су дух и душа једно. А наш световни ум тако размишља. Заједно са телом су такође једно. Али када дух излази из тела, онда заправо наша душа напушта тело.

Ако су пророци у духу ишли по вољи Божијој, такође је њихова душа и свесност ишла. Јер дух није безличан како говоре ове секте. Он је веома личан. Свима нам је исти дух, као што нам је тело од исте материје, али наша индивидуалност је у ствари та душа коју ови поједини кажу да престаје да постоји. Не може престати, јер онда се не може Васкрсење одиграти без наших личности. Тело се поново изгради, али у њега улазимо ми, тј. ја улазим у своје ново тело, ти у своје, ...


13. Нећу вам пак затајити, браћо, за оне који су умрли, да не жалите као и остали који немају наду;
14. Јер ако верујемо да Исус умре и васкрсе, тако ће Бог и оне који су умрли у Исусу довести с Њим. (Солуњанима 4)

 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Mislim da su ovde teolozi napravili zabunu..

Никако. Битно је да разумеш у контексту. Као да ја кажем: душа ми је у петама (носу). То значи да сам преморен, зар не? Дакле, није душа буквално у крви (носу). Да би разумео зашто Господ каже, морамо на другој теми. Јер то је читав концепт приношења жртви (крви). Зато се каже да је Господ положио душу (крв) на Крсту за нас.


Kada Isus kaze: ''Ubijaju telo, a ne mogu duse ubiti'' -znaci da ne mogu ubiti ''zivot''.
A kada kaze: ''Bog koji moze i dusu i telo pogubiti u paklu'' -znaci da Bog moze oduzeti ''zivot''.

Душа иде или у пакао или у рај, сетимо се шта Господ говори разбојнику. Одмах након телесне смрти (растављања душе/духа и тела).

Нема никакве забуне. Господ је Дух, зар не? Господ има душу, зар не? Његова душа није скуп духа и тела. Значи душа је везана само за...?


23. И цео ваш дух и душа и тело да се сачува без кривице за долазак Господа нашег Исуса Христа.

дух и душа и тело = ЧОВЕК

Дух улази у тело и оживљава га. Али шта је онда оно што том склопу даје индивидуалност, ако је тело подједнако код свих људи (не мислим на висину, тежину и сл., већ на састав и потпуну неупотребљивост без духа - обична маса)? То зовемо душом. Емотивно-сензибилни-индивидуални део који брине за задовољење телесних или духовних потреба.

Ако душа чезне само за телесним задовољствима, онда не ваља. Ако занемаримо нека телесна задовољства, ми такође штетимо души. Јер душа тражи и задовољства која нису грешна (додир - загрљај родитеља, вољене особе и др.). Имамо и омиљену храну, значи ли то да чинимо зло што се нашој души свиђа неки укус? Наравно да не. Друга ствар је прождрљивост - неумереност.

Душа тражи духовна задовољства, што за нас хришћане има првенство над телесним (унутрашњи човек). Треба нам (души) љубав, вера и нада. Некада утеха. Радостан дух чини нашу душу оплемењеном. То је радост јеванђеља. Када дух (душа) напусти део масе коју зовемо тело, одлази Господу са свим нашим индивидуалним карактеристикама.

По Васкрсењу ћемо имати духовна тела. То стоји у Новом завету, јер тело (телесно, грешно) не наслеђује Царство. Јер наш дух (побожни) ратује против оваквог корумпираног и инфицираног тела. Тело тражи телесна задовољства, а она искварена пркосе нашем духу посиначком. Јер је наша душа одлучила да се приклони Спасењу своме, не пропасти.


Зато се дух и душа поистовећују, мада су нераздвојни елементи. Само Господ саставља и раставља дух и душу. Само Он одлучује која душа где иде посредством духа, заједно и нераскидиво.

12. Јер је жива реч Божија, и јака, и оштрија од сваког мача оштрог с обе стране, и пролази тја до растављања и душе и духа, и зглавака и мозга, и суди мислима и помислима срца.

Кад је дух тужан - душа пати, када је дух радостан - душа се весели. Такође се душа некада може поистоветити са срцем (емотивни део).


ЗАКЉУЧАК

Докле год посматрамо световно, тј. као да постоје три хемијска (материјална) елемента, ми се мучимо да разумемо како су дух и душа једно. А наш световни ум тако размишља. Заједно са телом су такође једно. Али када дух излази из тела, онда заправо наша душа напушта тело.

Ако су пророци у духу ишли по вољи Божијој, такође је њихова душа и свесност ишла. Јер дух није безличан како говоре ове секте. Он је веома личан. Свима нам је исти дух, као што нам је тело од исте материје, али наша индивидуалност је у ствари та душа коју ови поједини кажу да престаје да постоји. Не може престати, јер онда се не може Васкрсење одиграти без наших личности. Тело се поново изгради, али у њега улазимо ми, тј. ја улазим у своје ново тело, ти у своје, ...


13. Нећу вам пак затајити, браћо, за оне који су умрли, да не жалите као и остали који немају наду;
14. Јер ако верујемо да Исус умре и васкрсе, тако ће Бог и оне који су умрли у Исусу довести с Њим. (Солуњанима 4)

Ti si izgleda u potpunosti u pravu.
Samo, zasto se kaze u SZ, da covek moze ''ubiti dusu''?

Bitno je da sam ja shvatio , da Bog ne moze vaskrsnuti coveka ako ne postoji elemenat koji je besmrtan, i koji se moze izvaditi iz tela i ubaciti u drugo telo..
 
Natrag
Top